Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: İtalya’da sayılar yeniden artıyor, Almanya’da rekor can kaybı var

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya genelinde koronavirüsten etkilenen kişi sayısı 1 milyon 600 bini geçti. Can Kaybı ise 96 binin üzerinde. Bu arada İtalya’da yeniden artışa geçen vaka ve ölü sayısı hayal kırıklığı yarattı.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre (TSİ 14.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen kişi sayısı 1 milyon 611 bin 981. Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 96 bin 783. Bu, 1 haftada vaka sayısının 600 binden fazla arttığını gösteriyor.

Hastalıktan 361 bin 235 kişi ise kurtuldu.

Kovid-19 salgınında en çok vaka sayısı 466 bin 299 ile ABD. En çok can kaybı ise 18 bin 279 ile İtalya’da.

İTALYA’DA YAŞANAN ARTIŞ HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

İtalya’da son 24 saatte 610 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bu sayı bir gün önce 542’ydi. Günlük ölü sayısı 5 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bu da 9 Mart’tan bu yana sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ülkede hayal kırıklığına neden oldu. Ülkede vaka sayısında da artış kaydedildi. Yeni vaka sayısı 4 bin 204 olarak açıklandı. Bu sayı bir gün önce 3 bin 836’ydı.

Sivil Koruma Dairesi, salgının başladığı 21 Şubat tarihinden bu yana ölenlerin toplam sayısının 18 bin 279’a çıktığını bildirdi. Bu, dünyada koronavirüs kaynaklı en yüksek ölüm sayısı.

Toplam vaka sayısıysa 143 bin 626’ya çıktı. İtalya, vaka sayısında ABD ve İspanya’nın ardından üçüncü sırada.

Ülkede yoğun bakımdaki hasta sayısı 3 bin 605 olarak açıklandı. Perşembe günü bu sayı 3 bin 693’tü. Yeni vakalar ve ölümlerdeki artışa karşın yoğun bakımdaki hasta sayısının azalması olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

ABD’DE CAN KAYBI 15 BİNİ AŞTI

ABD’de koronavirüs yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 15 bin 732’ye yükseldi. Ülke genelindeki toplam vaka sayısı da 466 bini aştı.

ABD’de en fazla vaka ve can kaybının yaşandığı New York’ta dün 799 kişi daha hayatını kaybetti. New York eyaletinde koronavirüse bağlı ölü sayısı 7 bin 67’ye yükseldi.

New York Valisi Andrew Cuomo, çeşitli kuruluşların salgın hastalığın seyriyle ilgili modellerinin ürkütücü olmasına rağmen New York’ta 90 bin olan hastane yatak kapasitesinin sadece 18 bininin kullanıldığını, hastaneye yatanların sayısının düştüğünü belirtti.

NEW YORK’TAKİ VAKA SAYISI

Dünyada en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke olan ABD’nin New York kentinde yaklaşık 160 bin pozitif koronavirüs vakası tespit edildi.

Bu New York’ta tek başına, ABD dışındaki ülkelerin her birinden daha fazla koronavirüs vakası bulunduğu anlamına geliyor.

USS NIMITZ’DE DE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

ABD Donanması’na ait USS Theodore Roosevelt’in ardından bir uçak gemisinde daha koronavirüs vakası tespit edildiği Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından doğrulandı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD ordusunun kapasitesinden kimsenin şüphe etmemesi gerektiği mesajını verdi.

ABD basınında, nükleer uçak gemisi USS Nimitz’de de geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanan personelin bulunduğu haberleri yer almıştı.

3 UÇAK GEMİSİNDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

USS Nimitz’le birlikte koronavirüs vakasının tespit edildiği uçak gemisi sayısı üçe çıktı. Şu anda Guam’da bulunan USS Theodore Roosevelt’te 416 koronavirüs vakası tespit edildi. Onarım için Japonya’da bulunan USS Ronald Reagan’da da koronavirüs vakasının tespit edildiği belirtilmiş, ancak sayı verilmemişti.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 12 BİNE YÜKSELDİ

Mart ayı başından bu yana koronavirüsle mücadele veren Fransa’da ölü sayısı 12 bini aştı, vaka sayısıysa 86 bin 334’e ulaştı. Yoğun bakıma kaldırılan hasta sayısındaysa ilk kez düşüş yaşandı.

Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Jerome Salomon günlük basın toplantısında, ülkede son 24 saatte ölü sayısının hastanelerde 412, yaşlı bakımevi ve huzur evlerinde ise 929 artış gösterdiğini açıkladı. Buna göre, ölü sayısı hastanelerde 8 bin 44’e, huzur evlerindeyse 4 bin 166’ya çıktı.

Toplam ölü sayısıysa 12 bin 210’a yükseldi. Vaka sayısı da bir günde 4 bin 286 artarak, 86 bin 334’e ulaştı.

Fransa’da ilk kez yoğun bakımdaki hasta sayısında gerileme oldu. Salomon, durumu ağır olduğu için yoğun bakıma kaldırılan hasta sayısının 82 azalarak 7 bin 66’ya gerilediğini söyledi.

ALMANYA’DA REKOR CAN KAYBI

Robert Koch Enstitütü’nün verilerine göre Almanya’da 10 Mart Cuma sabahı itibarıyla tespit edilen yeni vaka sayısı 5 bin 323. Böylece toplam vaka sayısı da 113 bin 525’e ulaştı. Son 24 saatte iyileşen hasta sayısı ise 3 bin 987 aratarak, toplam 53 bin 913′ yükseldi.

Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı şimdiye kadar tespit edilen en yüksek seviyeye ulaşarak 266 oldu. Böylece yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Almanya’da 2 bin 373 olarak açıklandı.

GÜNEY KORE’DE SADECE 27 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ

Koronavirüs ile mücadelede başarılı bir model uygulayan Güney Kore’de tespit edilen yeni vaka sayısı sadece 27 oldu. Böylece ülkede arka arkaya dokuzuncu kez günde 100’den daha az yeni vaka kayda geçmiş oldu.

Güney Kore, her vakayı yakın takibe alıp, virüs yayılma zincirini kısa zamanda tespit edip bütün kişileri sıkı izolasyon altına alarak mücadele etmeye dayalı bir yöntem uyguluyor. Yeni vakalarla birlikte Güney Kore’de toplam vaka sayısı 10 bin 450 oldu. Güney Kore, Mart ayı ortasına kadar günde yaklaşık 500 yeni vaka tespit edildiğini açıklıyordu.

Güney Kore’de 208 kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

MEKSİKA’DA 2 HAMİLE KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Meksika’da ilk kez iki hamile kadın Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ülkedeki can kaybı 194’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Hugo Lopez-Gatell, hamile kadınlardan birinin ölmeden önce bir erkek çocuk dünyaya getirdiğini duyurdu. Bakan yardımcısı, yeni doğan bebeğin bir süre solunum sıkıntısı çektiğini, durumunun halen ‘ciddi’ olduğunu sözlerine ekledi.

İki kadının da obez kategorisinde, birinin yüksek tansiyon diğerinin ise diyabet hastası olduğu ifade edildi.

Ülkede sıkça görülen obezite ve diyabet vakaları, Kovid-19 için risk faktörlerinin başında geliyor.

Meksika’da tespit edilen vaka sayısı ise 3 bin 441.

SAVAŞ VE KITLIĞIN PENÇESİNDEKİ YEMEN’DE İLK VAKA

Savaşın ve insani krizin binlerce cana mal olduğu Yemen’de, Hadramut bölgesinde ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği duyuruldu.
Beş yıldır çatışmaların dinmediği ve daha önce görülmemiş boyutta insani krizin yaşandığı ülkede, salgının yayılmasıyla yıkımın daha da derinleşmesinden endişe ediliyor.

