Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Biz vazifemizi yaptık, şahit ol ya Rab!

Yeni İnfaz Yasası dün gece Meclis’ten geçti. Düşünce suçlularıyla ilgili istenilen değişikliklerin kabul edilmediği genel kurulda Ömer Faruk Gergerlioğlu, tarihi bir konuşma yaptı.

BOLD – AKP’nin, MHP’nin önerileriyle hazırlanan Yeni İnfaz Yasası altı gün süren görüşmeler sonunda dün gece TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 330 milletvekilinin katıldığı oylamada 279 kabul oyuna karşılık, 51 ret oyu kullanıldı. ‘Terör’den yargılananlar, düşünce suçluluları, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, hasta tutuklular, bebekli anneler kapsam dışı bırakıldı.

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, son oylama yapılmadan önce TBMM Genel Kurulu’nda tarihi bir konuşma yaptı. “Biz vazifemizi yaptık, uyardık!” diyen Gergerlioğlu, “Bundan sonrasında bu büyük veballer ve koronadan dolayı ölümlerden dolayı siz sorumlusunuz. Rabbime şahit ol ya Rab diyorum!” ifadelerini kullandı.

MAHPUS BİR ANNENİN MEKTUBUNU OKUDU

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; biz çok konuştuk, biraz da mahpuslar ve yakınları konuşsun, ne dersiniz? Size, bana gelen bazı mektuplardan pasajlar okumaya çalışacağım.” cümleleriyle konuşmasına başlayan Gergerlioğlu, 2,5 yıldır Tokat Cezaevinde bebeğiyle kalan bir annenin mektubundan bir bölüm okudu:

“Bir anne, Ayşegül Özer, bana gönderdiği mektubunda diyor ki: 3 bebeğimi düşük yaptım, sonunda sağlıklı doğan bebeğimle iki buçuk yıldır Tokat Cezaevindeyim. Bebeğim yürümeyi cezaevi avlusunda öğrendi. Ona resimler çizdim, dışarıdaki hayatı öğrettim. Bana ‘Anne, toprak ne demek?’ diye sorduğunda cevap veremedim. Koronadan dolayı aileme verdim ve görüş yasağı olduğu için geri alamıyorum, bebeğime hasret doluyum. Yine bir başkası, bir mahpus yakını: “Haberlerde koronadan dolayı sağlıkçılar çocuklarına sarılamıyor deniliyor. Çocuklarımız ne görebiliyorlar ne sarılabiliyorlar. Yemin edebilirim ki benim oğlum dört yıldır ‘baba’ diye yastığa sarılıyor.”

Yasadan olumlu bir sonuç bekleyen aileler bulunduğunu ve ümitsizliğe düşen insanların intihara ya da ağır depresyonlara sürükleneceğini daha önce de ifade eden Gergerlioğlu, “Yine, bir başka mahpus yakını: ‘İki yıldır bu yasayı bekliyordum. Eğer ki yasa bu hâliyle çıkarsa -dört yıldır eşim mahpus ve artık dayanamıyorum- hayata nasıl tutunacağımı bilemeyeceğim artık.’ Evet, durum bu arkadaşlar. Yasa bu hâliyle çıkarsa vicdanlarınıza ne anlatacaksınız bilemiyorum ama çok kötü şeyler olacak bu belli.” diye konuştu.

SELÇUK KOZAĞAÇLI SADECE AVUKATLIK YAPTI

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın sadece avukatlık yaptığı için üç yıla yakındır cezaevinde olduğunu ve 11 yıl ceza aldığını belirten Gergerlioğlu şöyle devam etti: “Dosyasına baksanız bomboş ve inanılmaz absürtlüklerle dolu. Aranızda hukukçular var, en az 100 avukat var Meclisimizde. Bakın, ne var biliyor musunuz? Müvekkiline: “Şu soruya cevap verme susma hakkını kullan.” demiş, bu ve benzeri sözler suç olarak nitelendirilmiş ve ceza almış, sırf avukatlık yaptığı için cezalandırıldı.

Yine, İdris Baluken… Sincan Cezaevinde, koğuşunda onu ziyaret ettik İnsan Hakları Komisyonu üyeleri olarak. İdris Bey’e sorduk: “İdris Bey, sana yapılan ihlaller var mı burada, nasıl durum?” İdris Bey ne dedi biliyor musunuz? İşte, siz bu insanı terörist diye cezaevine attınız. Bize aynen şunu dedi İdris Bey: “Ben burada bana yapılan ihlalleri size anlatmaktan hayâ ederim. Memleketin bu kadar sorunu varken ben kalkıp burada size şahsi sorunumu anlatamam, memleketin sorunlarını gelin konuşalım.” Ve bu insanlara terörist diyorsunuz.”

