Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sağlıkta skandal: KHK’lı olduğunu fark edince yeşil kartını geri aldılar

Şeker, tansiyon, kalp, uyku apnesi gibi hastalıkları olan H.Ü. sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için yeşil kart aldı. Ancak H.Ü’nün KHK ile ihraç edildiği anlaşılınca ailesi ile birlikte aldığı yeşil kartlar iptal edildi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bir sağlık skandalını daha ortaya çıkardı. Aile, Çalışma ve Sosyal ve Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yeşil kartı iptal edilen KHK’lı aileyi sordu. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Aydın’da yaşayan H.Ü, ihraç edildikten sonra hastanede ücretsiz tedavi olmak için yeşil kart başvurusunda bulundu. Bir süre sonra H.Ü’nün bu başvurusuna olumlu yanıt verildi. Ancak birkaç ay sonra ailenin yeşil kartı iptal edildi. H.Ü. duruma itiraz ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe yazdı. Bir süre sonra vakıftan yetkililer incelemelerde bulunmak için H.Ü’nün evine gitti. Buradaki bir görevli H.Ü’nün eşine, “Eşiniz neden ihraç edildi, cezaevinde kaldı mı, ne zaman ihraç edildi” gibi birçok soru yöneltti. Bu soruların ardından görevliler evden ayrıldı. Ancak aileye yeşil kartları geri verilmedi.

YENİ BİR BAŞVURU YAPTI

H.Ü, maddi sorunlar yaşadığı için bu sefer de çocuk yardımı almak için başvuruda bulundu. Ancak ailenin bu talebi de reddedildi. H.Ü. bu sefer de korona virüsü nedeniyle hükumetin ihtiyacı olan ailelere yaptığı bin liralık yardımdan faydalanabilmek için e-Devlet üzerinden başvuru yaptı. H.Ü.’nün bu başvurusu da gerekçe gösterilmeksizin kabul görülmedi. H.Ü. aynı yardımdan yararlanmak için ikinci kez başvurusunu yaptı. Bu kez de muhtaçlık şartlarını taşımadığı gerekçesiyle reddedildi. H.Ü, ihraç edildikten sonra herhangi bir SGK’lı işte çalışmadığını söyleyerek, “O zaman yardıma kimler muhtaç” diye sordu. Şu an hiçbir sağlık güvenceleri olmadığını söyleyen H.Ü, Aydın Valiliği, kaymakamlık ve Cumhurbaşkanı İletişim Merkezine de başvurularda bulundu. H.Ü. bütün kapıların yüzüne kapanmasına şöyle tepki gösterdi: “Biz bu vatanın evladıyız. Bu vatanın vergisini yıllarca ödedik, ödemeye devam ediyoruz. Bu topraklarda doğduk, bu toprakların çocuğuyuz. Bize bu şekilde davranmaları vicdanımızı yaralıyor.”

GERGERLİOĞLU ÖNERGE VERDİ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal ve Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ailenin yardım taleplerinin neden reddedildiğini ve yeşil kartın iptal edilmesindeki amacı sordu. Gergerlioğlu, Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt istedi:

– H.Ü.’nün eşi ve çocukları için sosyal yardım talebinde bulunduğu ve reddedildiği iddiaları doğru mudur?

– Eğer bu iddia doğruysa aile neden sosyal yardım alamamaktadır, ailenin yeşil kartı neden iptal edildi, aile KHK ile kamu görevinden ihraç olduğu için mi reddedilmiştir?

– Son 4 yılda sosyal yardım almak isteyip de alamayan yurttaş sayısı kaçtır?

YEŞİL KART NEDİR?

3816 Sayılı Kanun ile yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belge.

Gündem

Organize işler: Polis saldırganın HDP binasına girişini kaydeden kamera kayıtlarını sildi

HDP’nin İzmir İl Binasında Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıya ilişkin çevre binalardaki güvenlik kamera kayıtlarının polis tarafından silindiği belirtildi. Bölgedeki esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını söyledi.

BOLD – HDP İzmir İl Binasına dün sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulunarak, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in binaya girişini gören çevredeki tüm kamera kayıtlarına polis tarafından el konulduğu kaydedildi.

Polisin, bir haftalık kamera kayıtlarını aldıktan sonra kayıt cihazları formatladığı kaydedildi.

Çevredeki esnaf ve iş yeri çalışanları, polislerin sabah saatlerinde iş yerlerine gelerek, bir haftalık kamera kayıtlarını aldığını daha sonra da kamera kayıt cihazına format attıklarını belirtti.

Söz konusu esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını ifade etti.

HDP’li Deniz Poyraz’a 6 kurşun: Resmen katliama gelmiş ama kimseyi bulamamış!

Okumaya devam et

Gündem

Tenkil Paneli: Hakan Fidan’ın MİT’i ve adam kaçırmalar

Tenkil Müzesi Derneği, Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT eliyle dünyaya yayılan adam kaçırma vakalarını masaya yatırıyor. Birbirinden önemli isimler, Cumartesi günü MC TV ve TR724’ün Youtube kanallarında yaşadıklarını anlatacak.

