Connect with us

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Avrupa ve Asya’da birçok ülkede kısıtlamalar kaldırılıyor

Dünyada koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bine yaklaştı. Vaka sayısı ise 3,5 milyonun üzerinde. Vaka ve ölü sayılarının düşüşte olduğu birçok ülkede kısıtlamalar kaldırılmaya başladı.

BOLD – Worldometer sitesinin verilerine göre (TSİ 13.00 itibariyle) dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 582 bin 233. Hastalığa yakalananlardan 248 bin 558’i hayatını kaybetti. 1 milyon 159 bin 953 kişi ise hastalığı yenmeyi başardı.

Özelliklle Avrupa’da en kötünün geride kalmaya başladığı görülüyor. Avrupa ve Asya’da birçok ülkedeki kısıtlamalar bu haftadan itibaren kademeli olarak gevşetiliyor.

DSÖ: AŞI GELİŞTİRİLİNCEYE KADAR TEMKİNLİ OLUN”

Dünyanın bir kısmında koronavirüs salgınıyla mücadelede ilerleme kaydedilirken önlemler kademeli olarak kaldırılarak normalleşme için ilk adımlar atılıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı geliştirilinceye kadar normalleşme adımlarının riskli olduğunu vurguladı.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, bazı ülkelerin salgının en şiddetli olduğu merkez noktasında yer alırken, rakamlarda düşüş görülen bazı ülkelerinse salgının kontrol edilebilir olduğunu gösterdiklerini kaydetti.

Cenevre’den çevrimiçi olarak Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Ryan, ‘‘Bu anlamda umut var’’ diye konuştu.

Dünyanın farklı bölgelerinde virüsün izlediği rotanın farklı seyrettiğini söyleyen Ryan, öğrendiğimiz şey virüsü kontrol altına alarak normal ekonomik ve sosyal hayata geçmenin mümkün olduğu, ancak bunu yeni bir yolla, büyük dikkat ve tedbirle yapmalıyız’’ diye konuştu.

TRUMP: ÖLÜ SAYISI 100 BİNİ BULABİLİR

ABD Başkanı Donald Trump, ABD”de virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu 100 bin kişinin ölebileceğini belirtti.

Trump, yönetiminin salgının başlangıcında çok yavaş davrandığı şeklindeki eleştirileri de reddetti.

“Doğru şeyi yaptık” diyen Trump, Çin’i bir kez daha salgının yayılmasını durdurmamakla ve bu konuda başarısız olmakla suçladı.

Trump, “Bence korkunç bir hata yaptılar ve bunu kabul etmek istemediler. Biz, oraya (Wuhan’a) erişim imkan verilmesini istedik. Bizi orada istemediler” diye konuştu.

ABD Başkanı ayrıca Amerikan istihabarat servislerinin de 23 Ocak’a kadar salgınla ilgili olarak kendisini uyarmadıklarını, kaygılarını dile getirmediklerini söyledi.

CNN ve ABC televizyonları ise 3 Ocak tarihinden itibaren Trump’a verilen istihbarat brifinglerinde koronavirüsten de bahsedildiğini bildirdi.

Amerika’da bu hafta 50 eyaletten 30’unda karantina koşulları gevşetilmeye başlanacak.

TRUMP: AŞI YIL SONUNDA HAZIR OLACAK

Virüs konusundaki aşı çalışmalarına da değinen Trump, gerekli aşı üzerinde sıkı bir çalışma yapıldığını ve 2020 sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

Trump, “Yaptığımız sıkı takip sonucunda beklediğimiz aşının 2020 sonunda bulunacağını düşünüyoruz. Şu an elimizde modeller var ve ikmal hattı kuruyoruz.” dedi.

Trump’ın bu sözlerinin Beyaz Saray Kovid-19’la Mücadele Görev Gücü üyelerinin ifadeleriyle çelişmesi ise dikkati çekti

İTALYA’DA YASAKLAR GEVŞETİLİYOR

Kovid-19 salgınının Avrupa’da en fazla can kaybına neden olduğu ülke olan İtalya, 2 aylık sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından bugün kademeli olarak yeniden sokaklara geri dönmeye başlıyor.

İtalyanların artık dışarıda egzersiz yapmasına ve aynı bölgedeki akrabalarını, maske takmak koşuluyla, ziyaret etmesine izin verilecek. Ülkedeki parklar da açılırken, restoranlar da paket servis yapabilecek.

Ayrıca 15 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze törenlerine de izi verilecek.

İtalya, koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulayan ilk ülke olmuştu.

FRANSA KISITLAMALARI ESNETMEYE BAŞLADI

Kovid-19 kısıtlamalarını esnetmeye başlayan Fransa’da Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Schengen bölgesi ve İngiltere’den ülkeye girenlerin karantina uygulamasına tabi tutulmayacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığından pazar günü yapılan açıklamada, AB, Schengen bölgesi ve İngiltere’den gelenlerin 2 haftalık izolasyondan muaf tutulacağı belirtildi.

Hükümet, önceki gün Kovid-19 kriziyle mücadele için ilan edilen olağanüstü halin en az 24 Temmuz’a kadar uzatılacağını ve Fransa’ya giren herkesin 2 hafta karantinada kalacağını açıklamıştı.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı, mart ayı ortalarında başta Almanya sınırı olmak üzere başlatılan sıkı sınır kontrollerine devam edileceğini bildirdi.

Ülkede 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaların esnetilmesi planlanıyor. Bu kapsamda okulların ve bazı işletmelerin yeniden açılması ve 100 kilometreye kadar belgesiz seyahat edilebilmesi bekleniyor.

ALMANYA’DA BİNLERCE ÖĞRENCİ OKULA BAŞLADI

Almanya’da koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi sürecinde yüz binlerce öğrenci bugün yeniden okula başladı. Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 6 haftadır tatil olan okullarda derslere kademeli olarak yeniden başlandı. İlk aşamada ilk ve orta düzeyli okulların son sınıf öğrencileri ve bitirme sınavlarına girecek olanlar okula başladı. Diğer sınıflar ise önümüzdeki haftalarda okula devam edecekler. Sınıflarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına özellikle dikkat edileceği belirtildi.

RUSYA’DA VAKA SAYILARI 10 BİNER ARTTI

Rusya’da 10 bin 581 kişide daha koronavirüs görüldüğü ve toplam vaka sayısının 145 bin 268’e yükseldiği açıklandı.

Ülkede dün de vaka sayısı 10 binden fazlaydı. Rusya’da böylece vaka sayıları 2 gün üst üste 10 biner artmış oldu.

Rusya dünyada vaka sayısında son dönemde Türkiye, Brezilya, İran ve Çin’i geçerek yedinci sıraya yükseldi.

EXPO-2020 ERTELENDİ

Dubai’de düzenlenecek Expo 2020’nin Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Ekim 2021’e erteleneceği bildirildi.

Paris merkezli Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, üye ülkeler arasında çoğunluğun isteği doğrultusunda küresel Expo 2020 fuarının bir yıl ileri bir tarihe alınacağı duyuruldu.

BIE yaptığı basın açıklamasında, “Expo 2020’nin 1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasına ertelendiği Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından resmi olarak onaylanacak. Karar üçte ikilik çoğunlukla alındı” ifadeleri kullanıldı.

AB, AİR FRANCE’A 7 MİLYAR EUROLUK YARDIMI ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, koronavirüsün yol açtığı olumsuz ekonomik etkileri hafifletmek amacıyla Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France’a 7 milyar euro acil destek sağlamasına yeşil ışık yaktı.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Mart ayı ortasında Kovid-19 salgını nedeniyle üye ülkelerin mali zorluklar çeken şirketlere yardım edebilmesi için devlet yardımlarına yönelik kuralları gevşetti.

Fransa ve Hollanda, her bir ülke olarak Air France-KLM grubunun yüzde 14’üne sahip.

KKTC’DE KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SONA ERDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 23 Mart’tan bu yana uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı sona erdi.

KKTC Bakanlar Kurulunun 29 Nisan’da aldığı karara göre, gündüzleri uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı bugün son buldu.

İRAN CAMİ VE OKULLARI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

İran istikrarlı olarak koronavirüs vakalarının görülmediği yerlerde camileri ve okulları açtı. Buna göre bugün 132 düşük riskli bölgede okul ve camiler açıldı. Bu bölgelerde Cuma namazları da yeniden başlayacak.

İran Sağlık Bakanlığı ülkede risk durumu yüksek bölgeleri ‘‘kırmızı’’, orta riskli ‘‘yerleri’’ sarı ve düşük riskli bölgeleri ‘‘beyaz’’ olarak işaretledi.

İran’da şehirler arası seyahatler başlatıldı, bazı sağlık yetkililerinin uyarılarına rağmen büyük alışveriş alışveriş merkezleri de kapılarını açtı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, okulların ve üniversitelerin kapalı kalmaya devam edeceğini, kültürel etkinliklerle spor etkinliklerinin de yasaklı olmaya devam ettiğini bildirdi. Okulların düşük riskli bölgelerde 16 Mayıs’tan itibaren açılacağı belirtildi.

Ortadoğu’nun salgından en çok etkilenen ülkesi İran’da Mart ayı ortasından bu yana önlemler devam ediyor.

BOLSONARO, KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ KARŞITI GÖSTERİYE KATILDI

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkedeki ölüm sayılarına ilişkin sözlerine gelen tepkiler devam ederken, Pazar günü taraftarlarının düzenlediği bir gösteriye katıldı.

Başkanlık sarayından çıkan Bolsonaro, Ulusal Kongre ve Yüksek Mahkeme’yi protesto eden yüzlerce taraftarını selamladı. Jair Bolsonaro, ülkenin ekonomik ve sosyal olarak açılması gerektiğini savunan açıklamalar yapıyor.

Brezilya lideri geçen hafta içinde, ölüm sayılarındaki artışa ilişkin gelen bir soruya da “Ne olmuş yani? Üzgünüm. Daha başka ne yapmamı bekliyorsunuz?” yanıtını vermişti.

BREZİLYA, DÜNYANIN YENİ SALGIN MERKEZİ OLABİLİR

Latin Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’nın sağlık sisteminin koronavirüs yüzünden çökme sınırına dayandığı aktarılıyor.

Ülkenin dünyanın yeni hastalık merkezlerinden birine dönüşmesinden korkuluyor.

Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas’ın en büyük şehri Manaus kentinden gelen işaretler de özellikle Amazon havzasında koronavirüs salgınının ağır sonuçlara yol açtığını gösteriyor.

Bölgede toplu mezarların açılması için talimat verilmek zorunda kalındığı, hastane yataklarının yüzde 90’ının kullanımda olduğu duyuruldu. Eyalette tüm ülkedeki en yüksek ölüm oranları kaydediliyor.

JAPONYA, OLAĞANÜSTÜ HALİ UZATIYOR

Japonya koronavirüs nedeniyle ilan ettiği olağanüstü hâli 31 Mayıs’a kadar uzatacak. Söz konusu bilgi, ekonomiden sorumlu bakanlardan Yasutoşi Nişimura tarafından paylaşıldı.

Japonya, 3 Mayıs’ta 199 yeni vaka ve 18 can kaybı açıklamıştı.

BELÇİKA’DA KISMİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Belçika’da Kovid-19 salgını kapsamında uygulanan “kısmi tecrit” bugünden itibaren gevşetiliyor.

Ülkede ilk aşamada bugünden itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla bazı iş yerlerinin açılmasına izin verilirken, bisiklete binmek ya da en çok üç kişiye kadar grup halinde yürüyüş serbest olacak.

Sosyal mesafe kurallarına uyamayan iş yerleri ve şirketler evden çalışmaya devam edecek.

Otobüs ve tren seferlerinin artırılacağı ülkede, toplu taşıma araçlarında 12 yaş üstü için maske kullanımı zorunlu olacak.

Manifatura ve tuhafiye dükkanlarının da faaliyete başlayacağı Belçika’da, maske satış ve dağıtımı yaygınlaştırılacak.

YENİ ZELANDA’DA YENİ VAKA TESPİT EDİLMEDİ

Yeni Zelanda’da martın ortasından bu yana ilk kez son 24 saatte Kovid-19 vakasına rastlanmadı.

New Zealand Herald’ın haberine göre, Yeni Zelanda’da yaklaşık 50 gündür ilk kez, yapılan testler sonucu yeni Kovid-19 vakası tespit edilmedi.

DİĞER ÜLKELERDE GEVŞETİLEN YASAKLAR

6 haftalık olağanüstü hal sonunda Portekiz bugün 3 aşamalı ‘hayata dönüş’ planını devreye soktu.

