Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tom Hanks’in eşi koronavirüs günlerini anlattı, Klorokin uyarısı yaptı

Tom Hanks’in eşi Rita Wilson, izolasyonda oldukları günlere dair bilgileri paylaştı.

BOLD– Rita Wilson, Avustralya’da geçirdikleri izolasyon sürecini süreci yıpratıcı olarak yorumlarken virüsün tedavisinde kullanılan Klorokin ile ilgili de yan etki uyarısında bulundu.

Tom Hanks, Rita Wilson

RITA WILSON DAHA AĞIR GEÇİRMİŞ

Tom Hanks ve eşi Rita Wilson, yaklaşık bir ay önce tanılarını paylaşarak koronavirüs pozitif olduğunu halka açıklayan ilk Hollywood yıldızları oldular. İzolasyon ve tedavi süreçlerini Hanks’in film çalışmaları için bulundukları Avustralya’da geçiren çift, ABD’ye döndükten sonra karantina sırasında yaşadıklarına dair açıklamalarda bulundular.

Tom Hanks’in Saturday Night Live şovunun evden yayınlanan bölümünde yaptığı esprili açıklamalardan sonra bir beyanat da eşi Rita Wilson’dan geldi. Açıklamaya göre Wilson süreci daha ağır geçirmiş.

NASIL BULAŞTIĞINI BİLMİYORUZ

Rita Wilson kendisine ve eşine virüsün nasıl bulaştığı konusunda ise aynı anda teşhis konulması dışında bir şey bilmediklerini söyledi. Ailelerindeki veya çalışma ekiplerindeki kimse pozitif çıkmayan çiftin virüsü ne zaman ve nasıl kaptıkları tam olarak belirlenemedi.

ÇOK RAHATSIZ EDİCİYDİ

Wilson, teşhisten sonraki süreçteki halini “Çok yorgundum, son derece ağrılıydım, dokunulmak istemiyordum. Çok rahatsız ediciydi.” sözleriyle açıkladı. Wilson’in ifade ettiğine göre ateşi 39 dereceye kadar yükselmiş, tat ve koku alama duyularını kaybetmiş. Wilson, eşi Tom Hanks’in ateşinin yükselmediğini, tat ve koku kaybı da yaşamadığını belirtti.

DSÖ geliştirilen 70 aşıdan ancak 3’ünün insanlarda denenmeye başladığını açıkladı

YARDIMCI OLMAK İSTİYORUZ

Wilson, kendisinin ve Tom Hanks’in kendilerine bağışıklık kazandıklarının ve bir çalışmanın parçası olarak kan bağışlayabileceklerinin ve antikorlarının bir aşı geliştirmede kullanılabileceğinin söylenmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Çift, ayrıca diğer insanlara yardım etmek için plazma bağışlayıp bağışlayamayacaklarını öğrenmek için de doktorlardan haber bekliyor.

KLOROKIN’DEN ŞÜPHELİYİM

Rita Wilson, kendilerine kovid-19 tedavisinde kullanılan ancak çok tartışılan klorokin verildiğini ama ilacın işe yarayıp yaramadığından pek emin olmadığını ifade etti. İlacı izolasyonun son günlerine doğru aldığını söyleyen Wilson; ilacın mı işe yaradığından yoksa zaten virüsün etkisinin geçmeye mi başladığından emin olmadığını ifade ederken Klorokin’in yan etkilerine de değindi.

Klorokin aldıktan sonra; mide bulantısı, baş dönmesi, kaslarının aşırı zayıflaması gibi şiddetli yan etkiler yaşadığını söyleyen Wilson “Bu ilaç hakkında çok düşünmeliyiz, bu durumda yeterince güvenli olup olmadığını bilmiyoruz.” Uyarısında bulundu.

ETKİSİ TARTIŞMALI

Genellikle sıtma ve lupusu tedavi etmek için kullanılan klorokin, Başkan Trump başta olmak üzere erken tanı durumunda virüsün hücrelere girmesini engelleyecek etkili bir tedavi olarak lanse edilmişti.

Fakat bilim insanları klorokinin kovid-19 tedavisindeki etkisi konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyorlar. Geçtiğimiz hafta Brezilyalı bilim insanları test edilen iki dozdan daha yüksek olanının deneklerin dörtte birinde kalp ritmi problemleri yarattığını keşfettikten sonra klorokin çalışmalarını durdurdular.

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular