Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Yurt dışında 320 Türk vatandaşı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya genelinde 2 milyon 170 binde fazla kişi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalandı, 146 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Yurt dışında 320 Türk vatandaşı hastalık nedeniyle can verdi.

BOLD – ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre (TSİ 15.00 itibariyle) dünyada 2 milyon 172 bin 31 kişi Kovid-19 hastalığına yakalandı. 146 bin 71 kişi de hastalık nedeniyle can verdi. Hastalığa yakalananlardan 552 bin 264’ü hastalığı yenmeyi başardı. Dünyada en çok vaka ve ölü sayısı ise ABD’de. Yurt dışında Kovid-19 nedeniyle ölen Türk vatandaşı sayısı ise 320’ye çıktı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kovid-19 salgını nedeniyle şimdiye kadar Fransa’da 99, Almanya’da 71, Hollanda’da 54, İngiltere’de 32, Belçika’da 29, ABD’de 13, İsveç’te 12, Avusturya’da 4, İsviçre’de 4, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1 ve Lübnan’da 1 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi.

ABD’DE BİR GÜNDE 4 BİN 931 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD’de Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 4 bin 931 artarak 30 bin 990’a çıktı. Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 30 bin 48 artarak 639 bin 733’e, can kaybı 4 bin 931 artarak 30 bin 990’a ulaştı. Vaka ve ölü sayısındaki bu ani artışın ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) artık “muhtemel” koronavirüs vaka ve ölümlerini de rakamlara dahil etmeye başlamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 22 BİN 1702E YÜKSELDİ

İtalya’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 525 artarak 22 bin 170’e yükseldi. Ülkede aktif koronavirüs vaka sayısı ölenler ve iyileşenler de dahil edildiğinde 168 bin 941’e çıktı. İyileşenlerin sayısı bugün 2 bin 702’lik artışla 40 bin 164’e çıktı. Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüş bugün de sürdü. Dün 3 bin 79 olan sayı bugün 2 bin 936’ya geriledi. Yoğun bakımdakilerin sayısı 20 Mart’tan bu yana ilk kez 3 binin altına düştü.

İSPANYA’DA BİR GÜNDE 5 BİNDEN FAZLA YENİ VAKA

Avrupa’da koronavirüs salgınından en etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da vaka sayısında yine artış kaydedildi. İspanya Acil Durum Merkezi Müdürü Fernando Simon, vaka sayısının 188 bin 68’e yükseldiğini açıkladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, son bir gün içinde 5 bin 252 yeni vaka tespit edildi. Buna göre, yeni vaka sayısı yüzde 2,9 artış gösterdi. Ülkede son 24 saat içinde 585 kişi daha yaşamını yitirdi. Perşembe günü bu sayı 551’di. Nisan ayı başında ise bir gün içinde 900 civarında ölüm vakası kaydediliyordu.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 18 BİNE YAKLAŞTI

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, günlük basın toplantısında, ülkede koronavirüs nedeniyle yaşanan ölü sayısının 17 bin 920’ye, vaka sayısınınsa 108 bin 847’ye yükseldiğini açıkladı. Salomon’un günlük basın toplantısında açıkladığı rakamlara göre, Fransa’da hastanede 11 bin 60 kişi, yaşlı bakımevlerinde 6 bin 860 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede, son 24 saatte ölü sayısı 753 kişi, vaka sayısıysa 2 bin 641 kişi artış gösterdi. Hastanelerde koronavirüs nedeniyle tedavi görenlerin sayısı son bir gün içinde 1823 artarak 31 bin 305’e ulaştı. Öte yandan iki gün üst üste, hastaneye yatanların sayısı, çıkanların sayısından daha düşük seyretti. Son 24 saatte hastaneye giren ve çıkan hasta sayısı arasında 474 fark yaşandı. Hastaneye kaldırılanlardan durumu ağır olan 6 bin 248 kişi halen yoğun bakımda tedavi görüyor. Son bir haftadır yoğun bakıma alınan hasta sayısındaysa az da olsa düşüş kaydedilmeye devam ediyor. Hastanede tedavi olup tabucu edilenlerin sayısıysa 32 bine ulaştı.

İNGİLTERE’DE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI 3 HAFTA UZATILDI

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkede sokağa çıkma kısıtlamalarının en az üç hafta daha uzatıldığını açıkladı. Dominic Raab’ın açıkladığı kararla, kısıtlamalar ilk etapta 7 Mayıs’a kadar sürecek. Daha sonraki süreçle ilgili karar ise önümüzdeki haftalarda yaşanacak gelişmeler doğrultusunda verilecek. Raab, koronavirüse yakalanan Başbakan Boris Johnson’ın tedavi sürecinde başbakanlık görevine vekalet ediyor. İngiltere hükümeti 23 Mart’ta açıkladığı kararla 3 hafta önce halka zorunlu olmadıkça evlerinde kalması çağrısı yapmış, çok sayıda işyerini kapatmış, kamuya açık alanlarda ikiden fazla kişinin yan yana gelmesini yasaklamıştı. Avrupa’da ise aralarında Almanya, İtalya ve Avusturya’nın da bulunduğu bazı ülkeler sokağa çıkma kısıtlamalarını kademeli olarak gevşetmeye başladı. Ülkede son 24 saatte hastanelerde 861 kişi daha koronavirüs sonucu hayatını kaybetmiş, can kaybı sayısı 13 bin 729’a yükselmişti. İngiltere’de koronavirüs vaka sayısı da 100 bini aştı. Son açıklanan verilere göre ülkede koronavirüs vaka sayısı 104 bin 155.

ALMANYA’DA VİRÜSÜN YAYILMA HIZI DÜŞTÜ

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da 3 bin 380 yeni vaka tespit edildi. Böylelikle vaka sayısı 133 bin 830’a yükseldi. Ülkede son 24 saat içinde 299 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam can kaybı da 3 bin 868 oldu. Enstitü’nün verdiği bilgilere göre şimdiye kadar toplam 81 bin 800 kişi de iyileşti. Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da yeni tip koronavirüsün bulaşma hızında düşüş kaydedildi. Enstitü tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Kovid-19 testi pozitif bir kişinin başka bir kişiye virüsü bulaştırma değeri 0,7’ye düştü. Enstitü, bunun yeni vaka sayısında hafif azalma anlamına geldiğine işaret etti. Mart ayı başında bu değerin 3 olduğu açıklanırken 8 Nisan’da ise 1,3 olarak kaydedilmişti.

ALMAN SAĞLIK BAKANI: SALGIN KONTROL ALTINDA

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede salgının “bugün itibarıyla yeniden kontrol altında ve kontrol edilebilir durumda” olduğunu söyledi.

Almanya’da korona salgınını hükümetle birlikte izleyen Robert Koch Enstitüsü’nün başkanı Lothar Wieler de “gerçekten iyi bir ara sonuca ulaştıklarını” belirterek olumlu bir eğilimin söz konusu olduğunu kaydetti.

MERKEL’DEN TRUMP’IN HEDEFİNDEKİ DSÖ’YE DESTEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın tepki gösterdiği ve finansal yardımı durduracağını açıkladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) destek verdi. Alman hükümeti sözcüsü Steffan Seibert’ın verdiği bilgiye göre video-konferans yoluyla yapılan G7 toplantısında konuşan Merkel salgının ancak “eşgüdümlü uluslararası müdahaleyle yenilebileceğini” söyledi. Siebert, “Başbakan, bu düşünceyle DSÖ ve diğer ortaklarına tam desteğini ifade etmiştir” dedi.

Toplantıdaki diğer G7 liderleri de Trump’ın Birleşmiş Milletler (BM) organı olan DSÖ’ye yönelik tek taraflı kararını eleştirdi. Trump, DSÖ’yü koronavirüs salgınını kötü yönetmek ve Çin yanlısı tutum izlemekle suçlamıştı.

BELÇİKA’DA VİRÜSÜN BULAŞMA HIZI YAVAŞLADI

Belçika’da koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 163’e ulaştı.

Ulusal Kriz Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, enfeksiyonun yayılma hızı ya da bir başka deyişle, hasta birinin başka bir kişiye virüs bulaştıma değeri azalarak 0,8’e düştü.

Son 24 saatte 199’u yaşlı bakım evlerinde olmak üzere 313 kişinin daha öldüğü Belçika’da, 320 kişiye de koronavirüs teşhisi konurken, aynı gün 399 kişi de iyileşerek taburcu oldu.

Ülkedeki toplam hasta sayısı 36 bin 138’e ulaştı. Bunlardan bin 140’ı yoğun bakımda olmak üzere, 5 bin 161’i hastanelerde tedavi altında.

Ulusal Kriz Merkezi sözcüsü Steven Van Gucht, koronavirüsün kademeli olarak gücünü kaybettiğinin, son rakamlarla kanıtlandığını söyledi. Van Gucht, Mart ayı başında bir kişi ortalama 2-3 kişiye virüsü bulaştırırken, şu anda bunun 0,8’e gerilediğini belirterek, “Bu çok önemli, salgın azalıyor” dedi.

Ülke çapında 18 Mart’ta sokağa çıkmaya sınırlandırmalar getirilmişti.

G-7 LİDERLERİ KOVİD-19 SALGININI GÖRÜŞTÜ

ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri dün ABD Başkanı Donald Trump başkanlığında bir video konferans yaptı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, liderlerin 16 Mart’taki son toplantılarının ardından Kovid-19 salgınına karşı verilen mücadelenin yanı sıra sağlık, güvenlik ve refahın yeniden sağlanması için sonraki adımları değerlendirdikleri kaydedildi.

AB, AŞI İÇİN ULUSLARARASI BAĞIŞ KONFERANSI DÜZENLEYECEK

Avrupa Birliği 4 Mayıs tarihinde Kovid-19 salgınını durdurabilecek aşının bulunmasını hızlandırmak amacıyla internet üzerinden bağış konferansı düzenleyecek. Hükümetlere ve kurumlara çağrıda bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Umarım dünyanın dört bir tarafında bulunan devlet ve organizasyonlar çağrımıza kulak verir.” ifadelerini kullandı. Avrupa Komisyonu aşının bulunması için 8 milyar euroya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ursula von der Leyen perşembe günü krize hızlı bir şekilde cevap veremedikleri gerekçesi ile İtalyan halkından ve devletinden bir kez daha özür diledi.

ÇİN’DE SADECE 26 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin’de son bir gün içinde 26 yeni vaka kaydedildi. Ulusal Sağlık Komitesi, 15’inin ülke dışından geldiğine dikkat çekti. Bir gün önce ise yeni vaka sayısı 46 olarak tespit edilmişti. Ülkede toplam vaka sayısı 82 bin 367’ye yükseldi. Ülkede yeni ölüm vakası ise kaydedilmedi.

ÇİN EKONOMİSİ 28 YIL SONRA İLK KEZ KÜÇÜLDÜ

Kovid-19 salgını nedeniyle Çin ekonomisi 1992’den bu yana ilk kez daraldı, gayrisafi yurt içi hasıla yıllık bazda yüzde 6.8 geriledi. Uzmanlar Çin’in 1970’lerden bu yana en ciddi daralma döneminden geçtiğine dikkat çekiyor. Çin’de bugün açıklanan verilere göre, ülkede gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) ilk çeyrekte yıllık yüzde 6,8 geriledi. Söz konusu oran, Çin hükümetinin 1992’den bu yana yayımladığı resmi büyüme rakamları arasında en kötü performansa işaret etti. Ülke ekonomisi ilk çeyrekte geçen yılın son çeyreğine kıyasla da yüzde 9,8 daraldı. Analistler, sağlık krizinin, bu yıl Çin’de 30 milyondan fazla iş kaybına neden olmasını bekliyorlar.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI RESMİ RAKAMLARIN 2 KATI OLABİLİR

