Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Vaka sayısı 1 milyarı bulabilir

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 130 bini, ölü sayısı ise 217 bini aştı. Uluslararası bir insani yardım kuruluşu, dezavantajlı ülkelere acil yardımda bulunulmazsa vaka sayısının 1 milyarı bulabileceğini belirtti.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre (TSİ 15.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 3 milyon 130 bin 191 ve ölü sayısı 217 bin 674. Hastalığa yakalananlardan 937 bin 571 kişi ise virüsü yenmeyi başardı.

“VAKA SAYISI 1 MİLYARI BULABİLİR”

Uluslararası bir insani yardım kuruluşu, dezavantajlı ülkelere acil yardımda bulunulmazsa dünyada koronavirüs salgınına yakalananların sayısının bir milyara ulaşacağı uyarısında bulundu.

ABD merkezli International Rescue Committee (IRC), virüsün yayılmasını yavaşlatmak için mali ve insani yardım ihtiyacına dikkat çekerek, Afganistan ve Suriye gibi “kırılgan ülkelerin” büyük bir salgını önlemek için “acil maddi yardıma” ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Kuruluş, bunun kısa bir zaman içinde yapılması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Londra’daki Imperial College Üniversitesi’nin verilerini ve salgın modellemelerini temel alan IRC raporu, dünyada koronavirüs vaka sayısının 500 milyon ile bir milyar arasında olabileceğini tahmin ediyor.

ABD’DE KOVİD-19’DAN CAN KAYIĞLARI VİETNAM SAVAŞINI GERİDE BIRAKTI

ABD’de Kovid-19 vaka sayısı 1 milyon 35 bin 765’e çıktı. Ölü sayısı ise 59 bin 266.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölü istatistiklerine göre, salgın, ABD’ye Vietnam Savaşı’ndan daha fazla can kaybı yaşattı.

Vietnam Savaşı boyunca resmi rakamlara göre 58 bin 220 Amerikalı hayatını kaybederken, Kovid-19’un ABD’de neden olduğu ölümler bu sayıyı aştı.

Buna göre salı akşam saatlerinde ABD’de virüsten dolayı ölenlerin sayısı 58 bin 350’yi geçti. Böylece salgın, Amerikan Ulusal Arşivi kayıtlarına göre Vietnam Savaşı’nda hayatını kaybeden Amerikalı sayısı olan 58 bin 220’yi geride bıraktı.

NEW YORK’TA HASTANEYE KALDIRILAN SAYISINDA REKOR DÜŞÜŞ

New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo, eyalette koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısının bir ayı aşkın süredir en düşük seviyeye indiğini açıkladı.

Cuomo, günlük basın toplantısında, hastaneye yeni yatırılanların sayısının Pazartesi günü ilk kez 1.000’in altına indiğini belirtti. Valinin basın toplantısı sırasında paylaştığı görsel verilere göre, 24 Mart’tan bu yana New York’ta bir gün içinde hastaneye kaldırılanların sayısı hiçbir zaman 1.000’in altına inmemişti.

Vali Cuomo, Pazartesi günü can kaybı sayısının da 335 olduğu bilgisini verdi. Bu sayı Pazar günü 337’ydi.

ABD’DE BİR KÖPEĞE KOVİD-19 TANISI KONDU

ABD’de pug cinsi bir köpek koronavirüs pozitif çıktı. Hayvan hakları için çalışan Humane Society’nin açıklamasına göre, böylece ABD’de ilk kez bir köpeğe Kovid-19 tanısı konulmuş oldu. Kuruluşun sözcüsü, evde anne, baba ve bir çocukta da koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti. Evdeki diğer çocuk, ikinci bir köpek ve kedide ise test sonuçlarının negatif çıktığı kaydedildi. Geçen ayın sonunda Hong Kong’da bir köpekte koronavirüs tespit edilmiş, yetkililer bunun muhtemelen hastalığın insandan hayvana bulaştığı ilk vaka olduğunu belirtmişti. Daha sonra ev kedilerinde de koronavirüse rastlandığı vakalar tespit edilmişti.

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 27 BİN 359’A YÜKSELDİ

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 382 artarak 27 bin 359’a yükseldi.

Ülkede, iki aydır süren Kovid-19 salgınına ilişkin son bilgiler, günlük düzenlenen basın toplantısı yerine Sivil Savunma kurumundan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, ülkedeki aktif Kovid-19 vaka sayısı 608 azalarak 105 bin 205’e gerilediği, bugüne kadar virüs bulaşanların toplam sayısının da 201 bin 505 olduğu belirtildi.

İyileşenlerin sayısının bugün 2 bin 317’lik artışla 68 bin 941’e çıktığı aktarılan açıklamada, son 24 saatte Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısının 382 daha artarak 27 bin 359’a yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüşün bugün de sürdüğü vurgulanarak dün 1956 olan sayının bugün 93 düşüşle 1863’e gerilediği ifade edildi.

İSPANYA’DA VİRÜSÜN BULAŞMA HIZI DÜŞTÜ

İspanya Acil Sağlık Hizmetleri Merkezi Koordinatörü Fernando Simon, ülkenin neredeyse her bölgesinde virüsün bulaşma katsayısının 1’in altına düştüğünü açıkladı. Bu, hastalığa yakalanan bir kişinin virüsü birden az kişiye bulaştırdığı anlamına geliyor. Simon, virüsün bulaşma katsayısının sadece birin altına düşmesi ile önlemlerin gevşetilmesinin düşünülebileceğini söyledi. Simon, ülkede yeni vaka ve ölü sayısının da Nisan ayının başına kıyasla düştüğünü sözlerine ekledi. Son 24 saat içinde 2 bin 144 yeni vakanın tespit edildiği ülkede, vaka sayısı 212 bin 917’ye yükseldi. Son 24 saat içinde 325 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 24 bin 275’e ulaştı.

İSPANYA’DA “KADEMELİ NORMALE GEÇİŞ TAKVİMİ”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Kovid-19 salgınının evrimi ülke genelinde kontrol altına alınırsa, haziran sonunda yeni normallikler içinde bir ülke olacağız” dedi.

Başbakan Sanchez, Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen “kademeli normale geçiş takvimini”, basın toplantısında kamuoyuna açıkladı.

Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’nın normalleşme sürecinin “kademeli, asimetrik ve koordinasyonla olacağını ve birlik olmanın önem arz ettiğini” dile getiren Sanchez, sürecin 4 aşamalı bir takvim olacağını ve en az 8 hafta süreceğini bildirdi.

Sanchez, virüse karşı aşı bulunmadan tam normalleşmeden söz edilemeyeceğine dikkati çekerek, o zamana kadarki süreç için “yeni normallikler” ifadesini kullandı.

Başbakan Sanchez, kademeli normalleşme takviminin ülkedeki 17 özerk yönetimde farklı olacağını söyledi. İspanya’da ilk aşamaya 4 Mayıs’ta geçilecek.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 23 BİN 660’A ÇIKTI

Fransa’da ölü sayısı son 24 saat içinde 367 artarak 23 bin 660’a yükseldi. Vaka sayısı ise 129 bin 859 olarak tespit edildi.

Ölü sayısı Pazartesi gününe kıyasla yüzde 1,6 arttı. Ölü sayısındaki artış hızıysa son 24 saatte az da olsa geriledi.

Fransız Ulusal Sağlık Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Mart tarihinden bu yana 14 bin 810’u hastanelerde, 8 bin 850’si yaşlı bakımevlerinde olmak üzere toplam 23 bin 660 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hastanelerde tedavi gören hasta sayısı son 24 saat içinde 571 daha azalarak 27 bin 484’e geriledi. Bunlardan durumu ağır olan 4 bin 387 hasta halen yoğun bakımda tedavi görüyor.

Yoğun bakıma alınan hasta sayısında da son bir gün içinde 221 azalma kaydedildi. İyileşerek taburcu olanların sayısıysa 46 bin 886’ya yükseldi.

FRANSA’NIN “ÇIKIŞ PLANI”

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, koronavirüs salgınına yönelik alınan önlemlerin 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak gevşetilmeye başlanacağını açıkladı.

Okullar, kreşler ve ilkokullar önce olmak üzere, kademeli olarak açılacak. Kreşlerde aynı anda en fazla 10 çocuk bir arada olabilecek. 11-15 yaş arası çocuklar okullarda maske takacak.

Hayati malzemeleri satmayan dükkanlarla marketler de 11 Mayıs’ta açılacak ancak bar ve restoranlar kapalı kalmaya devam edecek.

Dükkanların müşterilere maske takma zorunluluğu getirme hakkı olacak ve müşteriler arasında 1 metre mesafe kuralı bulunacak.

