Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD korona krizi nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’ne maddi yardımı durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) maddi yardımlarını durdurduğunu açıkladı. Kuruluşa karşı bir soruşturma yürüteceklerini belirtti. BM Genel Sekreteri Guterres ise Trump’a karşı Dünya Sağlık Örgütü’nü savundu.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs krizi devam ederken DSÖ’ye mali yardımları durdurma kararı aldı. Trump organizasyonu salgını engelleyememekle suçladı.

Donald Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin bu süreçte DSÖ’yle ilgili bir soruşturma yürüteceğini söyledi. Trump “Bu soruşturma, DSÖ’nün koronavirüsün yayılmasını gizlemesine ve süreci iyi yönetmemesine yönelik olacak” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlerde sorumluluğu olduğunu savunarak örgütün en temel görevini yerine getiremediğini söyledi.

Çin’den koronavirüse dair gelen bilgilere eleştirel yaklaşma ve kısa süre içinde inceleme konusunda DSÖ’nün başarısız olduğunu da söyleyen Trump, bunun yerine örgütün Çin’e inandığını ve ülkeyi şeffaf davrandığı için övdüğünü dile getirdi.

“DSÖ, hızlı ve kararlı adımlar atarak virüsü ortaya çıktığı yerde sınırlandırabilirdi” diyen Trump, “Bu sayede binlerce hayat kurtarılabilirdi ve dünya genelinde de ekonomik zarar engellenirdi” diye eleştirilerini sürdürdü.

DSÖ’YE YÖNELİK SORUŞTURMA

Hükumetinin önümüzdeki 60-90 gün içinde “DSÖ’nün koronavirüsün yayılmasının gizlenmesi ve kötü idare edilmesinde nasıl bir rol oynadığını” inceleyeceğini ifade eden Trump, bu yapılana kadar örgüte maddi yardımları durdurduklarını belirtti.

Trump, “DSÖ’nün en tehlikeli ve en ağır kararı, Çin ve diğer ülkelere karşı seyahat yasağına karşı olanıydı” dedi. Trump, “Neyse ki ben bu konuda ikna olmuştum ve Çin’den geleceklere seyahat yasağı koyarak çok sayıda yaşamı kurtardım” ifadesini kullandı.

ABD, Ocak ayı sonunda virüsün ortaya çıktığı Çin’den ABD vatandaşı olmayanlara seyahat yasağı getirmişti.

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre ABD’de koronavirüs vakalarının sayısı 600 bini aştı, virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu 25 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

DSÖ, 11 MART’TA PANDEMİ İLAN ETTİ

DSÖ, 30 Ocak’ta koronavirüs nedeniyle “uluslararası kamu sağlığı açısından acil durum” ilan etmişti.

Trump ise Şubat ayı sonunda yaptığı açıklamada, koronavirüsün ABD’de yayılmasının kaçınılmaz olmadığını söylemiş, “Amerikalılar için tehlike düzeyi çok düşük” demişti.

Trump o dönemde ABD’de 15 olan koronavirüs vakalarının sayısının “birkaç gün içinde” sıfıra düşeceğini de iddia etmişti.

DSÖ, 11 Mart’ta da koronavirüsü “pandemi” (küresel salgın) olarak sınıflandırmıştı.

O dönemde ABD ve İngiltere dahil bazı ülkeler DSÖ’nün tavsiyelerini yerine getirmemiş, örgütün başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus bu duruma tepki göstermişti.

ABD son dönemde koronavirüs salgınında en çok vakanın bulunduğu ve en çok can kaybının olduğu ülke konumuna geldi. ABD medyasında Trump’ın DSÖ’ye eleştirileri arttırarak hedef şaşırtmaya çalıştığı ve kendi üzerinde oluşan baskıyı hafifletmeye çalıştığı şeklinde yorumlar yapılıyor.

TRUMP’IN KARARINA TEPKİLER

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Trump’ın kararını Twitter’da eleştirdi ve “Küresel bir sağlık krizi yaşanırken Dünya Sağlık Örgütü’nün fonlamasını durdurma fikri, kulağa geldiği kadar tehlikeli. WHO’nun görevi Covid-19’un yayılımını yavaşlatmak ve eğer çalışlmaları durdurulursa onların yerini alabilecek başka bir kuruluş da yok. Dünya’nın WHO’ya her zamankinden çok ihtiyacı var” dedi.

GUTERRES: BUGÜN BİRLİL OLMA ZAMANI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne maddi desteği durdurma kararını eleştirdi.

“Bugün birlik olma zamanı, uluslararası toplumun dayanışma içinde bir arada çalışarak virüsü durdurma zamanı” diyen Guterres, örgüte maddi desteğin kesilmemesi gerektiğini söyledi.

Guterres “Dünya Sağlık Örgütü en ön saflarda üye ülkeleri ve toplumlarını destekliyor, özellikle de en savunmasız durumdakileri… Kovid-19’a karşı savaşı kazanmak için Dünya Sağlık Örgütü kritik bir öneme sahip” diye konuştu.

AB: KARAR ÇOK ÜZÜCÜ

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell de Trump’ın kararını eleştiren bir açıklama yaptı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan yapan Borrell, kararın çok “üzücü” olduğunu söyleyerek “DSÖ’nün çabalarına hiç olmadığı kadar gerekli olduğu böyle bir zamanda bu adımın atılmasının hiçbir gerekçesi yok” ifadesini kullandı.

ÇİN, RUSYA, ALMANYA VE AVUSTRALYA’DAN TEPKİ

Çin hükümeti de ABD’nin aldığı kararı “ciddi endişe verici” diye nitelendirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Pekin’de yaptığı açıklamada, korona krizinde durumun “karanlık” olduğunu belirterek dünyanın önemli bir noktada olduğuna işaret etti.

Rusya’dan yapılan açıklamada ise Trump’ın kararını “bencilce” şeklinde nitelendirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus haber ajansı TASS’ya yaptığı açıklamada, “Bu pandemi konusunda dünyada olup bitenlere Amerikan yönetiminin çok bencilce yaklaşımının bir ifadesidir“ dedi.

Almanya’da ise hükümet sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada, DSÖ’nün yeterli şekilde finanse edilmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise “ithamların hiçbir işe yaramadığını” belirterek Kovid-19’a karşı sıkı işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da Trump’ın DSÖ’ye yönelik eleştirilerini anlayışla karşıladığını ancak Avustralya’nın örgüte fon sağlamaya devam edeceğini söyledi.

DSÖ BÜTÇESİ VE ABD’NİN KATKISI

Merkezi Cenevre’de olan DSÖ, BM’nin sağlık alanındaki başlıca organizasyonu. DSÖ’nün verilerine göre ABD, organizasyona en büyük maddi katkıyı sağlayan ülke.

ABD’nin 2020 ve 2021’de her bir yıl için DSÖ’ye 116 milyon dolar aktarması planlanıyordu. Çin’in DSÖ için aynı zaman diliminde ayırdığı bütçe ise yine her bir yıl için 57 milyon dolar.

Mülteci kamplarında korona çığlığı

Dünya

Donald Trump’ın son görevi Türkiye’ye yaptırım olacak

ABD’de Temsilciler Meclisi Senato’nun silahlı kuvvetler komitelerinin anlaşmaya varması sonrası Türkiye’ye yaptırımın önü açıldı. Kongre’den geçmesi beklenen tasarı ile Trump, görevi bırakmadan önce Türkiye’ye yaptırım uygulayacak. 

BOLD – ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato’nun silahlı kuvvetler komiteleri 740 milyar dolarlık savunma bütçesine onay verdi. Kongre’den bu ay içerisinde geçmesi planlanan bütçe ile birlikte Trump’ın Rusya’dan S-400 satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulamasının da önü açıldı.

GÖREVİ BIRAKMADAN YAPTIRIM UYGULAYACAK

Savunma bütçesinin de yer aldığı kararlar resmen onaylanınca Trump’ın önünde Türkiye’ye yaptırım uygulamak için 30 günlük bir süresi bulunuyor. ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında 20 Ocak’ta görevi bırakacak Trump’ın görevi bırakmadan önce Türkiye’ye yaptırım uygulaması muhtemel senaryolar arasında yer alıyor. Trump’ın bu bütçeyi veto etme ihtimali bulunuyor, fakat eğer Trump bu yasayı veto ederse askeri personelin maaşlarının ödenmesi de duracak. Bu sebeple Trump’ın bu bütçeyi onaylaması bekleniyor.