İran’da parlamento tarafından hazırlanan bir rapor, ölü sayısının resmi rakamlardan çok daha fazla olabileceğini ortaya koydu. İran parlamentosunun araştırma merkezi tarafından yayınlanan rapor, koronavirüs bilançosunun Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanandan iki katı kadar fazla olabileceğini bildirdi. Raporda hesaplanmayan ölü sayısının resmi rakamlardan 0,8 kat, vaka sayısınınsa resmi rakamlardan 8-10 kat fazla olabileceğini ortaya koydu. Raporda İran’ın resmi rakamlarının yalnızca hastanelerdeki ölümleri ve koronavirüs testi pozitif çıkanları kapsadığı belirtildi. Raporda resmi rakamlarla tahmin edilen rakamlar arasındaki farkın laboratuvar kapasitelerinin arttırılmasıyla kapatılabileceği belirtildi.

İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte ülke genelinde 89 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Buna göre ülke genelinde salgın yüzünden ölen kişi sayısı 4 bin 958’e yükseldi. Ülkede görülen vaka sayısı da 79 bin 494’e ulaştı.

RUSYA’DA ZAFER GÜNÜ KUTLAMALARI ERTELENDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önümüzdeki ay yapılması planlanan İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın yenilgiye uğratılmasının 75. yıl dönümü kutlamalarını koronavirüs salgını sebebiyle ertelediğini açıkladı. Rus lider, 9 Mayıs’ta başkent Moskova’da Kızıl Meydan’da yapılması planlanan ve çok sayıda kişinin katılmasının beklendiği dev geçit töreninin salgın sebebiyle çok büyük tehlike teşkil edeceğini söyledi. Rusya’da bu yılki Zafer Günü kutlamalarına Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da aralarında bulunduğu yabancı devlet adamlarının da katılması planlanıyordu. Rusya Devlet Başkanı Putin daha önce de 22 Nisan’da yapılması planlanan ve istediği taktirde 2036’ya kadar görevde kalmasının önünü açacak anayasa değişikliği referandumunu erteleme kararı almıştı.

Rusya’da son 24 saatte şimdiye kadar kaydedilen en yüksek vaka artışı görüldü. Ülkede son bir gün zarfında 4 bin 70 yeni vaka tespit edildiği, böylece toplam vaka sayısının 32 bini geçtiği açıklandı. Rusya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 273. Ülkede 1 Mayıs’a kadar sıkı sokağa çıkma kısıtlamaları geçerli.

HİNDİSTAN’DA DİNİ ETKİNLİĞE “CİNAYETE TEŞEBBÜS” SUÇLAMASI

Hindistan’da geçen ay düzenlenen İslami bir etkinlik nedeniyle organizasyonun liderine, koronavirüs salgını döneminde ‘cinayete teşebbüs’ suçlaması getirildi. Yetkililer, Endonezya, Malezya ve Bangladeş’ten gelen Müslümanlar da dahil binlerce kişinin dahil olduğu söz konusu etkinliğin ülkede korona salgınını arttırdığını savunuyor. Hindistan’daki Tebliğ Cemaati’nin düzenlediği etkinlik Mart ayının ortalarında, salgının pandemi ilan edilmesinin ardından gerçekleşmişti. Hindistan Polisi, o dönemde toplantı yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan, grubun lideri Muhammed Saad Kandhalvi’nin ‘insan öldürme teşebbüsü sayılabilecek suçla’ yargılandığını aktardı. Kandhalvi’nin devam eden dava sonucunda 10 yıl hapis cezası alabileceği belirtiliyor. Hindistanlı yetkililer, Nisan ayının başında tespit edilen yaklaşık 3 bin vakanın üçte birinin davaya konu olan Tebliğ Cemaati etkinliğine katıldığını aktardı. Hindistan’da Başbakan Narendra Modi liderliğindeki yönetim Müslümanlar’a karşı ayrımcılıkla eleştiriliyor.

YERE TÜKÜRMEYE PARA CEZASI GETİRİLDİ

Hindistan, Kovid-19’un yayılmasında “ciddi bir tehdit” oluşturduğu gerekçesiyle kamusal alanda yere tükürmeyi yasakladı.

Pek çok şehirde yere tükürmek yerel kanunlara göre çoktan yasaklanmıştı ama sıkı bir şekilde uygulanmıyordu.

Ancak İçişleri Bakanlığı şimdi ülke çapında bir yasak getirdi.

Başkent Delhi’de yere tükürenlere 2000 rupi (182 TL) ceza kesileceği açıklandı. Mumbai’de yere tükürmenin cezası ise bunun yarısı.

Hindistan’da 3 Mayıs’a kadar sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor.

MESCİD-İ AKSA RAMAZAN’DA İBADETE KAPALI OLACAK

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, Kovid-19 salgını nedeniyle Mescid-i Aksa’nın ramazan ayında da ibadete açılmayacağını duyurdu. Mescid-i Aksa, salgın nedeniyle 22 Mart’ta Kudüs İslami Vakıflar İdaresince ibadete tamamen kapatılmıştı.

ABD ve İngiltere’den sonra Macron da Çin’i eleştirdi: Bilmediğimiz şeyler oldu

Dünya

Beklenen oldu: Trump FBI’a yalan söyleyen eski danışmanını affetti

ABD medyasının af iddiası doğru çıktı. ABD Başkanı Trump, eski danışmanı Michael Flynn’i affettiğini açıkladı. Flynn, 2016’daki başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesine ilişkin soruşturmada FBI’a yalan söylediğini itiraf etmişti.

BOLD – Aldığı af kararını Twitter’dan paylaşan ABD Başkanı Donald Trump, “General Michael Flynn’e tam af verildiğini açıklamak benim için büyük bir onur. Flynn ve harika ailesini tebrik ediyorum. İşte şimdi harika bir Şükran Günü geçireceğini biliyorum” diye yazdı.

TRUMP’UN ALDIĞI EN ÜST DÜZEY AF KARARI

Başkan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, 2016 seçimlerinin ardından görevde kısa süre kaldıktan sonra geçiş sürecinde Ruslarla temasları konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na yalan söylediğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı. Kısa süre önce ABD basınında Trump’ın danışmanlarına Flynn’i affetmeyi düşündüğünü söylediği haberleri yer almıştı. Trump’ın Flynn’e af vermesi, başkanlığı boyunca aldığı en üst düzey af kararı olarak kayıtlara geçti.

YALAN SÖYLEDİĞİNİ İTİRAF ETMİŞTİ

Emekli general Michael Flynn, 2017 yılında Trump’ın görevi devralmasından haftalar önce Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmesine ilişkin FBI’a yalan söylediğini itiraf etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti. Flynn’ın Fethullah Gülen’e karşı Türk hükumetiyle bir komplonun parçası olduğu da belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

KHK zulmüne böyle direniyorlar: İşte İzmir’in ‘Badanacı Ablalar’ı

 

 

Okumaya devam et

Dünya

Futbol efsanesi Maradona hayatını kaybetti

Futbolun gelmiş geçmiş en büyük isimleri sıralamasında adı ilk sırada yer alan Arjantinli Diego Armando Maradona geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

BOLD – 1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’nin elle attığı golle elenmesine neden olan ve maç sonu verdiği röportajda, “O el Tanrı’nın eliydi” ifadesi yüzünden ‘Tanrı’nın eli’ lakabını alan ünlü futbolcu Maradona bir süre önce beyin ameliyatı geçirdi.

Efsane futbolcu Maradona’nın beyin ameliyatı geçirdikten sonra yerleştiği Tigre’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Sevilla’da oynadığı (1996) dönemde adı Galatasaray ile de anılan ünlü oyuncu dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul ediliyor.

Maardona kulüp takımlarında oynadığı 590 maçta 308 gol attı. İtalya’da Napoli’yi şampiyon yapan Maradona, Napolilerin sevgilisi haline geldi.

Kokain bağımlısı olan Maradona’nın özel hayatı da futbol hayatı kadar sansasyonel oldu. Maradona 1994 yılında Amerika’da gerçekleştirilen Dünya Kupası finallerinde doping kullandığının ortaya çıkınca futbolu bıraktı.

ASRIN GOLÜNÜN ATTI

1986 Dünya Kupası finallerinde İngiltere’ye kendi yarı sahasından kale önüne kadar, kaleci dahil tam 8 oyuncuyu çalımlayarak attığı gol ‘Asrın Golü seçildi.

Maradona’nın futbol hayatını sığdırdığı başarıları şöyle:

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1978 Arjantin

FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1986 Arjantin

FIFA Dünya Kupası 2.liği
1990 Arjantin

Artemio Franchi Kupası Şampiyonluğu
1993 Artemio Franchi Kupası

İtalya Seria A Şampiyonluğu
o 1987 Napoli
o 1990 Napoli

İtalya Kupası Şampiyonluğu
o 1987 Napoli

UEFA Kupası Şampiyonluğu
o 1989 Napoli

İtalya Süper Kupası Şampiyonluğu
1991 Napoli

Teknik direktörlük kariyeri
1994 Textil Mandiyú
1995 Racing Avellaneda
2008-2010 Arjantin
2011-2012 Al-Wasl
2017 Fujairah

Aşırı sağ terör tırmanışta: Dünyada ölüm oranı yüzde 700 arttı

Okumaya devam et

Dünya

Azerbaycan Kelbecer’in kontrolünü Ermenilerden devraldı

Dağlık Karabağ’da Rusya’nın öncülüğünde imzalanan anlaşma uyarınca Ermenistan, Kelbecer’in kontrolünü Azerbaycan’a devretti.

BOLD – Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ile Ermeni milisler arasındaki çatışmaları sona erdiren anlaşma uyarınca Ermenistan Kelbecer ilinin kontrolünü Azerbaycan’a devretti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, geceyarısı yaptığı açıklamada, “Azeri ordusuna ait birlikler 25 Kasım’da Kelbecer’e girdi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın öncülüğünde Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan anlaşma uyarınca Ermenistan’ın Kelbecer’in kontrolünü 15 Kasım’da Azerbaycan’a devretmesi öngörülüyordu. Ancak Azerbaycan, “insani nedenlerle” bu süreyi 25 Kasım’a kadar uzatmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kelbecer’de kontrolün devralınmasıyla ilgili olarak televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, bölge “Bugün işgalden kurtuldu. Bu nedenle Azerbaycan halkını yürekten kutlarım” dedi. Kelbecer’in yeniden inşa edileceğini belirten Aliyev, bölgenin yeniden canlanacağını vurgulayarak “Sadece Kelbecer’in değil, civardaki bütün kentlerin yeniden inşası için bir taslak hazırlanması talimatını verdim” şeklinde konuştu. Bölgedeki kilise ve camiler dahil bütün tarihi eserlerin korunacağı mesajını veren Aliyev, bunların “tarihi hazine” olduğunu kaydetti.

ERMENİLER BÖLGEDEN AYRILIYOR

Ermenilerin ise bölgeden ayrılırken yanlarında götürebilecekleri her şeyi almaya çalıştıkları belirtiliyor. Elektrik kablolarını, hidroelektrik santrallerin parçalarını, ormanları keserek ağaçları dahi yanlarında götürdükleri aktarılıyor. Kelbecer’de yaşayan Ermenilerin bölgeyi terk etmesinin ardından yaklaşık 30 yıl önce bölgeden kaçmak zorunda kalan Azerilerin geri dönmesi bekleniyor.

Ermenistan, geçen Cuma günü de Ağdam’ın kontrolünü Azerbaycan’a devretmişti. Anlaşma uyarınca Laçin’in ise 1 Aralık’ta Azerbaycan’ın kontrolüne geçmesi öngörülüyor.

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de patlak veren ve altı hafta süren çatışmalar, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım’da imzalanan anlaşmayla son bulmuştu. Anlaşma, ateşkesin yanı sıra Ağdam, Laçin ve Kelbecer bölgelerinin Azerbaycan’a geri verilmesini de öngörüyordu.

Fransız Senatosu, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ yönetiminin tanınması teklifini görüşecek

Okumaya devam et

Popular