Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Türkiye dahil 11 ülkede 25 binden fazla ‘kayıp ölüm’ var”

Türkiye’nin de aralarında olduğu 11 ülkedeki ölümler, geçen yıl ile karşılaştırıldı. Kovid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayıları çıkıldığında son bir ayda ölüm sayılarında 25 binden fazla açıklanamayan artışı olduğu anlaşıldı.

BOLD Araştırmada Türkiye’den İstanbul’un yanı sıra ABD’nin New York kenti, İspanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsveç, İngiltere, İsviçre ve Endonezya verileri incelendi. 11 ülkenin verilerine göre mart-nisan ayı arasında yaşamını yitirenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre çok daha yüksek. Bu ülkelerde toplam ölüm rakamları, Kovid-19’dan ölenleri de kapsıyor ancak salgından ölenlerin sayısı çıkarıldığında bile rakamların geçmiş yıllara göre daha fazla olması, birçok kişinin tedavi imkanı bulamadığı için öldüğü veya kayıtlara geçmeyen Kovid-19 ölümleri ihtimalini gündeme getiriyor. New York Times gazetesinin araştırmasında incelenen kentlerden biri olan Paris’te her gün ölenlerin sayısı, normal bir yılda ölenlerin sayısından iki kat fazla olduğu ortaya çıktı. New York kentinde bu oran dört kat civarında.

İSTANBUL’DA 5 HAFTADA 2100 FAZLA ÖLÜM

İstanbul’un 9 Mart-12 Nisan tarihlerine ait ölüm oranlarının da incelendiği araştırmada, geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında bu tarihler arasında 2 bin 100 civarında fazladan ölüm gerçekleştiğini, bunun da Türkiye geneli için açıklanan resmi Kovid-19 ölüm rakamlarının yaklaşık iki katı olduğuna dikkat çekildi. İstanbul’da mart ayında, ölümlerde görülen artışın, şubat ayında virüse yakalanan kişilerden kaynaklanmış olabileceği ihtimali öne sürüldü.

Trump, ABD Donanması’na taciz halinde İran savaş gemilerini vurma emri verdi

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular