Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’ın kararına İran’dan cevap: Gemilerimiz tehdit edilirse ABD gemilerini vururuz

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Basra Körfezi’nde İran’a ait sivil ya da askeri deniz araçlarının güvenliğinin tehdit edilmesi halinde ABD’ye ait savaş gemilerinin vurulması emrini verdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Basra Körfezi ve çevresindeki ABD donanmasına ait gemilerin taciz edilmesi halinde İran güçlerine ait hücumbotlarının vurulması’ emrini vermişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Selami de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İran’ın ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlere kararlı ve etkili şekilde karşılık vereceklerini ifade etti.

Selami, “Biz de denizdeki askeri birimlerimize, İran’ın sivil ya da askeri gemilerinin güvenliğinin tehdit edilmesi halinde terörist ABD ordusunun gemilerini vurma emri verdik.” dedi.

Selami, “Geçen hafta denizdeki ABD askeri birimlerinde operasyonel karışıklık ve düzensizlik gözlemledik. ABD gemileri tehlikeli davranışlarıyla lojistik gemilerimizi rahatsız ettiler.” dedi.

BASRA KÖRFEZİNDE TEHLİKELİ GERGİNLİK

ABD donanmasına bağlı Beşinci Filo, 16 Nisan’da Devrim Muhafızları Ordusu’na ait 11 sürat teknesinin, Basra Körfezi’ndeki 6 ABD gemisine tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiğini açıklamıştı.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, 17 Nisan’da yaptığı açıklamada, Basra Körfezi’nde istikrarsızlığın dünyanın diğer tarafından İran’ın sınırlarına gelen ve temelsiz iddialar ortaya atan Amerikalıların işgalci ve yasa dışı varlığı olduğunu ifade etmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi de ABD donanmasına ait savaş gemilerinin Basra Körfezi’nde devriye görevindeki İran güçlerini engelleme girişiminde bulunduğunu, bunun ardından ABD savaş gemilerinin uyarıldığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump ise dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD donanmasına, İran güçleri tarafından taciz edilmeleri halinde onları vurma emri verdiğini bildirmişti.

Trump, ABD Donanması’na taciz halinde İran savaş gemilerini vurma emri verdi

Dünya

SOHR: Türkiye destekli Suriyeli savaşçılar Dağlık Karabağ’dan ülkelerine döndü

Türkiye destekli 900 kadar Suriyeli savaşçının Dağlık Karabağ’daki çatışmaların son bulmasıyla Suriye’ye döndüğü öne sürüldü. İddia, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) geldi.

BOLD – Türkiye’nin desteklediği ileri sürülen silahlı grupların, Dağlık Karabağ’dan ayrıldığı iddia edildi. En son 27 Kasım’da bir kafilenin ayrıldığını ve ayrılmayı bekleyen gruplar olduğunu savunan SOHR Direktörü  Rami Abdurrahman, bu savaşçıların Suriye’de Afrin, Cerablus ve El-Bab gibi Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerden olduğunu ifade etti.

Gözlemevinin yöneticisi ayrıca, Dağlık Karabağ’a yollanan savaşçı sayısının 2 bin 580 olduğunu ve 293’ünün çatışmalarda hayatını kaybettiğini de öne sürdü.

Sekiz hafta süren çatışmalarda Azerbaycan safında yer alan Türkiye, Dağlık Karabağ’daki Bakü güçlerini desteklemek için bölgeye Suriyeli savaşçı göndermekle suçlanmış, suçlama hem Ankara hem Bakü tarafından yalanlanmıştı. Azerbaycan’dan yapılan bir açıklamada, “Suriye’den savaşçı sevk edildiğine dair iddialar Ermenistan’ın yeni bir kışkırtmasıdır ve tamamen saçmadır” ifadelerini kullanılmıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Dağlık Karabağ’daki yerel Ermeni yönetiminin, “Suriye’den gelen iki paralı savaşçıyı ele geçirdik” yönündeki iddiasının ardından bu bölgedeki “yabancı paralı askerlerin” varlığına ilişkin uluslararası soruşturma çağrısında bulunmuştu.

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Okumaya devam et

Dünya

Almanya: Türkiye’deki yargı bağımsızlığına ilişkin kuşkular var

Alman hükümetinin İnsan Hakları Raporu’ndan Türkiye’ye insan hakları ihlali eleştirisi geldi. Raporda eleştirel seslerin tutuklanma riskinin olduğuna işaret edilerek yargının siyasi etki altında olduğuna ilişkin kuşkular bulunduğu belirtildi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve dünya genelindeki durumun değerlendirildiği yeni İnsan Hakları Raporu, kabine üyeleri tarafından kabul edildi. Raporda Türkiye, Rusya ve Çin’deki insan hakları durumunun kötüleştiğine dikkat çekiliyor.

OHAL KALKTI AMA ETKİSİ SÜRÜYOR

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, ülkede 15 Temmuz’dan sonra uygulanan olağanüstü halin son verilmesine rağmen, insan hakları üzerindeki olumsuz etkilerin devam ettiği belirtiliyor.

“SİVİL TOPLUMA GÖZDAĞI VERİLİYOR”

Hükümeti eleştirenlerin tutuklanma ya da haklarında adli kovuşturma açılması tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade edilen raporda, siyaset bağlantılı soruşturma ve davaların da yargı bağımsızlığına ilişkin kuşku doğurduğu ve sivil topluma gözdağı verdiği izlenimi yarattığı vurgulanıyor.

Raporda ayrıca Türkiye’deki din özgürlüğünün de uluslararası standartlara uymadığı belirtilerek kadınların da siyasette, toplumda ve ekonomide büyük ölçüde dezavantajlı olduğu ifade ediliyor.

Raporda aralarında Türkiye, Rusya, Çin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan’ın da olduğu 28 ülkedeki insan hakları durumu mercek altına alındı. Raporda Suriye’deki insan hakları ve uluslararası hukukunun durumu için de “tamamen felaket” değerlendirmesi yapılıyor.

Alman hükümetinin insan hakları raporu iki yılda bir hazırlanıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Popular