Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Mahkeme Oda TV avukatlarını da bezdirdi: İddianameyi yazın başka talebimiz yok

Tutuklu Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın avukatları, yeni infaz düzenlemesinin lehte hükümlerine dayanarak yaptıkları tahliye talepleri gerekçesiz reddedilmesine tepki gösterdi.

BOLD- İnfaz düzenlemesinin ardından avukatlarının tahliye talebinde bulunduğu Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile sitenin Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu hakkında mahkeme tutukluluğun devamına karar verdi. Düzenlemedeki lehte hükümlere rağmen tahliye talepleri reddedilen avukatlar Hüseyin Ersöz, Kazım Yiğit Akalın ve Serkan Günel bugün ortak bir yazılı açıklama yaptı.

YARGISIZ İNFAZA DÖNÜŞTÜ

Avukatlar ortak açıklamada iddianamenin bir an önce yazılması gerektiğine vurgu yapılarak başka bir talepte bulunmayacaklarını belirtti. Avukatlar açıklamada şu ifadelere yer verdi, “3 Mart 2020 günü OdaTv.com haber sitesinde yayınlanan bir haber önce sosyal medya trolleri, sonrasında ise bir kısım ‘sözde’ gazeteci tarafından yapılan açıklamalarla yargısız infaza dönüşmüş; bu süreç gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılıç’ın tutuklanmasıyla neticelenmiştir. Basın Özgürlüğü’nün koruması altında olan ve teknik hukuk yönüyle de suçun unsurlarının oluşmadığı bir isnatla hali hazırda 6 gazeteci cezaevinde tutulmaktadır.

GEREKÇESİZ BİR ŞEKİLDE REDDEDİLDİ

Şuan Cezaevinde olan Müvekkillerimizle ilgili olarak söz konusu haberin hukuk çerçevesinde herhangi bir suç oluşturmaması yönlü taleplerimiz bir yana, hem “Kovit-19 Salgını” hem de “İnfaz Düzenlemesi” çerçevesinde Müvekkillerimizin haksız bir ceza alması halinde bile cezaevinde geçirecek süreleri kalmayacak olması doğrultusunda yaptığımız başvurular, Sulh Ceza Hakimliklerince gerekçesiz bir şekilde reddedilmiştir. Bu hukuksuz sürecin bir başka yansıması ise TBMM’deki infaz kanunu görüşmeleri sırasında “kişiye özel” düzenleme yapılarak tutuklu gazetecilerin kapsam dışı bırakılmak istenmesi olmuştur. Bu durum tutuklu gazetecilerin “sistematik” şekilde hedef alındığını ve özgürlüklerinin kısıtlanmak istendiğini göstermektedir.

ÜSTÜNLERİN HUKUKU VURGUSU

Bu “sistemli” propaganda ve hukuka aykırılıklar karşısında, geldiğimiz aşama itibariyle Adil Yargılanma Hakkı’na aykırı süreçten beklenti içinde olmak “tarihi yanılgıya” düşmek olacaktır. Bu sebeple TARAFSIZLIKLARINI KAYBEDEN SORUŞTURMA MAKAMLARINDAN “İDDİANAMENİN HAZIRLANMASI” DIŞINDA BİR BEKLENTİMİZİN KALMADIĞINI VE BUNDAN SONRA “HİÇBİR TALEPTE BULUNMAYACAĞIMIZI” KAMUOYUNA DUYURURUZ. ‘Üstünlerin Hukukundan’, ‘Güçlü ve Adil Hukuk Düzenine’ geçilmesi ümidimizin gerçekleşmesi dileğiyle. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

SİSTEMATİK HUKUKSUZLUK

Avukat Serkan Gürel, açıklamayı sosyal medya hesabından şu not ile paylaştı, ”Odatv tutuklu gazetecileri hakkında 4 Mart 2020 tarihinden itibaren sistematik bir şekilde hukuka aykırı kararlar veren Sulh Ceza Hakimliklerinden artık bir TALEPTE bulunmayacağımızı deklare ederiz. Soruşturma Savcılığından tek beklentimiz bir an önce İddianamenin yazılmasıdır!”

NE OLMUŞTU

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile sitenin Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun Libya’da hayatını kaybeden MİT personelinin kimliğini açıkladıkları gerekçesiyle 3 Martta tutuklanmıştı. Pehlivan ve Terkoğlu hakkında tutuklanmalarının üzerinden yaklaşık 50 gün geçmesine rağmen iddianame hazırlanmadı. Terkoğlu ve Pehlivan’ın avukatları, yeni infaz düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye talebinde bulunmuşlardı.

