Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’den Wuhan’daki laboratuvarı erişime açmasını istedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’den yeni tip koronavirüsün çıktığı iddia edilen Wuhan’daki laboratuvarı erişime açmasını istedi. Koronavirüsün kaynağı konusunda uluslararası soruşturma isteyen Avustralya ile Çin arasındaki gerilim de artıyor.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e Wuhan’daki viroloji laboratuvarlarının kapılarını dış dünyaya açması yönündeki çağrısını yineledi. Pompeo, koronavirüs salgınının Wuhan’da nasıl patlak verdiğini dünyanın anlaması gerektiğini ve Pekin’in şeffaf olmakla yükümlü olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Pompeo, ‘’Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne hala erişimimiz yok, dünyanın erişimi yok. Bu virüsün nereden kaynaklandığını hala tam olarak bilmiyoruz’’ dedi. Pompeo, ABD’nin Çin’deki laboratuvarların güvenliğiyle ilgili endişelerinin sürdüğünü belirtti.

Pompeo, ‘’Çin’de bulaşıcı patojenler üzerinde çalışmalar yürütmeye devam eden çok sayıda laboratuvar bulunuyor. Bu salgının tekrar yaşanmasını önleyecek düzeyde güvenlik tedbirleriyle faaliyet gösterip göstermediklerini bilmiyoruz. Çin Komünist Partisi bize, ortağımız olmak istediklerini söylüyor. Güvenilir ortakların bu bilgiyi paylaşma yükümlülüğü bulunmaktadır’’ diye konuştu.

ABD, VİRÜSÜN KAYNAĞINI ARAŞTIRIYOR

Başkan Donald Trump 15 Nisan’da yaptığı açıklamada, koronavirüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan kaynaklanmış olma ihtimalini araştırdıklarını söylemişti.

Wuhan Viroloji Enstitüsü

Virüsün Wuhan’daki Viroloji Laboratuvarı’nda yarasalar üzerindeki bir deney sırasında kazara dışarıya sızmış olabileceği yönünde iddialar uzun süredir gündemde. ABD istihbaratının da bu konuyu araştırdığı ortaya çıkmıştı.

DEMOKRAT SENATÖRLERDEN POMPEO’YA MEKTUP

Washington Post gazetesinde bu ay içinde yayımlanan bir köşe yazısında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2018 yılında Wuhan’daki laboratuvarda güvenlik ve idare zafiyetleri yaşandığı yönünde diplomatik yazışmalar yoluyla uyarıda bulunduğu belirtilmişti.

İki Demokrat senatör Chris Murphy ve Edward Markey Salı günü Pompeo’ya bir mektup göndererek, ABD’nin Pekin Büyükelçiliği’nden gönderilen diplomatik yazışmalarla ilgili bilgi talep etti.

Her ikisi de Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun üyesi olan Murphy ve Markey mektupta, Trump yönetiminin salgın öncesinde ABD’nin Çin’de görevli sağlık uzmanlarının sayısını neden daralttığını ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’nin güvenliği ve idaresiyle ilgili kaygı ve uyarıların neden ciddiye alınmadığını sordu.

ÇİN VE AVUSTRALYA ARASINDA GERİLİM ARTIYOR

Avustralya başbakanı Scott Morrison geçen hafta Trump ile bir görüşme yaptıktan sonra, büyük salgınların nereden kaynaklandığının; tıpkı daha önce bazı ülkelerin elindeki kitle imha silahlarını denetlemekle görevlendirilen silah denetçileri gibi, uluslararası olarak tayin edilen ‘bağımsız müfettişler’ tarafından araştırılmasını önermişti.

Başbakan Scott Morrison, dün yaptığı son açıklamada “Hükümetinin bu konuda izlediği tutumun makul ve sağduyulu olduğunu” söyledi.

Canberra’da basın toplantısı düzenleyen Morrison “Bu virüs dünya çapında 200 binden fazla insanın yaşamının sona ermesine sebep oldu. Küresel ekonomiyi kapattı. Olağanüstü etkiler yarattı. Böyle bir durumda dünyanın, bunun nasıl ortaya çıktığının bağımsız bir soruşturmayla değerlendirilmesini istemesi tamamen makul ve sağduyulu bir taleptir. Böylece gereken dersleri öğrenebilir ve bir daha aynı şeyin yaşanmasına engel olabiliriz” diye konuştu.

ÇİN, ULUSLARARASI SORUŞTURMA ÇAĞRILARINI REDDETTİ

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yuşeng

Koronavirüsün yayılmasında Çin hükümetinin sorumluluğu bulunduğuna dair suçlamalar ve uluslararası soruşturma çağrıları Batı dünyasında giderek daha yüksek sesle dile getirilirken Çin’den konuyla ilgili tartışmalara tepki geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yuşeng, Çin’in suçlu olduğu varsayımından yola çıkacak her tür uluslararası soruşturmaya karşı olduklarını belirterek “Çin’i damgalama amaçlı siyasi soruşturmalara kararlılıkla karşı çıkacaklarını” söyledi.

ÇİN’DEN AVUSTRALYA’YA: “AYAKKABILARIMIZIN ALTINA YAPIŞA SAKIZ”

Son günlerde Çin’de devlet kontrolündeki medya platformlarında da Çin’i eleştiren ülkelere yönelik ağır yorumlar ve tanımlamalar dikkat çekiyor.

Bunlardan birinde Avustralya “Çin’in ayakkabısının altına yapışan sakız” diye nitelendi ve “ABD’nin maşası” olmakla suçlandı. Avustralya’nın bu tutumunun Çin ile ikili ilişkilerine ve ticaret ortaklığına kalıcı zarar verme tehlikesi taşıdığı söylendi.

Avustralya Başbakanı korona salgını için uluslararası soruşturma istedi

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Dünya

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkını cepheye davet etti.

BOLD – Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki haftalardır Karabağ’da süren çatışmalara Rusya’nın arabuluculuğunda diplomatik çözüm aranıyor. Rusya’nın girişimleriyle ilan edilen ateşkesin de Ermenistan tarafından bozulduğu iddia ediliyor.

CEPHEYE ÇAĞIRDI

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diplomasiden umudunu kesti. Azerbaycan ile aralarındaki sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen. Paşinyan, Facebook’tan yayımladığı video ile tüm Ermenileri cephede savaşmak için gönüllü olmaya çağırdı. Ermeni yurttaşlarına seslenen Paşinyan, ülkesinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, “Ya zafer, ya yenilgi… İkisinin arasında bir şey yok” dedi.

Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşiyan, bu durumda müzakerelerin anlamsız olduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kabul ettiğini Azerbaycan’ın reddettiğini ileri süren Paşiyan sosyal medya hesabından Ermenilere savaş çağrısında bulundu. Paşinyan halkına şu talimatları verdi:

1) En az 30 kişiden oluşan gönüllü grupları oluşturun

2) Aranızdan bir komutan seçin

3) Yerel askeri komiserliğinizle iletişime geçin

4) Askeriyeden eğitim alın

5) Vatanı korumak için cepheye gidin

6) Zafer

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Paşiyan’ın sözlerine sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ermeni Başbakanın iddialarına tepki gösteren Kalın: “Paşinyan’ın ‘Karabağ’da diplomatik çözüm yok’ açıklaması, Ermenistan’ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya’ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir” dedi.

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Erdoğan’a Lahey yolu: Sonu Sırp kasap Miloseviç gibi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Popular