Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Avrupa ve Asya’da birçok ülkede kısıtlamalar kaldırılıyor

Dünyada koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bine yaklaştı. Vaka sayısı ise 3,5 milyonun üzerinde. Vaka ve ölü sayılarının düşüşte olduğu birçok ülkede kısıtlamalar kaldırılmaya başladı.

BOLD – Worldometer sitesinin verilerine göre (TSİ 13.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 582 bin 233. Hastalığa yakalananlardan 248 bin 558’i hayatını kaybetti. 1 milyon 159 bin 953 kişi ise hastalığı yenmeyi başardı.

Özelliklle Avrupa’da en kötünün geride kalmaya başladığı görülüyor. Avrupa ve Asya’da birçok ülkedeki kısıtlamalar bu haftadan itibaren kademeli olarak gevşetiliyor.

DSÖ: AŞI GELİŞTİRİLİNCEYE KADAR TEMKİNLİ OLUN”

Dünyanın bir kısmında koronavirüs salgınıyla mücadelede ilerleme kaydedilirken önlemler kademeli olarak kaldırılarak normalleşme için ilk adımlar atılıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı geliştirilinceye kadar normalleşme adımlarının riskli olduğunu vurguladı.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, bazı ülkelerin salgının en şiddetli olduğu merkez noktasında yer alırken, rakamlarda düşüş görülen bazı ülkelerinse salgının kontrol edilebilir olduğunu gösterdiklerini kaydetti.

Cenevre’den çevrimiçi olarak Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Ryan, ‘‘Bu anlamda umut var’’ diye konuştu.

Dünyanın farklı bölgelerinde virüsün izlediği rotanın farklı seyrettiğini söyleyen Ryan, öğrendiğimiz şey virüsü kontrol altına alarak normal ekonomik ve sosyal hayata geçmenin mümkün olduğu, ancak bunu yeni bir yolla, büyük dikkat ve tedbirle yapmalıyız’’ diye konuştu.

TRUMP: ÖLÜ SAYISI 100 BİNİ BULABİLİR

ABD Başkanı Donald Trump, ABD”de virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu 100 bin kişinin ölebileceğini belirtti.

Trump, yönetiminin salgının başlangıcında çok yavaş davrandığı şeklindeki eleştirileri de reddetti.

“Doğru şeyi yaptık” diyen Trump, Çin’i bir kez daha salgının yayılmasını durdurmamakla ve bu konuda başarısız olmakla suçladı.

Trump, “Bence korkunç bir hata yaptılar ve bunu kabul etmek istemediler. Biz, oraya (Wuhan’a) erişim imkan verilmesini istedik. Bizi orada istemediler” diye konuştu.

ABD Başkanı ayrıca Amerikan istihabarat servislerinin de 23 Ocak’a kadar salgınla ilgili olarak kendisini uyarmadıklarını, kaygılarını dile getirmediklerini söyledi.

CNN ve ABC televizyonları ise 3 Ocak tarihinden itibaren Trump’a verilen istihbarat brifinglerinde koronavirüsten de bahsedildiğini bildirdi.

Amerika’da bu hafta 50 eyaletten 30’unda karantina koşulları gevşetilmeye başlanacak.

TRUMP: AŞI YIL SONUNDA HAZIR OLACAK

Virüs konusundaki aşı çalışmalarına da değinen Trump, gerekli aşı üzerinde sıkı bir çalışma yapıldığını ve 2020 sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

Trump, “Yaptığımız sıkı takip sonucunda beklediğimiz aşının 2020 sonunda bulunacağını düşünüyoruz. Şu an elimizde modeller var ve ikmal hattı kuruyoruz.” dedi.

Trump’ın bu sözlerinin Beyaz Saray Kovid-19’la Mücadele Görev Gücü üyelerinin ifadeleriyle çelişmesi ise dikkati çekti

İTALYA’DA YASAKLAR GEVŞETİLİYOR

Kovid-19 salgınının Avrupa’da en fazla can kaybına neden olduğu ülke olan İtalya, 2 aylık sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından bugün kademeli olarak yeniden sokaklara geri dönmeye başlıyor.

İtalyanların artık dışarıda egzersiz yapmasına ve aynı bölgedeki akrabalarını, maske takmak koşuluyla, ziyaret etmesine izin verilecek. Ülkedeki parklar da açılırken, restoranlar da paket servis yapabilecek.

Ayrıca 15 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze törenlerine de izi verilecek.

İtalya, koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulayan ilk ülke olmuştu.

FRANSA KISITLAMALARI ESNETMEYE BAŞLADI

Kovid-19 kısıtlamalarını esnetmeye başlayan Fransa’da Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Schengen bölgesi ve İngiltere’den ülkeye girenlerin karantina uygulamasına tabi tutulmayacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığından pazar günü yapılan açıklamada, AB, Schengen bölgesi ve İngiltere’den gelenlerin 2 haftalık izolasyondan muaf tutulacağı belirtildi.

Hükümet, önceki gün Kovid-19 kriziyle mücadele için ilan edilen olağanüstü halin en az 24 Temmuz’a kadar uzatılacağını ve Fransa’ya giren herkesin 2 hafta karantinada kalacağını açıklamıştı.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı, mart ayı ortalarında başta Almanya sınırı olmak üzere başlatılan sıkı sınır kontrollerine devam edileceğini bildirdi.

Ülkede 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaların esnetilmesi planlanıyor. Bu kapsamda okulların ve bazı işletmelerin yeniden açılması ve 100 kilometreye kadar belgesiz seyahat edilebilmesi bekleniyor.

ALMANYA’DA BİNLERCE ÖĞRENCİ OKULA BAŞLADI

Almanya’da koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi sürecinde yüz binlerce öğrenci bugün yeniden okula başladı. Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 6 haftadır tatil olan okullarda derslere kademeli olarak yeniden başlandı. İlk aşamada ilk ve orta düzeyli okulların son sınıf öğrencileri ve bitirme sınavlarına girecek olanlar okula başladı. Diğer sınıflar ise önümüzdeki haftalarda okula devam edecekler. Sınıflarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına özellikle dikkat edileceği belirtildi.

RUSYA’DA VAKA SAYILARI 10 BİNER ARTTI

Rusya’da 10 bin 581 kişide daha koronavirüs görüldüğü ve toplam vaka sayısının 145 bin 268’e yükseldiği açıklandı.

Ülkede dün de vaka sayısı 10 binden fazlaydı. Rusya’da böylece vaka sayıları 2 gün üst üste 10 biner artmış oldu.

Rusya dünyada vaka sayısında son dönemde Türkiye, Brezilya, İran ve Çin’i geçerek yedinci sıraya yükseldi.

EXPO-2020 ERTELENDİ

Dubai’de düzenlenecek Expo 2020’nin Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Ekim 2021’e erteleneceği bildirildi.

Paris merkezli Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, üye ülkeler arasında çoğunluğun isteği doğrultusunda küresel Expo 2020 fuarının bir yıl ileri bir tarihe alınacağı duyuruldu.

BIE yaptığı basın açıklamasında, “Expo 2020’nin 1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasına ertelendiği Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından resmi olarak onaylanacak. Karar üçte ikilik çoğunlukla alındı” ifadeleri kullanıldı.

AB, AİR FRANCE’A 7 MİLYAR EUROLUK YARDIMI ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, koronavirüsün yol açtığı olumsuz ekonomik etkileri hafifletmek amacıyla Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France’a 7 milyar euro acil destek sağlamasına yeşil ışık yaktı.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Mart ayı ortasında Kovid-19 salgını nedeniyle üye ülkelerin mali zorluklar çeken şirketlere yardım edebilmesi için devlet yardımlarına yönelik kuralları gevşetti.

Fransa ve Hollanda, her bir ülke olarak Air France-KLM grubunun yüzde 14’üne sahip.

KKTC’DE KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SONA ERDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 23 Mart’tan bu yana uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı sona erdi.

KKTC Bakanlar Kurulunun 29 Nisan’da aldığı karara göre, gündüzleri uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı bugün son buldu.

İRAN CAMİ VE OKULLARI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

İran istikrarlı olarak koronavirüs vakalarının görülmediği yerlerde camileri ve okulları açtı. Buna göre bugün 132 düşük riskli bölgede okul ve camiler açıldı. Bu bölgelerde Cuma namazları da yeniden başlayacak.

İran Sağlık Bakanlığı ülkede risk durumu yüksek bölgeleri ‘‘kırmızı’’, orta riskli ‘‘yerleri’’ sarı ve düşük riskli bölgeleri ‘‘beyaz’’ olarak işaretledi.

İran’da şehirler arası seyahatler başlatıldı, bazı sağlık yetkililerinin uyarılarına rağmen büyük alışveriş alışveriş merkezleri de kapılarını açtı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, okulların ve üniversitelerin kapalı kalmaya devam edeceğini, kültürel etkinliklerle spor etkinliklerinin de yasaklı olmaya devam ettiğini bildirdi. Okulların düşük riskli bölgelerde 16 Mayıs’tan itibaren açılacağı belirtildi.

Ortadoğu’nun salgından en çok etkilenen ülkesi İran’da Mart ayı ortasından bu yana önlemler devam ediyor.

BOLSONARO, KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ KARŞITI GÖSTERİYE KATILDI

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkedeki ölüm sayılarına ilişkin sözlerine gelen tepkiler devam ederken, Pazar günü taraftarlarının düzenlediği bir gösteriye katıldı.

Başkanlık sarayından çıkan Bolsonaro, Ulusal Kongre ve Yüksek Mahkeme’yi protesto eden yüzlerce taraftarını selamladı. Jair Bolsonaro, ülkenin ekonomik ve sosyal olarak açılması gerektiğini savunan açıklamalar yapıyor.

Brezilya lideri geçen hafta içinde, ölüm sayılarındaki artışa ilişkin gelen bir soruya da “Ne olmuş yani? Üzgünüm. Daha başka ne yapmamı bekliyorsunuz?” yanıtını vermişti.

BREZİLYA, DÜNYANIN YENİ SALGIN MERKEZİ OLABİLİR

Latin Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’nın sağlık sisteminin koronavirüs yüzünden çökme sınırına dayandığı aktarılıyor.

Ülkenin dünyanın yeni hastalık merkezlerinden birine dönüşmesinden korkuluyor.

Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas’ın en büyük şehri Manaus kentinden gelen işaretler de özellikle Amazon havzasında koronavirüs salgınının ağır sonuçlara yol açtığını gösteriyor.

Bölgede toplu mezarların açılması için talimat verilmek zorunda kalındığı, hastane yataklarının yüzde 90’ının kullanımda olduğu duyuruldu. Eyalette tüm ülkedeki en yüksek ölüm oranları kaydediliyor.

JAPONYA, OLAĞANÜSTÜ HALİ UZATIYOR

Japonya koronavirüs nedeniyle ilan ettiği olağanüstü hâli 31 Mayıs’a kadar uzatacak. Söz konusu bilgi, ekonomiden sorumlu bakanlardan Yasutoşi Nişimura tarafından paylaşıldı.

Japonya, 3 Mayıs’ta 199 yeni vaka ve 18 can kaybı açıklamıştı.

BELÇİKA’DA KISMİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Belçika’da Kovid-19 salgını kapsamında uygulanan “kısmi tecrit” bugünden itibaren gevşetiliyor.

Ülkede ilk aşamada bugünden itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla bazı iş yerlerinin açılmasına izin verilirken, bisiklete binmek ya da en çok üç kişiye kadar grup halinde yürüyüş serbest olacak.

Sosyal mesafe kurallarına uyamayan iş yerleri ve şirketler evden çalışmaya devam edecek.

Otobüs ve tren seferlerinin artırılacağı ülkede, toplu taşıma araçlarında 12 yaş üstü için maske kullanımı zorunlu olacak.

Manifatura ve tuhafiye dükkanlarının da faaliyete başlayacağı Belçika’da, maske satış ve dağıtımı yaygınlaştırılacak.

YENİ ZELANDA’DA YENİ VAKA TESPİT EDİLMEDİ

Yeni Zelanda’da martın ortasından bu yana ilk kez son 24 saatte Kovid-19 vakasına rastlanmadı.

New Zealand Herald’ın haberine göre, Yeni Zelanda’da yaklaşık 50 gündür ilk kez, yapılan testler sonucu yeni Kovid-19 vakası tespit edilmedi.

DİĞER ÜLKELERDE GEVŞETİLEN YASAKLAR

6 haftalık olağanüstü hal sonunda Portekiz bugün 3 aşamalı ‘hayata dönüş’ planını devreye soktu.

Tayland’da bazı iş yerlerinin ve parkların açılmasına izin verildi.

Hong Kong’da kamu çalışanları işlerine geri dönerken, açık hava tesisler, kütüphaneler ve müzeler açılıyor.

Avustralya’da da birçok eyalette izin verilen açık hava aktiviteleri artırıldı.

Ürdün’de tüm ekonomik faaliyetlerin devam etmesine izin verildi.

Tunus’ta kamu ve endüstri sektörlerinde çalışanların yarısı iş yerlerine geri gönüyor. Çalışanların maske takma zorunluluğu var.

Mısır’da oteller kapasitenin yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yerli turistlere açıldı.

CAN KAYIPLARI VE VAKA SAYILARININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER:
ABD

Vaka sayısı 1 milyon 188 bin 421. (Worldometers – TSİ 13.00)

Ölü sayısı 68 bin 602. (Worldometers – TSİ 13.00)

İTALYA

Vaka sayısı 1389 artışla 210 bin 717’ye çıktı

Ölü sayısı 174 artarak 28 bin 884 oldu. İtalya’da 10 Mart’tan bu yana en düşük günlük ölü sayısı kayıtlara geçmiş oldu.

İNGİLTERE

Vaka sayısı 186 bin 599. (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 28 bin 446. (Worldometers TSİ 13.00)

İSPANYA

Vaka sayısı 545 artışla 218 bin 11’e ulaştı.

Ölü sayısı 164 artarak 25 bin 428’e çıktı.

FRANSA

Vaka sayısı 387 artarak 202 bin 54’e çıktı.

Ölü sayısı 135 artarak 24 bin 895’e çıktı. Bu rakam virüsün hızını arttırmaya başladığı 22 Mart tarihinden bu yana kaydedilen en düşük seviye.

ALMANYA

Vaka sayısı 679 artarak 163.175’e çıktı

Can kaybı 43 artarak 6.692 oldu.

HOLLANDA

Vaka sayısı 40 bin 571.  (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 5.056. (Worldometers TSİ 13.00)

BELÇİKA

Vaka sayısı 361 artarak 50 bin 267’ye çıktı.

Ölü sayısı 80 artarak 7 bin 924 oldu.

RUSYA

Vaka sayısı 10 bin 581 145 bin 268’e çıktı.

Can kaybı 76 kişi artarak 1 356’ya çıktı.

İRAN

Vaka sayısı 1223 artarak 98 bin 647’ye çıktı.

Ölü sayısı 74 artarak 6 277’ye çıktı.

ÇİN

Vaka sayısı 82.880. (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 4.633. (Worldometers TSİ 13.00)

BREZİLYA

Vaka sayısı 4 bin 588 artarak 101 bin 147’ye çıktı.

Ölü sayısı 275 artarak 7 bin 25’e çıktı.

KANADA

Vaka sayısı 4 bin 664 artarak 59 bin 474’e çıktı.

Ölü sayısı 312 artarak 3 bin 7742e çıktı.

ABD Dışişleri Bakanı da “Virüs Çin’deki laboratuvardan çıktı” dedi

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Popular