CEZAEVLERİNDE KİTLESEL ÖLÜMLER OLABİLİR

Koronavirüs salgının başladığı ilk günlerden bu yana cezaevlerinde kitlesel ölümler olacağını sürekli gündeme getiren Gergerlioğlu bu konuda bir kez daha uyardı. Konuşmasının devamında ABD’de yaşayan bilim insanı Emra Altındiş’in açıklamalarını hatırlattı:

“Bu salgın en çok da cezaevlerini etkileyecek ve kitlesel ölümler olabilir. Bakın, büyük dramlar yaşanıyor, büyük vicdansızlıklar yaşanıyor ve siz bunlara devam ediyorsunuz. Emrah Altındiş, ABD’de yaşayan bir bilim insanı. Bundan yirmi altı gün önce -bugün değil bakın, sokağa çıkma yasakları günlerinde değil- çok önemli bir söyleşi verdi ve söyleşisinde şunu söyledi: “İktidar gereken önlemleri almıyor, bir tsunami geliyor ve Türkiye’de en az üç ay bu salgın bitmeyecek. Bu en çok da cezaevlerini etkileyecek ve kitlesel ölümler olabilir.” dedi. Bunu söyleyen çok ciddi bir bilim insanı, bu konuyu ayrıntılı bir şekilde araştıran bir bilim insanı. Siz zannediyorsunuz ki üç beş günde bitecek. Hayır, öyle değil. Cezaevlerini çok büyük bir şekilde tehdit ediyor. Emrah Bey bunu söylüyor ama maalesef dinlenmiyor.

HZ. İSA’NIN MESAJINI HATIRLATTI

Paskalya Bayramı nedeniyle Hz. İsa’nın mesajını da paylaşan Gergerlioğlu, “Değerli arkadaşlar, bakın, ben size bu Paskalya Bayramı’nda önemli bir mesaj sunacağım. Düşüncesinden dolayı mağdur edilen insanlar adına bu Paskalya Bayramı’nda Hazreti İsa’nın bir sözünü size aktarmak isterim, belki kulaklarınızda bir iz olur, yarın öbür gün o pişmanlıklarınız arasında bu sözü hatırlarsınız. Hazreti İsa’nın sözünü ben kim adına söyleyeceğim? Bugünün tüm konuşamayanları adına, tüm konuşturulmak istenmeyenler adına, düşüncesini ifade edemeyenler adına söyleyeceğim Hazreti İsa’nın bu sözünü; dikkatle dinleyin arkadaşlar. Hazreti İsa o zorbalıkla dolu günlerde şunu söylüyordu: Karanlıkta dile getirmekten çekindiğiniz hakikat bir gün aydınlıkta işitilecek ve gizli mekânlarda öğrendiğiniz bir inancı bir gün çatılardan haykıracaksınız ve insanlar buna inanacak, diyordu.” dedi.

ŞAHİT OL YARAB! ŞAHİT OLA YARAB! ŞAHİT OL YARAB!

Gergerlioğlu konuşmasını, Hz. Muhammed’in (as) Veda Hutbesine atıfta bulunan cümleleriyle tamamladı:

“Biz vazifemizi yaptık, uyardık! Bundan sonrasında bu büyük veballer ve coronadan dolayı, ölümlerden dolayı siz sorumlusunuz Rabb’ime şahit ol Ya Rab diyorum! Değerli arkadaşlar, bakın, bunları biz kalbimizden söylüyoruz. Ben ve arkadaşlarım sizi sanırım yeteri kadar uyardık ama bu çok önemli konularda geri adım atmadınız, bunlar son derece hayati konulardır. Biz vazifemizi yaptık, bundan sonrasında bu büyük veballer ve coronadan dolayı, ölümlerden dolayı siz sorumlusunuz ve biz buna, size söylediğimize şahitlik ediyoruz ve ben halkıma hem de Rabb’ime şahit ol diyorum, şahit ol Ya Rab, şahit ol Ya Rab, şahit ol Ya Rab diyorum.”

“İstihbaratçılarla bir yere gitmeyin”

Politika

‘Pişmiş kelle’ kavgası büyüyor: MHP’li vekil Erdoğan’ı böyle yalanladı

Baki Şimşek,  şehit cenazesine katılan CHP’li Ali Mahir Başarır için, “terbiyesiz adam yanında birisiyle konuşurken pişmiş kelle gibi sırıtıyor” diyen Erdoğan’ı vicdan vurgusu yaparak yalanladı.

BOLD – Partisinin genel merkezinde bugün gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın şehit cenazesinde çekilmiş bir fotoğrafını hatırlatarak, “Gördünüz, cenaze namazında bile bu ahlaksız, terbiyesiz adam yanında birisiyle konuşurken pişmiş kelle gibi sırıtıyor” ifadelerini kullandı.

MHP VEKİL: VİCDANİ MESELE

Erdoğan’a cevap ittifak ortağı MHP’nin Mersin Milletvekili Baki Şimşek’ten geldi. Olayın birebir şahidi olduğunu ve Başarır’ın fotoğrafının bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu anlatan Şimşek, “Bunu vicdani bir mesele olduğu için paylaşıyorum” dedi.

