Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İbrahim Gökçek için sanatçılardan acil çağrı

322 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek’in durumu ağırlaştı. Bazı sanatçılar ailesini ziyarete giderken bazıları da sosyal medyada yayınladıkları mesajlarla ona destek oldu.

BOLD – Grup Yorum’un gitaristi İbrahim Gökçek’in durumu kötüleşiyor. İstanbul Armutlu’da bulunan Gökçek’in nabzının yavaşladığı, bilincinin bulanık olduğu, konuşma güçlüğü yaşadığı, hareket yeteneğinin yok denecek kadar azaldığı, enjektör yardımıyla suyu yudum yudum içebildiği belirtildi.

Bugün #İbrahimÖlüyorYAŞAT etiketiyle sosyal medyada başlayan kampanyaya birçok sanatçı destek verdi. Meltem Cumhul, Hüseyin Turan, İlyas Salman, Ferhat Tunç, Haluk Tolga İlhan, Efkan Şeşen, Haluk Levent mesaj yayınladı. Adalet Bakanına seslenen İlyas Salman, “İbrahim’i yaşatırsanız küçülmez, büyürsünüz.” dedi. Haluk Levent, Gökçek’in konser verebilmesi için İçişleri Bakanı ile görüştüğünü ifade etti. Hüseyin Turan ise artık onun sesinin duyulmasını istedi.

Gökçek’in durumunun ağırlaştığını belirten Ferhat Tunç ise “Biz ölümü değil, yaşamı sevdiğimiz için İbrahim’in sesine ses katmak istiyoruz. İbrahim de hayatta olmak, özgürce sanat yapmak istiyor. Durumu artık çok ağır, vakit tükeniyor; onu yaşatmak elimizde. Daha çok ses çıkaralım! Tüm imkânlarımızı kullanalım.” ifadelerini kullandı.

AİLESİNİ ZİYARET

Öte yandan yazarlar Temel Demirer, Sibel Özbudun ve halk müziği sanatçısı Pınar Aydınlar, taleplerinin karşılanması isteğiyle 322 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve ailesini ziyaret etti. Pınar Aydınlar “İbrahim’in yanındayız. 322 gündür ölüm orucunda İbrahim çünkü şarkılarını, türkülerini söylemek istiyor. Gitarını çalmak istiyor. Devrimci sanatını yapmak istiyor. Ve biz ailelerimizle birlikteyiz. Şimdi İbrahim’in sevgili Ahmet Amca yanımızda, Ahmet amcanın bilmesi gerektiği ‘Biz hepimiz bütün yüreğimizle senin yanındayız.” dedi.

Grup Yorum’un üç üyesi, Mayıs 2019’da, konser yasaklarının kaldırılması, kültür merkezlerinin basılmaması ve tutuklu üyelerin serbest bırakılması için açlık grevine başlamıştı. Daha sonra bu direnişlerini ölüm orucuna çevirdiler. Helin Bölek, eyleminin 288. gününde, 3 Nisan 2020’de hayatını kaybetti.

İbrahim Gökçek’in için sosyal medyada yayınlanan mesajlar…

 

Diyarbakır Cezaevinde işkence ve çıplak arama iddiası

Sultan ve İbrahim’in hikayesi: Saray soytarısı olmadık, elimize silah almadık, kimseyi öldürmedik

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular