Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Müebbet hapis verilen subay adayı Mesut Kara’nın savunması

Subay adayı Mesut Kara’nın müebbet almasına neden olan fotoğrafları, bilirkişi raporuyla çürütmesinin ardından şimdi de o karelerin çekildiği kamera görüntülerini yayınlıyoruz. Kara’nın savunmasında söyledikleri ise çok dikkat çekici…

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – 15 Temmuz’da Ankara Kara Harp Okulu’nda (KHO), SUTASAK (Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma) öğrencisi olan Mesut Kara’ya tek fotoğraf karesi üzerinden müebbet hapis cezası verilmesini, o kareyi bilirkişi raporuyla çürütmesine rağmen cezasının onanmasını belgeleriyle yayınladık. Söz konusu fotoğraf, Genelkurmay Başkanlığı Kuzey Nizamiye girişindeki kamera kaydından çekilmişti.

Dünkü haberimizden sonra o kamera görüntülerine de ulaştık. Bugün kamera kayıtlarıyla birlikte Mesut Kara’nın Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde yaptığı savunmasını sunuyoruz. Kara, 10 sayfalık savunmasında o günün öncesinde ve sonrasında yaptıklarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. İddianamedeki çelişkileri açıklıyor.

BALİSTİK İNCELEMELERİ TEMİZ ÇIKTI

1986 Yozgat Akdağ ilçesinde Mesut Kara, 2011’de jandarma astsubayı oldu. İstanbul, Bingöl, Şırnak, Adana’da görev yaptı. Subaylık sınavını kazanınca eğitimlere katılmak için 4 Nisan 2016’da kursiyer olarak Ankara Kara Harp Okulu’na gitti. O günlerde daha yeni evliydi, oğlu dünyaya geleli daha 57 gün olmuştu. 15 Temmuz’da saat 17.00’de çarşı izniyle okuldan çıkıp eşinin ve oğlunun yanına gitmişti. Saat 21.30’da okula döndü. Ertesi gün Afyon’a tatbikata gidilecekti. Eğitim amaçlı bir geziydi bu. Afyon Kocatepe cephesi görülecek, herkes hazırladığı ödevleri sunacaktı. Gidemediler. Saat 23.00 civarında öğrenciler ‘herkes silah başına’ emriyle irkildi. Koşuşturma ve şaşkınlık içinde silahlarını alıp içtima alanında toplandılar. Saat 2.30 sularında da “Burada tehlike altındasınız, sizi güvenli bölgeye götüreceğiz” bahanesiyle 5-10 dakika süren yolculuktan sonra Genelkurmay Başkanlığının bahçesine bırakıldılar.

O gece Genelkurmay Başkanlığının biri asker 35 kişinin şehit olmuştu. KHO’dan Genelkurmaya götürülen kursiyerler davasının balistik raporlarında öğrencilerdeki silahların öldürme ve yaralama olaylarında kullanılmadığı raporlandı. Buna rağmen 56 kursiyere müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Genelkurmay Başkanlığı bahçesindeki kamera kayıtlarına dayanarak Kara’nın karargah içerisinde silahlı olarak dolaştığı, elinde mühimmatla darbeye katıldığı iddia edilmiş ve başkasına ait olduğunu iddia ettiği bu örüntüler nedeniyle de müebbet almıştı. Kara savunmasında bu iddialara da cevap veriyor:

“Karargah içerisinde silahlı olarak dolaştığım iddia edilmişse de ne olay gecesi, ne de öncesinde hayatım boyunca karargah içerisine hiç girmedim. Karargahın bahçesine bile girmedim. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Ayrıca başka bir kamera açısında da elimde mühimmatla gittiğim iddiası varsa da bu kesinlikle doğru değil. Çünkü zaten Deniz Kuvvetlerini gören yerde sabaha kadar durdum. Buradan ayrılmadım, bulunduğum yerden yer değiştirmek suretiyle de darbenin başarılı olması için çalıştığım iddiası vardır. Yani nasıl bir yer değiştirmeyle ve hangi şekilde darbenin başarısına yönelik bir davranışım vardır? Ortada hangi düzenli fiil ile darbeye destek verdiğine dair ikna edici bir delil mevcut değildir… Söz konusu hainlik girişimi akşam saatlerinde başlamış ve gece yarısı olmadan komutanlarımızı derdest ederek götürmüşler, biz oraya gittiğimizde hiçbir hareketlilik yoktu. Sivil halk yoktu. Olaylar burada son bulmuş ve etraf sakindi. Bu halde ben kime karşı nasıl bir darbe fiiline iştirak etmiş olabilirim. ”

Genelkurmay Başkanlığı Kuzey Nizamiyesine ait bu görüntüde, birlikte yürüyen üç asker arasında ortadakinin Mesut Kara olduğu iddia ediliyor.

SABAHA KADAR DENİZ KUVVETLERİ TARAFINDAYDIM

O gece Deniz Kuvvetleri tarafında olduğunu ifade eden Kara, saat 07.30 gibi bahçenin içinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından çıktıklarını ve o sırada polislerin orada kendilerini beklediğini, elinde kamerası olan bir polisin de kendilerini kayda aldığını belirtiyor ve mahkemeye de bu kayıtların incelenebileceğini söylüyor. Ama mahkeme tarafından bu incelemelerin hiçbiri yapılmadı.

SUTASAK öğrencilerinin, Genelkurmay Başkanlığının bahçesinde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafındaki tel örgülerden atlayıp polise sığındığı an… Merdiven getiren askere yardım eden kişinin Mesut Kara olduğu iddia edilmişti. Dün yayınladığımız bilirkişi raporuna göre o da müebbet hapis cezasına çarptırılan öğrencilerden E.Ü… Mesut Kara, parmaklıklardan kaçıp polise sığınacağı esnada kışla içerisinden gelen bir rütbeli tüfeği doğrultarak çıkanı vuracağını söylüyor, küfürler savuruyor: Siz giderseniz kim savunacak devleti lan şerefsizler…” gibi tehditlerde bulunuyor. Ancak Kara, parmaklıklardan atlayıp TÜİK binasının önünde toplanan askeri öğrencilerin arasına katılıyor.

Bu sırada gerek halk, gerek polisler, kursiyerleri tebrik ediyor, alkışlıyor, telefonlarla video ve fotoğraf çekiyor, bazı polisler de kursiyerlere sarılarak “Geçmiş olsun, siz kahramansınız” diyor. Bu olaylar havuz gazetelerinden Akşam’a da “Hainlerden askeri öğrencilere kahpe emir” başlığıyla yansıyor.

YAPILAN İŞKENCELER

Polise sığınan tüm kursiyerler daha sonra emniyet teşkilatının hazırladığı belediye araçlarıyla polis akademisine götürülüyor. Burada ilk etapta polisler kendilerinin “misafirleri” olduklarını söylüyor, yemeklerini kursiyerlerle paylaşıyor. Ne var ki, birkaç gün sonra TEM yaka kartları taşıyan fakat gerçekten polis olup olmadıkları bilinmeyen bir grup gelip “Bu fetöcü piçleri niye besliyorsunuz lan…” ve benzer şekilde polislere küfrederek tüm öğrencilerin spor salonunda çıplak şekilde soyulmasını istiyor. Ardından elleri arkadan kelepçelenen öğrencilere “Annelerinizle, bacılarınızla, karılarınızla biz yatacağız geceleri şerefsizler…” gibi hakaret ve küfürler ediliyor. Tuvalete döve döve ve çıplak halde, arkadan kelepçeli şekilde götürülüyor. Fiziki işkence ediliyor. Aç bırakılıyor, havadan köpeklere atar gibi kuru ekmek parçaları atılıyor. Temmuz’un sıcağında 1 gün için 350 milimlik suyu 5 kişi paylaşacak şekilde susuz bırakılıyor. Bunlar, psikolojik ve fiziki işkencenin yalnızca bir kısmı. İşkence sonraki safhalarda Sincan Cezaevi’nde de devam ediyor. Mahkemelerde anlatılan bütün bu işkenceler dikkate alınmadı.

“KARARGAHI ÖZEL KUVVETLER PERSONELİ GASP EDİYOR”

Kara, iddianamedeki çelişkilerinden birini şöyle açıklıyor: Sicil halkı katletmek üzere görevlendirildiğimiz iddia edilmesine rağmen yeterli mühimmat temin edilemediği, tedarik edilenlerin de eldeki tüfeklere uygun olmadığı, bu yüzden kullanılmadığı bu sebeple de katliam yapamadığımız iddia ediliyor. Askerlik vazifesi yapan herkes bilir ki öyle boş silahla göreve gitme diye bir şey olmaz. Ayrıca darbe girişim 20.30’da başlıyor. Karargahı özel kuvvetler personeli gasp ediyor. Zırhlı araçlar geliyor. Fakat yeterince bunlar başarılı olamıyorlar. Sonuç olarak SUTASAK’tan yani bizden yardım bekleniyor. Gidip katliam yaparım diye tahayyül bile herhalde izahtan varesta bir durum. Hem sivil halkın katli gibi canavarca bir görevlendirme yapılacak olması mümkün değildir. Ayrıca darbe yanlısı komutanlar okulu gasp etmiş ve her imkana ulaşma durumları var iken üstelik çoğu itibariyle okulda görevli personeli iken orada bulunduğumuz 3-4 saat gibi uzun bir zaman zarfında böyle bir görevlendirme yaptıkları ve yapacakları kursiyer mermi temin edememiş olmaları ne derece akla ve mantığa uygun bir iddiadır. Yalnızca buradaki çelişki bile benim ve bizim oraya irademiz dışında götürüldüğümüz ve önceden bir görevlendirme yapılmadığını göstermesi açısından yeterli bir kanıttır.”

164 KİŞİ YARGILANDI

15 Temmuz’da KHO’dan Genelkurmay’a götürülen öğrenciler davasında 164 kişi yargılandı. Bunların 156’sı kursiyer, 8’i rütbeli askerdi. İki yıl süren yargılamalar sonucunda 7 Şubat 2018’de 100 kursiyer beraat etti, 56 kursiyer müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mesut Kara başkasına ait fotoğraftan müebbet alan tek kursiyer. 8 rütbeli askerden 4’üne ağırlaştırılmış müebbet, 4’üne ise müebbet verildi.

Beraat edenler arasında bulunan 6 kişi görevlerine, astsubay olarak iade edildi. Bunların üçü tutuklu oldukları süre boyunca görevinden uzaklaştırılmıştı. Beraat ettikten bir yıl içinde görevlerine iade edildiler. Diğer 3 subay ihraç edilmişti. Müebbet alanların dosyalarını Yargıtay 16. Ceza Dairesi 2 Aralık 2019’da onaylandı. Beraat eden 100 kişinin dosyası ise İstinaf Mahkemesinde.

“Kimseye ateş etmedim, öldürmedim, yaralamadım” diyen Mesut Kara’nın savunmasının tamamı.

 

 

Bilirkişi raporuna rağmen müebbet hapis cezası verilen subay adayı

BOLD ÖZEL

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

15 Temmuz’un simge isimlerinden öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun eşi ve aynı zamanda öğretmen olan Tülay Açıkkollu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü eşinden ve işinden ayrı geçirdi. Tülay öğretmen, “Öğretmenler günü büyük bir acı gibi içime oturuyor” diyor.

BOLD ÖZEL – 15 Temmuz yaklaşık 60 bin öğretmeni işinden etti. Onlardan biri de Tülay Açıkkollu’ydu. Ancak Tülay öğretmenin acısı işini kaybetmekten çok daha büyük oldu. Çünkü 23 Temmuz’da gözaltına alınan öğretmen eşi Gökhan Açıkkollu, 13 gün boyunca gördüğü ağır işkenceler sonrası 5 Ağustos’ta hayata veda etti.

“EŞİMİN DOSYASINA BAKAN SAVCI BENİ DE GÖZALTINA ALDIRDI”

Gökhan öğretmene vefatından 1.5 yıl sonra görevine dönme izni çıktı. Bu trajik kararı kamuoyuna açıkladığı için 24 Şubat 2017’de gözaltına alındığını açıklayan Tülay öğretmen “O haberlerden sonra masum birinin kendini devlet tarafından, kendini devlet adamı olarak sayan birileri tarafından öldürülmesi gündeme gelince çok tepki topladı. Sonrasında eşimin dosyasına bakan savcı bu sefer beni gözaltına aldırdı” dedi.

ACISI 24 KASIM’DA KATLANDI

Cezaevine girme ihtimali doğunca, babalarını kaybeden 2 çocuğunu bir de annesiz bırakmak istemeyen Tülay öğretmen yurt dışına çıkma kararı aldı. Şimdilerde gurbetin yanı sıra vefat eden eşini de bırakıp yurt dışına çıkmanın acısını yaşıyor. Ancak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde acısı daha da bir çoğalıyor.

Bold Medya’ya konuşan Tülay öğretmen “Eğer Türkiye’de olsaydım kesinlikle eşimin mezarına giderdim. Sadece 24 Kasım’da değil, herhalde her gün ziyaret ederdim mezarını. Şu an sanki garip kalmış gibi orada. Tanıdık tanımadık insanlar gidiyor ziyaret etmeye ama biz uzakta kaldık. Ancak dualarımızı okuduğumuz Kur’an’ları hediye edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN CIVILTILARI BENİ ÇOK AĞLATTI

Aradan yıllar geçmesine rağmen mesleğini ve öğrencilerini unutamadığını ağlayarak anlatan Tülay Açıkkollu, “Okulun yanından geçmek istemiyordum ama işlerim için mecburen geçiyordum. Çocuk sesleri cıvıltıları o caddeden geçerken beni çok ağlatmıştır. Okulun önünden geçerken karşılaşıyordum öğrencilerimle. O zil sesi eskiden çok heyecanlandırırken beni, ‘okula gideyim, dersimi anlatayım, çocuklarla birlikte olayım’ heyecanı yaşatırken şimdi büyük bir acı gibi oturuyor insanın içine” dedi.

VATANINA KÜSMEDİ

Tülay öğretmen ülkesinde maruz bırakıldığı muameleye kırgın olduğunu “24 kasımda içimde bir sızı hissediyorum. Mesleğimizden 1 günde ihraç edildik. Yıllarca takdirnameler almış öğretmenler olarak, öğrencileriyle özdeşleşmiş öğretmenler olarak, öğrencileri kendi evladı olarak gören öğretmenler olarak bir gecede darbeci, terörist ilan edildik. Bir gecede mesleğimizden uzaklaştırıldık” ifadeleriyle anlattı. Bu kırgınlığına rağmen öğretmenlik ideallerinden vazgeçmeyen Tülay Açıkkollu, şöyle devam etti:

“Çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakabilmek için belki, onların da önceliklerini daha iyi belirleyebilmeleri için onlara çok daha iyi anlatabilmemiz lazım bu dönem yaşanmış olanları. Yine vatanımıza toprağımıza küstürmeden vatan millet düşmanı yapmadan bu çerçeveyi onlara güzel çizmek gerekiyor. Bu günün vazifesi bu diye düşünüyorum.”

ÖĞRENCİLERİNİN MEKTUPLARINI HALA SAKLIYOR

Tülay öğretmen her ne kadar üzgün ve kırgın olsa da geçmiş 24 Kasım’ları unutamadığını anlattı. “Öğrencilerin getirdiği bir çiçek kendi yaptıkları bir resim, yazdıkları bir mektup çok mutlu ediyordu bizi. Zaten maddi bir beklentimiz de olamazdı öğrencilerimizden. Ben öğrencilerimin bana yazdığı sevgi dolu mektupları hala saklıyorum” diye konuştu. Tülay Açıkkollu, eşi Gökhan Açıkkollu’ya öğrencilerinin verdiği hediyeleri hala saklamaya çalıştığını belirtti.

Gökhan öğretmenin tercihi ise çiçekti. Tülay öğretmen, eşinin Öğretmenler Günü ve Anneler Gününde kendine çiçek hediye ettiğini söyledi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Anne ve babayı cezaevine gönderip üç çocuğu ortada bıraktılar

Özlem ve Mehmet Demirtaş çifti, Edirne’de tutuklanıp ayrı cezaevlerine gönderildi. 9, 5 ve 2 yaşında üç çocukları ise halaya teslim edildi.  

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

15 Temmuz’dan bu yana birçok öğretmen darbe bahanesiyle tutuklanıp hapse gönderildi. Ancak tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor.

Mobilya ve dekorasyon işleri öğretmeni Mehmet Demirtaş ve yurt idareciliği yapan eşi Özlem Demirtaş 27 Ekim’de Edirne’de gözaltına alınıp tutuklandı. Burak (9), Elif (5) ve Tarık (2) adında 3 çocukları bulunan Demirtaş çifti ayrı ayrı cezaevlerine gönderildi. Çocuklar ise halalarına teslim edildi.

Bir aydır annesiz-babasız kalan 3 çocuğun perişan olduğunu söyleyen hala, “Tarık geceleri uyanıp anne diye ağlıyor, uyuyamıyor. En son annesiyle 10 dakikalık telefon görüşmesinde 1-2 dakika konuşabildi. Ağlayarak anne gel diye kendini yerlere attı. Özlem Demirtaş’ın tutuksuz yargılanamaz mı? Üç çocuk annesi neden tutuklanıyor” dedi.

“NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK”

Tarık’ı görüşe götüremediklerini, Elif’in de görevlilerden korktuğu için görüşe gitmek istemediğini söyleyen hala şöyle devam etti: “Elif çok etkilenmiş, polisleri görünce korkuyor, bizi mi alacaklar diyor. Hakim beye durum açıklandı ama hiçbiri kabul edilmedi. Yeter ki bu çocuklar duruma düşmesin diye çok uğraştık. Beş yaşındaki çocuk polisleri görmek istemediğini söylüyor. Annesi babası arayınca ağlıyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Demirtaş çifti, en son Isparta’da kapatılan özel bir yurtta ve dernekte idarecilik yapıyorlardı. Dosyaları hakkında gizlilik kararı bulunan Demirtaş çiftinin neden gözaltına alındığı henüz bilinmiyor. 35 yaşındaki Özlem Demirtaş Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde, 37 yaşındaki Mehmet Demirtaş ise Edirne F Tipi Cezaevinde kalıyor.

Burak, Elif ve Tarık anne-babaları tutuklandığında adliye bahçesinde akrabalarıyla böyle kaldı.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Eşimi öldürdüler, sorumlular hakkında hukuki süreç başlatıyoruz

On gün önce koronavirüs teşhisiyle hayatını kaybeden hasta mahpus Hüseyin Özen’in eşi Sabiha Özen, cezaevi yönetiminin ihmallerine işaret etti. Maskesiz koğuş aramaları nedeniyle eşinin hastalandığını savunan Özen, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Yaklaşık üç yıldır tutuklu bulunduğu Bursa H Tipi Cezaevinde koronavirüs kapan eski Türk Telekom Bursa Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Özen’in (59) ölümünün üzerinden 10 gün geçti. Özen, 15 gün Bursa Şehir Hastanesi yoğun bakımında kaldı. Durumu ağırdı. Ne zaman virüs kapmıştı, ne olmuştu, birdenbire ne zaman bu kadar ağırlaşmıştı bilinmiyordu.

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımdan bir gün sonra 14 Kasım 2020’de hayatını kaybetti. Spor yapan, sağlığına çok dikkat eden ve o güne kadar cezaevinde herhangi bir sorun yaşamadığı belirtilen Özen’in ölümü ailesinde şok etkisi yaptı.

Kendi çabalarıyla eşinin yaşadıklarını araştıran Sabiha Özen, Hüseyin Özen’in ölümünde cezaevi yönetiminin ihmalleri olduğunu düşünüyor. Son 2 ayda yapılan maskesiz koğuş aramaları yüzünden eşinin virüs kaptığını ifade eden Sabiha Özen, “Başka nereden kapacaklar? Salgın başladığından beri hiç arama yapmadılar. İki aydır o kadar sık arama yapmışlar ki koğuşlarda. Üstelik maskesiz” diyor.

Doktora gitmek için koğuş arkadaşlarıyla birlikte defalarca dilekçe verdiklerini ama sonuçsuz kaldığını ifade eden Özen, eşinin 8 ay boyunca polyester bir maske ile kendini koruduğunu vurguluyor. Maske için birçok kez dilekçe yazmalarına rağmen sonuç alınamıyor. Hastanedeki doktorun “Getirilmek için çok geç kalınmıştı” dediğini aktaran Sabiha Özen ile eşiyle yaptığı son görüşmeleri, hapiste neler yaşadığını konuştuk.