İTİBAR SUİKASTI

Şimşek’in ifadelerinin ardından açıklama yapan Mahir Başarır da: “Sayın Cumhurbaşkanı ne yazık ki bir kez daha trollerin sosyal medyada ortaya sürmüş olduğu asılsız, yalanlara itibar etmiş ve şahsımı bir kez daha hedef almıştır. Halbuki iktidar ortağı oldukları MHP’nin Mersin Milletvekili Sayın Baki Şimşek’e konuyu sorup gerçeği öğrenebilirdi.

Ama görünen o ki amaç, gerçeğin ortaya çıkması değil bir çeşit itibar suikastına dönüştürme çabasıdır. Sayın Şimşek’in o görüntülere ilişkin yapmış olduğu açıklama ortadadır. Bize inanmıyorsanız dönün kendi iktidar ortağınıza sorun.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olmayan bir durumdan vazife çıkararak şahsıma hakaret etmesi ve iftirada bulunarak hedef göstermesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Cumhurbaşkanı hakkında tarafıma yöneltmiş olduğu haksız ithamlar nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi.

Erdoğan bu sefer de ‘faşistliğin dik alası’nı övdü

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan bu sefer de ‘faşistliğin dik alası’nı övdü

Geçen sene “Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşittliğin dik alasıdır” diyen Erdoğan, Ankara’da açılışını yaptığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda Mozart’ın tınılarını övdü.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu açılışına katıldı. Koronavirüs nedeniyle sınırlı sayıda katılımcının alındığı açılış töreninde Erdoğan bir de konuşma yaptı.

MOZART’IN TINILARI

Konser Salonunda her türden müziğin izleyicisiyle buluşacağını söyleyen Erdoğan: “Mozart ile Bach’ın portlerinden tınılar, Şostakoviç ile Chopin’in bestelerinden ritimler burada buluşacak. Bir kemanın içli sesinden yayılan ayrılık, bir bağlamanın en zarif perdesinde yankılanan hasret yine burada gönlümüze düşecek” ifadeleri kullanıldı.

GEÇEN SENE MOZART İÇİN NE DEDİ

Erdoğan’ın Mozart’ı anması sosyal medyada da gündem oldu. Mozart açılımı geçen sene usta tiyatrocu Rutkay Aziz’in, “Cumhurbaşkanı bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir” sözlerine Erdoğan’ın verdiği cevabı akıllara getirdi. Erdoğan Aziz’e “Cumhurbaşkanını bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” diyerek cevap verdi.

AB’YE MESAJ MI

Konser salonu açılışında, Erdoğan’ın Mozart mesajı vermesi yakın zamanda Türkiye’ye yaptırımı görüşecek AB’ye mesaj olarak algılandı.

Sağlıkçılardan yoğun bakımda ‘yandaşa öncelik’ iddiası

Okumaya devam et

Politika

A Haber Erdoğan’ı da trolledi: Bahsettiği fotoğraf photoshop çıktı

CHP’li vekillerin PKK’lı cenazesine katıldığını iddia eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referans aldığı fotoğrafın A Haberin hazırlayıp yayınladığı bir photoshop olduğu ortaya çıktı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü Programında partililere seslendi.

FOTOĞRAFLA SUÇLADI

Erdoğan, CHP’li Milletvekili Sezgin Tanrıkulu üzerinden ana muhalefet partisini eleştirdi. Tanrıkulu’nun bir PKK’lı cenazesinden çekilmiş fotoğrafı hatırlatan Erdoğan: “Biz teröristlerle savaşırken, bunların milletvekilleri onların tabutlarına omuz vermek suretiyle ortaya çıktılar” dedi.

 

O fotoğraf daha önce de iktidar yanlısı haber yapan A Haber’de yayınlandı. Fakat A Haberde yayınlanan ve Erdoğan’ın bahsettiği o fotoğraf katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesine aitti. Fotoğrafa PKK bayrağı photoshop ile eklendiği daha önce ortaya çıktı.

İddialara Meclis kürsüsünden cevap veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de görüntülerin photoshop olduğunu açıkladı.

KILIÇDAROĞLU’DAN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında, daha önce yalanlanan, fotoğraf ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Tanrıkulu’nun katıldığı o cenazenin, Tahir Elçi’nin cenaze töreni olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu: “Tahir Elçi, ‘Terör istemiyoruz’ diye basın açıklaması yaptığında öldürüldü. Sezgin Tanrıkulu o cenazeye gidiyor. Sadece sosyal medyada photoshop yapılıyor, terör cenazesi ile bir araya getiriliyor. Terör cenazelerine partinin yöneticilerinin, milletvekillerinin, il, ilçe başkanlarının katılmasını doğru bulmayız” ifadelerini kullandı.

Meclis kürsüsünden Katar’ı savunan AKP vekilden tarihi gaf

Okumaya devam et

Popular