Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

DSÖ’nün koronaya karşı iş birliği teklifine ABD, Rusya ve Çin’den destek yok

Korona salgınına karşı küresel iş birliğine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, hükumet liderleriyle yaptığı video konferansta ‘ortak’lık vurgusu yaptı. ABD, Çin, Rusya ve Hindistan toplantıya katılmadı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Bill and Melinda Gates Vakfı ana sponsorluğunda, hükumet başkanlarıyla video konferansta biraraya gelip koronavirüsle (Kovid) mücadeleye dönük işbirliğini konuştu.

MACRON, MERKEL, RAMAPHOSA TOPLANTIYA KATKI SUNDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Afrika Devlet Başkanı Matamela Cyril Ramaphosa’nın iştirak ettiği video konferansa ABD, Çin, Rusya ve Hindistan liderleri katılmadı.

ÜRETİM VE EŞİT DAĞILIMI HIZLANDIRMAK İÇİN ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, uluslararası iş birliğinin önemine işaretle “Karşı karşıya olduğumuz ortak tehdidi, ortak tutumla yenebiliriz” dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) 4 Mayıs’ta donörler konferansı düzenleyeceğini söyleyerek “Aşıların, diyagnostiklerin (tanı araçları) ve terapötiklerin (tedavi edicilerin) geliştirilmesi, üretimi ve eşit dağılımını hızlandırmak için önemli bir iş birliği” ifadelerini kullandı.

DÜNYA AŞININ GELİŞTİRİLMESİ, ÜRETİMİ VE ADİL DAĞITILMASINA İHTİYAÇ DUYUYOR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuşmasında “Dünya, güvenli ve etkili Kovid-19 aşısının, terapötiklerin ve teşhislerin geliştirilmesi, üretimi ve adil dağıtılmasına ihtiyaç duyuyor” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, sağlık çalışanlarına, araştırmacılara, sivil toplum kuruluşlarında görev alanlara şükranlarını ilettiğini belirtti.

MERKEL’DEN ÜRETİM KAPASİTELERİNİ ARTIRMA TEKLİFİ

Almanya Başbakanı Merkel de “Küresel olarak yeni yöntemler geliştirmek, yeni yaklaşımlar denemek zorundayız. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde üretim kapasitelerini artırabiliriz” önerisini dillendirdi.

Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa ise korona tehdidine karşı dünyanın dayanışma ve iş birliği göstermesi gerektiğini kaydetti.

VON DER LEYEN TEMEL HEDEFİ 7,5 MİLYON EURO TOPLAMAK DİYE AÇIKLADI

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, donör konferansı düzenleyeceklerini hatırlatarak “Temel hedef 7,5 milyar euro toplamak. Ancak daha da fazlasını yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Aşı geliştirilmesinin hassasiyetine değinen von der Leyen, toplu üretim akabinde aşının uygun fiyatla dünyanın her köşesine ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Salgında ikinci pik korkusu: “Kontrol altına aldık” demek halkta rehavete yol açar

Dünya

Rusya’dan üstü kapalı “Türkiye, Libya’da ateşkes istemiyor” açıklaması

Rusya ile Türkiye’nin Libya’da acilen ateşkes üstünde anlaşılması için çalıştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buna karşın Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin ateşkes yerine askeri çözüme bel bağlamış göründüğünü öne sürdü.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türk meslektaşlarımız ile Rusya ve Türkiye devlet başkanlarının onayını almış olan diyaloğumuz kapsamında, Libya’da acilen ateşkes ilan edilmesine olanak verecek bakış açıları üstünde anlaşılması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“ATILMASI GEREKEN ADIM ASKERİ EYLEMLERİN DURDURULMASI”

Rusya’nın Libya’daki tarafların hepsiyle görüşmelerini sürdürdüğü hatırlatmasını yapan Rus Dışişleri Bakanı, “Tarafların her birine ilettiğimiz sinyal açık: Atılması gereken ilk ve alternatifsiz adım, askeri eylemlerin tamamıyla durdurulduğunun ilan edilmesidir” vurgusunu yaptı. Lavrov şöyle devam etti: “Türk meslektaşlarımız da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bu yönde çalışmaktadır. Umuyorum ki mevcut koşullardaki tek doğru çözüme ulaşabilirler.”

“ULUSAL MUTABAKAT HÜKUMETİ ATEŞKESE YANAŞMIYOR”

Rusya Dışişleri Bakanı, “Şu anda (General Halife Hafter liderliğindeki) Libya Ulusal Ordusu, bizim değerlendirmelerimize göre askeri eylemlerin derhal sonlandırılmasını içeren bir belge imzalamaya hazır. Ancak artık Trablus’taki hükumet (Ulusal Mutabakat Hükumeti) bunu yapmak istemiyor ve askeri çözüme bel bağlamış görünüyor” dedi.

6 yıl önceki patlamada can veren işçinin eşine 1.8 milyon liralık dava

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolarlık ‘Epstein’ cezası

Cezaevinde ölü bulunan pedofili ve fuhuş ağı suçlusu ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in şüpheli para transferlerini tespit edemediği gerekçesiyle Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolar ceza kesildi.

BOLD – New York Finansal Hizmetler Departmanından yapılan açıklamada, Deutsche Bank’ın mevzuatları yerine getirmemesinin Epstein’e milyonlarca dolarlık yüzlerce işlem yapmasına olanak sağladığı belirtildi. Bankanın 150 milyon dolar cezaya çarptırıldığı duyuruldu.

Bankanın, Epstein tarafından yapılan birçok şüpheli işlemi daha önceki cinsel taciz suç kayıtlarına rağmen tespit edemediği vurgulandı. Açıklamada, Epstein’in para transferleriyle fuhuş ağındaki suç ortaklarına ve Rus modellere para ödediği ve Doğu Avrupa’dan birçok kadının otel masraflarını karşıladığı vurgulandı.

Öte yandan, Jeffrey Epstein’ın suç ortağı olmakla suçlanan kız arkadaşı Ghislaine Maxwell geçen hafta New Hampshire’de gözaltına alındıktan sonra pazartesi günü New York’ta bir hapishaneye transfer edilmişti. Maxwell, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

ABD’de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu olduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesindeki hücresinde 10 Ağustos 2019’da ölü bulunmuştu. Yetkililer, Epstein’ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaşmıştı. Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunmuş, boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini gündeme getirmişti.

66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla yargılanıyordu.

Epstein’in kardeşi tarafından ölümünü araştırmak üzere özel görevlendirilen New York Adli Tıp Kurumu eski otopsi uzmanı Dr. Michael Baden ise Epstein’ın vücudunda intihar ile çelişen ve cinayete dair işaretler olduğunu söylemişti. Michael Baden, o gece intihar riskine karşı Epstein’ı her yarım saatte kontrol etmesi gereken iki gardiyanın uyuyakalması ve güvenlik kameralarının da arızalanmasının cinayet şüphesini güçlendirdiğini belirtmişti.

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ uyardı: Salgın hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta sonu dünya genelinde 400 binden fazla koronavirüs vakası rapor edildiğini açıkladı. “Kovid-19 salgını hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık” dedi.

BOLD – DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğunu vurguladı. Salgının patlak vermesinden 3 ay sonra tüm dünyada vaka sayının 400 bine ulaştığını anımsatan Ghebreyesus, “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Kovid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hala artıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, virüsün hafife alınamayacağı, çok ciddi olduğu ve hiçbir ülkenin güvende olmadığı uyarısını yaptı. Son birkaç aydır Kovid-19’un kaynağının tartışıldığını belirten Ghebreyesus, DSÖ ekibinin virüsün kaynağını Çinli meslektaşlarıyla birlikte “tanımlamak” üzere hafta sonu Çin’e gideceğini söyledi. Ghebreyesus, DSÖ liderliğindeki misyonun, virüsün hayvandan insana nasıl geçtiğini de araştıracağını kaydetti.

Okumaya devam et

Popular