BOLD – Tayyip Erdoğan iktidarının farklı ülkelerde MİT aracılığıyla hayata geçirdiği hukuksuz adam kaçırmalar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Tenkil Müzesi Derneği de Kırgızistan’da Sapat Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı’nın 31 Mayıs tarihinde kaçırılması ve Bişkek’teki Türk büyükelçiliğinde tutulmasıyla yeniden gündeme taşınan adam kaçırmaları özel bir panelde ele alacak.

19 Haziran Cumartesi günü (yarın) Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak panele eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ile Kenya’da kardeşi MİT tarafından kaçırılan gazeteci Kemal Gülen, yine Malezya’dan kaçırılan ve Türkiye’ye götürülerek tutuklanan, hastalığına rağmen cezaevinde kötü şartlarda tutulan İsmet Özçelik’in eşi Hatice Özçelik katılacak.

Gazeteci Fatih Akalan’ın moderatörlüğünü yapacağı, ihraç hakim Kemal Karanfil ve Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Soylu’nun da yer alacağı programda Orhan İnandı için yapılmış bir belgeselin ilk gösterimi yapılacak. Programda ayrıca gazeteci-yazar Herkül Millas’ın kaçırılmalarla ilgili özel açıklaması yayınlanacak.

Tenkil Süreci’nde Kaçırılmalar başlıklı panelde ayrıca derneğin hayata geçirdiği www.tenkilmemorial.org web adresinde yayınlanmaya başlanan Tenkil Hafıza Merkezi Projesi’nin de lansmanı yapılacak. Etkinlikle Türkiye’nin başta Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdiği daha sonra Orta Asya ve Afrika ülkelerine hukuksuz bir şekilde taşıdığı kayıp ve kaçırılmaların dünya kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

MC TV VE TR724’TEN ORTAK YAYIN

MC TV ve TR724 Youtube kanallarından canlı yayınlanacak program 19 Haziran Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21.00, Avrupa saatiyle 20.00, Kırgızistan saatiyle 00.00, Amerika ve Kanada saatiyle 14.00’te gerçekleştirilecek

Okumaya devam et

Gündem

Artan ölümlerden dolayı HSK’nın internet sitesi taziye sayfasına döndü

AKP Hükumeti koronavirüslye ilgili normalleşmeye devam ederken Kovid-19 ve onun yol açtığı hastalıklardan ölenler ise hızla artıyor. Artan ölümler nedeniyle kamu kurumlarının internet siteleri ise taziye sayfalarına döndü. Bu sitelerin başında ise HSK geliyor.

BOLD – Lebalep dolu salonlarda yaptığı kongrelerle hafızalara kazınan AKP Hükumeti, koronavirüsle ilgili normalleşme adımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Yakın bir zamanda sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılması beklenirken, yakın bir süreçte maskenin de çıkarılması hedefleniyor.

İNTERNET SİTELERİ ÖLÜM İLANLARI İLE DOLU

AKP Hükumeti her ne kadar salgınla ilgili normalleşme kararı alsa da kamu kurumlarının internet sitelerinde yer alan taziye ilanları koronanın etkisini halen sürdürdüğünü gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun internet sitesi başta koronavirüs olmak üzere, salgının yol açtığı hastalıklar sonrası yaşamını yitirenler için verilen ölüm ilanları nedeniyle taziye sayfasına döndü. Ölüm nedenlerinin yer almadığı ilanlar ve tarihleri ise şöyle:

3 Nisan – İzmir Hakimi Sayın Kemal Oruç’un vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

9 Nisan – Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Sayın Ümit Demirci’nin vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Malatya Doğanşehir Cumhuriyet Savcısı Sayın Sultan Beyza Boyalı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Bakırköy Hâkimi Sayın Erol Ceylan’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

27 Nisan – Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi Üyesi Hâkim Sayın Gazi Sarı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

5 Mayıs – Bursa Hâkimi Sayın Ebru Us Aykas’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

14 Haziran – Ankara Hâkimi Sayın Buket Demirel’in vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

16 Haziran – Danıştay Birinci Daire Üyesi Sayın İrfan Eroğlu’nun vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

SİLAHLA VURULAN SAVCIYA TAZİYE YOK

HSK’nın internet sitesinde doğum günü kutlaması sırasında başından vurulan ve sonrasında yaşamını yitiren savcıya taziye yayınlanmaması dikkat çekti. 24 Mart günü Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğum günü kutlaması sırasında silahla başından vurularak yaralanan 28 yaşındaki Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım, 29 Mart’ta hastanede yaşamını yitirdi. Savcı Özlem Salkım, tedavi gördüğü Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

AİHM 1.600 hakim ve savcının dosyasında daha Türkiye’den savunma istedi

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0