Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Siyasetçiler ekonomik sıkıntıları ‘eşcinsellik’ ile örtmek istiyor

Ünlü dizi ve sinema oyuncusu Fırat Tanış, siyasetçileri, koronavirüs salgını ve beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntıların konuşulmasını istemedikleri için yapay gündem oluşturmakla suçladı.

BOLD – Dizi ve sinema oyuncusu Fırat Tanış siyasetin bir numaralı gündemi haline gelen ‘eşcinsel’ tartışmasına sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Tanış, siyasetçileri, koronavirüs salgını ve beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntıların konuşulmasını istemedikleri için yapay gündem oluşturmakla suçladı.

KONUŞMAYALIM DÜŞÜNMEYELİM DİYE

Tanış paylaşımında, ”Pandeminin (başta) ekonomik,sosyal,kültürel sonuçlarını konuşmayalım,düşünmeyelim diye; ne kadar ırkçı, homofobik, akılsız vs varsa servis ediyorlar” ifadelerini kullandı.

MASKE NEDEN GELMEDİ

Başvurusundan bu yana neredeyse bir ay geçmesine rağmen maske alamadığını söyleyen Tanış, ”vergi mükellefi sıradan bir vatandaş olarak soruyorum: 20-25 gün önce başvuruda bulunmuş olmamıza rağmen hala maske edinemeyen ben dahil sayısız insanın maskeleri neden gelmedi? Her defasında cevap olarak aldığımız “sıra” vb kriterlerin ölçeği ne?” diye sordu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde koronavirüs ve diğer salgınlar konusundan eşcinselleri suçlaması, Ankara Barosu başta olmak üzere bazı STK’larla AKP hükumeti arasında sert tartışmalara neden olmuştu.

Çalışmak için sokaktaydı, cezadan korktuğu için kaçtı

 

Kültür

Alpay, Erdoğan’ı övdü sosyal medya karıştı: ‘Aç katırın kıblesi yem torbası olur’

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve 30 milyona mal olan İstanbul Yeditepe Konserlerinde sahne alan şarkıcı Alpay’ın ‘Erdoğan’a minnettarım’ sözleri tepki topladı.

BOLD- Hükumete yakın Sabah gazetesine konuşan şarkıcı Alpay, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övmesi sosyal medyada tartışma konusu oldu.

ERDOĞAN’A MİNNETTARIM

Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 30 milyona mal olan seyircisiz İstanbul Yeditepe Konserleri’nde sahne alan şarkıcı Alpay, “Müzik sektörüne nefes oldu, Erdoğan’a minnettarım. Erdoğan, halkın içinden geliyor. Onların dertlerini iyi biliyor. O yüzden de çok başarılı zaten.” ifadelerini kullandı.

TAKDİR EDİLMELİ

Konser etkinliğine katkılarından dolayı Saray’ın İletişim Dairesi başkanı Fahrettin Altun’a da teşekkür eden Alpay eleştiriler içinse, ”Orkestramda çalışan arkadaşım beni arıyor, ‘Elektrik faturamı ödeyemiyorum’ diyor. Bu konserler sayesinde müzisyenler evlerine ekmek götürüyor, faturalarını ödüyor. ’30 milyon lira harcandı’ diyorlar, yalan. Karalamak yerine takdir edilmeli” dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ TOPLADI

Kendisini sol görüşlü olarak tanımlayan ve daha önce, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinin ardından yaptığı açıklamalar yüzünden hakkında terör soruşturması açılan Alpay’ın, Erdoğan’ı övmesi takipçilerinin tepkisini topladı. İşte o tepkilerden bazıları;

AKP’li Salih Fırat’ın akrabaları VIP vurgunlarına Meclis’i ve Saray’ı böyle alet etti

Okumaya devam et

Kültür

Oscar ödüllü müzisyen Ennio Morricone hayatını kaybetti

Birçok ünlü filmin müziğine imza atan ve Quentin Tarantino’nun yönettiği The Hateful Eight’in müziğiyle hem Oscar hem BAFTA’da ödül alan Ennio Morricone hayata veda etti.

BOLD– İyi Kötü Çirkin, Bir Avuç Dolar gibi spagetti western filmlerine yaptığı müziklerle tanınan ve yaptığı bazı besteler filmin bile önüne geçen Morricone 91 yaşında Roma’da yaşama veda etti.


WESTERN FİLMLERİNİN UNUTULMAZ MÜZİSYENİ

1928 İtalya doğumlu Ennio Morricone, en iyi film müzisyenleri arasında gösterilmektedir. 500’ü aşkın film ve dizi için beste yapan Morricone özellikle ünlü yönetmen Sergio Leone tarafından çekilen ve spagetti western olarak sınıflandırılan filmlere yaptığı müziklerle akılda kalmıştır.

Rock’tan caz’a kadar çok geniş bir alanda müzikler yapan Morricone aslında en az western yapmış olmasına rağmen en çok bu müzikle anılır. İyi, Kötü, Çirkin (Sergio Leone, 1966) ve Bir Zamanlar Batı’da (Sergio Leone, 1968) gibi klasikleşmiş spagetti westernlere yaptığı müzikler unutulmazlar arasına girmiştir. Sergio Leone’nin 1984’te çektiği başyapıtı Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika’da) filminin müzikleri de Morricone tarafından yapılmıştır.

Morricone’nin çalışmaları arasında Misyon (The Mission, Roland Joffé, 1986), Dokunulmazlar (The Untouchables, Brian DePalma, 1987), ve Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmler de mevcut.

2007’de Onursal Oscar Ödülü’ne layık görülen Morricone 2016’da 87 yaşındayken The Hateful Eight filmine yaptığı müziklerle En İyi Film Müziği dalında Oscar kazanmıştır. İtalyan besteci bu filme yaptığı müzikle aynı yıl hem BAFTA hem de Film Eleştirmenleri Birliği ödüllerini almayı da başarmıştı.

Okumaya devam et

Kültür

Mabel Matiz: Ödül konuşmam eksik yayınlandı

TYT sınavındaki bir sorudan sonra bir anda gündeme oturan şarkıcı Mabel Matiz, Altın Kelebek ödül töreninde aldığı iki ödül sonrası yaptığı teşekkür konuşmasının eksik yayınlandığını söyledi.

BOLD– Mabel Matiz, Altın Kelebek ödüllerinde en iyi klip ve en iyi erkek şarkıcı dallarında ödül aldı. Ödül töreninin yayınlanmasının ardından twitterdan bir açıklama yapan müzisyen, kesilen konuşmasının tam halini de paylaştı.

KANAL D KONUŞMAYI MONTAJLADI

Koronavirüs salgını sebebiyle banttan yapılan Altın Kelebek Ödül Töreni yayınına dair bir açıklama yapan Mabel Matiz, konuşmasının son bölümün kesildiğini belirterek hazırladığı konuşma metninin tamamını yayınladı.

Mabel Matiz’in iki ödül aldığı gece için hazırladığı konuşma metni şöyle: “Herkese merhaba. Beni bu güzel ödülle onurlandırdınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayatta da aşkta da müzikte de sınırlara, etiketlere, insan icadı kategorilere takılmamak ve andaki ödülümüzün tadını çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Bu dünyanın insanları olarak, aynılığımızı ve farklılıklarımızı gönülden kabul edip kutlayabildiğimizde, iyileşmemiz de bir o kadar hızlı, beraber ve derinden gerçekleşecektir. Ödülümü, bu farkındalığı yaşayan, yayan, çeşitliliğin her türlüsünü kutlayabilen bütün herkese ithaf ediyorum.”

Bir Youtube kullanıcısının yüklediği görüntülerde ise Matiz’in konuşmasının Kanal D yayını tarafından kesildiği açıkça görülüyor. Ünlü şarkıcının konuşması ikinci cümleden sonra kesiliyor ve en son söylediği “teşekkürler” ifadesi montajlanarak konuşma bitmiş görüntüsü veriliyor.

Mabel Matiz daha önce de TYT sınavında bir şarkı sözünün soru konusu olmasıyla gündeme gelmişti. ÖSYM “milli ve manevi” değerleri gerekçe göstererek soruşturma hazırlandığını ve soruyu hazırlayanların listeden çıkarıldığını açıklamıştı.

Okumaya devam et

Popular