Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’e koronavirüs konusunda yeni suçlamalarda bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in virüsün ortaya çıkışını Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) zamanında bildirmediğini belirtti. ABD yönetimi, DSÖ’nün süreci nasıl yönettiğine ilişkin bir araştırma da başlattı.

BOLD – Amerikan yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele konusunda Çin hükümetini ve Dünya Sağlık Örgütü’nü eleştirmeye devam diyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Pekin yönetimini, virüsün insandan insana bulaştığını bir ay boyunca, yani hastalık ülkenin her bölgesine yayılana kadar, dünyaya açıklamamakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2007’de yürürlüğe giren kurallarına atıfta bulunarak, Çin’in salgının ortaya çıkışını zamanında örgüte bildirmediği söyledi.

Pompeo, Pekin yönetiminin salgını Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdikten sonra bile sahip olduğu tüm bilgileri paylaşmadığını, bunun yerine hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu dünyadan saklamakla suçladı.

Çin, bu iddiaları reddediyor ve virüsle ilgili bilgileri şeffaf biçimde paylaştığını savunuyor.

DSÖ, GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü de Pompeo’nun eleştirilerinin hedefindeydi. Pompeo, örgüt Direktörü Tedros Adhanom’un, üye bir ülkenin kurallara uymama durumunu kamuoyuyla paylaşma görevini yerine getirmediğini söyledi.

Amerika Başkanı Donald Trump, geçen hafta, Dünya Sağlık Örgütü’ne mali katkıyı geçici olarak askıya almıştı. DSÖ, Çin odaklı olduğu iddialarını kabul etmiyor.

ABD’DEN DSÖ’YE YÖNELİK ARAŞTIRMA

ABD Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) Başkan Vekili John Barsa, ABD hükümetinin Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınını gerektiği şekilde yönetip yönetmediğini gözden geçireceğini açıkladı.

Başkan Donald Trump, ‘’Çin odaklı’’ olmakla suçladığı DSÖ hakkında bir değerlendirme yapacaklarını belirtmiş ve bu değerlendirme süresince de ABD’nin örgüte mali katkısını durdurmuştu.

ABD’nin diğer ülkeler ve kuruluşlara sağladığı yardımların idaresinden sorumlu olan USAID’in Başkan Vekili, Washington’un, DSÖ’ye mali katkı askıya alındığı sırada, yardım çalışmalarının aksamaması için aşı gibi ‘’önemli çalışmaları’’ sürdürmede DSÖ dışında alternatif ortaklar arayacağını belirtti.

Avustralya Başbakanı korona salgını için uluslararası soruşturma istedi

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Popular