Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’den Çin’e koronavirüs davası

ABD’nin Missouri eyaleti, Çin hükumetine koronavirüs salgınına karşı yaklaşımı nedeniyle dava açtı. Dilekçede, Çin yönetiminin Wuhan kentinde ortaya çıkan virüse karşı verdiği yanıtın eyalette büyük ekonomik yıkıma neden olduğu kaydedildi.

BOLD – ABD’de Missouri eyaleti yönetimi, Çin hükumetine koronavirüs salgınına karşı yaklaşımı nedeniyle dava açan ilk eyalet oldu. Dava dilekçesinde, Çin yönetimini Wuhan kentinde ortaya çıkan virüse karşı verdiği yanıtın eyalette büyük ekonomik yıkıma neden olduğu kaydedildi. Missosuri Başsavcısı Eric Schmitt tarafından federal mahkemede açılan adli davada Çin hükumetine ihmal ve benzeri suçlamalar yöneltildi. Missouri sakinlerinin milyarlarca doları bulması muhtemel ekonomik kayıplar yaşamasına neden olduğu öne sürüldü, bunun nakdi telafisi talep edildi.

Cumhuriyetçi Başsavcı Schmitt, ‘‘Çin hükumeti Kovid-19’un tehlikesi ve bulaşıcı doğası konusunda dünyaya yalan söyledi. Haber sızdıranları susturdu ve salgının yayılmasını önlemek için çok az şey yaptı. Eylemlerinin hesabını vermeliler’’ ifadelerini kullandı. Davada Çin hükumeti maske ve koruyucu malzeme stokçuluğu yaparak salgının kötüleşmesine neden olmakla da suçlanıyor. Başkan Donald Trump salgının ortaya çıktığı ilk günlerde Çin hükumetine salgınla mücadele konusunda övgüler düzmüş, ancak daha sonra ‘‘Çin virüsü’’ ifadesini de kullanarak Çin’e karşı söylemini sertleştirmişti.

ABD İSTİHBARATI ARAŞTIRIYOR

CNN televizyonu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir haberde, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşilatı’nın (CIA) virüsün, Wuhan’daki viroloji laboratuvarından yayıldığı iddialarını araştırdığını bildirmişti. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçen hafta katıldığı bir televizyon programında, virüsün ortaya çıktığı hayvan pazarı ile Wuhan Viroloji Enstitüsü arasındaki mesafenin kısalığına dikkat çekmiş, “ABD hükumetinin dikkatli bir şekilde öğrenilmesi gerekenleri araştırdığını” söylemişti. Habere göre, Amerikalı yetkililer, virüsün bir “biyolojik silah” olarak geliştirildiğine inanmıyor ancak Kovid-19’un buradan kazayla yayıldığı ya da burada çalışan bir kişinin hastalığı başkalarına da bulaştırmış olabileceği ihtimalini araştırıyor.

ÇİN: SAÇMALIKTAN FARKI YOK

Çin, ABD’nin Missouri eyaletinin Çin hükümetine koronavirüs salgını nedeniyle dava açma girişimine “saçmalıktan farkı yok” sözleriyle yanıt verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin’in koronavirüsle mücadele biçiminin ABD mahkemelerinin yetki alanında olmadığını ve 3 Ocak’tan itibaren ABD’ye salgın konusunda güncellemeler sağlandığını ifade etti.

Geng “Mahkemelerin böyle kötüye kullanılması ABD’deki virüsle mücadeleye katkı sağlamaz ve uluslararası işbirliğine zarar verir. ABD’nin yapması gereken mahkemelerin kötüye kullanılmasını reddetmektir” dedi.

New York’ta 3 kişi Dünya Sağlık Örgütüne koronavirüs nedeniyle dava açtı

Dünya

Ege’de umut yolculuğuna çıkan mültecilerin teknesi battı: Bir çocuk hayatını kaybetti

Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecileri taşıyan teknenin Samos Adası açılarında batması sonucu 6 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Kazada 17 kişi de kurtarıldı.

BOLD – Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan bir grup mültecinin bindiği tekne Yunanistan’ın Samos Adası açılarında battı.

Yunanistan Sahil Güvenlik sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Pazar günü batan teknedeki 6 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirdi. Yedi kişi yüzerek sahile çıkarken teknede bulunan diğer 17 mültecinin ise Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı öğrenildi.

Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu yıl Türkiye’den Ege Denizi’ndeki Yunanistan’a ait adalara geçmeye çalışan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını açıkladı.

UNHCR’den yapılan açıklamada, 1 Kasım 2020 tarihine kadar Yunanistan adalarına geçen mültecilerin sayısı 9 bin 247 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde 52 bin 553 mülteci Türkiye’den Yunanistan adalarına geçti.

Kürtlere yönelik şiddet artıyor: İşte Türkiye’de devlet dedikleri…

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa’daki terör saldırılarını lanetleyen Gülen’in mesajını kilise cemaati ayakta alkışladı

Avrupa’daki terör olaylarını kınayan Fethullah Gülen’in, Almanya’nın Augsburg kentindeki Moritzkirche kilisesinde okunan taziye mesajı, ayine katılan kilise cemaati tarafından ayakta alkışlandı.