Hüseyin Özen’in tutuklanma nedenlerinden biri Ankara Kızılcahamam’daki termal otelde ailece tatil yapmalarıydı. Sabiha Özen, “Bülent Arınç da oradaydı. Eşim yargılama sürecinde bunu hiç dile getirmedi. Söylemesi için çok ısrar ettim ama söylemedi.” diyor.

Eşinizi en son ne zaman gördünüz?

21 Ekim’deki kapalı görüşte gördüm. Öksürüyordu. Neden doktora çıkmıyorsunuz diye sordum. Doktor mu var, diye cevap verdi. Daha önce başka mahpuslar da dilekçe vermiş, doktora gidelim diye. Gripsiniz demişler. Birer tane şurup verip geçirmişler.

Kaynınız, öksürük şurubunu kantinden satın aldığını söylemişti. Bu doğru mu?

Reçetesiz satılan bir şurup. Kantinden mi aldılar, revirden mi veriyorlar bilemiyorum. Aldık bir şurup, içiyorum ama beni daha çok öksürtüyor, bırakacağım, dedi. E ne yapıyorsunuz diye sordum. Bal, zencefil, zerdeçal yiyorum dedi. Aradan 6 gün geçti. 27 Ekim 2020 salı günü telefon görüşümüz vardı. Öksürmekten konuşamadık, o kadar çok öksürüyordu ki…

Eşi ve küçük oğluyla birlikte bir görüş gününde.

Hastaneye götürülmeden önce eşiniz hastalıkla epey mücadele ediyor. O süreçte cezaevinde neler yaşıyor, biliyor musunuz?

Geceleri ateşi yükseliyormuş, nefes darlığı yaşıyor, koğuş arkadaşları ateşini düşürmeye çalışıyor. Çok endişe etmişler. Hastaneye götürülmeden önceki son gece, yatağından kalkıyor. Alt kata iniyor. İstifra ediyor. Yukarı çıkmak için geri dönüyor. Bir daha istifra ediyor. Merdivenlere yöneldiğinde birkaç basamak çıkıyor çıkmıyor, yığılıp kalıyor. Koğuş arkadaşları ‘adam ölüyor, adam ölüyor’ diye bağırıyorlar. Gardiyanlar geliyor. Eşimle ilgilenmek yerine siz niye bağırıyorsunuz’ diye diğerlerini tartaklıyorlar.

O gece hastaneye götürmüşler mi?

Ertesi gün götürüyorlar. Eşimi ve ağır birkaç kişi daha varmış. O bağırıp çağıranları da karantina koğuşu diye pis bir yere koyuyorlar. Eşim de hapse ilk girdiği zaman onları da tavanı akan, pis bir yere koymuşlar. Ertesi gün 4-5 kişiye de test yapılıyor ve onlar da pozitif çıkıyor. Koğuşta kalan diğerlerine de test yapıyorlar. Onlar da pozitif çıkıyor. Ama o 4-5 kişiyi o pis yerde tutuyorlar. Hepsi korona, bir araya getirelim demiyorlar.

Eşiniz tam olarak hangi gün hastaneye götürüldü?

28 Ekim’de korona testi yapılmış, test sonucu 29 Ekim gece yarısı e-nabızda görünüyor. Zaten 30 Kasım’da da yoğun bakıma kaldırıyorlar. Ekrem Uysal diye bir doktor vardı. Tecrübeli bir doktor, o yatırıyor zaten.

Doktoruyla siz görüşebildiniz mi?

Bir kere görüşebildim. Ölmeden bir gün önce. 13 Kasım’da. Hastaneden resmi olarak bir kere bilgi alabildik. Bilgi almak mümkün değil ki… Doktor, durumu çok kritik dedi. Bilgi alma sürecinde de cezaevi bizi çok sıkıntıya soktu.

Ne yaptılar?

Eşimin hastaneye götürüldüğünü bir koğuş arkadaşının eşinden öğrendim. Hemen e-Nabız’a baktık. Koronel yoğun bakım, 2. basamak pandemi tedavisi yazıyor. Cezaevini aradığımda yoğun bakımda hastamız yok dediler. İki gün böyle geçti. Pazartesi artık, neden yalan söylüyorsunuz diye memura tepki gösterdim. E-nabızdan görüyorum. O zaman bir bakalım deyip kapattılar telefonu. Sonra beni geri aradılar. Cezaevi psikoloğunu bağladılar bana, ‘iyiymiş durumu, kendi ihtiyaçlarını kendi görüyormuş’ dedi. Yoğun bakımdaki bir hasta kendi ihtiyaçlarını nasıl görecek! Zannetmiyorum öyle bir şey yapabildiğini. Sonraki gün psikolog yine aradı. Yine iyi dedi.

Durumu ne zaman ağırlaştı?

5 Kasım 2020 perşembe sabahı entübe olduğunu öğrendik. Ve o gün tahliye olduğu haberi geldik. E-nabızdan tahlilleri indirip avukata götürmüştüm. Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdik, tahliyesini istiyoruz diye. Perşembe sabahı tahliye ettiler. Ama tahliye olduğunu hiçbir zaman öğrenemedi. Sonradan öğrendiğime göre eşimle ilgilenen doktor bey, “Getirilmek için çok geç kalınmıştı.” diyor. Keşke o doktor çıkıp konuşsa… Bir milletvekili, hakimler cüzdanlarıyla vicdanları arasında sıkıştı demişti, şimdi bütün insanlar cüzdanlarıyla vicdanları arasına sıkıştı. Çünkü herkes işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bir şey de diyemiyorsunuz insanlara.

Eşiniz ne kadar zamandır tutukluydu?

Tam 33 ay. 33 ayın dolduğu gece vefat etti. 14 Kasım 2020’de, Bursa Şehir Hastanesi’nde. 15 Şubat 2018’de gözaltına alındı. 27 Şubat’ta Bursa Asliye Hukuk Mahkemesi tutukladı.

Bu süre içerisinde cezaevinde herhangi bir hastalık ya da başka bir sorun yaşadı mı?

Hiç yaşamadık. Mektuplarımızda da var. Telefon konuşmalarımız da hep kayıt altındadır. Eşim iyi davrandıklarını, beyefendi olduklarını, hep kolaylık gösterdiklerini anlatırdı. Hiç beklemediğimiz bir şey bu aslında.

Durumu size öyle yansıtmış olabilir. Mektuplar okunuyor, telefon görüşleri de bildiğim kadarıyla dinleniyor.

Bilmiyorum. Söylerdi yine de. Bu kadar susmazdı. Bir de şu var: Pandemi sürecinde, 8 ay geçti. İlk 6 ay koğuşlarda hiç arama yapmıyorlar. Son iki aydır ne değiştiyse acayip bir arama yoğunluğu başladı. Açık görüş yok, eşyaları bir gün bekletiyorlar. Didik didik arıyorlar. Nereden ne gelecek? Yani ne değişti, ne oldu bilmiyorum.

Eşinizin o aramalarda mı virüs kaptığını düşünüyorsunuz?

E tabi ki. Başka ne zaman kapacaklar? Cezaevine dışarıdan gardiyanlardan başka kimse gelmiyor ki. Üstelik gardiyanlar koğuşlara maskesiz giriyor. Bahçenin duvarları 8 metre yükseklikte. Havadan da yağmayacağına göre, gardiyanlardan başka koğuşa giren yok. Eşyalar da bir gün havalandırılıp öyle veriliyor.

Eşinizin eşyalarını aldınız mı?

O da ayrı bir mevzu. Eşyalarını istediğimi söyledim. Tamam dediler. Koğuş arkadaşlarına toplatmışlar, kendileri de toplamıyor. İmzasız kaşesiz bir tutanağa eşyalarını yazmışlar. 3 ayakkabısı var, orada 2 ayakkabı yazıyor. Eşim bütün görüşleri açık kapalı görüşleri, tarihleriyle hep not almış. Kimler gelmiş, kimlerle görüşmüş onları yazmış. Bir de maskesi var.

Cezaevinde kullandığı maskeyi de mi verdiler?

Evet verdiler. Onun çöpe atılması gerekmiyor muydu? Polyester bir maske. Sekiz ay boyunca o maskeyi kullanmış. Tek maske o. Başka maske yok. Defalarca dilekçe yazdıkları halde olumlu cevap verilmedi. Kantine getirin, kantinden alalım dediler. Her şeyi satıyorsunuz, neden maske getirmiyorsunuz? Benim eşim rahatsızdı. Bel fıtığı vardı. Özel yatağını, iki kat para verip kantinden aldık. Eşim entübe olduktan sonra diğer mahpuslara 10’ar tane maske vermişler. Ayyuka çıkınca artık.

Hüseyin Özen’in cezaevinde kullandığı polyester maske.

Eşinizin hakkında iddialar neydi peki? Ne ile suçladılar?

Birincisi Bank Asya’da paramız vardı. Çocuklarımız kapatılan Bursa Nilüfer Koleji’nde okumuştu. Üçüncüsü de Kızılcahamam’daki Asya Termal tatil köyüne, kaplıcaya gitmiştik. Hangi yıldı hatırlamıyorum. Biz gittiğimiz zaman orada, tutuklanan birileri varmış. Biz de oraya onlarla görüşmeye gitmişiz. İddia bu. Bu kişilerle telefon görüşmesi var mı diye sorduk. Mahkemede ortaya çıkarılmadı. Bylock yoktu. Olamazdı da zaten.

Kızılcahamam’daki kaplıcaya giden birçok insanı tutukladılar maalesef bu süreçte.

Biz Kızılcahamam’da olduğumuz zaman Bülent Arınç da oradaydı. Eşim yargılama sürecinde bunu hiç dile getirmedi. Söylemesi için çok ısrar ettim ama söylemedi. Eşim tutuklanmadan 10 gün önce emniyetten çağırdılar, ifade vermeye gitti. Bank Asya, çocukların okulu o zaman sorulmuş kendisine. O zaman bir şey olmadı, tutanağı imzaladı geldi. Sonra bir itirafçı, sohbetlerde gördüğünü, gezilere gittiğini söylüyor. Adam kendini kurtarmak için 40 küsur kişinin adını veriyor. Yargılanma sürecinde ise savcı iki kez tahliyesi istedi. Hakim bırakmadı. Karar duruşmasında savcı değişti. Yine tahliye isterse tahliye etmek zorunda kalırız diye mi değiştirdiler, artık bilemiyorum. 7 yıl 6 ay hapis cezası verdiler.

Eşiniz Türk Telekom’da çalışıyor muydu, yoksa işten çıkarılmış mıydı?

Bursa Türk Telekom’da bölge müdür yardımcısıydı. Yıllarca çalıştı. Şubat 2016’da emekli olmuştu. Darbe olduğunda çalışmıyordu, evdeydi. Ailenin toparlayanı direğiydi eşim. Hepimiz çok yıkıldık. Kayınvalidem 85 yaşında kalp pili ile yaşıyor. Kayınbiraderim yerinden kalkamadı vefat haberini alınca. Allah’tan gelene bir şey diyemeyiz elbet ama burada bir ihmal var.

Bundan sonraki süreçte ne yapacaksınız? Bir planınız var mı?

Dava sürecini birkaç güne kadar başlatıyoruz. İhmalden dolayı cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Daha sonra tazminat davası da açacağım. Sonuçlanır mı bilmiyorum. Allah-u alem. Ama eşimin hakkını sonuna kadar arayacağım, çünkü onu öldürdüler. Eşimi tanıyan biri Twitter’da şöyle yazmış: “Hüseyin bey sporcu adamdı, bisiklet turlarına katılırdı, sağlam bir bünyesi vardı, bu adamı öldürmek için çok uğraşmış olmaları lazım.” Günde mutlaka 1 saat spor yapardı. Bisiklet soruyla ilgilenirdi. Hafta sonları en az 4-5 saat bisiklet sürerdi.

Hüseyin Özen’in Batuhan ve Berkehan adında iki oğlu bulunuyor.

14 Kasım 2020’de Bursa Şehir Hastanesi yoğun bakımda hayatını kaybeden Hüseyin Özen’in cenazesi Bursa Hamitler Mezarlığı’na defnedildi.

Cezaevinde koronaya yakalanan Hüseyin Özen hayatını kaybetti

 

 

Okumaya devam et

Popular