Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Koronavirüsten ölen hastanın yakınları doktoru oksijen tüpüyle kovaladı

Trabzon’da hayatını kaybeden koronavirüslü 65 yaşındaki hastanın yakınları, Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü servisin kapı ve camlarını kırarak nöbetçi doktor ve sağlıkçılara saldırdı.

BOLD- Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi koronavirüs tedavisi gören entübe hasta 65 yaşındaki T.A. dün akşam hayatını kaybetti. T.A.’nın öfkeli yakınları, kovid-19 hastalarının tedavi edildiği servise kapı ve camları kırarak girdi. Sağlıkçılara saldıran hasta yakınları doktor Esra Ersöz Genç’i de oksijen tüpüyle kovaladı. Doktor kadın yaşadıklarını sosyal medyadan yetkililere seslenerek,”Korkuyorum duyuyor musunuz beni?” ifadelerini kullandı.

KALBİ DURDU

Sosyal medyadan olayın detaylarını anlatan Genç, “Bu sabah Kovid servis nöbeti devraldığımda entübe (solunum cihazına bağlı) kalbi iki defa durmuş masajla dönmüş akciğer kanseri bir hasta devraldım. Daha sonra hasta yakınlarına hastanın durumu hakkında bilgi verdim. Hastanın kalbi gün içinde bir çok kez durdu, kalbi tansiyon oluşturamıyor, hiçbir uyutucu ilaç almadığı halde kendi kendine soluyamıyordu. Bir taraftaki ciğeri tamamen alındığı için ciğerine tüp takıldı. Hastanın kalbi son bir defa daha durdu. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı” dedi.

BEŞ KİŞİ İÇERİ DALDI

Hastanın ölümü yakınlarını kızdırdığını söyleyen kadın dokror, “Olay da burada başladı. Önce zorla kapalı servise girmeye çalıştılar, kapılar camlar kırıldı güvenlik ile beraber ben kapının dışında hırpalandık (elimdeki kesikler bu arada oldu sanırım) sonra servisin iç kapısını da zorla açarak 5 kişi içeri daldılar” diye konuştu.

TÜPÜ BİZE TAKACAKLARMIŞ

Doktor Genç paylaşımlarının devamında, “Bizim tulumlarla maskelerle girdiğimiz servise ellerini kollarını sallayarak girip sağa sola tekme atarak vefat eden hastanın başına geçtiler.. içlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı.. o tüpü bize takacakmış, polis geldiğinde öyle diyordu” ifadelerini kullandı.

‘KORKUYORUM DUYUYOR MUSUNUZ?’

Kendini güvende hissetmediğini söyleyen Genç, yetkililere seslenerek, “Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum. Benim yaşadığım Şok,adli muayenem , pansumanım,ifade vermem şahsın göz altı süresinden uzun tuttu… şimdi bu adam dışarıda… #SağlıktaSiddetYasası çıktı diyorlar.. ben kendimi güvende hissetmiyorum. Bir daha ki nöbette ne olacak. Evime aileme sağ sağlam dönebilecek miyim bilmiyorum. Korkuyorum duyuyor musunuz beni???” dedi.

İnfaz Yasasıyla çıktı; oğlunu çekiçle öldürüp cesedini yakmaya çalıştı

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı PKK operasyonunda gözaltına alındı

İstanbul’da PKK/KCK’ya yönelik operasyonda, 19 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınanlar arasında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da bulunduğu belirtildi.

BOLD – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, PKK/KCK adına faaliyette bulundukları iddiasıyla 25 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, farklı ilçelerde 28 adrese düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da bulunduğu 19 şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin Emniyet’teki işlemleri sürüyor.

Tutuklu gazeteci Harun Çümen: “Koğuşta 25 fare öldürdük çıldırmak üzereyiz”

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı Bakan Koca’nın “ilk yerli aşı” açıklamasını yalanladı

Türkiye’nin 1931 yılından beri aşıda seri üretim yaptığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uluslararası standartlarda ilk yeri aşının üretildiğini açıklamasına rağmen bakanlığın internet sitesinde 1931 ve 1996 yılları arasında Türkiye’de aşının seri olarak üretildiği bilgisi yer aldı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli tetanos-difteri aşısının kullanıma hazır olduğunu açıkladı. Buna karşın 1931-1996 yılları arası yerli seri üretim olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın aşı sayfasına göre ise, Türkiye’de 1931 yılından 1996 yılına kadar tetanos ve difteri aşıları üretildi.

SERİ AŞI ÜRETİMİ YAPAN MERKEZİ AKP KAPATTI

Cumhuriyet’in haberine göre, Kapatılan Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde 1940’lı yıllara kadar tifo, tifüs, difteri, BCG, kolera, boğmaca, tetanos ve kuduz aşıları seri üretimle oluşturuldu. Enstitü 2011 yılında AKP tarafından kapatıldı.

İLK AŞILAR OSMANLI DÖNEMİNDE

Koca, yaptığı yazılı açıklamada, “yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda” bakanlığın desteğiyle 2015’ten beri yürütülen çalışmalarda erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçlerinin tamamen yerli imkânlarla tamamlandığı belirtti. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye’de Aşının Tarihçesi” adlı internet sitesine göre, Türkiye’deki ilk yerli aşı çalışmaları Osmanlı dönemine dayanıyor.

Sitede verilen bilgiye göre aşı üretimi Türkiye Cumhuriyeti öncesine kadar uzanıyor. Osmanlı döneminde 1913 yılında dizanteri ve veba aşıları Türkiye’de ilk defa hazırlandı ve uygulandı. Cumhuriyet döneminde, 1928’de kurulan Hıfzıssıhha Enstütüsü ile üretim merkezileştirildi.

1940’TA ÇİN’E KOLERA AŞISI GÖNDERİLDİ

Hıfzıssıhha Enstitüsünde 1940’lı yıllara kadar tifo, tifüs, difteri, BCG, kolera, boğmaca, tetanos, kuduz aşıları seri üretimle oluşturuldu. Türkiye’de 1931 yılından 1996 yılına kadar tetanos ve difteri aşıları üretildi. Hatta Kolera salgını için Çin’e 1940 yılında aşı gönderildi.

Türkiye’nin İnfluanza Laboratuvarı, 1950’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Uluslararası Bölgesel İnfluenza Merkezi olarak tanındı ve grip aşısı üretimine geçildi.

Okumaya devam et

Gündem

Dünya kapanıyor Türkiye ise sadece denetim yapıyor

Türkiye son açıklanan verilerle salgında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıraya yükseldi. Birçok ülke bir ayı bulan kapanmaya giderken Türkiye ise sadece denetimleri artırıyor. Ülke genelinde 4 gün boyunca yoğunlaştırılmış denetim yapılacak.     

BOLD – İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre ülke genelinde 4 gün boyunca başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

HER PAZARA BİR YÖNETİCİ

Denetimlerde toplu ulaşım araçları tek tek durdurulacak, HES kodu uygulaması, maske takma zorunluluğu ile hijyen/temizlik tedbirlerine bakılacak. Yerel yönetimler tarafından her bir pazar yeri için yönetici belirlenecek, bu yöneticiler valilik ve kaymakamlıklara bildirilecek. Pazar yeri yöneticisi Kovid-19 salgını kapsamında pazar yerlerinde alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak.

DENETİMLERİN SALGINLA MÜCADELEYE ÖNEMLİ KATKILARI VAR

Genelgede koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelede, başarı açısından büyük önem taşıdığı belirtildi. Genelgede bugüne kadar vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerim salgınla mücadeleye önemli katkıları olduğu ifade edildi.

Korona tedavisinde yataklar açık artırmaya çıktı: Parayı bastıran tedavi oluyor

Okumaya devam et

Popular