Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump: Virüsün Wuhan laboratuvarından geldiğine dair delil gördüm

ABD Başkanı Donald Trump, bir gazetecinin, “Koronavirüsün kökeninin Wuhan Viroloji Enstitüsü olduğundan emin olmanızı sağlayan herhangi bir şey gördünüz mü” sorusuna şu yanıtı verdi: “Evet, gördüm!”

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden geldiği yönünde ikna edici delil gördüğünü söyledi. Delile ilişkin ayrıntı vermeyen Trump, “Çin ya virüsü durdurmayı beceremedi ya da virüsün yayılmasına izin verdi” dedi.

Başkan Trump Beyaz Saray’da koronavirüsünün en çok etkilediği risk gruplarından olan yaşlıların katıldığı bir etkinlikte konuştu.

“YA DURDURMAYI BECEREMEDİ YA DA İZİN VERDİ”

Koronavirüsün nasıl yayılmaya başladığı ve nereden geldiği konusunda farklı teorilerin bulunduğuna işaret eden Trump, Kovid-19 riskine rağmen Çin’i insanların seyahat etmesine izin vermekle suçladı.

Trump, “Çin ya virüsü durdurmayı beceremedi ya da virüsün yayılmasına izin verdi.. Çin zeki bir ulus. Bilimsel açıdan ve pek çok açıdan. Bu virüsü durdurabilirdi” dedi.

Çin’in kasıtlı olarak virüsün yayılmasına izin verdiğini mi kastettiğine dair bir soruya da, “Nerede olduğunu göreceğiz. Nereden geldiğini göreceğiz” yanıtını verdi.

“İKNA EDİCİ DELİL GÖRDÜM”

Muhabirlerden biri Başkan Trump’a “Şu ana kadar Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüsün kaynağı olduğuna ilişkin ikna edici düzeyde bir şey gördünüz mü?” diye sordu.

Trump soruyu “Evet. Evet gördüm” sözleriyle yanıtladı. Ancak bunu kendinden emin bir şekilde söylemesinin sebebinin ne olduğu yönündeki ikinci soruya, “Bunu size söyleyemem. Bunu söylememe izin yok” yanıtını verdi.

ABD Başkanı, “Bu konuyla ilgili farklı teoriler var. Hem bilimsel açıdan hem de istihbari açıdan bakıyoruz. Hata mı yapıldı? Kaza mı oldu?” dedi ve yakın zamanda bu sorunun cevap bulabileceği imasında bulundu.

Wuhan Viroloji Enstitüsü ise virüsün laboratuvarda yaşanan bir kaza sonucu yayılmış olabileceğine ilişkin iddiaları yalanlamıştı.

“DSÖ, ÇİN’İN HAKLA İLİŞKİLER AJANSI GİBİ ÇALIŞIYOR”

Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) de “Çin’in halkla ilişkiler ajansı gibi çalışmakla” suçladı.

Trump, “DSÖ kendinden utanmalı. Çin’in halkla ilişkiler ajansı gibi çalışıyor. Biz DSÖ’ye 500 milyon dolara yakın para ödüyoruz, Çin ise 38 milyon dolar ödüyor… İnsanlar korkunç hatalar yaparken bahane bulmamaları lazım.” diye konuştu.

ÇİN’E YAPTIRIM SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Trump yönetimi koronavirüs salgını sebebiyle Çin’e yönelik bazı yaptırım seçeneklerini değerlendiriyor. Perşembe günü yönetimden üst düzey yetkililer, seçenekleri değerlendirmek ve bu konuda bir strateji belirlemek üzere bir araya geldi.

ABD İSTİHBARATI: VİRÜS İNSAN YAPIMI DEĞİL

Bu arada ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü yaptığı kısa yazılı açıklamada, “Kovid-19 virüsünün insan tarafından üretilen ya da genetiği değiştirilmiş bir virüs olmadığı yönündeki yaygın bilimsel görüşe katılıyoruz” denildi.

Bazı bilim adamları, virüsün laboratuvar ortamında üretilmediğini vurgulamakla birlikte, salgının Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvarda yaşanan bir kaza sonucu başlamış olması ihtimalini gündeme getirmişti. Trump yönetimi de bu ihtimali araştırdıklarını belirtmişti.

“KAZA SONUCU OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR”

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nden yapılan açıklamada, “ABD istihbarat camiası, salgının enfekte olan hayvanlarla temas aracılığıyla başlayıp başlamadığını ya da salgının Wuhan’daki bir laboratuvarda yaşanan bir kazanın sonucu olup olmadığını belirlemek amacıyla ortaya çıkan bilgi ve istihbaratı ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeye devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e Wuhan’daki viroloji laboratuvarlarının kapılarını dış dünyaya açması yönündeki çağrı yapmıştı. Pompeo, koronavirüs salgınının Wuhan’da nasıl patlak verdiğini dünyanın anlaması gerektiğini belirtmiş ve Pekin’i şeffaf olmamakla suçlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’den Wuhan’daki laboratuvarı erişime açmasını istedi

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular