Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünyada hasta sayısı 2 milyona yaklaştı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya çapında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 120 bini aştı. Koronavirüs vaka sayısı ise 2 milyona yaklaştı.

BOLD – ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nin derlediği son verilere göre (TSİ 14.30 itibariyle) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya çapında 1 milyon 930 bin 780 kişiye bulaşmış durumda. 120 bin 450 kişi ise hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Hastalığa yakalananlardan 461 bin 819 kişi ise iyileşti.

Dünyada en çok vaka ve can kaybı ise ABD’de. ABD’de 582 bin 594 kişi bu hastalığa yakalandı ve 21 bin 662 kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

İTALYA’DA YENİ VAKALAR EN DÜŞÜK SEVİYEDE

İtalya’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 566 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 20 bin 465’e çıktı.

Bir gün içinde kaydedilen can kaybı sayısı önceki güne göre artış gösterdi. Ülkede önceki gün 431 kişi hayatını kaybederken daha önce bu sayı 619’du.

İtalya’da salgının başından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı da 159 bin 516’ya ulaştı. Vaka sayısı bir önceki güne göre yüzde 2 arttı. Bu oran, salgının başından beri toplam vaka sayısındaki en düşük artış oldu. Toplam vaka sayısındaki bir önceki en düşük artış yüzde 2,29 ile 7 Nisan’da kaydedilmişti.

Ülke genelinde bir aydan uzun süredir uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin öncesinde ise bu oran yüzde 24,4 seviyesindeydi.

İtalya’da Şubat sonundan kuzey bölgelerde uygulanan karantina tedbirleri 10 Mart’tan itibaren ise ülke geneline yayılmış ve kademeli olarak sıkılaştırılmıştı. 10 Mart’tan bir hafta sonra toplam vaka sayısındaki artış yüzde 12.6’ya, 2 hafta sonra yüzde 8.21’e, 3 hafta sonra ise yüzde 3.98’e gerilemişti.

İSPANYA’DA ÖLÜ SAYISI 18 BİNİ AŞTI

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da ölüm vakası sayısında nispeten azalma görülse de ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini aştı.

Son 24 saatte 567 kişinin daha salgın nedeniyle öldüğü İspanya’da toplam kayıp, 18 bin 56’ya ulaştı. Ülke genelinde salgına yakalananların sayısı da 172 bin 541’e çıktı.

FRANSA’DA YASAKLAR 11 MAYIS’A KADAR UZATILDI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ülkesinde koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı. Kısıtlamalar sürdüğü sürece dışarı çıkan herkesten neden evlerinden ayrıldıklarına dair bir belge taşımaları istenecek.

Televizyondan ulusa seslenen Macron, “Salgının hızının yavaşlaması konusunda yeniden umutlandık ama hiçbir şey kesin değil” dedi.

Salgının başında yeterince hazırlıklı olmadıklarını kabul eden Macron, Fransa’da kreşlerin ve okulların 11 Mayıs’ta yeniden açılacağını söyledi.

Macron ayrıca koronavirüs semptomları gösteren herkese 11 Mayıs’tan itibaren test yapılacağını açıkladı.

ÖLÜ SAYISI 15 BİNE YAKLAŞTI

Fransa’da koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu son 24 saatte 574 kişi daha hayatını kaybetti.

Böylece ülkede hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 967’ye yükseldi.

Fransa’da koronavirüs vakalarının sayısı 136 bin 779.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı ise beş gündür azalıyor.

FRANSA-ALMANYA SINIRINDA OLAYLAR

Almanya-Fransa sınırında bazı Almanlar, sınırı geçen Fransız vatandaşlarına sözlü ve fiziksel saldırıda bulundu.

Almanlar, sınırı alışveriş yapmak ya da çalışmak amacıyla geçen Fransızlar’a “korona ülkene dön,” “Burada hiçbir işiniz olmaz, alışverişinizi kendi ülkenizde yapın,” “Fransa’da yok mu, kendi eczanenizden alın” ve “Fransızlar defolun” şeklinde sözlerle saldırdı.

Kimileri, sınırı geçen Fransız vatandaşlarına yumurta atarak fiziksel saldırıda da bulundu.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve sınır belediye başkanları, Fransa’dan özür diledi.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 125 BİNİ AŞTI

Robert Koch Ensitüsü’nün verilerine göre Almanya’da dün 2 bin 82 yeni tip koronavirüs vakası daha tespit edildi. Böylece ülkede toplam vaka sayısı 126 bin 500’e yükseldi. Hastalıktan yaşamını yitirenlerin toplam sayısı ise 2 bin 998 olarak açıklandı. İyileşenlerin sayısının da 68 bin 200’e yükseldiği belirtildi.

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da koronavirüsle mücadelede olumlu bir eğilim gözlemlendiğini belirtti, ancak kurallara uyulmaya devam edilmesini istedi.

Son 24 saatte iyileşenlerin sayısı, salgına yakalananların sayısını ikinci kez geçmiş oldu. Yeni vaka sayısındaki umut verici azalma, Almanya’da neredeyse dört hafta önce alınan önlemlerde adım adım gevşemeye gidilmesi umudunu güçlendirdi.

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da bir kişinin virüsü ortalama 1,2 kişiye bulaştırdığından yola çıkıyor. Enstitü bu rakamın 1’in altına inmesi gerektiğini belirtiyor.

UÇAK GEMİSİ MÜRETTEBATINDA İLK ÖLÜM

ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’te görev yapan ve korona testi pozitif çıkan bir denizcinin Guam’da yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

Yaşamını yitiren denizci, USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde korona enfeksiyonuna yakalandığı doğrulanan 600 kişiden biriydi.

Donanma’nın açıklamasında ölen denizcinin 9 Nisan günü Guam’da karantinada kaldığı evde bilinçsiz halde bulunduğu, evdeki denizciler ve sağlık ekibi tarafından suni teneffüs uygulandığı ve bir hastanenin yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı belirtildi.

Nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt, gemide ilk koronavirüs vakalarının çıkması üzerine 27 Mart’ta Guam Limanı’na yanaşmıştı.

Geminin kaptanı Deniz Albay Brett Crozier, gemideki yüzden fazla askerin koronavirüse yakalanmasının ardından üslerine hitaben yazdığı mektupta askerlerin tahliye edilmesi çağrısında bulunmuş, ancak mektubun basına sızmasını engellemek için önlem almadığı gerekçesiyle görevden alınmıştı.

İNGİLTERE’DE ALINAN ÖNLEMLER İŞE YARIYOR

Koronavirüs İngiltere’de 717 can daha aldı. Böylece İngiltere’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 11 bin 329’a yükseldi.

İngiltere’de Cuma günü 980, Cumartesi ise 917 kişi yaşamını yitirmişti. Pazar günü 737 olarak kaydedilen ölüm vakalarının sayısının bugün 717’ye gerilemesi, İngiltere’de alınan önlemlerin işe yaradığına ilişkin inancın güçlenmesine neden oldu.

İNGİLTERE’DE ÖLÜ SAYISI AÇIKLANANDAN FAZLA OLABİLİR

Büyük Britanya’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının açıklanana resmi sayılardan yüzde 15 daha fazla olabileceği belirtildi.

Ulusal İstatistik Dairesi (ONS), İngiltere ve Galler’de 3 Nisan’a kadar koronavirüs nedeniyle 6 bin 235 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. ONS uzmanlarından Nick Stripe, bu sayının Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) açıkladığı sayıdan yüzde 15 daha fazla olduğuna dikkat çekti. NHS’nin verileri sadece hastanelerdeki ölüm vakalarını kapsıyor, bakımevi ve huzurevlerin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler kayıtlara geçmiyor.

İRAN’DA CAN KAYBINDA DÜŞÜŞ

İran’da bir gün içinde koronavirüsten ölenlerin sayısı son bir ayda ilk kez 100’ün altına düştü. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ülkede son 24 saat içinde 98 kişinin daha hayatını kaybettiği, ölü sayısının 4 bin 683’e yükseldiği belirtildi.

Bakanlık sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, bir gün içinde ölenlerin sayısının son bir ayda ilk kez iki basamaklı bir sayı olarak kaydedildiğini belirtti. Cihanpur, son bir günde 1574 yeni vakanın kaydedildiğini, vaka sayısının da 74 bin 877’ye yükseldiğini kaydetti.

ÇİN’DE 89 YENİ VAKA

Çin Sağlık Komisyonu, ülkede 89 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. Bir gün önce bu sayı 108 olarak kaydedilmişti. 89 yeni vakanın 86’sının Çin’e giriş yapan kişiler olduğu belirtildi.

Çin devlet televizyonu, yeni vakaların 79’unun ülkenin kuzeydoğusundaki, Rusya sınırında bulunan Heilongjiang eyaletinde görüldüğünü duyurdu. Yeni vakalarla birlikte ülkedeki yeni vaka sayısı 82 bin 249’a yükseldi.

Salgının başlangıcından bu yana ülkede 3 bin 341 kişi yaşamını yitirdi. Pazartesi günü yeni ölüm vakası kaydedilmedi.