Ameliyattan çıkan CHP’li başkan kendisini vuran saldırganı teşhis etti

Medya

Canlı yayında annesinin vefat haberini aldı

Halk TV’deki yayında annesinin vefat haberini alan sunucusu Fatih Ertürk, İyi Partili İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci Necdet Saraç’ı ağırladığı programı terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – Halk TV sunucu Fatih Ertürk canlı yayın sırasında acı bir haberle sarsıldı. İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve gazeteci yazar Necdet Saraç’ı konuk alan Ertürk, canlı yayında annesinin vefat ettiği haberini aldı.

Duygu dolu anlar yaşayan Ertürk: “Aslında tabi yayın devam edecek ama ben öbür kısmında yokum çünkü annemi kaybettim. İyi akşamlar” diyerek yayını sonlandırdı. Ertürk’ün gözyaşlarına zor hakim olduğu görüldü.

Ertürk’ün ardından yayına bir başka sunucu ile devam edildi.

Meclis’te polis gerginliği: Meclis’e nasıl müdahale edebilir?

Okumaya devam et

Medya

Türk medyasının halinden sorumlu olduğunu söyleyen ROK kendisine bela okudu

İskoç aktör Sean Connery’in ölümünü işlemeyen medyaya kızan Rasim Ozan Kütahyalı, Türk medyası için, “Ne kadar da içe kapalı, boğucu” ifadelerini kullandı.

BOLD – James Bond’u ilk canlandıran Sir ünvanlı İskoç aktör Sean Connery, yaklaşık 3 hafta önce hayatını kaybetti. Ölüm haberini yeni duyan Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, sosyal medya hesabından öz eleştiride bulundu. Ünlü aktörün ölüm haberi üzerinden, Türk medyasının içe kapanıklığından şikayet eden Kütahyalı bu vazitetten kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

İÇE KAPALI BOĞUCU

Kütahyalı’nın sosyal medya hesabından Sean Connery’nin ölümü ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle: “Efsanelerin efsanesi büyük aktör Sean Connery 22 gün önce 31 Ekim 2020’de vefat etmiş ve benim şimdi Apple TV sayesinde haberim oldu. Allah benim belamı versin. Türk basınında da 1 yazı bile çıkmamış. Ne kadar da içe kapalı, boğucu bir medya ortamı. Ben de mesulüm bu vaziyetten.”

Erdoğan’dan konuşmasını alkışlamayan AKP’lilere sitem: Heyecan görmüyorum

Okumaya devam et

Medya

Amberin Zaman’ın annesi vefat etti: Annemi uğurlamak istiyordum

Hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Gazeteci Amberin Zaman’ın annesi Vasfiye Kalmuk, hayatını kaybetti. Annesinin Türkiye’deki cenazesine katılamayan Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum. Yaşattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor” diye yazdı.

BOLD – Gazeteci Amberin Zaman, annesi Vasfiye Kalmuk’un vefat haberini sosyal medyadan duyurdu.

Yurtdışında olduğu için cenaze törenine katılamayacak olan Amberin Zaman, paylaştığı mesajında iktidara ve zulüm edenlere tepkisini gösterdi. Zaman, “Anneme sarılmak, koklamak ve uğurlamak istiyordum” dedi.

ALLAH BÜYÜK SİZLER İSE ZAVALLISINIZ

Zaman, şunları yazdı: “Sürekli Allah’ı ağızına alıp sürekli büyük günahlar işleyen sizler, bir gün vicdanınızla baş başa kalacaksınız. Kaldıysa vicdan tabii Allah sizleri ıslah etsin. Yasattığınız zulümler, kararttığınız hayatlar, Allah sizleri affetsin. Kulların affetmesi çok zor. Annemi kaybettim birkaç saat önce. Söyleyecek o kadar çok şey var ki. Benim mağduriyetim bir hiç yaşanan onca acı ve zulüm karşılığında. Allah Büyük. Sizler ise zavallısınız. Zavallı. Coğrafyamızın insanları, bir kez daha ne kadar içten ne kadar şefkatli olduğunuza tanık oldum.”

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye yolsuzluk eleştirisi: Saatini 17.25’e ayarlamıştı şimdi susuyor!

 

Okumaya devam et

Popular