Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

DSÖ uyardı: Afrika salgının yeni merkezi olabilir

Dünya Sağlık Örgütü, korona salgınının sonraki merkez üssünün Afrika olabileceğini ilan etti. DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, solunum cihazı eksikliği ve diğer yetersizliklerin vahim bir tabloya yol açabileceğini vurguladı.

BOLD – Avrupa ve özellikle Amerika’da hızla can kayıplarına sebep olan koronavirüsün (Kovid-19) yayılımına ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir açıklama geldi.

Örgüt, salgının bir sonraki merkezinin Afrika olabileceği ikazı yaptı. DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, solunum cihazı eksikliği ve başka yetersizliklerin vahim bir tabloya sebep olabileceğini belirtti.

Dr. Matshidiso Moeti

AVRUPA VE ABD’YE KIYASLA İYİ GÖRÜNSE DE ARTIŞ HIZI KAYGI VERİCİ

1,3 milyar insanın yaşadığı Kara Kıta’da, Avrupa ve ABD’ye kıyasla vahim bir durum yokmuş gibi görünse de artış hızının kaygı verici olduğunu ifade etti.

Şimdiye kadar 970 kişinin öldüğü, 19 bin vakanın görüldüğü bilgisini paylaşan Dr. Moeti şunları söyledi:

BÜYÜK ŞEHİRLERDEN DİĞER BÖLGELERE VE KIRSALA BULAŞMA VAR

“Yurtdışına gidip gelenler virüsün Afrika’ya da girmesinde etken oldu. Evet, belki yurtdışına gidip gelenlerin sayısı Avrupa ve ABD’deki kadar fazla değil ama virüs geldi ve biz diğer coğrafyalarda olduğu kadar hızlı şekilde yayılmasından çekiniyoruz.”

Salgından en çok Afrika’nın kuzeyinin etkilendiğini kaydeden DSÖ yetkilisi, “Cezayir, Mısır ve Fas’ta 2 biner vaka var. Bir olumsuz etkilenen ülke de 2 bini aşkın vakasıyla Güney Afrika. Güney Afrika, Nijerya, Kamerun, Gana ve Fildişi Sahili’nde büyük kentlerden diğer bölgelere ve kırsala yayılım var” dedi.

ÜÇ İLE ALTI AY ARASI SÜREDE 10 MİLYONU AŞKIN KİŞİYE SİRAYET EDEBİLİR

Projeksiyonların önümüzdeki 3 ila 6 ayda 10 milyonu aşkın kişiye virüs bulaşabileceğine işaret ettiğini aktardı.

Böyle bir durumun ABD ve Avrupa’dan kötü görünüme yol açabileceğini öngörerek imkansızlıklara dikkat çekti:

1 MİLYON KİŞİYE 5 YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ YATAĞI DÜŞÜYOR

Afrika ülkelerinin çoğunda 1 milyon kişiye sadece 5 yoğun bakım ünitesi yatağı düşüyor. Avrupa’da ise 4 bin.

Çoğu ülke hastalığı tedavi etme konusunda yeterli kapasiteye sahip değil. Bu sebeple yayılmasını engellemeye odaklanıyoruz.

TEMİZ SU VE SABUNA ERİŞİMİ OLMAYAN MİLYONLAR SÖZ KONUSU

Hijyenin olmazsa olmazı temiz su ve sabuna erişimi olmayan milyonlarca insan var.

En önemli sorun ise solunum cihazı eksikliği. Çoğu ülkede çok az sayıda cihaz var.

Kıtadaki hastalık sebeyle hayatını kaybeden ilk isimlerden Zimbabveli gazeteci Zororo Makamba’ydı. Başkent Harare’de solunum cihazı olmadığı için cihaza gerek duyulmasına rağmen bağlanamadığı açıklanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden önlemlerin gevşetilmesi için 6 şart

Dünya

DSÖ, pandemi sonrası için uyardı: Daha zorlu sorunlar bekliyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, zengin ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyeceklerini belirterek, küresel bir kriz olan pandemide çözümün de adil ve küresel olması gerektiğini söyledi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgını birinci yılına yaklaşırken dünyayı yoksulluk ve açlık gibi pandemiden sonra daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

DÜNYAYI ZORLU SORUNLAR BEKLİYOR

Ghebreyesus, BM Genel Kurulunda düzenlenen Kovid-19 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ”Zengin ve güçlü ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyiz” dedi. Salgının üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini ve ”tünelin sonundaki ışığın daha parlak hale geldiğini” belirten Ghebreyesus, pandemiden sonra ise dünyayı daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

“ÇÖZÜM DE KÜRESEL OLMALI” ÇAĞRISI

Ghebreyesus,”Yoksulluk ve açlığın aşısı yok, eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin aşısı yok” diye konuştu. Pandeminin küresel bir kriz olduğuna dikkati çeken Ghebreyesus, çözümün de adil ve küresel olması çağrısı yaptı.

