Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kalın’dan bayramda sokağa çıkma yasağı sinyali

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs salgını ile ilgili tedbirlerin Ramazan ve bayramda da devam edeceğini belirtti. Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması için ‘ihtimal dahilinde’ diye konuştu.

BOLD – 24 TV’de katıldığı canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde mi?” sorusuna “İhtimaller dahilinde” cevabını verdi.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ KAMUOYU İLE PAYLAŞACAKTIR

Önümüzdeki 3 haftada salgının seyrine göre takvim belirleneceğini dillendirerek “Şu an bir şey söylemek için erken. Bilim Kurulu önerileri alındıktan sonra varılacak nihai kararı, Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaşacaktır” dedi.

İKİNCİ BİR DALGA OLABİLİR TEMKİNLİ GİDİYORUZ

Normalleşme takviminin sektör sektör çalışıldığını, bazı illerin daha iyi durumda bulunduğunu söyleyen Kalın, “Yeni normal sürece geçildiği zaman eğer insanlar kurallara uymayıp rehavete kapılırsa ikinci bir dalga olabilir. O yüzden temkinli gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs tedavisi görürken can veren İBB personelinin ölüm raporuna ‘bulaşıcı hastalık’ yazıldı

Politika

48 gün sonra çalışmalara başlayacak TBMM’nin ilk gündemi bekçilere yetki ve zam

Pandemi yüzünden çalışmalarına 16 Nisan’da ara veren TBMM, 48 gün aradan sonra ‘yeni normal’ düzende, bekçilerin yetki, çalışma saatleri ve maaş zamları gündemiyle toplanacak.

BOLD – Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Nisan’da çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi 48 gün aradan sonra yasama çalışmalara yarın yeniden başlayacak. Meclisin ilk gündemleri arasında, çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifi yer alıyor. Meclis, bekçilere zam, yetki arttırımı ve çalışma saatlerinde düzenlemeyi içeren yasa tasarısını görüşecek.

BEKÇİLERE ZAM GELİYOR

Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek. Bununla birlikte bekçilerin maaşlarında da artış sağlanacak.

TARTIŞMALI YETKİLERİ DAHA DA GENİŞLETİLECEK

Bekçilerin göreve başladığı günden bu yana yetkileri tartışma konusuydu. Düzenleme ile bu soruna da el atılıyor. Düzenlemeye göre; çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek. Bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek; sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlayacak.

SİLAH KULLANMA YETKİSİ YASALAŞIYOR

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.

48 GÜN ARADAN SONRA ‘YENİ NORMAL’

16 Nisan’da çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, 48 gün aradan sonra 2 Haziran 2020 salı günü ‘yeni normal’ düzende çerçevesinde yeniden toplanacak. Meclis’teki çalışmalar sırasında milletvekilleri sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına gerekli hassasiyet gösterecek.

Ankaralı öğretmenden Kürtçe müzik cinayetiyle ilgili çirkin paylaşım: İyi yapmışlar

Okumaya devam et

Politika

Demirtaş’tan Gezi mesajı: Direniş bitmedi, sonunda bizler kazanacağız

Edirne Cezaevinde tutuklu HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gezi Parkı eylemlerinin 7. yılı için gönderdiği mesajda, “Gezi Direnişi bitmedi, sürüyor ve sonunda bizler, mutlaka kazanacağız” dedi.

BOLD – Selahattin Demirtaş’ın mesajını eşi Başak Demirtaş paylaştı.

Taksim Dayanışması’nın YouTube kanalı yayınında eşi Selahattin Demirtaş’ın mesajını okuyan Başak Demirtaş, şunları aktardı:

“Gezi Direnişi, farklı toplumsal kesimlerin bir arada mücadele ederek başarabildiğinin en net göstergesidir. İşte tam da bu nedenle iktidar, Gezi ruhundan, Gezi enerjisinden çok korkuyor. Korkmakta da haklıdır. Evet, direniş belki sürmüyor gibi görünebilir ama asla bitmemiştir. İktidarın korkusu tam da bundandır. Yıl dönümünde, Gezi Direnişine katılan, yüreği Gezi’de atan herkesi selamlıyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyorum. Gezi Direnişi bitmedi, sürüyor ve sonunda bizler, mutlaka kazanacağız.”

Kılıçdaroğlu: Yeni partiler engellenirse kumpası bozmak boynumuzun borcu

Okumaya devam et

Politika

Soylu şehit polis üzerinden polis şiddetini böyle savundu: ‘Zihni çürümüşlere rağmen…’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’daki kavgada şehit olan polis memuru üzerinden, günlerdir gündemi meşgul eden polis şiddeti haberlerinin yer aldığı medyayı hedef aldı.

BOLD- Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, dün iki grup arasında başlayan kavga, silahlı çatışmaya döndü. Çıkan silahlı çatışmada kurşunların hedefi olan bir çocuk babası polis memuru Erman Özcan şehit olurken 5 kişi de yaralandı.

Şehadet haberini sosyal medya hesabından duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, günlerdir gündemi meşgul eden polis şiddetini haberleştiren medyayı hedef aldı.

‘MUTLU MUSUNUZ’

Polisin en başarılı dönemini yaşadığını söyleyen Soylu, ”Bursa’da bir kavgayı ayırmak için çaba sarf eden bir polisimiz daha Şehit oldu.. En başarılı dönemini geçiren polisimizi bir haftadır hedef gösterenler, mutlu musunuz…Zihniyeti çürümüşlere rağmen kamu güvenliği, kamu düzeni sağlanmaya devam edilecektir. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

SAPLA SAMANI AYIRALIM BAKANIM

Soylu’nun paylaşımına takipçilerinden tepki geldi. Halka şiddet uygulayan polislerin eleştirilmesinin doğal olduğunu belirten bir sosyal medya kullanıcısı, ”Allah rahmet eylesin de sapla samanı ayıralım sayın bakan.
Kimse polisi hedef gostermiyor sadece kapısında oynayan çocuklara silah sıkılmasına, bahçesinde oturan insanların linç edilmesine, ekmeğinin peşinde olan kuryenin tokatlanmasına tepki gösteriliyor. Buda en doğal hakkımız” dedi.

Okumaya devam et

Popular