Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünyada vaka sayısı 3 milyonu, ABD’de 1 milyonu geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 3 milyonu geçti. Hastalıktan 211 binden fazla kişi hayatını kaybederken 900 binden fazla kişi de iyileşti. ABD’de de vaka sayısı 1 milyonu geçti.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre (TSİ 15.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 3 milyon 57 bin 957. Hastalıktan 902 bin 129 kişi kurtulurken 211 bin 894 kişi de hayatını kaybetti.

ABD’DE VAKA SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Dünya genelinde hastalığın en çok yayıldığı ve en çok can kaybının olduğu ülke ise ABD.

ABD’de vaka sayısı 1 milyon 10 bin 507 ve ölü sayısı 56 bin 803.

“AŞININ SERİ ÜRETİMİNE BİR YILDA BAŞLANABİLİR”

Microsoft’un kurucusu ve Bill ve Melinda Gates Vakfı Eşbaşkanı Bill Gates, koronavirüse karşı geliştirilecek bir aşının bir yıldan önce seri üretime hazır hale gelmeyeceğini, bu sürenin iki yıla kadar çıkabileceğini söyledi.

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 26 BİN 9772YE YÜKSELDİ

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 333 artarak 26 bin 977’ye yükseldi.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede aktif koronavirüs vaka sayısının 105 bin 813’e gerilediğini belirtti. Ülkede Kovid-19 bulaşmış toplam kişi sayısı ise 199 bin 414’e çıktı.

Angelo Borrelli, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüşün bugün de sürdüğünü belirterek, dün 2 bin 9 olan sayının bugün 1956’ya gerilediğini ifade etti.

İSPANYA’DA 301 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İspanya’da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 301 artarak toplamda 23 bin 822’ye yükseldi.

Ülkede dün 331 olarak açıklanan günlük ölü sayısındaki artış, bugün 301’e indi. Salgından ölenlerin toplam sayısı da 23 bin 822’ye ulaştı.

Bakanlık, PCR testlerine göre verdiği toplam vaka sayısının ise son 24 saatte 1308 artışla 210 bin 773’e çıktığını açıkladı.

Diğer yandan Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda iyileşme sayısı da son 24 saatte 1673 artışla 102 bin 548 oldu.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri açıklamalarında, son bir haftadır iyileşenlerin sayısının yeni vaka sayısının üzerinde olmasının önemine vurgu yapıyor.

Kovid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında 9 Mayıs’a kadar devam edecek olağanüstü halin, 24 Mayıs’a kadar uzatılması öngörülüyor.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 23 BİN 923’E YÜKSELDİ

Koronavirüsle sert mücadele eden Avrupa ülkelerinden Fransa’da ölü sayısı, son 24 saatte eklenen 295 kişiyle birlikte 23 bin 293’e ulaştı.

Fransa Ulusa Sağlık Kurumu tarafından yapılan açıklamada, ülkede 1 Mart tarihinden bu yana 14 bin 497’si hastanelerde, 8 bin 796’sı da yaşlı bakımevlerinde olmak üzere toplam 23 bin 293 kişinin koronavirüs kurbanı olduğu belirtildi. Ülkede son 24 saat içinde, 295’i hastanelerde olmak üzere 437 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısıysa 128 bin 339’a yükseldi.

Fransa’da hastaneye kaldırılan hasta sayısı bir önceki güne oranla 162 gerileyerek 28 bin 55’e düştü. Bunlardan durumu ağır olan 4 bin 608’i yoğun bakımda tedavi görüyor. Yoğun bakıma kaldırılan hasta sayısında da bir önceki güne oranla 74 azalma kaydedildi.

Fransa’da sokağa çıkma yasağı 11 Mayıs’tan itibaren aşamalı olarak kaldırılacak.

İNGİLTERE’DE CAN KAYBI 21 BİNİ GEÇTİ

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 360 artarak 21 bin 92’ye yükseldi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock’un günlük basın toplantısında verdiği bilgiye göre, ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybı 20 bin 732’den 21 bin 92’ye, vaka sayısı da 4 bin 310 artarak 157 bin 149’a çıktı.

Gün içinde 37 bin 24 test yapılırken, toplam test sayısı 719 bin 910 oldu.

980 ile en çok ölümün görüldüğü 10 Nisan’dan beri dalgalı düşüş gösteren can kayıpları, son bir haftada sırasıyla 449, 823, 759, 616, 684, 813 ve 413 olarak kayıtlara geçti. Ancak hükümetin açıkladığı günlük veriler, sadece hastanede ölümleri kapsadığı için gerçek can kaybının çok daha yüksek olduğu değerlendiriliyor.

İngiltere’de bakım evlerinde ölenlerin de eklenmesiyle can kaybı rekor seviyeye çıktı

Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle bakım evlerinde ölenlerin sayısı toplam can kaybına eklenenince ülke genelinde bir haftada ölenlerin sayısı rekor bir seviyeye ulaştı.

ALMANYA’DA 1144 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da vaka sayısı son 24 saat içinde bin 144 artarak, 156 bin 337’ye ulaştı. Kovid-19 nedeniyle 163 kişi daha hayatını kaybetti. Böylelikle Almanya’da yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 913’e yükseldi.

AVUSTURYA, KORONA ÖNLEMLERİNİ GEVŞETİYOR

Avusturya koronavirüs önlemlerini gevşetme sürecinde belli koşullar altında lokantaların 15 Mayıs, otellerin de 29 Mayıs’tan itibaren açılacağını açıkladı. Lokantalarda masa başına çocuklarıyla birlikte dört kişi oturabilecek. Genelde iki kişi arasında geçerli olan bir metrelik mesafe şartı aynı masada oturanlar için aranmayacak. Lokantaların açılış saatleri ilk etapta 06.00-23.00 arasında sınırlandırıldı. Yeni düzenlemeye göre kamuya açık alanlarda on kişiden fazla bir arada bulunamayacak, cenaze törenlerine en fazla otuz kişi katılabilecek. Toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu da devam edecek.

ÇİN’DE BİR GÜNDE SADECE 6 YENİ VAKA

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin’de son bir gün içinde sadece altı yeni vaka tespit edildi. Ulusal Sağlık Komisyonu, bütün yeni vakaların ülke dışından gelenler olduğunu açıkladı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 82 bin 836 olarak kaydedildi.

RUSYA’DA REKOR YÜKSELİŞ

Son 24 saat içinde 6 bin 411 yeni vaka tespit edilen Rusya’da koronavirüs vaka sayısındaki en büyük artış kaydedildi. Koronavirüs Kriz Müdahale Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, toplam vaka sayısı 93 bin 558’e yükseldi. Ülkede Kovid-19 nedeniyle 72 kişi daha hayatını kaybetti. Ölü sayısı 867’ye ulaştı.

Rusya’da koronavirüs pozitif vaka sayısı Çin ve İran’da görülen vaka sayısını geçmişti.

Rusya bu vaka sayısıyla Türkiye’nin ardından dünya genelinde sekizinci sıraya yükseldi. Rusya’nın nüfusu 147 milyon. Ülkede Mart ayının sonundan bu yana karantina koşulları uygulanıyor.

MISIR’DA 3 AYLIK OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bu geceden başlamak üzere ülkenin tamamında 3 aylık olağanüstü hal ilan etti.

Mısır’daki olağanüstü hal kararına gerekçe olarak ülkenin sağlık ve güvenlik alanında içinde bulunduğu tehlikeli durum gösterildi.

Resmi Gazete’de yer alan kararnameye göre, 28 Nisan saat 01.00’den başlamak üzere ülkede 3 aylık olağanüstü hal ilan edildi.

Kararnameye göre, silahlı kuvvetler ile emniyet teşkilatı, terör tehdidiyle mücadele, ülkede güvenliğin sağlanması, kamu ve özel mülkün korunması ve vatandaşların can güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri almakla görevlendirildi. Ayrıca Başbakan’ın, 162 sayılı olağanüstü hal kanununca Cumhurbaşkanı’na verilen yetkilerle donatıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığınca alınan kararlara uymayanların hapis cezasına çarptırılacağı belirtildi.

AVUSTRALYA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLIYOR

Avustralya’daki bazı eyaletlerde koronavirüs salgını nedeniyle alınan kısıtlamalar gevşetiliyor. Buna göre, ülkedeki 6 bin 700 vakanın yaklaşık yarısının tespit edildiği New South Wales eyaletinde, Cuma gününden itibaren iki yetişkin, bir kişiyi evinde ziyaret edebilecek. Ülkede yeni vaka sayısındaki artış günde yaklaşık yüzde 1’e düştü. Bir ay önce bu oran yaklaşık yüzde 25’ti. Ülkede Kovid-19 nedeniyle 84 kişi yaşamını yitirdi.

ARJANTİN, 1 EYLÜL’E KADAR TÜM UÇUŞLARI İPTAL ETTİ

Arjantin, kronavirüs salgını nedeniyle 1 Eylül’e kara tüm iç hat ve dış hat ticari uçuşları iptal etti.

Yetkililer, havayolu şirketlerinin gelecek dört ay içinde bilet satışı yapılmasının yasaklandığını duyurdu.

Havacılık kuruluşları bu kararın binlerce kişinin işlerini kaybetmesi anlamına geleceğini söylüyor.

Arjantin, Mart ayında ülkede yaşamayan herkese sınırlarını kapatmış, katı karantina uygulamaları başlatmıştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkede yaklaşık 4000 teyitli koronavirüs vakası var, can kaybı da 192.

İsveç soruşturma başlattı kurtarma balonu patladı: “Babam kalmak istemedi”

Dünya

ABD’li en üst düzey istihbarat yetkilisi: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BOLD – Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan Ratcliffe, Çin’in ABD’nin sırlarını çalarak ve piyasada ABD’li şirketlerin yerini alarak büyüdüğünü belirtti.