ÇİN’DE AŞILARIN İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMESİNE İZİN

Çin haber ajansı Şinhua, koronavirüs ile mücadele için geliştirilen iki aşının insanlar üzerinde denenmesi için onay verildiğini duyurdu.

Aşıların Pekin’de bulunan ilaç şirketi Sinovac Biotech ile Wuhan merkezli devlet kuruluşu Çin Ulusal Farmakoji Grubu’na bağlı Biyolojik Ürünler Enstitüsü tarafından geliştirildiği belirtildi.

Çin, Mart ayında da Askeri Tıp Akademisi ile ilaç şirketi Cansino Bio tarafından geliştirilen aşıların klinik araştırmalarına başlanması için yeşil ışık yakmıştı. ABD’li ilaç şirketi Moderna da, geliştirdiği aşının insanlar üzerinde denenmesine Mart ayında başladığını duyurmuştu.

HİNDİSTAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, koronavirüs salgını nedeniyle ülkede sokağa çıkma yasağının 3 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfuslu ülkede üç hafta önce getirilen sokağa çıkma yasağı Salı geceyarısı sona eriyordu.

Sokağa çıkma yasağı ile “ekononomik açıdan büyük bir bedel ödeyeceklerini” belirten Modi, “ancak Hindistan’da insanların hayatının daha değerli” olduğunu söyledi. Hindistan’da resmi verilere göre, yaklaşık 10 bin koronavirüs vakası tespit edildi, 339 kişi de yaşamını yitirdi.

HİNDİSTAN’DA YASAKLARA UYMAYANLARA İLGİNÇ CEZA

Hindistan’da koronavirüs tedbirlerine uymayıp sokağa çıkan yabancılara 500 kez “özür dilerim” yazma cezası verildi.

Müzik grubu Beatles’ın 1968’teki ziyaretiyle ünlenen Rishikesh kentinde 700 kadar turist sokağa çıkma yasağına rağmen sabah saatlerinde yürüyüş yaparken polis kontrolüne takıldı.

Yerel polis şefi Vinod Sharma, çoğu ABD, İsrail, Meksika, Avustralya ve Avusturya vatandaşı olan yabancılara ceza olarak 500 kez “i am so sorry” (Çok üzgünüm) yazdırıldığını duyurdu.

Sharma, sokağa çıkma yasağına uymayan yabancılara verdikleri bu ceza ile aynı zamanda “onlara bir ders vermeyi umduklarını” söyledi.

Hindistan polisinin birçok kentte, yasağa uymayanlara sopalarla müdahale ettiği görülmüştü.

AFRİKA’DA VAKA SAYISI 15 BİNİ GEÇTİ

Afrika’da 52 ülkeye yayılan koronavirüste (Kovid-19) vaka sayısı 15 bini geçti.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık 750 yeni vaka tespit edilirken, virüsün bulaştığı kişi sayısı 15 bin 249 oldu. Kıta genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 816’ya yükseldi.

RUSYA’DA YENİ VAKA SAYISI ARTTI

Rusya’da yeni vaka sayısı daha önce olmadığı kadar çok arttı. Kriz merkezinden yapılan açıklamada, son 24 içinde 2 bin 774 yeni vakanın tespit edildiği belirtildi. Bir önceki gün yeni vaka sayısı 2 bin 558 olarak kaydedilmişti.

Böylelikle test sonucu pozitif çıkanların sayısı 21 bin 102’ye yükseldi. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 22 artarak, 170 olarak belirlendi.

IMF’DEN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE YARDIM

Uluslararası Para Fonu (IMF) korona krizi nedeniyle 25 gelişmekte olan ülkeye borçlanma kolaylığı sağlayacaklarını açıkladı. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yoksul devletlere altı ay süresince yeni tip koronavirüsle mücadele amacıyla acil kredi desteği verileceğini duyurdu. IMF Yönetim Kurulu, başvurusu onaylanan ülkeler arasında Afganistan, Nepal, Haiti, Yemen ve bazı Afrika ülkelerini saydı.

Acil borç yardımları IMF’nin Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) tarafından sağlanacak. Bu fon 2005 yılında Batı Afrika’da baş gösteren Ebola krizi sırasında oluşturulmuştu.

“ÖNLEMLERİ KALDIRIRKEN BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ”

Avrupa Komisyonu, Avrupa ülkelerine koronavirüse karşı alınan önlemleri hafifletirken birbirleriyle iletişim ve işbirliği içinde olmaları uyarısında bulundu. Komisyon’dan yapılan açıklamada bu süreçte yaşanacak başarısızlığın yeni bir koronavirüs dalgasına neden olabileceği uyarısı yapıldı.

