Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Korona aşısı Eylül’de hazır olabilir

Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert, koronavirüs aşısının Eylül ayında hazır olabileceğini açıkladı. “Bundan yüzde 80 eminim” diye konuştu.

BOLD – Koronavirüs aşısı Eylül ayında hazır olacak. Açıklamanın sahibi İngiliz Times gazetesine konuşan Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert…

Prof. Dr. Gilbert, kendisi liderliğindeki ekibin aşıyı Eylül ayında geliştireceğinden yüzde 80 oranında emin olduğunu belirtti. Times’ın manşetten verdiği haberde Gilbert’in, dünyanın önde gelen aşı bilimi profesörleri arasında olduğu aktarıldı.

İngiliz hükumeti daha önce aşı denemelerinin olumlu sonuç vermesi halinde, millyonlarca doz aşının geliştirilmesini finanse edebileceğini açıklamıştı. Şu anda dünyada çok sayıda ülkede aşı geliştirme çalışmaları olağanüstü bir hızla sürüyor. Avustralya’da bilim insanları yaklaşık 10 gün önce iki potansiyel aşı bileşimini hayvanlar üzerinde denemeye başlamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Oxford Üniversitesi ile ABD merkezli Inovio Ecza şirketinin ortaklığıyla geliştirilen aşıların hayvanlar üzerinde denenmesine onay vermişti.

Avustralya’nın ulusal bilim kurumu laboratuvar denemelerinin sonuçlarını değerlendirecek ve aşının insanlar üzerinde denenmesinin güvenli olup olmadığına karar verecek.

Dünya

Aliyev: Anlaşmamız var, gerekirse Türk askerini çağırırız!

Şuşa kentini Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan’ın ilerleyişi devam ederken Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den dikkat çeken bir çıkış geldi. Çatışmanın uluslararası bir hal almasını istemediklerini belirten Aliyev “ Türkiye ile anlaşmamız var. Gerekirse Türk askerini destek için çağırırız” dedi.

BOLD – Azerbaycan, Şuşa kentinde 28 yıllık Ermeni işgaline son vererek Dağlık Karabağ mücadelesinde önemli bir başarı kazandı. Son olarak 23 köyü daha işgalden kurtaran Azerbaycan Hankendi’ne doğru ilerleyişini sürdürüyor.

ALİYEV: ERMENİSTAN İŞGALDEN VAZGEÇERSE SİLAHLARI BIRAKIRIZ

Gözlerin çevrildiği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise İngiliz basınına dikkat çeken açıklamalar yaptı. Savaş yanlısı olmadıklarına vurgu yapan Aliyev, silahları bırakmak için şartını açıkladı ve “Ermenistan Başbakanı işgal altındaki bölgeleri boşaltmaya söz verirse ve garanti verirse dururuz. Ancak 40 gün geçti ve bunu söylediğine dair hiçbir işaret yok. Ermenistan işgal altındaki topraklardan asker çekmeyi garanti etmezse sonuna kadar savaşacağız. Ermenistan’ın büyük bir hata yaptığını düşünüyorum, çünkü bizi en başından beri dinleselerdi savaş uzun zaman önce dururdu ve müzakere masasında olurduk” dedi.

1993’te kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını isteyen Aliyev, “ Bu kararlar, Ermeni birliklerinin işgal edilen topraklardan derhal, şartsız ve koşulsuz olarak geri çekilmesini gerektiriyor. Dağlık Karabağ’ın Ermeni nüfusu ise orada yaşamaya devam edecekler, onlar bizim vatandaşlarımız ve ben de bu durumu defalarca dile getirdim” diye konuştu.

TÜRK ASKERİ AZERBAYCAN YOLCUSU MU?

Aliyev kendisine yöneltilen “Türkiye’nin müdahalede bulunacağı gün gelecek mi?” sorusuna ise dikkat çeken bir cevap verdi. Ermenistan’ın tavrının önemli olduğuna vurgu yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, çatışmanın uluslararası bir hal almasına karşı olduğunun da altını çizdi. Mevcut durumda Türk ordusunun müdahalesine gerek kalmayacağını söyleyen Aliyev, Türk askerinin müdahalesi için kapıyı açık bıraktı: “Ancak yıllar önce Türkiye ile dışarıdan müdahale olması durumunda askeri destek sağlayan bir belge imzaladık. Azerbaycan dışarıdan saldırıya uğrarsa ve Azerbaycan Türk askeri desteğine ihtiyaç duyarsa, bu seçeneği değerlendireceğiz” dedi.

