Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Odağında yaşlılar olan 10 film

Kovid-19 salgını yaşlılık kavramına farklı bir açıdan bakmamızı sağladı.

BOLD– Birçoğumuz şu günlerde ailemizdeki ya da yakınlarımızdaki yaşlılardan uzak duruyoruz, onları korumak adına. Bazı kendini bilmezlerin saygısızca tavırları bir kenara bırakılacak olursa yaşlılarımızın aslında yaşamımızda ne kadar büyük bir yeri olduğunu gördük ve onlara karşı sorumluluklarımızı hatırladık.

YAŞLILIK NEDİR?

Genel kanı yaşlılığın yaşamın, yaşamsal zevklerin sonu olduğu şeklinde. Oysa yaşlılık; dinginliktir, bilgeliktir, hadiselere soğukkanlı bakabilmektir. Bir yandan da geçmişle yüzleşmedir, yaşamını gözden geçirmedir.
Yedinci sanatın, yaşlılığın bu farklı yüzlerine bakan yapımlarından on tanesini sizler için derledik. İyi seyriler ve büyüklerinizle nice mutlu yıllar…

1.İKİ HINZIR ADAM (1993) | IMDb 6.9


John (Jack Lemmon) ve Max (Walter Matthau), çocukluklarından beri didişmekten vazgeçmeyen iki eski arkadaş ve yakın komşudur. Bu iki huysuz ihtiyarın yarım asrı geçen didişmeleri, kasabaya güzel bir kadının gelmesiyle başka bir boyuta taşınır.

2. ŞİMDİ YA DA ASLA (2007) | IMDb 7.4


Jack Nicholson ve Morgan Freeman aynı hastane odasında kanserle mücadele eden iki yaşlıyı canlandırıyor. Bu yolun onları nereye götürebileceğini farkındadırlar ama ikisinin de henüz yapmak istediği çok şey vardır. Bu gerçekle yüzleşen iki kafadar oturup bir “yapılacaklar listesi” hazırlar. Hastaneyi terk ederek çıktıkları bu yolculukta amaçları onları mutlu edecek güzel bir son yazmaktır.

3. BAYAN DAISY’NİN ŞOFÖRÜ (1989) | IMDb 7.4


En iyi film ve en iyi kadın oyuncu Oscarı almış etkileyici bir drama. Zengin ve yaşlı bir kadın olan Bayan Daisy Werthan, fakir olduğu günleri hiç unutmamış biraz huysuzca bir kadındır. Yaşlanıp da bazı sorunlar yaşamaya başlayınca oğlu işlerini halledebilmesi için ona bir şoför tutar. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Daisy(Jessica Tandy) şoför Hoke’u (Morgan Freeman) ilk başta sürekli azarlasa da zamanla aralarında farklı bir dostluk başlar.

4. MUHTEŞEM ÜÇLÜ (2003) | IMDb 7.6


60’larda Teksas’ta yaşayan 14 yaşındaki bir çocuk (Haley Joel Osment) annesi tarafından yaz tatilini geçirmek üzere bişraz tuhaf olan dayılarının (Robert Duwall, Michael Caine) dayılarının yanına gönderilir. Bu utangaç ve içine kapanık çocuk iki yaşlı akrabasının yanında hayat deneyimi ve farklı bir kişilik kazanmaya başlar.

5. NEBRASKA (2013) | IMDb 7.7


Yaşlı bir alkolik olan Woody Grant (Bruce Dern), piyangodan büyük ödül kazanınca Montana’dan Nebraska’ya doğru 1000 km’yi aşacak bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Yirmili yaşlardaki oğlu David (Will Forte) çok istekli olmasa da bu yolculuk esnasında babasına eşlik etmeye karar verir.

6. ALTIN GÖL (1981) | IMDb 7.7


En iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu Oscarını kucaklayan yaz tatillerini New Englan Altın Göl’de geçiren Ethel ve Norman Thayer (Katharine Hepburn ve Henry Fonda) çiftinin hikâyesi. Kızları Chelsea (Jane Fonda) yeni sevgilisi Bill ve oğlu Billy’le onları ziyarete geldiğinde üç jenerasyon birleşmiş olur. Dede torun arasında zamanla gelişen dostluk babkızın da ilşkilerini yeniden sorgulamalarına yol açacaktır.