DSÖ’DEN AFRİKAYA İLK YARDIM

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Afrika için ilk tıbbi malzeme yardımı Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya ulaştı. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Programı yetkilileri, yardımın Afrika ülkelerine dağıtılacağını bildirdi.

Malzemeler arasında 1 milyon maske, gözlük, eldiven, giysi ve sağlık çalışanları için diğer koruyucu ekipmanlar yer alıyor. Ayrıca koronavirüs nedeniyle ciğerleri iflas eden veya nefes darlığı çeken hastalar için hayati önem taşıyan suni solunum cihazları da yardım malzemeleri arasında yer alıyor.

WHO tarafından gönderilen tıbbi malzemeler Djibuti, Sudan, Eritre, Somali ve Tanzanya’ya sevk edilecek.

AMAZON, 75 BİN KİŞİYİ DAHA İŞE ALACAK

İnternet üzerinden satış yapan perakende devi Amazon, koronavirüs nedeniyle internetten yapılan alışverişlerin büyük oranda artması sonucu ABD’de 75 bin kişiyi daha işe alacağını duyurdu.

Amazon ayrıca, salgın nedeniyle “temel ihtiyaç maddesi olmayan ürünlere” getirdiği satış kısıtlamasını da gevşetmeye başlayacaklarını açıkladı.

Amazon geçen ay da ABD’de 100 bin kişiyi daha işe alacağını açıklamıştı.

AMAZON ÇALIŞANLARINDAN ŞİRKETE PROTESTO

Öte yandan Amazon, salgına yönelik olarak depolarda yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle işçileri tarafından protesto ediliyor.

Şirket, Mart ayı sonunda grev çağrısı yapan bir işçiyi kovmuştu.

Financial Times’ın haberine göre Amazon’a ait 50’den fazla yerde koronavirüs vakasına rastlandı.

Amazon’dan yakın zamanda yapılan bir açıklamada çalışma koşullarının iyileştirildiği ve test saysının artırıldığı belirtilmişti.

ABD’de salgın nedeniyle işsizlik maaşına başvuranların sayısı 16 milyona yükseldi.

Endonezya’da bir köyde sokağa çıkanlar ‘beyaz kefenli hayaletler’ ile korkutuluyor

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo görev süresinin dolmasına saatler kala Çin’in Uygur Türklerine yönelik sürdürdüğü politikaları ‘soykırım’ ve ‘insanlığa karşı suç’ olarak niteledi.

BOLD – Başkan Donald Trump’ın görev süresinin bitimine 24 saat kala, ABD yönetiminden Çin’e yönelik yeni bir adım geldi.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ

Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan yazılı bir açıklama geldi. Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşan Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirten Mike Pompeo, “Mart 2017’den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım” ifadesini kullandı.

SOYKIRIM SONUCUN VARDIM

Çin’in bölgede Müslüman Uygur halkı dışında diğer etnik halklara da baskısını hatırlatan Pompeo: “Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum” dedi.

Marketler de darbeci oldu

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

AİHM, bir şahsa dilencilik yaptığı için hapis cezası veren İsviçre’yi haksız buldu. Mahkeme, temel ihtiyaçların karşılanması için dilenme hakkının engellenemeyeceğine hükmetti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’de Romanya uyruklu bir kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verilmesini insan hakları ihlali olarak değerlendirdi.

Salı günü Strasbourg’da görülen davada mahkeme heyeti söz konusu kişinin, “içinde bulunduğu olumsuz koşullar” nedeniyle durumunu başkalarına bildirme ve temel ihtiyaçlarını, “Dilenerek karşılamaya çalışma hakkına” sahip olduğuna hükmetti.

Gerekçeli kararda Romen kadının son derece yoksul bir aileye mensup, işsiz ve sosyal yardım olanaklarından mahrum olduğuna vurgu yapılarak, kadının bu nedenle Cenevre’de defalarca dilenmek durumunda kaldığı belirtildi.

İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “özel ve aile hayatının korunmasını” garanti eden 8. maddesini ihlal ettiğini söyleyen Mahkeme ayrıca ülkenin Romen kadına 922 euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Cenevre’de geçerli olan yasalara göre dilencilik suç sayılıyor. Ancak şahsın yasağa rağmen dilenmeye devam ettiği, bu nedenle çok defa çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 2014 yılında yaklaşık 464 euro para cezası verilen kişi, 2015 yılında da beş gün hapis cezasına mahkum edildi.