BOLD – Augsburg Mülteci Formu IFFA, Augsburg Frohsinn ve Rumi Dernekleri haftasonu Almanya’nın Augsburg kentindeki en büyük kiliselerden olan Moritzkirche’deki iki ayine Müslüman camiayı temsilen davetli olarak katıldı. Ayinde, Fethullah Gülen’in Avrupa’nın çeşitli kentlerinde gerçekleştiren terör olaylarında hayatını kaybedenler için gönderdiği taziye mesajı okundu.

SALDIRILAR PEYGAMBERİMİZİN MANEVİ MİRASINA SAYGISIZLIKTIR

Gülen’in mesajında şu ifadeler yer aldı: “İnancı ne olursa olsun insan mükerrem bir varlıktır, insan hayatı mukaddestir. Kur’ân açıkça ifade eder ki; bir insanın öldürülmesi, Allah (c.c.) nezdinde bütün insanların öldürülmesi kadar menfur bir cinayettir.! […] Peygamber adına işlenen bu tür zulümler, tüm insanlığa rahmet olarak gönderilmiş Peygamberimizin mesajını, faillerin anlamadıklarının açık bir ifadesidir. Aksine: Böyle bir davranış, Peygamberimizin manevi mirasına çok büyük bir saygısızlıktır.”

Gülen’in taziye mesajı kilise cemaati tarafından ayakta alkışlandı. Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Kilise Rahibi Haug ise diyaloğun gelişmesi adına bu tür ziyaretlerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

TERÖR AMACINA ULAŞAMAYACAK

Augsburg Frohsinn ve Rumi Derneklerinin yaptığı ortak açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Öğretmen Samuel Paty’nin Paris’te korkunç bir şekilde öldürülmesi, Nice’de bir kiliseye yapılan saldırı, Viyana’da bir Sinagog’a düzenlenen saldırı ve ayrıca yakın zamanda Avignon’da yapılan terör saldırısı vesilesiyle, bugün burada dindar Müslümanlar olarak her türlü terör ve şiddeti kınadığımızı ve bu saldırılardan tiksindiğimizi belirtmek istiyoruz. Bu korkunç terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin geride bıraktığı yakınlarının üzüntülerini paylaşıyor, yaslarına ortak oluyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu yaşanan hadiseler karşısında şaşkına döndük. Duygularımızı ifade edecek kelime bulamıyoruz. Bu elim hadiseler karşısında sessiz kalmak kolay olanı seçmek demektir. Ama insana yakışan yanlışa karşı sesini yükseltmek ve yanlış yapana dur demektir. Çünkü terörün amacı, korku ve dehşeti yayarak toplumumuzu bölmeye çalışmaktır. İşte tam olarak bu yüzden bugün burada sizinle birlikteyiz. Hristiyan dostlarımızla dayanışma içinde yan yana durduğumuzu ve sizleri dostluk ve samimiyetle kucakladığımızı herkese ilan etmek istiyoruz. Bugün yanınızda olduğumuzu ve her türlü terörizme ve nefrete karşı Hristiyan dostlarımızla birlik içinde olduğumuzu açıkça belirtmek için buradayız. Bu toplumda herkes hangi dine mensup olursa olsun, inançlarını yaşamakta özgürdür Bu ve benzeri saldırılar özgür ve demokratik toplumumuzu hedef almakta ve toplumu bölmeyi hedeflemektedir. Bu noktada bir kez daha altını çizmek istiyorum ki, terör amacına ulaşamayacak. Terörün her zaman karşısında duracağız ve toplumumuzu bölmesine izin vermeyeceğiz. Terörün her türlüsünü lanetle kınıyoruz.”

65 sığınmacıyı limandaki terk edilmiş binaya kapattılar

Okumaya devam et

Dünya

Avusturya’da Hamas ve Müslüman Kardeşler örgütlerine operasyon

Avusturya’da Styria (Steiermark) bölgesi savcılığı, Müslüman Kardeşler ve Hamas örgüt üyelerine yönelik 60 adrese yapılan operasyonlar kapsamında 30 kişinin gözaltına alındı.

BOLD – Graz Savcılığı tarafından yürütülen operasyon kapsamında Aşağı Avusturya, Steiermark, Karintiya ve Viyana eyaletlerinde terör yapılanması oluşturmak ve teröre destek vermek suçlamasıyla ev, iş yeri ve dernek gibi çeşitli meskenlerde aramalar yapıldı.

Euronews’te yer alan habere göre savcılıktan yapılan açıklamada, operasyonun 2 Kasım’da başkent Viyana’da 4 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısıyla ilişkili olmadığı, operasyona ilişkin soruşturmanın bir yıl önce başlatıldığı belirtildi.

‘Ülkede terör yapılanması oluşturmak, teröre finansal destek sağlamak ve suç örgütü kurmak’ gibi çeşitli suçlamalar kapsamında 70 kişiye yönelik yürütülen soruşturmada, 60 meskenin arandığı ve 30 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

İÇİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Hukuk devletinin imkanları doğrultusunda, aşırıcılık yanlısı, gaddar suç oluşumlarının üzerine gidildiğini söyleyen İçişleri Bakanı Karl Nehammer operasyonlarla ilgili, “Baskınlar, siyasal İslam’ın köklerini kesme amaçlı yapılıyor” dedi.

Nehammer, operasyonun, teröre finansal destek verdiği ileri sürülen, kara para aklayan ve terör yapılanması içinde olduğu iddia edilen kişilere yönelik olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Rus helikopterini düşürdüğünü kabul etti: Tazminat ödemeye hazırız

Okumaya devam et

Popular