Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP infazın iptali için ‘esastan’ başvuru yapacak: Gözler 6 Mayıs’ta…

İnfaz düzenlemesini şekil yönünden iptali için Anayasa Mahkemesine başvuran CHP, önümüzdeki hafta da değişikliğin esastan iptalini isteyecek. AYM, şekil başvurusunu 6 Mayıs Çarşamba günü görüşecek.

BOLD – Anayasa Mahkemesi, CHP’nin, on binlerce mahkumun serbest bırakılmasıyla sonuçlanan düzenlemenin af niteliği taşıdığı için TBMM’de beşte üç çoğunlukla kabulü gerektiği gerekçesiyle yaptığı şekil yönünden iptal  başvurusunu 6 Mayıs Çarşamba günü görüşecek.

CHP, 90 bine yakın adli suçluyu tahliyesini sağlayan ancak terör adı altında düşünce ve siyasi suçlardan cezaevinde bulunan binlerce tutuklu ve hükümlüyü kapsam dışı bırakan infaz düzenlemesini ikinci kez AYM’ye taşıyor.  Önümüzdeki hafta yeniden AYM’ye başvurmaya hazırlanan CHP, kanunun Anayasa’nın yaşam hakkı, eşitlik hakkı ve ayrımcılık yasağı hükümlerine aykırı olduğu gerekçesini ileri sürecek. Başvuruda, düzenlemenin Anayasa’nın 2, 5, 10, 13 ve 17’nci maddelerine aykırı olduğu gerekçeleriyle iptali istenecek.

CHP’DE İPTALLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER VAR

Birgün’ün haberine göre, başvurunun hazırlık sürecinde CHP’li hukukçular arasında görüş ayrılıkları yaşandığı belirtiliyor. Eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesinin başta kadına şiddet ve çocuk istismarı gibi suçlardan hüküm giyenler olmak üzere salıverilmesinde sakınca bulunanların affı ile sonuçlanacağı kaygısı tartışılıyor. CHP’li hukukçular, bunu önleyici mekanizmaları da içeren bir başvuru metni hazırlamaya çalışıyor.

AYM’NİN ‘TÜM VATANDAŞLAR EŞİT YARARLANMALI’ İÇTİHADI VAR

Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu başkanlığındaki heyet çalışmalarını sürdürürken TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Murat Emir, Terör örgütleri ile irtibatlı olanların ve üyelik iddiaları bulunanların tahliye edilmesini istemediklerini, ancak birçok suç grubunun düzenlemeden yararlanması gerektiğini kaydetti. Emir, “AYM’nin infaza dair düzenlemede tüm vatandaşların eşit bir şekilde yararlanması gerektiğine yönelik bir içtihadı var. Düşünce suçluları, ifade hürriyetini kullananlar, yazarlar, twit atanlar açısından mutlaka eşitlik ilkesinin yaşama geçirilmesi ve onların da hırsızlar, dolandırıcılar, suç örgütü kuranlar kadar aftan yararlanması gerekiyor. Düzenlemeden ayrıca tutukluların da yararlanması gerekiyor. Onlar da unutulmamalı. Tüm bunlar başvurularımızın temelleri olacak” dedi.

Öte yandan HDP, bireysel başvuruda bulunmak isteyen mahkûmlar için örnek bir dilekçe metni hazırladı.

Salgında basına abluka

Politika

İktidar yanlısı yazar Basri Yalçın, ısrara dayanamadı Erdoğan’ın yerine geçecek iki ismi açıkladı

Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan sonra Süleyman Soylu ve Berat Albayrak’ın genel başkan olabileceğini açıkladı.

BOLD – CNN Türk televizyonunda dün akşam yayınlanan “Akıl Çemberi” programında dikkat çeken bir tartışma yaşandı. Programında konukları arasında yer alan, hükumete yakın Sabah gazetesinin iktidar yanlısı yazarı Hasan Basri Yalçın ve Atatürk’e ettiği hakaretlerle bilinen Niyazi Birinci’nin (Yavuz Bahadıroğlu) oğlu Mücahit Birinci, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i eleştirdi.

Programın son bölümünde söz alan avukat Hüseyin Ersöz, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Devlet Bahçeli’nin, Meral Akşener’in alternatiflerini düşünebiliyoruz. Peki şu soruyu sormak lazım; Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın alternatifi kim? Var mı öyle bir alternatif” diye sordu.

Avukat Ersöz’ün bu sorusu üzerine Basri Yalçın ve Birinci, uzun süre bu soruya yanıt vermekten çekindi. İkili soruyu cevapsız bırakınca Ersöz sorusunu tekrarladı.

Bunun üzerine Yalçın, Erdoğan’dan sonra AKP’ye lider olacak aday isimler için “Burada da var bir sürü. Süleyman Soylu’yu sayarsınız, Berat Albayrak’ı sayarsınız” dedi.

Okumaya devam et

Politika

İbrahim Kalın: ‘Sosyal medyanın kapatılması’ diye bir plan yok

Tayyip Erdoğan’ın ‘tamamen kaldırılmasını istiyoruz’ sözlerine açıklık getiren Saray’ın Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın ardından tartışılmaya başlayan sosyal medya düzenlemesine ilişkin Saray’ın sözcüsü İbrahim Kalın’dan açıklama geldi.

Erdoğan’ın ‘tamamen kaldırılmasını istiyoruz’ sözlerine açıklık getiren Kalın, “Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok ama düzenlenmesi gerektiği konusunda artık bir konsensüs oluştu” dedi. Kalın ayrıca sosyal medya için ”Burası ‘Gerçek hayatta suç olan sanal hayatta da suçtur’ ilkesiyle hareket edilmesi gereken bir alandır” ifadelerini kullandı.

1 Temmuz’da partisinin il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, ”Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” demişti.

“Danıştay Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını yarın açıklayacak”

Okumaya devam et

Politika

Erkan Baş Mecliste ‘tiran’ı anlatınca AKP’liler çıldırdı

TİP lideri Erkan Baş’ın Meclis kürsüsündeki konuşmasının ardından görevliler kürsüyü temizlerken AKP sıralarından yükselen “Orayı iyi temizle pistir” sözleri gerginliğe neden oldu.

BOLD – Türkiye İşçi Partisi (TİP) lideri Erkan Baş, TBMM Genel Kurul’da konuştu. Konuşmasında, siyasetçilerin son günlerde sıkça kullandığı ‘tiran’ teriminin tarihini anlatan Baş’ın konuşması bitince, kürsü hizmetler tarafından temizlenmeye başlandı. Bu sırada bir AKP’li, görevliye seslenerek “Orayı iyi temizle pistir” dedi.

Bu çıkışın ardından Genel Kurulda gerginlik yaşandı. Erkan Baş ile AKP’liler arasında başlayan tartışmaya Barış Atay da katıldı. İtişmeler yaşanırken yine iktidar sıralarından bazı AKP’liler Atay ve Baş’a “Bağırma lan” diye bağırdı.

LeMan’dan çoklu baro kapağı

Okumaya devam et

Popular