Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

34 milyar dolarlık turizm geliri sıfırlandı

Türkiye’nin ekonomisinin yüzde 4.6’sı turizm gelirlerinden oluşuyordu son yıllarda. Ancak bu yıl turizm gelirleri sıfırlanmış durumda. Ekonomiye etkileri büyük olacak.

BOLD – Korona salgını, birçok ülke gibi Türkiye’de de turizme büyük darbe vurdu. TÜİK’in geçtiğimiz Ocak ayında yayınladığı rapora göre, Türkiye’nin turizm geliri, 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 17 artarak 34 milyar 520 milyon 332 bin dolara yükselmiş, ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 52 milyona ulaşmıştı. Fakat salgınla birlikte ardı ardına rezervasyonlar iptalleri yaşanırken, bugün Türkiye’den 68 ülkeye uçuşlar yasak.

Ülke ekonomisinin yüzde 4.6’lık bölümünü turizm gelirlerinin oluşturması göz önüne alındığında ekonomik kaybın oldukça fazla olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Gelişme Konferansı (UNCTAD) kıdemli iktisatçılığı görevlerde bulunmuş Dr. Sabri Öncü, koronavirüs salgınıyla beraber turizmin durma noktasına geldiği İstanbul ekonomisindeki düşüşü ve bu durumun ülke ekonomisine etkilerini değerlendirdi.

PARA BASMAK BAŞA DERT AÇAR

ABD ve İngiltere gibi bazı ülkelerin sorunun üstesinden gelebileceğini söyleyen Öncü, Türkiye ve benzer ekonomik özelliklere sahip ülkeler için durumun öyle olmadığını dile getirdi. Öncü, nedenini ise şöyle açıkladı: “Devletlerarası sistemde hiyerarşinin tepesinde büyük ekonomiler olduklarından diyelim, para basmaları onlar için sorun değil. En azından kısa dönemde ama Türkiye öyle bir şey yaparsa başına ciddi sorunlar gelir. Zaten değer kaybetmekte olan lira daha da düşer.”

IMF’NİN TÜRKİYE TAHMİNİ

IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2020 yılı için yüzde 5’lik küçülme öngörüsünde bulunması üzerinde de duran Öncü, IMF’nin dünya ekonomik sisteminin tepesindeki kurumlarından biri olduğu gerçeğini göz önünde bulundurulunca, çok kötümser eğiliminin olmayacağını belirtti. Öncü, “Bir bakıma dünyanın merkez bankası gibi bir şey. Kötü tahminler yapmak işine gelmeyeceğinden tahminleri genellikle iyimserdir. İMF bile 2020’de Türkiye için böyle bir tahmin yapıyorsa, biz hiç yapmayalım daha iyi” ifadelerini kullandı.

YABANCI SERMEYE DAHA HIZLI KAÇACAK

Öncü, salgının uzun sürmesi halinde ekonomik sorunları derinleştireceğine ve bu durumun da Türkiye ekonomisinin daha da daralmasına yol açacağının altını çizdi. Bunun da gelişmekte olan ülkelerden kaçmakta olan yabancı sermayenin Türkiye’den kaçışının daha da hızlanmasına neden olacağını söyleyen Öncü, şunları ekledi: “Bu da sonrasında ekonomik sorunların daha da derinleşmesine ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin daha da daralmasına neden olacak. Spiral gibi… Salgının uzun vadeli devamı hoş sonuçlar doğurmayacaktır.”

BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN TURİZM GELİRLERİ ARTIK YOK

AKP iktidarının yanlış yönetimi ve kaynakları yanlış kullanımı sonucu ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını söyleyen Öncü, “Dış borç sorunu başlı başına bir sorundu. Turizm gelirleri son yıllarda ciddi ivme kazanmış ve ülke ekonomisine bir katkı sağlamıştı. Ama şimdi bu kaynağın küçülmesi krizin daha da derinleşeceği anlamına geliyor. Dış borç daha da büyüyecektir. Zaten borç bulmak da başlı başına bir sorun. İktidar, Avrupa ve ABD ile kavgalı siyaseti borç bulmayı zorlaştırabilir” diye belirtti.

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP 2 milyara kurulacak endüstri bölgesinin yönetimini 6 günlük şirkete verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 milyarlık yatırımla kurulan Filyos Endüstri Bölgesi’ni yönetecek şirketi ihale yapılmadan belirledi. İskenderun’da kurulan şirketin 6 günlük olması ise dikkat çekti.

BOLD – Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyar liralık kamu yatırımı yapılması planlanan Filyos endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesi tek bir bakan imzasıyla Tosyalı Holding’e verildi. İhaleyi alan şirketin 6 gün önce kurulduğu belirlendi.

“SIRADA LİMAN YÖNETİMİ VAR” İDDİASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başka talipli çıkmadığı için işi Tosyalı Holding’e verdiğini savundu. CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, “Karabük Demir Çelik Fabrikası bu işe talipti. Kamuoyuna duyurulsaydı, başka talipliler de çıkardı. Milli projenin milletten gizlenerek 6 gün önce kurulmuş bir şirkete verilmesi kabul edilemez” dedi. Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgazın lojistik üssü olacak Filyos limanının yönetiminin de Tosyalı Holdinge verileceği iddia ediliyor.

ŞİRKETİN MERKEZİ İSKENDERUN

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, 22 Mart 2019’da İskenderun’da Fuat Tosyalı ve ortakları tarafından Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi isminde bir şirket kurulduğunu belirtti. Demirtaş, bu şirketin 6 gün sonra Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetici şirketi olarak yetkilendirilme talebinde bulunduğunu ve işi aldığını söyleyerek, “Şirketi İskenderun’da kuruyorlar, işi alıyorlar. Zonguldak nere, İskenderun nere” dedi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular