Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sağlıkta skandal: KHK’lı olduğunu fark edince yeşil kartını geri aldılar

Şeker, tansiyon, kalp, uyku apnesi gibi hastalıkları olan H.Ü. sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için yeşil kart aldı. Ancak H.Ü’nün KHK ile ihraç edildiği anlaşılınca ailesi ile birlikte aldığı yeşil kartlar iptal edildi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bir sağlık skandalını daha ortaya çıkardı. Aile, Çalışma ve Sosyal ve Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yeşil kartı iptal edilen KHK’lı aileyi sordu. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Aydın’da yaşayan H.Ü, ihraç edildikten sonra hastanede ücretsiz tedavi olmak için yeşil kart başvurusunda bulundu. Bir süre sonra H.Ü’nün bu başvurusuna olumlu yanıt verildi. Ancak birkaç ay sonra ailenin yeşil kartı iptal edildi. H.Ü. duruma itiraz ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe yazdı. Bir süre sonra vakıftan yetkililer incelemelerde bulunmak için H.Ü’nün evine gitti. Buradaki bir görevli H.Ü’nün eşine, “Eşiniz neden ihraç edildi, cezaevinde kaldı mı, ne zaman ihraç edildi” gibi birçok soru yöneltti. Bu soruların ardından görevliler evden ayrıldı. Ancak aileye yeşil kartları geri verilmedi.

YENİ BİR BAŞVURU YAPTI

H.Ü, maddi sorunlar yaşadığı için bu sefer de çocuk yardımı almak için başvuruda bulundu. Ancak ailenin bu talebi de reddedildi. H.Ü. bu sefer de korona virüsü nedeniyle hükumetin ihtiyacı olan ailelere yaptığı bin liralık yardımdan faydalanabilmek için e-Devlet üzerinden başvuru yaptı. H.Ü.’nün bu başvurusu da gerekçe gösterilmeksizin kabul görülmedi. H.Ü. aynı yardımdan yararlanmak için ikinci kez başvurusunu yaptı. Bu kez de muhtaçlık şartlarını taşımadığı gerekçesiyle reddedildi. H.Ü, ihraç edildikten sonra herhangi bir SGK’lı işte çalışmadığını söyleyerek, “O zaman yardıma kimler muhtaç” diye sordu. Şu an hiçbir sağlık güvenceleri olmadığını söyleyen H.Ü, Aydın Valiliği, kaymakamlık ve Cumhurbaşkanı İletişim Merkezine de başvurularda bulundu. H.Ü. bütün kapıların yüzüne kapanmasına şöyle tepki gösterdi: “Biz bu vatanın evladıyız. Bu vatanın vergisini yıllarca ödedik, ödemeye devam ediyoruz. Bu topraklarda doğduk, bu toprakların çocuğuyuz. Bize bu şekilde davranmaları vicdanımızı yaralıyor.”

GERGERLİOĞLU ÖNERGE VERDİ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal ve Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ailenin yardım taleplerinin neden reddedildiğini ve yeşil kartın iptal edilmesindeki amacı sordu. Gergerlioğlu, Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt istedi:

– H.Ü.’nün eşi ve çocukları için sosyal yardım talebinde bulunduğu ve reddedildiği iddiaları doğru mudur?

– Eğer bu iddia doğruysa aile neden sosyal yardım alamamaktadır, ailenin yeşil kartı neden iptal edildi, aile KHK ile kamu görevinden ihraç olduğu için mi reddedilmiştir?

– Son 4 yılda sosyal yardım almak isteyip de alamayan yurttaş sayısı kaçtır?

YEŞİL KART NEDİR?

3816 Sayılı Kanun ile yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belge.

Gündem

İstanbul’da cenazeler otobüs bagajında taşınıyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün İstanbul’da 231 kişinin bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybettiğini duyururken, İBB otobüslerinin bagajında taşınan cenazeler de basına yansıdı.

BOLD – İstanbul’daki bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir gündeme taşıyor.

Konuyla ilgili CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sağlık Bakanlığının koronavirüs tablosunu açıklamasının ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

DERDİM MORAL BOZMAK DEĞİL

Sağlık Bakanlığı, bugün koronavirüs nedeniyle Türkiye genelinde 174 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İstanbul’da 231 vatandaşımızı kaybettik. Sayıdan bağımsız 231 aileye ateş düştü” dedi.

Kaftancıoğlu paylaşımının devamında: “Salgın her geçen dakika yayılıyor. Derdim tasam moral bozmak değil, durumu doğru tespit edip gereğini yapmak. İstanbul için daha fazla gecikmeden gereğini yapın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sözcü gazetesinin İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün yaşamını yitiren 493 kişi’den 231’i bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat etti. Sözcü gazeteci ayrıca, Kilyos Mezarlığı’nda yeni defnedilmiş cenazelerin mezarları, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmeyi bekleyen tabutların ve Alibeyköy Gasilhanesi’nde bekleyen cenazeler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) otobüslerinin bagajında taşınan tabutları görüntülendi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Okumaya devam et

Gündem

Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık koronavirüsten hayatını kaybetti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık’ın koronavirüs tedavisi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüse yakalanan 61 yaşındaki Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık bir süredir Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyordu.

Kısık’ın yarın Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vefat haberini teessürle öğrendiğim Büyükçekmece Başsavcı Vekilimiz Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve yargı camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vefat haberi sonrası sosyal medya hesabından taziye yayınlayan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ da: “Vefat eden İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine,yakınlarına ve yargı mensuplarına başsağlığı ve sabır dilerim. Rabbim, merhameti ve mağfiretiyle muamele eylesin. Mekanı cennet olsun” dedi.

Özdağ’ın kirli çamaşırları ortalığa saçıldı: Devlet belgeleri ne diyor?

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi. Son 24 saatte yapılan 168 bin 348 test sonucunda ise 6 bin 876’sı semptom gösteren olmak üzere 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam hasta sayısı 474 bin 606 oldu.

Bugün iyileşen 3 bin 291 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 388 bin 771’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 4 bin 711 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

AKTİF HASTA ARTIYOR

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 6.876 yeni hastamız var. Aktif hasta sayımız artıyor. Salgının seyri kadar bizim tedbirlere uyumumuz da kısıtlamalar konusunda belirleyici olacak. Tedbirlere uyarsak kısıtlamalara gerek kalmaz. Birlikte mücadele edersek başarabiliriz.”

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u artık Katar’ın

Okumaya devam et

Popular