RUSYA VE TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratcliffe ayrıca Pekin’in ABD ile bir sürtüşmeye hazırlandığını ve ekonomik, askeri ve teknolojik açılardan dünyaya hükmetmeye niyetli olduğunu belirtti.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve FBI Başkanı Christopher Wray de benzer açıklamalar yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ratfcliffe Çin’in ABD istihbarat faaliyetlerinin başlıca odağı olma özelliğini Rusya ve terörle mücadeleden aldığını belirtti.

FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI

Ratcliffe Çin’in “çal, taklit et ve yerini al” diye tanımladığı bir tür ekonomik casusluğa giriştiğini söyledi ve Çinli bir rüzgar türbini şirketinin ABD’de, Amerikalı bir rakibinden çalmaktan suçlu bulunmasını ve daha sonra bu ürünü dünya çapında satarken, Amerikalı şirketin müşteri kaybedip, işçi çıkartmasını örnek gösterdi.

Ratfcliffe her yıl 500 milyar dolar tutarında fikri mülkiyetin çalındığını savundu.

Son dönemde FBI sık sık araştırmaları çaldıkları gerekçesiyle, Çin vatandaşlarını tutukluyor. Çin’in ayrıca, Harvard Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin dekanına ayda 50 bin dolar ödediği ortaya çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

Ratcliffe ayrıca, Çinli istihbarat servislerini Huawei gibi teknoloji şirketleri aracılığıyla teknolojik zayıflıklar oluşturmaya çalışmakla suçladı ve Çin teknolojisi kullanan müttefik ülkelerle Amerikan istihbaratının paylaşılmayacağını belirtti.

Ratcliffe ABD’nin elde ettiği istihbarata göre Çin’in “biyolojik olarak artırılmış kabiliyetlere sahip” askerler geliştirmek için askerleri üzerinde testler yaptığını da söyledi.

SİYASİ NÜFUZ EDİNME ÇABALARI

ABD’li yetkili, Çin’in büyük şirketlerdeki sendikaları, yerel politikacılara Çin’e karşı daha yumuşak bir tutum takınma, aksi takdirde sendika üyelerinin oylarını kaybedeceklerini söylemeye teşvik ederek, ABD Kongresi üyeleri ve danışmanları üzerinde “büyük bir nüfuz kampanyası yürüttüğünü” de ifade etti.

Ratcliffe, Çin’in Kongre üyelerini Rusya’ya kıyasla altı, İran’a kıyasla da 12 kez daha sıklıkla hedef aldığını vurguladı.

PEKİN İDDİALARI REDDETTİ

Pekin yönetimi ise Ratcliffe’ın iddialarını reddetti. Dışişleri Bakanı Hua Çunying, Ratcliffe’ın yazısını “yanlış bilgi, siyasi virüs ve yalan yayma girişimi” diye nitelendirerek, “Çin’i karalamak ve Çin tehdidini abartmak üzere tekrarlanan yalan ve dedikodular dışında yeni bir şey söylemiyor. ABD yönetiminin ilgili kurumlarının bir süredir ürettiği yalan manzumelerinden biri” olarak yorumladı.

İngiliz Times gazetesi: Pekin yönetimi Türkiye’deki Uygurları ajanlık yapmaya zorluyor

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer 2020 aşı üretim hedefini 100 milyondan 50 milyona düşürdü

Almanya merkezli BioNTech ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan ilaç devi Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. 2021 için 1 milyar dozdan fazla aşının dağıtılması hedefinde ise değişiklik yapılmadı.

BOLD – Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok etmenin üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti.

Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını belirtti.

Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’le birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüse karşı koruma sağlaması için aşılanacak kişiye belirli aralıklarla iki doz aşının verilmesi gerekiyor.

“Taşıyıcı RNA” isimli yeni bir teknolojiye dayandığı belirtilen aşının İngiltere’de kullanımı bu hafta onaylanmış, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) acil onay başvurusu yapılmıştı.

44 bin deneğin katıldığı klinik testlerde aşının Kovid-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 başarı sağladığı ortaya çıkmıştı. Aşı 65 yaş üstündekilerde ise yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar süre koruma sağladığı bilinmiyor.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Dünya

İsrail’den vatandaşlarına Türkiye ve Azerbaycan’ın da olduğu ülkelere seyahat uyarası

İsrail hükumeti, İran’dan gelebilecek saldırı riskine karşı Körfez ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’a seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

BOLD – İran’da nükleer programın mimarı sayılan fizikçi Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi, Tel Aviv-Tahran hattında yeni gerilime yol açtı. İran, Fahrizade’nin suikastının arkasında İsrail olduğunu savunuyor.

Olayla ilgili yorum yapmayan İsrail, Tahran’dan gelen tehditleri gerekçe göstererek ülkelere seyahat uyarılarını güncelledi.

Ulusal Güvenlik Konseyinden yapılan açıklamada “İranlı yetkililerin tehditleri ile İran’ın farklı ülkelerde düzenlediği terör saldırıları ışığında, İran’ın İsrail hedeflerine bu yolla saldırı düzenleme endişesi doğmuştur” denildi.

Seyahat uyarısında Afrika ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de dahil edildi.

İsrail ve Ermenistan 2020’de en çok silahlanan ülkeler oldu

Okumaya devam et

Popular