İNGİLTERE’DE HUZUREVLERİNDEKİ ÖLÜMLER DE SAYILACAK

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle sadece hastanelerde meydana gelen ölümlerin sayısı 586 oldu. Toplam rakam ise 21 bin 678’e ulaştı.

Ülkede sadece hastanelerdeki ölümlerin kayıtlara geçirilmesinin koronavirüsü kaynaklı toplam ölümleri doğru yansıtmayacağı tartışmalarına İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bilgilendirme toplantısında yanıt verdi.

Hancock, bugüne kadar sadece hastanelerdeki ölümlerin kayıtlarını verdiklerini, ancak Çarşamba gününden itibaren huzurevleri ve bakımevlerinden gelen korona ölümü vakalarını da eklemeye hazır olduklarını belirtti.

İngiltere İstatistik Kurumu’nun (ONS) son beş yılın ölüm hızlarını, bu yılın aynı dönemiyle kıyaslayarak ulaştığı veriler, açıklanandan oldukça farklı çıkınca, hükümetin ölüm sayılarını az göstermeye çalıştığı tartışmaları başlamıştı.

ONS, 17 Nisan’a kadar huzurevleri, bakımevleri ve yurtlarda önceki yıllara göre ölen fazladan 7 bin kişinin ölüm nedeninin koronavirüs olduğunu ve bu rakamın toplama eklenmediğini ortaya koydu. Bu durumda hastane ölümleri, asıl toplamın %35 gerisinde kalıyor.

“İNGİLTERE’DE 18 BİN KANSER HASTASI ÖLEBİLİR”

İngiltere’de koronavirüs salgını nedeniyle kanser hastalarının tedavisine ara verilmesinin, yaklaşık 18 bin kanser hastasının hayatını kaybetmesine neden olabileceği uyarısı yapıldı.

University College London (UCL) ve Data-Can tarafından yapılan yeni araştırmaya göre yeni tanı konan 6 bin 270 kanser hastası, gerekli tedaviye ulaşamadıkları için 12 ay içinde hayatını kaybedebilir. Daha önce tanı konulanlarla birlikte hayatını kaybeden kanser hastalarının sayısı 17 bin 915’i bulabilir. İngiltere’de normal şartlarda yılda ortalama 90 bin kanser hastası hayatını kaybediyor.

İngiltere’de salgın sürecinde kanser tanısıyla hastaneye sevk edilen insanların oranın yaklaşık yüzde 70 düşüş yaşanıyor.

ALMANYA’DA 202 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Robert Koch Enstitüsü verilerine göre, Almanya’da vaka sayısı bin 304 artarak, 157 bin 641’e yükseldi. Kovid-19 nedeniyle 202 kişi daha hayatını kaybetti ve ölü sayısı 6 bin 115 olarak kaydedildi.

Almanya’da koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısı son 24 saatte bin 304 arttı ve ülke genelinde 157 bin 641’e ulaştı. Yaşamını yitirenlerin sayısı ise bir günde 202 artışla 6 bin 115 oldu. Hayatını kaybeden Türklerin sayısı da 123 kişiye yükseldi.

POLONYA KISITLAMALARI GEVŞETİYOR

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemleri gevşetmeye başlayan Polonya’da 4 Mayıs’tan itibaren oteller ve alışveriş merkezleri yeniden açılacak. Kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin bilgi veren Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, okul öncesi eğitime 6 Mayıs’ta yeniden başlanacağını söyledi. Polonya, ekonomiyi gerekçe göstererek, kısıtlamaların gevşetilmesine Nisan ayının başında başlamıştı.

İRAN’DA CAN KAYBI 6 BİNE YAKLAŞTI

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 80 artarak 5 bin 957’ye yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, devlet televizyonundan canlı yayınlanan açıklamasında, son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülke genelinde 80 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve 1073 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Böylece ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 5 bin 957’ye çıktığını aktaran Cihanpur, toplam vaka sayısının ise 93 bin 657 olduğunu bildirdi.

RUSYA’DA VAKA SAYISI 100 BİNE DAYANDI

Rusya’da son 24 saatte görülen artışla birlikte vaka sayısı 100 bine dayandı. Yapılan açıklamada ülke genelindeki vaka sayısının 99 bin 399 kişiye ulaştığı belirtildi. Rusya’da koronavirüs salgını nedeniyle son bir günde 108 kişi daha hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 972’ye ulaşmış oldu.

PUTİN’DEN “MALZEME EKSİKLİĞİ” İTİRAFI

Salgının hızla yayıldığı ve vaka sayısının 100 bine yaklaştığı Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüsle mücadelenin ön saflarındaki sağlık çalışanlarının yeterli bireysel koruyucu donanıma sahip olmadığını kabul etti.

Putin televizyonlardan naklen yayınlanan brifingde, “Önceki zamanlarla kıyaslandığında çok daha fazla üretiyoruz, ama hala yetmiyor. Üretimdeki, ithalattaki artışa rağmen, her türlü malzeme eksik” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın şu anda günde 100 bin koruyucu giysi ürettiğini, mart ayında bu sayının sadece 3 bin olduğunu söyledi. Aynı şekilde maske üretiminin de nisan ayında on misli artırılarak günde 8,5 milyona çıkarıldığını kaydetti.

JAPONYA: TOKYO OLİMPİYATLARI 2021’DE DE YAPILAMAYABİLİR

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, koronavirüsün kontrol altına alınamaması durumunda Tokyo Olimpiyatları’nı 2021’de düzenlemenin de zor olacağını söyledi.

Bu yaz düzenlenmesi planlanan oyunlar, salgın nedeniyle seneye ertelenmişti. Abe, koronavirüsün küresel bir sorun olmaya devam etmesi durumunda bunun seneye de mümkün olmayabileceğini söyledi.

BREZİLYA’DA SON 24 SAATTE 474 KİŞİ ÖLDÜ

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle son 24 saatte 474 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 yüzünden ölenlerin sayısı 474 artışla 5 bin 17’ye, virüsün görüldüğü kişi sayısı da 5 bin 385 artarak 71 bin 886’ya yükseldi.

32 bin 544 kişinin iyileştiği ülkede hayatını kaybeden 1156 kişinin ölüm sebebi ise araştırılıyor.

Nüfusu 210 milyona yaklaşan Brezilya, Latin Amerika’da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Bölgede ilk Kovid-19 vakası ve virüs kaynaklı ölüm de Brezilya’da gerçekleşmişti.

AFRİKA’DA ÇOCUK FELCİ AŞILARI DURDURULDU

Afrika’da sağlık kaynaklarının koronavirüs salgınıyla mücadeleye aktarılması nedeniyle çocuk felci aşıları durduruldu. Bu nedenle aşı yapılamayacak çocukların sayısı 12 milyona kadar çıkabilir.

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Çocuk Felci Birimi Başkanı Dr. Pascal Mkanda, yeni çocuk felci salgınlarının gerçekleşmemesi için aşıların devam etmesi gerektiğini fakat en iyi ihtimalle 2020’nin ikinci yarısına kadar aşıların durdurulduğunu söyledi: “Almamız gereken bu zor kararın yeni çocuk felci salgınlarını engellemede önemli bir etkisi olacak. Zamanında aşı yapamayacağımız için yeni çocuk felci salgınları ortaya çıkacak.”

Mkanda, bu kararı almalarının bir diğer nedeninin de çocuk felci aşılarının yapılması sırasında koronavirüsün yayılma ihtimali olduğunu ekledi.

Dünyada demokrasi zayıflıyor: Türkiye’de ‘fiili diktatörlük’ var

Dünya

Rusya açıkladı: İdlib’de Türk-Rus ortak devriyesine bombalı saldırı

Rusya, İdlib’de yapılan Türk-Rus ortak devriyesine uzaktan kumandalı bomba ile saldırı düzenlendiğini açıkladı. Rusya Haber Ajansı, “Saldırıda birkaç Türk ve üç Rus askeri yaralandı” dedi.

BOLD – İdlib’de Türk ve Rus askerlerin birlikte düzenledikleri devriyeye bombalı saldırı düzenlendi. Rusya Haber Ajansının Rus kaynaklara dayandırdığı habere göre saldırıda ‘birkaç’ Türk ve üç Rus askeri yaralandı. Bazı askeri araçların zarar gördüğü ve yaralanan tüm askerlerin olay yerinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Reuters’a konuşan iki kaynağa göre uzaktan kumandalı bombanın patlatıldığı saldırıda hiçbir Türk askeri hayatını kaybetmedi.

ATEŞKES MUTABAKATI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’de 36 Türk askerinin şehit olmasının ardından 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gitmişti. Burada yapılan görüşmeler sonucunda Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov İdlib’de yeniden ateşkes ilan edilmesini içeren mutabakat imzalamıştı. Söz konusu Moskova Mutabakatı’nda İdlib’de neler yapılacağı şöyle sıralanmıştı:

  • İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.
  • M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.
  • Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

Okumaya devam et

Dünya

Gölde kaybolan ünlü dizi oyuncusunun cesedi bulundu

ABD’de geçen hafta, 4 yaşındaki oğluyla birlikte Piru Gölü’ne açıldıktan sonra ortadan kaybolan, ödüllü Glee dizisini Santana Lopez’i Naya Rivera’nın cesedi bulundu.

BOLD- Kaliforniya eyaletindeki Piru Gölüne, 4 yaşındaki oğluyla birlikte tekneyle açılan, Naya Rivera’dan haber alamayan yakınlarının ihbarı üzerine harekete geçen ABD polisi, ünlü oyuncunun 4 yaşındaki oğlunu teknede yalnız bulmuştu.

Ventura bölgesindeki gölde, üzerinde can yeleği bulunan küçük çocuk, polislere yüzmek için göle gittiklerini, annesinin suya atladıktan sonra bir daha geri dönmediğini söylemişti.

HAYATINI KAYBEDEN 3. OYUNCU

Polis tarafından yapılan arama çalışmalarında Rivera’nın cansız bedeni bulundu. Rivera’nın cesedi 15 metre derinlikte bulundu ve ölüm nedenini kesinleştirmek için otopsi yapılacak. Glee dizisiyle yıldızı parlayan Rivera, dizi ekibinden hayatını kaybeden 3’ncü oyuncu oldu.

Ünlü oyuncu Rivera’nın oğlunu kurtardıktan sonra kendisini kurtarmak için enerjisinin kalmadığı bu sebeple hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden ‘dobra’ uyarı: Kötünün kötüsü olacak!

Koronavirüs vakalarında dünyanın birçok ülkesinde tehlikeli tırmanış olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, “Dobra olmak gerekiyorsa kötünün kötüsü olacak. Eskisi gibi olmayacak” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde dün 230 bin yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini duyurdu. Bunların yüzde 80’inin 10 ülkeden bildirildiğini vurguladı. Virüse ilişkin büyük endişe taşıdıklarını anlatan Ghebreyesus, tüm ülkelerin risk altında olduğunu ve aynı şekilde etkilendiğini söyledi.

KAZANIMLAR KAYBEDİLDİ

Ghebreyesus, “Dünyanın birçok ülkesinde artık vakalarda tehlikeli artışlar görüyoruz ve hastane odaları tekrar doluyor. Birçok ülkenin riski azaltmak için kanıtlanmış önlemleri uygulamadığı veya takip etmediği için kazanımlarını kaybettiği görülmektedir” diye konuştu. Dünyadaki tüm vakaların yüzde 50’sinden fazlasının kaydedildiği Amerika kıtasının salgının merkez üssü olma özelliğini koruduğunu vurguladı. Ghebreyesus şöyle konuştu: “Dobra olmak gerekiyorsa çok fazla ülke yanlış istikamete gidiyor. Virüs bir numaralı halk düşmanı olmaya devam ediyor ancak birçok hükumet ve halkın eylemleri bunu yansıtmıyor. Virüse ilişkin tek amaç enfekte olmuş kişileri bulmak. Liderlerden gelen karışık mesajlar salgına ilişkin en önemli unsur olan güveni baltalıyor. Temel prensipler takip edilmezse, bu salgın gittikçe kötüleşecek, kötünün kötüsü olacak. Ama bu şekilde olmak zorunda değil.”

SALGINI KONTROL EDEBİLİRİZ

Ghebreyesus, liderleri, hükumetleri ve tüm insanları “salgının yayılması zincirini kırmak için” ellerinden gelen her şeyi yapmaya davet etti. “Sizinle dürüst olmak istiyorum; öngörülebilir bir gelecek için ‘eski normal’e dönüş olmayacak” uyarısı yapan Ghebreyesus, ancak salgını kontrol ederek hayatın sürmesini sağlayacak bir yol haritası olduğunu ifade etti. Ghebreyesus, bu yol haritasını ise ölüm oranlarının düşürülmesi, virüsün yayılma hızının bastırılması, bireysel tedbirlerin alınması ve geniş kapsamlı stratejiler uygulayacak güçlü iktidarlar olduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Popular