Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevinde pankreas kanseri olan gazeteci: Elinizden geleni yapın

Tutuklu gazeteci Mevlüt Öztaş, son telefon görüşmesinde ailesine “Elinizden geleni yapın.” dedi. Cezaevinde kanser olan Öztaş tahliye edilmiyor.

BOLD – Geçen hafta ailesine haber verilmeden Afyon Cezaevinden Ankara Dışkağı Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen ve pankreas kanseri teşhisi konulan tutuklu gazeteci Mevlüt Öztaş, son telefon görüşmesinde ailesine “Elinizden geleni yapın” dedi. Kanser olmasına rağmen hastanede 6 memur ve bir jandarma gözetiminde ailesinden uzak tutulan Öztaş’ın durumu ciddi.

Eşi Gülten Öztaş, 21 Nisan 2020’de günübirlik izin alarak Afyon’dan eşini görmek için Ankara’ya geldiklerini ama göremeden geri dönmek zorunda kaldıklarını söyledi.

DEMİR PARMAKLIKLI BİR HASTANE KOĞUŞU

Gülten Öztaş, “Uzun uğraşlarımız sonucu eşimin hastanenin 100 metre ilerisinde mevkii binasında kaldığını öğrendik. Binaya gittiğimizde binada hiçbir sağlık personeli doktor veya hemşire bulunmuyordu, bize binayı kapattıklarını söylediler. Eşimin tutuklu olduğunu söyleyince bodrum kata yönlendirdiler. Karşılaştığımız manzara bir hastane koğuşuydu. Demir parmaklıklar vardı.” dedi.

KAPIDAN BİLE GÖRMEMİZE İZİN VERMEDİLER

İnfaz koruma memurlarına eşini görmek istediğini söyleyen Öztaş, “Yasak dolayısıyla kabul edilmedi. En azından uzaktani kapıdan geriden görebilir miyiz diye sorduğumuzda ise çok sert bir üslupla karşılaştık. Kapıda 5-6 infaz koruma memuru vardı. Parası var mı diye sorduğumuzda ise kesinlikle bilgi vermediler. Para vermeyi teklif ettiğimiz de ise kesinlikle kabul edilmedi.” ifadelerini kullandı.

EŞYALARINI ZORLA VERDİK

Eşine getirdiği eşyaları da ilk etapta almadıklarını belirten Gülten Öztaş şöyle devam etti: Pijama takımı,çamaşır vs eşyaları da ilk başta kabul etmediler uzun ısrarlarımız sonucu bir gardiyan eşimin eşyasının olmadığını söyleyince kabul ettiler. Doktoruyla görüşmeye gittiğimizde doktoru beni eşimin sağlık dosyalarını almam için tekrar koğuşa gönderdi. Elimde doktor imzalı yazılı belge olmasına rağmen eşimin sağlık raporlarını bana vermediler bir infaz koruma memuruyla gönderdiler.”

SESİ BİTKİN EV YORGUN GELİYORDU

Yaklaşık bir ay önce safra kesesi ameliyatı geçiren Mevlüt Öztaş’a ailesi 3 haftadır ulaşamıyordu. 3 hafta sonunda geçen hafta perşembe günü telefonla da olsa eşinin sesini duyduklarını ifade eden Gülten Öztaş, “Allah’a şükür sesini duyduk. Bize “Ben aileme haber verin diye dilekçe yazdım size haber veren olmadı mı ?” dedi. Ben de biz kendi çabalarımızla öğrendik bize haber veren olmadı.” dedim. Sesi çok yorgun ve bitkin geliyordu. Nasıl olduğunu sordum. Tabi ki bizi üzmemek için iyi olduğunu ve ağrısının olmadığını söyledi. Ama o şartlar altında hangi insan ne kadar iyi olabilir ki? Biz de “Sen üzülme biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedim ve o da elimizden ne geliyorsa yapmamızı istedi.” diye konuştu.

Öztaş’ın hala tahliye edilmemesine sosyal medyada iki gündür büyük tepki oluştu. MevlütÖztaşa AcilTahliye ve MevlütÖztaş Yaşamalı etiketleri açılarak Öztaş ve ailesine destek verildi.

Tutuklu gazeteciye kanser teşhisi konuldu

Cemre Birand: Eşim yaşadı biliyorum Mevlüt Öztaş’ı bırakın!

Gündem

Türkiye’de test arttı vaka düştü

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 11 Mayıs 2021 koronavirüs verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı. 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de toplam vaka sayısı 5 milyon 50 bini aştı. Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta sayısı 2 bin 975 oldu, 22 bin 253 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e yükseldi. Son 24 saatte 22 bin 253 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e ulaştı. Dün ise 26 bin 953 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4, ağır hasta sayısı da 2 bin 975 oldu.

Türkiye’nin 11 Mayıs 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Kovid-19 meslek hastalığı sayılacak mı?

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın talebinde yeni bir gelişme yaşandı. Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm aylığı bağlandı.

BOLD – Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken Kovid-19 hastalığına yakalandı. 2 Nisan 2020’de vefat eden İdiz için İzmir Tabip Odası Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yaptı. İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi talep edildi.

SGK İTİRAZ ETTİ

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Konu Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na taşındı. SGK tarafından yapılan ikinci değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu kararlaştırıldı. İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirildi.

Kararın diğer ölümler için emsal kabul edilmesi için SGK’nın Kovid-19’u meslek hastalıkları listesine eklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Gündem

“Yeni tesadüfler patlayabilir”

Gazeteci Murat Yetkin, kripto dolandırıcısı Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in bakanlarla fotoğrafının çıkması, Sedat Peker’in videolar yayınlaması, Reza Zarrab haberleri ve uluslararası uyuşturucu operasyonlarının aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

BOLD – ‘Sedat Peker fenomeni ve suç dünyasının üç gizli kuralı’ başlıklı bir yazı kaleme alan Yetkin, suç dünyasının yazılı olmayan üç kuralını şöyle sıraladı: “1-Yargının adalet dağıtmadığı dönemlerde suç örgütleri devreye girer, 2-Yargı ve güvenlikten destek bulmayan suç örgütleri yaşayamaz, 3-Siyasi bağlantılar suç örgütlerinin sürdürülebilirliği içim elzemdir.”

PEKER’İN ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFI

“Peker örneğinde 2015’te bir düğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayaküstü sohbetinin resminin tam da bu süreçte ortaya çıkması rastlantı değildir. Keza Peker gibi o da -tesadüfen aynı günlerde- kripto para dolandırıcılığı suçlamasıyla kaçak duruma düşen Thodex şirketi kurucusu Faruk Fatih Özer’in, tanıdıkları vasıtasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanına girip birlikte fotoğraflar çektirmesini de sayabiliriz.” ifadeleri kullandı.

SEDAT PEKER’İN DERDİ VE ÇAKICI

Peker’in tek derdinin “derin devlet” işlerine yeniden kabulünü sağlamak olduğunu kaydeden Yetkin, “Bu videoların yayınlanmaya başlamasının sadece kriptopara skandalının çıkmasıyla değil, ama İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütleri üzerine hazırladığı ve hangi örgütün ne kadar üyeye sahip olup ne işler yaptığına dair dosyasının yayınlandığı günlere denk geldiğinin de farkındayım. O listenin ilk sırasında Çakıcı bulunuyordu.” diye yazdı.

TÜRKİYE BAĞLANTILI UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Yine aynı sıralarda uluslararası çapta Türkiye bağlantılı uyuşturucu operasyonlarının da ortaya çıktığını hatırlatan Yetkin, “Yine aynı günlerde ABD’nin İran’a ambargosunun delinmesi davasında itirafçı tanık olan Reza Zarrab, Türkiye’de yine magazin sayfalarında öne çıkmaya başladı.” bilgisi verdi.

BAŞKA BİLGİ KAYNAKLARI DA PATLAYACAK

Peker, Thodex, Zarrab, uyuşturucu operasyonları meselesini bağlayan Yetkin, önümüzdeki günlere ilişkin ise şu tahminde bulundu: “Operasyonlar uluslararası olduğuna göre, bilgi kaynakları da uluslararasıdır. Yani, bakarsınız Türkiye kaynaklı olmayan başka bilgi kaynakları da patlar bugünlerde. O yüzden iddiaların biraz daha ete kemiğe bürünmesini beklemekte fayda var.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0