Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

İnsanlar üzerinde yapılan deneyleri konu alan filmler

Kovid-19 ile ilgili komplo teorileri insanlar üzerinde yapılan bazı deneyleri akla getirdi.

BOLD- İnsanoğlunun öğrenme arzusunun sınırı yok. Bizi ilerleten bu tutku ne yazık ki her zaman etik yollarla yapılmıyor. Daha fazla bilgi ya da daha fazla güç adına insanın insana yapabileceklerini sınırı ne yazık ki pek yok. Sinemadan bu trajik öyküleri sizler için derledik.  İyi seyirler ve sağlıkla kalın…

EXPERIMENTER/DENEY- (2015) | IMDB 6.6

Ünlü bilim insanı Stanley Milgram’ın gerçek çalışmalarından uyarlanan film, 1961’de yapılan bir deneyi konu alıyor. Milgram sıradan insanlara elektroşok uygulayarak davranışlarını ve itaat düzeylerini kontrol edip edemeyeceğini ölçmektedir. Yaptığı bu sıradışı deneyler geniş bir yankı uyandırır.

THE STANFORD PRISON EXPERIMENT/STANFORD HAPİSHANE DENEYİ (2015) | IMDb 6.5

Psikolog Philip Z’mbardo, 1971 yılında Stanford Üniversitesi’nde yeni bir deneye başlar. Öğrencilerden seçilen 24 kişi, psikoloji bölümünün bodrum katına kurulan bir hapishaneye yerleştirilir. 24 öğrencinin bir kısmına mahkûm bir kısmına ise gardiyan rolü verilir. Ancak deney bir noktadan sonra tehlikeli bir hal almaya başlar.

THE BOYS FROM BRASIL/VAHŞETİN ÇOCUKLARI (1978) | IMDB 7.0

2. Dünya Savaşı’nın bitimiyle birlikte birçok Nazi gibi Dr. Josef Mengele de Güney Amerika’ya yerleşmiştir. Savaş yıllarında Auschwitz’de esirler üzerinde insanlık dışı deneyler yürüten bu sadist, şimdi çok daha büyük bir projenin peşindedir. Peşinde ise ünlü Nazi avcısı Ezra Lieberman’dan etkilenen genç bir Musevi vardır.

JACOB’S LADDER/DEHŞETİN NEFESİ (1990) | IMDB 7.5

Jacob Singer(Tim Robbins) Vietnam yıllarını geride bırakmaya çalışan evli ve bir çocuk babası eski bir askerdir. Gecelerini çekilmez hale getiren kâbusları uyanıkken de görmeye başlayan Jacob, aklını kaçırmaya başladığını düşünür. Fakat, eski bir gazi arkadaşıyla karşılaşması bakışını değiştirir. Bu kabusların temelinde Vietnam’da onlara yapılan bir şeyler mi vardır?

DIE WELLE/DALGA (2008) | IMDb 7.6

Todd Strausser’in aynı adlı kitabından uyarlanan film Almanya’da bir okulda geçiyor. karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner, otokrasi üzerine verdiği dersin daha somut ve etkili olması için bir deney yapmaya karar verir. “Dalga” isimli bir grup kurar ve öğrencilerden kendisini lider gibi görmelerini ister. “Dalga”nın bir amblemi, üniforması ve hatta mottosu bile vardır: “Disiplin aracılığıyla güç!” Başlangıçta gençler için saf bir inanç, birlik ve dayanışma ifade eden “Dalga” büyüdükçe işin rengi değişir. Etki ve güç insanların içindeki tehlikeli yanları ortaya çıkarmaya başlamıştır.

DARK CITY/KARANLIK ŞEHİR (1998) | IMDB 7.7

John Murdoch, bir sabah hiç hatırlamadığı bir otel odasında uyanır. Hafızasını kaybetmiştir ve üstelik vahşice işlenen bazı cinayetlerin faili olarak aranmaktadır. Bir dedektif tarafından amansızca kovalanan Murdoch, kendisine ne olduğunu araştırdıkça akıl almaz gerçeklerle karşılaşır. İçinde yaşadığını sandığı şehir aslında koca bir laboratuvardan ibarettir. Peki ama bu deneyi yapanlar kimlerdir? Matrix’in öncülü sayılan bu sıra dışı filmi Alex Proyas yönetiyor.

DAS EXPERIMENT/DENEY (2001) | IMDB 7.8

Stanford Hapishane deneyini anlatan Alman yapımı filmde 8’i gardiyan, 12’si mahkum rolündeki 20 gönüllü katılımcı etrafında gelişiyor. Her şey bir oyun olarak başlasa da para için bir araya gelen bu kişiler için işler çok çabuk çığırından çıkar. Bilim, bir kez daha işin kontrolünü kaybetmiştir. Aynı hikayenin başrolde Adrien Brody ve Forest Whitaker’ın yer aldığı Amerikan versiyonu da mevcut.

V FOR VENDETTA (2005) | IMDB 8.2

Artık bir kült mertebesinde olan film 2020 yılında ve İngiltere’de geçiyor. Biyolojik bir saldırı sonrası büyük bir salgın geçiren ülkede güvenlik endişesiyle özgürlükleri askıya alacak bir yönetim iş başına getirilir ve salgın biter. Ancak, bu otoriter yönetim artık kalıcı hale gelmiştir. “Farklı” olmanın ölümcül olduğu bu diktatörlük düzenine baş kaldıran biri vardır: V… Üstelik bu intikamcı diktatörlük düzeninin aktörlerinin iyi tanıdığı biridir.

NUIT ET BROUILLARD/GECE VE SİS (1955) | IMDB 8.6

1955… İkinci Dünya Savaşı Komitesi yönetmen Alain Resnais’den Nazi toplama kamplarıyla ilgili bir belgesel ister. Orianenbourg, Auschwitz, Dachau, Ravensbruck, Belsen, Neuengamme, Struthof gibi kamplarında geçmişin hayaletinin izini sürerken, kamplara gönderilenlerin yaşadıkları korkunç hikayelerini trajik arşiv görüntüleri eşliğinde sunar.

Kültür

Nomadland Oscar’a damga vurdu: En İyi Yönetmen ödülünü ilk kez Asyalı bir kadın aldı

2021 Oscar Ödül Töreni bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi yönetmen ödülünü alan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BOLD – Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 93’üncüsü dün gece Los Angeles’ta koronavirüs pandemisinin gölgesinde sahiplerini buldu.

Korona önlemleri nedeniyle geçen yıllara oranla çok az sayıda kişinin davet edildiği tören, Los Angeles’ta geleneksel olarak Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ile dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde bizzat törene katılmaları istendi.

Çin asıllı Yönetmen Chloe Zhao

Bu yıl Oscar’a yönetmenliğini Chloe Zhao’nun yaptığı ‘Nomadland’ damgasını vurdu. Altın Küre de dahil olmak üzere bu yıl verilen birçok ödül töreninden zaferle dönen ‘Nomadland’ Oscar’ın da favorisiydi.

FİLMDE PROFESYONEL OLMAYAN İSİMLER DE YER ALDI

Frances McDormand

Nomadland’in hikayesi Frances McDormand’in canlandırdığı ve ABD’nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. Filmde oynayanların çoğu profesyonel oyuncu değil, gerçek hayatta da göçebe yaşayan isimler.

‘Nomadland’ En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Zhao, En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Çin asıllı Zhao, aynı zamanda En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ikinci kadın oldu.

Zhao, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” dedi. ABD’li aktris Frances McDormand ‘Nomadland’daki rolü ile üçüncü Oscar’ını kazandı.

HOPKİNS, 83 YAŞINDA OSCAR ALDI

Anthony Hopkins

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ın sahibi ‘The Father’daki rolü ile Anthony Hopkins oldu. İkinci Oscar’ını kazanan İngiliz oyuncu, ‘The Father’da bir demans hastasını canlandırıyor. Film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da ödül kazandı.

83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

EN İYİ YARDIMCI KADIN VE ERKEK OYUNCULAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı ve bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak tarihe geçti.

Ödülünü Brad Pitt’ten alan Yuh-Jung Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” sözleriyle izleyicileri güldürdü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ise ‘Judas and the Black Messiah’taki rolü ile Daniel Kaluuya kazandı.

1960’larda ABD’deki siyahların hareketi Kara Panter Partisi’ni (Black Panther Partisi) anlatan filmde H.E.R., Dernest Emile II und Tiara Thomas’ın seslendirdiği “Fight For You” En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’ını kazandı.

Siyahları konu eden bir diğer film ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar aldı. Film, siyah caz şarkıcısı Ma Rainey’in hayatından bir kesit sunuyor.

‘MANK’ 2 DALDA ÖDÜL KAZANDI

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dahil toplam 10 dalda ödüle aday gösterilen David Fincher imzalı ‘Mank’ En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarım dallarında ödül kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülünü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in ‘Druk’ (Another Round) kazandı.

En İyi Belgesel kategorisinde ‘My Octopus Teacher’ Oscar ödülünün sahibi oldu.

En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü, ‘Promising Young Woman’ filmiyle Emerald Fennell kazandı.

En İyi Ses ödülünü ‘Sound of Metal’ filmi aldı. Sound of Metal’in ikinci Oscar’ı ise En İyi Film Kurgusu kategorisinden geldi.

‘Two Distant Strangers’, En İyi Kısa Film ödülünü aldı. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, ‘If Anything Happens I Love You’ filmine verildi.

En İyi Animasyon kategorisinde ise Walt Disney yapımı ‘Soul’ filmi Oscar’ın sahibi oldu. Soul’un ikinci Oscar’ı ise En İyi Özgün Müzik kategorisinden geldi.

En İyi Kısa Belgesel ödülünü “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

50 at Almanya’ya mı kaçtı?

Okumaya devam et

Kültür

Gülen’in son kitabı: Hakk’a Adanmışlar Yolu

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan dergisinde kaleme aldığı başyazıları ‘Hakk’a Adanmışlar Yolu’ adıyla kitaplaştı. Gülen’in Nisan 2017 ile Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer verilen kitap, Hizmet Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan Tenkil Sürecini de anlatıyor.

BOLD – Süreyya Yayınlarından çıkan kitap, Gülen Hocaefendi’nin Nisan 2017 ve Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer veriyor. Çağ ve Nesil serisinin son kitabı olan Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet hareketinin Türkiye’de tenkile tabi tutulduğu süreci anlatması açısından önem taşıyor.

Kitap son süreçte yaşananlara farklı açılardan yaklaşıyor. İman, İslam ve ihsan çizgisinden çıkmamaya önem gösteren Gülen, yaşanan süreci, tenkili ve soykırımı satır aralarında anlatıyor.

Kitap, Amerikada ANT Stores (www.antstores.com) Avrupada Kitap Dünyası (www.kitapdunyasi.eu) mağazalarından satın alınabilir.

Anne-babası gözaltına alınan Zeynep bebek evde yalnız bırakıldı mı?

Okumaya devam et

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0