TRUMP EN AZ 5 YAPTIRIM UYGULAMAK ZORUNDA

Ankara’nın S-400 savunma sistemi satın alması ABD ile Türkiye arasında gerilim oluşturmuş ve ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımların önünü açmıştı. ABD’de Kongre de Trump’ın herhangi bir yaptırımda bulunmamasına tepki göstermişti. Anlaşma sağlanan bütçe ve tasarı ile birlikte İngiliz Financial Times, Trump’ın CAATSA kapsamındaki en az 5 yaptırımı uygulamak zorunda olduğunu yazdı.

YAPTIRIMLAR AYRI BİR BÖLÜM OLARAK YER ALDI

Ortak yazılı metinde Türkiye’ye uygulanması gündemde olan yaptırım için ise ayrı bir bölüm yer aldı. Metinde, “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi almasına CAATSA kapsamında değerlendirildi ve bu önemli bir gelişme olarak kabul edildi. Dolayısıyla yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 30 gün içerisinde bir yaptırım uygulanması gerekiyor. Eğer Başkan bazı şartların sağlanması durumunda yaptırımları iptal etme hakkına sahip” ifadesi yer aldı.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Dünya

Avusturya Başbakanı Kurz’dan Türkiye’ye salgın suçlaması

Avusturya’da koronavirüs vakalarının Türkiye, Hırvatistan gibi ülkelere tatile gidenlerden sonra arttığını söyleyen Başbakan Kurz, riskli ülkelere seyahat edenlerin bundan sonra 14 gün karantinada kalacağını belirtti.

BOLD – Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ülkesinde artan koronavirüs vakaları ile ilgili Türkiye’yi suçladı. Kurz, Avusturya’da koronavirüs vakasının artmasına Türkiye’ye tatile gidenlerin neden olduğunu söyledi.

RİSKLİ ÜLKELERE GİDENLER KARANTİNADA KALACAK

Euronews’un aktardığı habere göre, ülkede yayın yapan Puls24 internet sitesine açıklamalarda bulunan Kurz, Kovid-19 salgınıyla alakalı alınan önlemler, toplu test uygulaması ve tedbirlerin gevşetilmesi konularına değindi. Koronavirüs önlemlerinin dikkatli bir şekilde ve yavaş yavaş gevşetileceğini ifade eden Kurz, özellikle riskli bölge ve ülkelere seyahat eden vatandaşların bundan sonra 14 gün karantinada kalacağını açıkladı.

MEMLEKETLERİNDEN KOVİD-19 TAŞIDILAR

Daha önceden uyguladıkları karantina sürecinde alınan önlemlerin işe yaradığını ifade eden Kurz, bu süreçte vaka ve can kayıplarının yarı yarıya azaldığını belirtti. Avusturya vatandaşı birçok göçmenin ülkelerine tatile gittiğini ifade eden Kurz, bu süreçte vaka ve can kayıplarının da arttığını söyledi. Kurz, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri işaret ederek, “Slovenya ve Macaristan’da vaka sayıları oldukça arttı. Ayrıca Hırvatistan ile da bağlarımız çok güçlü. Bu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve diğer Balkan ülkeleri köklerine sahip göçmenler, memleketlerine tatile gidip ikinci dalgada Kovid-19’u yeniden Avusturya’ya taşıdılar” dedi.

Tutuklu gazeteci yazar Zafer Özcan: Açıkçası hiç bu kadar verimli bir dönem geçirmemiştim

Okumaya devam et

Dünya

MSB: Doğu Akdeniz’de ayrıştırma tedbirlerine yönelik toplantıya Yunanistan katılmadı

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında kasım ayı sonunda NATO Karargahı’nda yapılması planlanan teknik görüşmenin, Yunanistan heyetinin katılmaması nedeniyle gerçekleştirilemediğini açıkladı.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı, “Doğu Akdeniz’de ayrıştırma tedbirlerine yönelik teknik detayların belirlenmesi için Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında Kasım ayı sonunda NATO Karargahı’nda yapılması planlanan teknik görüşmenin, Yunanistan heyetinin katılmaması nedeniyle gerçekleştirilemediğini” açıkladı.

Açıklamada, ilki 3 Eylül’de olmak üzere bugüne kadar altı toplantının yapıldığı, son toplantının ise Yunanistan’ın katılmaması nedeniyle gerçekleşmediği belirtildi.

Açıklamada, “NATO Karargahı’ndaki toplantılar sonucunda genel çerçeveyi belirleyen ‘Teknik Düzenlemeler Metni’ 1 Ekim’de her iki ülkenin onayı ile kabul edilmişti” denildi.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular