Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

KKTC’de Rumların ilaç yardımı krize sebep oldu: Başbakan’dan Cumhurbaşkanı’na suç duyurusu

Kıbrıs Rum Kesimi’nin ilaç yardımı Türk tarafında krize sebep oldu. KKTC Başbakanlığı olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Rum Kesimi’nden ilaçları talep ettiği belirtilen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hakkımızda işlem yapılmasını bekliyoruz” dedi.

BOLD – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Rum Kesimi’nin ilaç yardımı siyasi krize sebep oldu. KKTC Başbakanlığı “Güney Kıbrıs’tan getirilen ilaçların yasal olmayan yollardan ülkeye sokulduğu” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Rum Kesimi’nden ilaçları talep eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Başbakanın suç duyurusunun ardından hakkımızda işlem yapılmasını bekliyoruz” dedi.

İLAÇ VE EKİPMANLARI KİM TALEP ETTİ?

Rum Kesimi’nden ilaç ve ekipmanı talep ettiği iddia edilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Gazetesi’ne verdiği demeçte konuya açıklık getirdi: “İki toplumlu sağlık komitesinin eşbaşkanları arasında yürütülen rutin iletişim çerçevesinde, daha önce de uygulanan yöntem uyarınca, bir miktar ilaç ve korunma giysisi, bugün komitenin Kıbrıs Türk kanadınca iletilen talep doğrultusunda Cumhurbaşkanlığınca belediyeden sağlanan destekle temin edilerek istenen yere teslim edilmiştir” dedi. Akıncı, “Başbakanlık açıklamasıyla yaptığımız işin ne büyük bir kaçakçılık suçu olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Başbakanın suç duyurusunun ardından sevgili (Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet) Harmancı ile birlikte hakkımızda işlem yapılmasını bekliyoruz. Sağlıkla kalın” ifadelerini kullandı.

İLAÇ ALIMI NASIL İŞLİYOR

Bir ilacın veya sağlık malzemesinin Kuzey Kıbrıs’a girebilmesi için İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden izin alınması gerekiyor. İzin alındıktan sonra ise gümrük işlemleri yapılıyor. Başbakanlık ise Cumhurbaşkanlığında faaliyet gösteren ‘İki Toplumlu Sağlık Komitesi’ tarafından Güney Kıbrıs’tan sağlanan ilaç ve malzemelerde bu sürecin izlenmediğini belirtmişti. Cumhurbaşkanlığı ve Lefkoşa Türk Belediyesinin ilaçların yasal olmayan yollardan ülkeye geçirdiğinin saptandığını kaydetmişti. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, söz konusu ilaçların Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından inceleneceği, uygun görülmesi halinde depolarda bulunmasına ve gerekmesi halinde kullanılmasına izin verileceği ifade edilmişti.

Güney Kıbrıslı Rumlar’dan KKTC’ye tıbbi ekipman ve ilaç yardımı

Dünya

Joe Biden’in maaşı aylık 33 bin 333 dolar olacak

46. ABD Başkanı seçilen Joe Biden, aylık 33 bin 333 dolar maaş alacak. Buna ek gelirler dahil olmazken Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmesi için de 100.000 dolarlık bütçesi bulunuyor.

BOLD – Zorlu bir seçim sürecinden geçen ABD’nin 46. başkanı seçilen Joe Biden’ın alacağı maaş belli oldu. Business Insider, Biden’ın aylık 33 bin 333 dolar kazanacağını ve buna ek gelirlerin dahil olmadığını yazdı.

SEYAHAT BÜTÇESİ 100 BİN DOLAR

Kanunun belirlediği kurallara ABD başkanı yılda 400.000 dolar kazanıyor. Başkan ayrıca her yıl 50.000 dolar harcama ödeneği alıyor, bu parayı bitiremezse kanunen hazineye geri iade ediliyor. 100.000 dolar vergilendirilemez seyahat bütçesi var ve diğer ekstra harcamalar için yıllık 19.000 dolar alacak. Ayrıca isterse Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmek için 100.000 dolarlık bütçesi var. Obama bu parayı kullanmamıştı.

EN SON 2001 YILINDA ZAM YAPILMIŞTI

Sözcü’de Tayfun Hopalı’nın haberine göre George Washington’un 1789’da ilk başkan olduğundan beri Amerika’da başkanların sadece 5 kez maaşı arttı. En son 2001 yılında başkanlık maaşı ikiye katlanarak 200.000 dolardan 400.000 dolara çıkarıldı. Görev sürelerinin sonunda başkanlar, yıllık yaklaşık 200.000 dolar emekli maaşı, sağlık hizmetleri, ücretli resmi seyahat ve bir ofis hizmeti alıyor.

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Almanya’da MİT’e bilgi toplayan Türk diaspora örgütü UID, Diyanet ve Ülkücü örgütler yeniden gündemde. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Reul, eyaletin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

BOLD – Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ülkücü ocak ve derneklerin Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) veri taşıdığını söyledi.

Türk istihbarat örgütü MİT’in Almanya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini söyleyen Reul, Almanya ve özellikle de Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

GENİŞ ÇAPLI AĞ

İçişleri Bakanı Reul, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da etki alanı oluşturabilmek için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), DİTİB ve Ülkücü dernek ve ocakları gibi çeşitli imkanlara sahip olduğunu belirtti. Reul “Bu şahıs ve örgütlerden oluşan geniş çaplı ağ sadece Türk Hükumeti için bilgi toplamıyor, ayrıca istihbarat kurumu MİT’e bilgi taşıma için de kullanılabiliyor” diye konuştu.

ALMANYA MİT’İN ODAK ÜLKESİ

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin geçen Temmuz’da yayınlanan yıllık raporunda, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğuna ve Türk istihbaratının odağında PKK, Gülen yapılanması ve muhaliflerin bulunduğuna işaret edildi.

Öte yandan ülkücülüğün Erdoğan Milliyetçiliği olduğunu düşünen bazı Alman siyasetçiler ülkücü dernek ve ocakların kapatılması gerektiğini düşünüyor. DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan barış gücü açıklaması: Karabağ’da Türkiye ile işbirliği yok

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da oluşturulan barış gücünde Türkiye’nin de olacağı iddialarını yalanladı. Peskov Türkiye ile işbirliğinin Karabağ dışında ve Azerbaycan topraklarında olacağını açıkladı.

BOLD –  Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayla ilgili Rus basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Türkiye’nin de barış gücü kuvvetlerine dahil edilip edilmediği sorusuna cevap veren Peskov, “Hayır, Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı” dedi.

TÜRKİYE’NİN BARIŞ GÜCÜNDEKİ ROLÜ NE OLACAK?

Barış gücü hakkında daha önce bilgi veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Anlaşmanın 5. Maddesinde tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır” demişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise grup toplantısında yaptığı açıklamada “Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya’yla birlikte yer alacak” dedi.

PESKOV: TÜRK-RUS BARIŞ GÜÇLERİNDEN BAHSEDİLMEDİ

Bu sözler Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da Rusya ile birlikte barış gücünde görev yapacağı şeklinde yorumlanmıştı. Konuyla ilgili detayları paylaşan Peskov, Azerbaycan’da bir gözlem noktası oluşturulacağını, Türkiye’nin de Dağlık Karabağ’da değil, bu gözlem noktasında yer alacağını açıkladı.

RUS BARIŞ GÜCÜ DAĞLIK KARABAĞ’DA

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu. Rusya’nın verdiği bilgiye göre İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildi.

Merkez Askeri Bölgesi’nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

Okumaya devam et

Popular