ERMENİSTAN’A DİPLOMASİ HATIRLATMASI

Ermenistan’ı savaşı bırakıp, diplomasi masasına bir kez daha davet eden Aliyev “Bence, dürüst olmak gerekirse, bu Ermenistan Başbakanı ile barış için bir şans olduğunu düşünmüyorum. Ermenistan’da hükumet değişmeli, kan dökülmesini istemeyen insanlar ve savaş suçları işlemeyen insanlar gelmeli ve sonra Sovyet döneminde Güney Kafkasya’da Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan arasında birlikte yeni bir işbirliği biçimi oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Dostane ilişkilerimiz vardı. Birlikte yaşadık” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Dünya

Biden’dan yeni dönemin ilk işaretleri

Seçimleri kazanan Joe Biden’ı zorlu bir süreç bekliyor. “Öncelik ulusal konular” diyerek iç kamuoyuna mesaj veren Biden’in vaatleri arasında koronavirüsle mücadele, askari ücreti artırma, idamı kaldırma ve sağlık sigortası gibi önemli problemler var. Biden’ı başta Ortadoğu olmak üzere dünya da önemli problemler beklerken Türkiye ile ilgili ilk gündemin S-400 yaptırımları olması bekleniyor.

BOLD – ABD seçiminin galibi en az 273 delegeyi kazanan Demokrat aday Joe Biden oldu. Seçim sonuçları için dava açması beklenen eski başkan Donald Trump şimdilik sessiz görünüyor. Biden ise yaptığı ilk konuşmada tansiyonu düşüreceğinin ve herkesle kucaklaşacağının mesajını verdi. “Sert söylemi bir kenara bırakma, atmosferi sakinleştirme, birbirimize tekrardan bakma ve birbirimizi dinleme zamanı” dedi.

BİDEN:BİRBİRİMİZİ DİNLEME ZAMANI

İç kamuoyunu rahatlatmaya yönelik mesajlar veren yeni yönetimi bekleyen bir çok problem var. Biden ise bu problemlere karşı vaatleriyle başkanlık yarışını göğüsledi. Biden’in özellikle seçim kampanyası boyunca halkın şartlarını iyileştirmeyi vaat eden söylemlerini hayata geçirip geçirmeyeceği merak konusu. Biden, en acil sorun olan koronavirüs hakkında, herkese ücretsiz test imkanı sağlama ve ulusal filyasyon programı için 100 bin kişiyi işe almayı vaat etti. Ayrıca eski başkan Barack Obama’nın çıkardığı Obamacare’i genişletmek ve nüfusun yüzde 97’sini sigortalamak istediğini belirtti.

ASGARİ ÜCRETİ ARTIRMA VAADİ

Biden asgari ücreti saatlik 15 dolara çıkarma vaadiyle seçmenlerin karşısına çıktı. Ayrıca sosyal güvenlik ödemelerini aylık 200 dolar azaltmak, Trump dönemindeki vergi kesintilerini iptal etmek ve federal öğrenim kredisi borçlarından 10’ar bin dolar affetmek de Biden’ın vaatleri arasında yer aldı.

IRKÇILIĞA KARŞI ‘TEKRAR İNŞA’ PROGRAMI

Biden ABD’nin zaman zaman başını ağrıtan ırkçılıkla azınlıkları destekleyen geniş ekonomik ve sosyal politikalar aracılığıyla mücadele etmek gerektiğini ifade etti. “Tekrar inşa” adı verilen programda, azınlıkların işletmelerine destek verecek 30 milyar dolarlık bir yatırım fonu da yer aldı.

İDAM KALDIRILACAK, MAHKUM SAYISI DÜŞÜRÜLECEK

ABD’nin yeni başkanı 1990’larda uygulanan “suçla sert mücadele” politikasından da vazgeçmeyi planlıyor. Biden vaatleri arasında cezaevine giren kişilerin sayısını azaltmak, hapis cezalarında alt sınırı kaldırmak, esrarı yasallaştırmak, sabıka kayıtlarındaki geçmiş esrar suçlarını silmek ve idamı kaldırmak da var.

İKLİM ANLAŞMASI’YLA ÇEVREYE SAYGI DÖNEMİ

İklim değişikliğini varoluşsal bir tehdit olarak adlandıran Biden, Paris İklim Anlaşması’nı tekrar imzalayacağını açıkladı. Obama’nın imzaladığı ve Trump’ın çekildiği anlaşma, 2025’teki karbon salınımının 2005’tekinden yüzde 28 az olmasını öngörüyordu.

NATO’YLA İLİŞKİLERİ TAMİR DÖNEMİ

Biden önceliğin ulusal problemler olduğunu söylese de O’nu bekleyen küresel problemler de var. Dünyanın her yerinde daha aktif bir ABD’yi savunan Biden, ABD’nin müttefikleriyle, özellikle de Trump’ın fonunu kesmekle tehdit ettiği NATO ile ilişkileri tamir etmek istediğini beyan etti.

GÖZLER RUSYA VE ORTADOĞU’DA

Başkan yardımcılığı döneminde “Arap Baharı”nın mimarı olarak öne çıkan Biden, Irak işgaline de destek vermişti. Biden’ı özellikle Ortadoğu’da zorlu bir süreç bekliyor. Öncelikli dış politika başlıklarından biri de İsrail-Filistin ilişkileri olacak. İsrail yönetimiyle yakın ilişkileri olduğu bilinen Biden, iki devletli çözümü savunurken Filistinlilerin tepkisine neden olan Kudüs’teki büyükelçiliği ve ‘başkent’ kararını koruyor.

Diğer yandan Trump’ın aksine Biden’ın Rusya’ya karşı daha katı bir tutum aldığı biliniyor. Putin’in “Batı demokrasisine” saldırdığını ve NATO’yu zayıflatmaya çalıştığını savunan Biden, NATO ve AB desteğiyle Rusya’ya daha fazla baskı yapılmasını istiyor. İran’la ise nükleer müzakereye geri dönülmesi görüşünü paylaşan Biden, yaptırımların devam etmesi gerektiğini savunuyor.

TÜRKİYE DOSYASINDA S-400 VE YAPTIRIMLAR VAR

Türkiye ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Rusya’dan S-400 almıştı. İki ülke ilişkilerini geren S-400’lerin ABD seçimi sonrasında ilk Türkiye gündemi olması bekleniyor. ABD Kongresi’nin Aralık ayı ortasına kadar yasalaştırmayı öngördüğü 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, Rusya’dan S-400 satın alan ve denemesi de yapan Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeriyor.

Yaklaşık 740 milyar dolarlık bir bütçeyi içeren yasa, Trump’ın onayıyla yürürlüğe giren Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nın (CAATSA) Türkiye’ye karşı uygulanmasını kapsıyor. Seçimin hemen akabinde yeni yönetimin Türkiye ile yapacağı ilk görüşmede bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

BİDEN-ERDOĞAN İLİŞKİSİ

Biden, geçen yıl aralık ayında New York Times’a verdiği bir mülakatta Erdoğan’dan “otokrat” diye bahsetmişti. Biden ayrıca Türkiye’de muhalefete destek vereceğini de açıklamıştı. Bir dönem Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanlığını yürüten ve bu görevleri sırasında Türkiye’yi yakından ilgilendiren birçok konuda yer alan Biden, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili sözleri nedeniyle eleştirilmişti.

TRUMP BAŞKANLIK İÇİN DİRENECEK Mİ?

Bugün yasal süreci başlatacak olan Trump’ın seçim sonuçlarına itiraz etmesi bekleniyor. Yeniden sayım talep edilebilen eyaletlerde hakkını deneyecek olan Trump, Michigan, Nevada ve Georgia’da da usulsüzlük yapıldığını iddia ederek oy sayımının durdurulması için dava açma girişiminde bulunmuştu. Ancak üç eyalette de bir kanıta rastlanmadığı için bu talebi reddedilmişti.

DESTEKÇİLERİ SİLAHLARLA SOKAKLARDA

Trump destekçileri liderlerinin seçimin çalındığına yönelik kanıtlanmamış iddiasını dile getirmeye devam etti. Atlanta, Tallahassee, Austin, Bismarck, Boise ve Phoenix gibi kentlerde sokaklara çıkan Trump destekçilerinin silahlı oldukları ve “Daha bitmedi”, “Çalmayı bırakın”, “Oylar çalınıyor”, “Yalan haberler” gibi sloganlar attıkları yayınlanan görüntülerde yer aldı.

Okumaya devam et

Dünya

Berat Albayrak’ın istifası Avrupa’da nasıl yankılandı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası Avrupa medyasında geniş yer buldu. Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Fransa gazeteleri ve haber siteleri, istifayı duyurarak Türkiye’nin ekonomik krizin eşiğinde olduğuna dikkat çektiler.  

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası Avrupa medyasında da yer aldı. Haberlerin başlığında, “Erdoğan’ın Maliye Bakanı olan damadı istifa etti” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE KRİZİN EŞİĞİNDE

Die Welt gazetesi, istifayı son dakika olarak duyururken, istifanın gerekçelerine ve sağlık sorunlarına değinildi. Albayrak’ın Instagram hesabından istifayı duyurduğunu belirten gazete, “Türk Lirası, geçtiğimiz aylarda dramatik şekilde değer kaybetti. Cuma akşamı, dolar karşısında 8.52’ye geriledi. Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 30’u buldu. Kriz nedeniyle Merkez Bankası başkanı görevinden alındı. Türkiye ekonomik krizin eşiğinde” sözlerini kullandı. Stuttgarter Zeitung da benzer başlıkla haberi verdi ve Bakan Albayrak’ın açıkladığı gerekçeleri yayınladı.

İSTİFAYA NEDEN OLARAK KRİZ GÖRÜLDÜ

Sözcü’nün haberine göre Avusturya medyası, İsviçre ve diğer Avrupa ülkeleri medyası da habere geniş yer ayırdı. Avrupalı ajansların geçtiği haberler, tüm gazete ve haber siteleri ile kanallarda yer aldı. Avrupa medyası istifayı, Türk Lirası’nın değerinin düşüşüne, döviz rezervlerinin erimesine ve ekonomik kriz riskine bağladı. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması da benzer yorumlara dayandırılıyor. İsviçre medyası da özellikle Türk Lirası’nın değer kaybı ve son aylarda hızlanan ekonomik çalkantıların üzerinde duruyor.

Berat Albayrak’ın istifasına AKP’den ilk yorumlar: Cumhurbaşkanımızın takdirindedir

Okumaya devam et

Popular