7. EFSANE ADAM (2005) | IMDb 7.9


Yaşamını bir Amerikan klasiği olan Indian motosikletini mükemmelleştirmeye adayan Burt (Anthony Hopkins) Utah’taki Bonneville tuz çöllerine doğru motorunu denemek için yola düştüğünde birçok zorlukla karşılaşır. Ancak bu zorluklar onu, 1967 yılında Munro tarafından kırılan dünya rekorunun sahibi olan motoru geliştirmekten alıkoyamaz.

8. STRAIGH’IN HİKAYESİ (1999) | IMDb 8.0

Efsane yönetmen David Lynch’ten etkileyici bir öykü. Alvin Straight (Richard Farnsworth)
oldukça yaşlı ve yoksul bir adamdır. Diyabeti vardır ve araba kullanamamaktadır. Bu inatçı adam, ansızın gelen bir telefonla on yıldır konuşmadığı abisinin kalp krizi geçirdiğini öğrenince yola düşmeye karar verir. Hem de kilometrelerce yolu çim biçme makinesiyle kat etmeyi göze alarak.

9. YABAN ÇİLEKLERİ (1957) | IMDb 8.2


Sinemanın dâhilerinden İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’dan Altın Küre ve Altın Ayı ödüllü bir başyapıt… Huysuz ve inatçı Profesör Isak Borg (Victor Sjöström) yıllarını bilime adamış 78 yaşında bir fizikçidir. Mezun olduğu Lund Üniversitesi’nden alacağı onur nişanesi için Stokholm’den Lund’a doğru yola çıkan Borg, bu yolculuk sırasında gördüğü kâbuslarda sorunlu geçmişi ile yüzleşecektir.

10. TOKYO HİKAYESİ (1953) | IMDb 8.3


Britanya Film Enstitüsü’nün yapılmış en iyi filmler arasında gösterdiği Tokyo Hikâyesi Batılılaşma yolundaki Japonya’nın taşrasındaki evlerinden Tokyo’daki çocuklarını görmeye giden yaşlı bir çiftin öyküsü. Beklentiyle çıktıkları yolculuk, iş hayatına dalmış çocuklarının ilgisizliği yüzünden hayal kırıklığı ile sonlanır. Kendileriyle tek ilgilenen kişi, savaşta ölen oğullarının dul karısı olur. Kırgın bir şekilde evlerine dönen çift bir süre sonra acı bir haberle çocuklarını tekrar toplar.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

G.O.R.A bir mürettabatını kaybetti: G.O.R.A’nın Tihulu’su koronavirüse yenildi

Cem Yılmaz’ın oynadığı G.O.R.A filmindeki “Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor” repliğiyle tanınan tiyatro ve sinema oyuncusu Muhittin Korkmaz koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

BOLD – Muhittin Korkmaz’ın koronavirüsten hayatını kaybettiğini yazar ve oyuncu Can Yılmaz, sosyal medya hesabından duyurdu.

Yılmaz paylaşımında, “G.O.R.A, A.R.O.G, Yahşi Batı, Pek Yakında, Arif ve 216 filmlerinde beraber çalışma şansı bulduğumuz, kıymetli abimiz Muhittin Korkmaz maalesef vefat etti. Ailesine, tiyatro camiasına ve sevenlerine sabır diliyorum. Çok güzel adamdı, Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun” dedi.

Ünlü komedyen Cem Yılmaz da Korkmaz için taziye mesajı yayınladı. Cem Yılmaz paylaşımında, “Sevgili abimiz Muhittin Korkmaz bugün hayata gözlerini yumdu. Hepimizin hatıralarında yeri olan abimizin mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun. G.O.R.A mürettebatından bir eksiğiz” ifadelerini kullandı.

1953 yılında Gaziantep’te doğan Muhittin Korkmaz uzun yıllar boyunca tiyatrolarda sahne aldı ve Bursa Devlet Tiyatrosundan emekli oldu. 2002 yılında Cem Yılmaz’ın Telsim reklamı için seçilip, reklamda Huluti isimli karakteri oynadı. Bu reklam ile birlikte Cem Yılmaz’ın projelerinde yer almaya başlayan Korkmaz, G.O.R.A.’da “Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor efendim!” repliğini kullanan Tihulu’yu oynadı. Tihulu ismi Cem Yılmaz tarafından Telsim reklamındaki Huluti karakterinden esinlenilerek yaratılmıştı.

G.O.R.A.’nın ardından Tunç Başaran’ın yönettiği Sinema Bir Mucizedir ile Ezel Akay’ın yönettiği Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filmlerinde yer aldı. Daha sonra Cem Yılmaz’la olan birlikteliğine Türk Telekom reklamı ile A.R.O.G, Yahşi Batı ve Pek Yakında filmlerindeki yardımcı rollerde devam etti.

Muhittin Korkmaz’ın kendisi gibi oyuncu olan ve aynı zamanda sosyal medya fenomeni de olan oğlu Cem Korkmaz da 3 yıl önce intihar ederek hayatına son vermişti.

Sadece İstanbul’da bugün bulaşıcı hastalıktan ölen kişi sayısı 211

Okumaya devam et

Kültür

“Kara Hafta İstanbul” polisiye edebiyat festivali online yapılacak

Polisiye edebiyatı festivali ‘Kara Hafta İstanbul’ altıncı kez gerçekleşiyor. Festivalin bu yılki teması ise yazar ve şair Edgar Allan Poe.

BOLD– Daha önce düzenlendiği Pera Palas Oteli’nden pandemik salgın sebebiyle online ortama taşınan “Kara Hafta İstanbul” bu yıl çevrimiçi olarak polisiye sevdalılarına ulaşacak.

POLİSİYENİN ÜNLÜ İSİMLERİ BİR ARADA

26 – 29 Kasım tarihlerinde çevrim içi olarak düzenlenecek olan festivale Ian Rankin, Michael Kardos, Niklas Nat och Dag gibi polisiye alanının tanınmış yabancı yazarlarının yanı sıra Türkiye’den de Ahmet Ümit, Ayşe Erbulak, Elçin Poyrazlar, Erol Üyepazarcı, Hakan Günday, Mesut Demirbilek, Onur Saylak, Sevil Atasoy, Su Tunç, Suat Duman ve Taner Ay gibi isimler katılacak.

Kültür İstanbul YouTube kanalından ücretsiz olarak izlenebilecek olan Kara Hafta İstanbul Festivali’nin ilk oturumu, “Şehir ve Polisiye: İstanbul’da Suç ve Suçlu” başlığıyla 26 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak. Algan Sezgintüredi’nin moderatörlüğünü üstlendiği oturuma Sevil Atasoy, Mesut Demirbilek ve Suat Duman konuşmacı olarak katılıyor.

27 Kasım Cuma günü yeni film ve dizi izleme platformlarındaki polisiyenin ele alınacağı oturuma ise Şahsiyet dizisinin senaristi Hakan Günday ve yönetmeni Onur Saylak konuşmacı olarak katılacak.

Festivalin son gününde ise “Polisiyenin Kadın Yazarları” başlıklı ilk oturumda Hülya Balcı moderatörlüğünde Elçin Poyrazlar, Su Tunç ve Ayşe Erbulak konuşmacı olarak yer alacak.

Okumaya devam et

Kültür

The Queen’s Gambit dizisinden Netflix rekoru

Netflix’te yayınlanan The Queen’s Gambit dizisi, ilk 28 günde 62 milyon hanede izlenerek platformun en çok izlenen mini dizisi oldu.

BOLD– Yayınlandığı günden itibaren zirveye yerleşen, sosyal medyada en çok konuşulan yapım haline gelen The Queen’s Gambit, oyunculuk ve yapım kalitesinin karşılığını birçok rekora imza atarak aldı.

SATRANÇ DEHASININ BAĞIMLILIK SAVAŞI

Satranç konusunda çok yetenekli olan bir kızın şöhreti ve başarıyı elde ettikten sonra yaşadığı bağımlılıkla mücadele etmesini konu alan yapım Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan romanından uyarlandı.

Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği, Scott Frank ve Allan Scott tarafından kaleme alınan yapım ilk 28 gün içerisinde 62 milyon abone tarafından seyredilerek Netflix tarihinin en çok izlenen mini dizisi oldu.

• Netflix’in The Queen’s Gambit hakkında paylaştığı diğer veriler ise şöyle:
• Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu.
• Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 yıl sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı.
• Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.

Okumaya devam et

Popular