AİHM, verilen hapis cezasının, “Suç işlenmesinin engellenmesi, yoldan geçenlerin, çevre sakinlerinin ve esnafın haklarının korunması hedefiyle” orantılı olmadığını belirtti. Ayrıca mahkeme, Cenevre’de uygulanan söz konusu yasayı diğer ülkelerde uygulanan benzer yasalara göre daha genelleyici bularak eleştirdi.

Tayland’da sosyal medyada şarkı paylaşan bir kadına Kral Maha’ya hakaretten 43.5 yıl hapis cezası

Okumaya devam et

Dünya

Trump’ın kırmızı halıda askeri veda törenine Pentagon engel oldu

Seçimi kaybettiği rakibi Joe Biden’ın yemin törenine yarın katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği bozmaya hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Ancak Trump’ın planı Pentagon’un engeline takıldı.

BOLD – ABD Başkan Donald Trump’ın görevi 3 Kasım seçimlerinin galibi Demokrat Joe Biden’a devrederken Washington’dan kırmızı halılı bir törenle ayrılma planı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından kabul görmedi.

Görev süresi yarın dolacak olan ABD Başkanı Donald Trump, kendisi için bir veda etkinliği planladı. Başkanlık uçağının bulunduğu Maryland eyaletindeki Andrews Üssü’nde düzenlenecek etkinlik için çok sayıda kişiye davetiye gönderildi.

“Kırmızı halı” etkinliği için, Trump’ın destekçilerinden oluşacak ve yönetiminde görev alan isimlerden oluşan bir davetli grubu belirlendi. Trump’ın etkinliği görkemli bir askeri törene çevirme isteği, ABD Savunma Bakanlığı’nın engeline takıldı.

BAŞKANLIK UÇAĞINI SON ANA KADAR KULLANACAK

Güvenlik ve istihbarat konularına yer veren Defence One isimli siteye konuşan Pentagon yetkilileri, önceki 5 başkana yapılanın aksine Trump için bir askeri veda töreni düzenlenmeyeceğini söyledi.

Trump yönetiminin ise askeri uçaklarla bir geçit töreni yapılması için nabız yokladığı belirtiliyor.

Etkinlik Joe Biden’ın yemin töreninden 4 saat kadar önce sabah 08:00 sıralarında başlayacak. Trump’ın veda etkinliği, katılımcıları kadar zamanlaması ile de dikkat çekici. ABD Başkanı Trump’ın, Air Force One uçağının halen kendi kullanımında olduğu sıralarda etkinliğin sonlanması bekleniyor.

Trump, tören sonrası Air Force One ile 1600 kilometre uzaklıktaki Florida’da bulunan Mar-a Lago isimli mülküne geçecek. Başlıca başkanlık sembolleri arasında olan jumbo jet tipi uçak, yemin töreni ile birlikte Joe Biden’ın kullanımına geçecek.

Daha önce Biden’ın yemin törenine katılacağını açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, öncesinde Trump’ın etkinliğine katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

TRUMP, BİR GELENEĞİ DAHA BOZACAK

Trump, Joe Biden’ın yemin törenine katılmayarak çok uzun süre sonra bir geleneği daha bozmuş olacak.

ABD’nin 45. Başkanı Trump, rakibinin yemin törenine katılmayan tarihteki dördüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi, geçen hafta, “isyana kışkırtma” suçlamasıyla Trump hakkında ikinci kez görevden azil kararı almıştı. Trump’ın azil davası, Biden’ın göreve başlamasından kısa süre sonra Senato’da görülecek. Trump Senato tarafından suçlu bulunması durumunda hayatı boyunca bir daha seçimle işbaşına gelemeyecek.

TRUMP’IN AF ÇIKARACAĞI İDDİALARI

Öte yandan Trump’ın Çarşamba günü görevden ayrılmadan önce, haklarında ceza davaları olan ya da işledikleri suçlardan ötürü ceza alan bazı destekçileri için bir dizi af kararı çıkarması bekleniyor.

Af kararıyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Trump, Pazar günü danışmanlarıyla bir araya gelerek görevden ayrılmadan önce haklarında af ya da ceza indirimi kararı alacağı 100’den fazla kişiyi kapsayan nihai listeyi oluşturdu.

Beyaz Saray danışmanları, Trump’ın kendisi ve aile fertleri için af kararı çıkarması konusunu da ele aldığını, ancak şu anda bu yönde hareket etmesinin beklenmediğini söyledi. Trump ya da aile fertleri hakkında herhangi bir suçlama bulunmuyor.

Kongre baskını sırasında çalınan Pelosi’nin bilgisayarını Rusya’ya satmaya çalıştılar

Okumaya devam et

Popular