DSÖ, 1 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK İSTEYECEK

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yıl sonuna kadar koronavirüsle mücadele operasyonlarında kullanılmak üzere 1 milyar dolarlık kaynak sağlanması için çağrı yapacağı belirtildi.

Uluslararası haber ajanslarında yer alan haberlere göre, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, BM tarafından düzenlenen bir toplantıda diplomatlara bu planı gelecek günlerde açıklayacağını bildirdi. DSÖ daha önce de Nisan ayını da kapsayan üç aylık dönem için 675 milyon dolarlık kaynak talebinde bulunmuştu.

Toplantıya katılan bazı diplomatlar, toplanması planlanan kaynak miktarının en az 1 milyar dolar olacağını kaydetti. Ancak DSÖ henüz konuyla ilgili yorum yapmadı.

DSÖ’nün kampanyası, Başkan Donald Trump’ın ABD tarafından kuruma verilen mali desteğin gözden geçirileceğini açıklamasının ardından geldi. Trump, DSÖ’yü Çin yanlısı olmakla suçlamıştı. ABD, Cenevre merkezli kurumun en büyük bağışçılarından.

UMUT VEREN İLAÇ TEST EDİLMEYE BAŞLANDI

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Perşembe günü yaptığı açıklamada bazı ABD’li doktorların koronavirüs hastalarını tedavi etmek için kullandıkları sıtma ilacı hidroksiklorokini test etmeye başladıklarını bildirdi. İlaç, ABD ve Fransa’nın da aralarında olduğu bazı ülkelerde koronavirüs vakalarının tedavisinde kullanılıyor, ancak ilacın işe yaradığı henüz kanıtlanmış değil.

Uzun süredir sıtma vakalarının tedavisinde kullanılan ilaca Amerika’da ilgi, Başkan Donald Trump’ın ilacı koronavirüse karşı potansiyel bir silah olarak göstermesinden bu yana artmıştı.

Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Marsilya kentinde hidroksiklorokin ile hastalarını tedavi etmeye çalışan doktor Didier Raoult’u ziyaret etti. Macron’un ofisinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı’nın tedaviye destek vermediği, henüz ilaçla ilgili yeterince delil olmadığı belirtildi.

Kurum, bu çalışmayla, hidroksiklorokinin güvenilirliğini ve etkisini değerlendirecek. Çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bağlı Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından yürütülecek.

BANT ŞEKLİNDE KORONA AŞISI FARELERDE BAŞARILI OLDU

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilimadamları, yeni tip koronavirüse karşı mikro iğneli bant formundaki bir aşının fareler üzerinde başarıyla test edildiğini açıkladı.

Bilimadamları daha önce Ortadoğu Solunum Sendromu’na (MERS) neden olan bir başka koronavirüs türüne karşı geliştirdikleri aşı sistemini Kovid-19’a uyarladı.

Şekerden yapılmış yüzlerce mikro iğne barındıran “cırtcırtlı bant”a benzeyen aşı, cilde yapıştırıldığında şekerin hızla çözülmesiyle deriye nüfus ediyor. Bağışıklık sistemi deri üzerinde hayli aktif olduğundan, aşıların geleneksel deri altı enjeksiyonu yerine bu şekilde verilmesiyle daha hızlı ve güçlü sonuçlar alınabileceği belirtiliyor.

BM GÜVENLİK KONSEYİ KOVİD-19 İÇİN TOPLANDI

Uzun bir süredir beş daimi üye arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle koronavirüs konusunda toplanamadığı öne sürülen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dün video konferans aracılığıyla kapalı oturumda toplanarak salgın hastalığı tartıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi üyelerine birlik olmaları ve salgına karşı ortak mücadele etmeleri çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından, salgın hastalıkla yürütülen küresel mücadele çabalarına konseyin de destek verdiği yönünde kısa bir açıklama yapıldı.

ABD’nin koronavirüsü, ‘Çin virüsü’ olarak adlandırmasına Çin ve Rusya’nın karşı gelmesi nedeniyle konseyin şimdiye kadar toplanamadığı öne sürüldü.

Konseyin daimi beş üyesinin kendi aralarındaki tartışmalar nedeniyle bir süredir eleştirilen BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında iki farklı karar tasarısı üzerinde tartışıldığı kaydedildi.

EURO BÖLGESİ, 500 MİLYAR EUROLUK PAKET ÜZERİNDE ANLAŞTI

Euro bölgesi maliye bakanları, Perşembe akşamı yaptıkları video konferansta 500 milyar euroluk bir koronavirüs paketinde uzlaştı.

İşçiler, şirketler ve hükümetler olarak üç ayağı olan paket, salgın nedeniyle alınan önlemlerden kaynaklanan ekonomik zararı azaltmayı hedefliyor.

Hükümetlere Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), şirketlere Avrupa Yatırım Bankası ve işçilere de Avrupa Komisyonu’nun yeni yarattığı SURE adlı bir program tarafından destek verilecek.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bunun AB tarihindeki en önemli ekonomik plan olduğunu söyledi.

Astronot ve kozmonotları taşıyan uzay aracı korona önlemleri altında fırlatıldı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo görev süresinin dolmasına saatler kala Çin’in Uygur Türklerine yönelik sürdürdüğü politikaları ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak niteledi.

BOLD – Başkan Donald Trump’ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, ABD yönetiminden Çin’e yönelik yeni bir adım geldi.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ

Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan yazılı bir açıklama geldi. Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşan Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirten Mike Pompeo, “Mart 2017’den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım” ifadesini kullandı.

SOYKIRIM SONUCUN VARDIM

Çin’in bölgede Müslüman Uygur halkı dışında diğer etnik halklara da baskısını hatırlatan Pompeo: “Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum” dedi.

Marketler de darbeci oldu

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

AİHM, bir şahsa dilencilik yaptığı için hapis cezası veren İsviçre’yi haksız buldu. Mahkeme, temel ihtiyaçların karşılanması için dilenme hakkının engellenemeyeceğine hükmetti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’de Romanya uyruklu bir kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verilmesini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Salı günü Strasbourg’da görülen davada mahkeme heyeti söz konusu kişinin, “içinde bulunduğu olumsuz koşullar” nedeniyle durumunu başkalarına bildirme ve temel ihtiyaçlarını, “Dilenerek karşılamaya çalışma hakkına” sahip olduğuna hükmetti.

Gerekçeli kararda Romen kadının son derece yoksul bir aileye mensup, işsiz ve sosyal yardım olanaklarından mahrum olduğuna vurgu yapılarak, kadının bu nedenle Cenevre’de defalarca dilenmek durumunda kaldığı belirtildi.

İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “özel ve aile hayatının korunmasını” garanti eden 8. maddesini ihlal ettiğini söyleyen Mahkeme ayrıca ülkenin Romen kadına 922 euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Cenevre’de geçerli olan yasalara göre dilencilik suç sayılıyor. Ancak şahsın yasağa rağmen dilenmeye devam ettiği, bu nedenle çok defa çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 2014 yılında yaklaşık 464 euro para cezası verilen kişi, 2015 yılında da beş gün hapis cezasına mahkum edildi.

AİHM, verilen hapis cezasının, “Suç işlenmesinin engellenmesi, yoldan geçenlerin, çevre sakinlerinin ve esnafın haklarının korunması hedefiyle” orantılı olmadığını belirtti. Ayrıca mahkeme, Cenevre’de uygulanan söz konusu yasayı diğer ülkelerde uygulanan benzer yasalara göre daha genelleyici bularak eleştirdi.

Tayland’da sosyal medyada şarkı paylaşan bir kadına Kral Maha’ya hakaretten 43.5 yıl hapis cezası

Okumaya devam et

Dünya

Trump’ın kırmızı halıda askeri veda törenine Pentagon engel oldu

Seçimi kaybettiği rakibi Joe Biden’ın yemin törenine yarın katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği bozmaya hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Ancak Trump’ın planı Pentagon’un engeline takıldı.

BOLD – ABD Başkan Donald Trump’ın görevi 3 Kasım seçimlerinin galibi Demokrat Joe Biden’a devrederken Washington’dan kırmızı halılı bir törenle ayrılma planı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından kabul görmedi.

Görev süresi yarın dolacak olan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Başkanlık uçağının bulunduğu Maryland eyaletindeki Andrews Üssü’nde düzenlenecek etkinlik için çok sayıda kişiye davetiye gönderildi.

“Kırmızı halı” etkinliği için, Trump’ın destekçilerinden oluşacak ve yönetiminde görev alan isimlerden oluşan bir davetli grubu belirlendi. Trump’ın etkinliği görkemli bir askeri törene çevirme isteği, ABD Savunma Bakanlığı’nın engeline takıldı.

BAŞKANLIK UÇAĞINI SON ANA KADAR KULLANACAK

Güvenlik ve istihbarat konularına yer veren Defence One isimli siteye konuşan Pentagon yetkilileri, önceki 5 başkana yapılanın aksine Trump için bir askeri veda töreni düzenlenmeyeceğini söyledi.

Trump yönetiminin ise askeri uçaklarla bir geçit töreni yapılması için nabız yokladığı belirtiliyor.

Etkinlik Joe Biden’ın yemin töreninden 4 saat kadar önce sabah 08:00 sıralarında başlayacak. Trump’ın veda etkinliği, katılımcıları kadar zamanlaması ile de dikkat çekici. ABD Başkanı Trump’ın, Air Force One uçağının halen kendi kullanımında olduğu sıralarda etkinliğin sonlanması bekleniyor.

Trump, tören sonrası Air Force One ile 1600 kilometre uzaklıktaki Florida’da bulunan Mar-a Lago isimli mülküne geçecek. Başlıca başkanlık sembolleri arasında olan jumbo jet tipi uçak, yemin töreni ile birlikte Joe Biden’ın kullanımına geçecek.

Daha önce Biden’ın yemin törenine katılacağını açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, öncesinde Trump’ın etkinliğine katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

TRUMP, BİR GELENEĞİ DAHA BOZACAK

Trump, Joe Biden’ın yemin törenine katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği daha bozmuş olacak.

ABD’nin 45. Başkanı Trump, rakibinin yemin törenine katılmayan tarihteki dördüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi, geçen hafta, “isyana kışkırtma” suçlamasıyla Trump hakkında ikinci kez görevden azil kararı almıştı. Trump’ın azil davası, Biden’ın göreve başlamasından kısa süre sonra Senato’da görülecek. Trump Senato tarafından suçlu bulunması durumunda hayatı boyunca bir daha seçimle işbaşına gelemeyecek.

TRUMP’IN AF ÇIKARACAĞI İDDİALARI

Öte yandan Trump’ın Çarşamba günü görevden ayrılmadan önce, haklarında ceza davaları olan ya da işledikleri suçlardan ötürü ceza alan bazı destekçileri için bir dizi af kararı çıkarması bekleniyor.

Af kararıyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Trump, Pazar günü danışmanlarıyla bir araya gelerek görevden ayrılmadan önce haklarında af ya da ceza indirimi kararı alacağı 100’den fazla kişiyi kapsayan nihai listeyi oluşturdu.

Beyaz Saray danışmanları, Trump’ın kendisi ve aile fertleri için af kararı çıkarması konusunu da ele aldığını, ancak şu anda bu yönde hareket etmesinin beklenmediğini söyledi. Trump ya da aile fertleri hakkında herhangi bir suçlama bulunmuyor.

Kongre baskını sırasında çalınan Pelosi’nin bilgisayarını Rusya’ya satmaya çalıştılar

Okumaya devam et

Popular