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li en üst düzey istihbarat yetkilisi: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BOLD – Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan Ratcliffe, Çin’in ABD’nin sırlarını çalarak ve piyasada ABD’li şirketlerin yerini alarak büyüdüğünü belirtti.

RUSYA VE TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratcliffe ayrıca Pekin’in ABD ile bir sürtüşmeye hazırlandığını ve ekonomik, askeri ve teknolojik açılardan dünyaya hükmetmeye niyetli olduğunu belirtti.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve FBI Başkanı Christopher Wray de benzer açıklamalar yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ratfcliffe Çin’in ABD istihbarat faaliyetlerinin başlıca odağı olma özelliğini Rusya ve terörle mücadeleden aldığını belirtti.

FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI

Ratcliffe Çin’in “çal, taklit et ve yerini al” diye tanımladığı bir tür ekonomik casusluğa giriştiğini söyledi ve Çinli bir rüzgar türbini şirketinin ABD’de, Amerikalı bir rakibinden çalmaktan suçlu bulunmasını ve daha sonra bu ürünü dünya çapında satarken, Amerikalı şirketin müşteri kaybedip, işçi çıkartmasını örnek gösterdi.

Ratfcliffe her yıl 500 milyar dolar tutarında fikri mülkiyetin çalındığını savundu.

Son dönemde FBI sık sık araştırmaları çaldıkları gerekçesiyle, Çin vatandaşlarını tutukluyor. Çin’in ayrıca, Harvard Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin dekanına ayda 50 bin dolar ödediği ortaya çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

Ratcliffe ayrıca, Çinli istihbarat servislerini Huawei gibi teknoloji şirketleri aracılığıyla teknolojik zayıflıklar oluşturmaya çalışmakla suçladı ve Çin teknolojisi kullanan müttefik ülkelerle Amerikan istihbaratının paylaşılmayacağını belirtti.

Ratcliffe ABD’nin elde ettiği istihbarata göre Çin’in “biyolojik olarak artırılmış kabiliyetlere sahip” askerler geliştirmek için askerleri üzerinde testler yaptığını da söyledi.

SİYASİ NÜFUZ EDİNME ÇABALARI

ABD’li yetkili, Çin’in büyük şirketlerdeki sendikaları, yerel politikacılara Çin’e karşı daha yumuşak bir tutum takınma, aksi takdirde sendika üyelerinin oylarını kaybedeceklerini söylemeye teşvik ederek, ABD Kongresi üyeleri ve danışmanları üzerinde “büyük bir nüfuz kampanyası yürüttüğünü” de ifade etti.

Ratcliffe, Çin’in Kongre üyelerini Rusya’ya kıyasla altı, İran’a kıyasla da 12 kez daha sıklıkla hedef aldığını vurguladı.

PEKİN İDDİALARI REDDETTİ

Pekin yönetimi ise Ratcliffe’ın iddialarını reddetti. Dışişleri Bakanı Hua Çunying, Ratcliffe’ın yazısını “yanlış bilgi, siyasi virüs ve yalan yayma girişimi” diye nitelendirerek, “Çin’i karalamak ve Çin tehdidini abartmak üzere tekrarlanan yalan ve dedikodular dışında yeni bir şey söylemiyor. ABD yönetiminin ilgili kurumlarının bir süredir ürettiği yalan manzumelerinden biri” olarak yorumladı.

İngiliz Times gazetesi: Pekin yönetimi Türkiye’deki Uygurları ajanlık yapmaya zorluyor

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer 2020 aşı üretim hedefini 100 milyondan 50 milyona düşürdü

Almanya merkezli BioNTech ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan ilaç devi Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. 2021 için 1 milyar dozdan fazla aşının dağıtılması hedefinde ise değişiklik yapılmadı.

BOLD – Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok etmenin üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti.

Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını belirtti.

Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’le birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüse karşı koruma sağlaması için aşılanacak kişiye belirli aralıklarla iki doz aşının verilmesi gerekiyor.

“Taşıyıcı RNA” isimli yeni bir teknolojiye dayandığı belirtilen aşının İngiltere’de kullanımı bu hafta onaylanmış, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) acil onay başvurusu yapılmıştı.

44 bin deneğin katıldığı klinik testlerde aşının Kovid-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 başarı sağladığı ortaya çıkmıştı. Aşı 65 yaş üstündekilerde ise yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar süre koruma sağladığı bilinmiyor.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Popular