Tayland’da bazı iş yerlerinin ve parkların açılmasına izin verildi.

Hong Kong’da kamu çalışanları işlerine geri dönerken, açık hava tesisler, kütüphaneler ve müzeler açılıyor.

Avustralya’da da birçok eyalette izin verilen açık hava aktiviteleri artırıldı.

Ürdün’de tüm ekonomik faaliyetlerin devam etmesine izin verildi.

Tunus’ta kamu ve endüstri sektörlerinde çalışanların yarısı iş yerlerine geri gönüyor. Çalışanların maske takma zorunluluğu var.

Mısır’da oteller kapasitenin yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yerli turistlere açıldı.

CAN KAYIPLARI VE VAKA SAYILARININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER:
ABD

Vaka sayısı 1 milyon 188 bin 421. (Worldometers – TSİ 13.00)

Ölü sayısı 68 bin 602. (Worldometers – TSİ 13.00)

İTALYA

Vaka sayısı 1389 artışla 210 bin 717’ye çıktı

Ölü sayısı 174 artarak 28 bin 884 oldu. İtalya’da 10 Mart’tan bu yana en düşük günlük ölü sayısı kayıtlara geçmiş oldu.

İNGİLTERE

Vaka sayısı 186 bin 599. (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 28 bin 446. (Worldometers TSİ 13.00)

İSPANYA

Vaka sayısı 545 artışla 218 bin 11’e ulaştı.

Ölü sayısı 164 artarak 25 bin 428’e çıktı.

FRANSA

Vaka sayısı 387 artarak 202 bin 54’e çıktı.

Ölü sayısı 135 artarak 24 bin 895’e çıktı. Bu rakam virüsün hızını arttırmaya başladığı 22 Mart tarihinden bu yana kaydedilen en düşük seviye.

ALMANYA

Vaka sayısı 679 artarak 163.175’e çıktı

Can kaybı 43 artarak 6.692 oldu.

HOLLANDA

Vaka sayısı 40 bin 571.  (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 5.056. (Worldometers TSİ 13.00)

BELÇİKA

Vaka sayısı 361 artarak 50 bin 267’ye çıktı.

Ölü sayısı 80 artarak 7 bin 924 oldu.

RUSYA

Vaka sayısı 10 bin 581 145 bin 268’e çıktı.

Can kaybı 76 kişi artarak 1 356’ya çıktı.

İRAN

Vaka sayısı 1223 artarak 98 bin 647’ye çıktı.

Ölü sayısı 74 artarak 6 277’ye çıktı.

ÇİN

Vaka sayısı 82.880. (Worldometers TSİ 13.00)

Ölü sayısı 4.633. (Worldometers TSİ 13.00)

BREZİLYA

Vaka sayısı 4 bin 588 artarak 101 bin 147’ye çıktı.

Ölü sayısı 275 artarak 7 bin 25’e çıktı.

KANADA

Vaka sayısı 4 bin 664 artarak 59 bin 474’e çıktı.

Ölü sayısı 312 artarak 3 bin 7742e çıktı.

ABD Dışişleri Bakanı da “Virüs Çin’deki laboratuvardan çıktı” dedi

Dünya

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Martinez, ‘kara para aklama’ ve ‘organize dolandırıcılıkta suç ortaklığı’ yapmakla suçlanıyor.

BOLD – Ortadoğu’da tarihi eser kaçakçılığına karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren Martinez hakkında savcılık tarafından adli denetim kararı çıktı.

ABU DABİ ŞUBESİNE ALINAN ESERLER

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü “le Canard enchaîné” gazetesi, Martinez’in Louvre’un Abu Dabi kentindeki şubesi adına satın alınan eserlerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlığa göz yummakla suçlandığını yazdı.

SAHTE BELGELERE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

Euronews’in haberine göre Martinez, milyonlarca Euro karşılığında satın alınan Mısır antik döneminin beş parçası için düzenlenen sahte belgelere “göz yummakla” suçlanıyor.

2013 ile 2021 yılları arasında Louvre Müzesi’nin Müdürü olarak görev yapan Jean-Luc Martinez, daha sonra ülkesinde kültürel miras alanında uluslararası işbirliğiyle ilgili temsilci görevine getirilmişti.

Fransa’da istikrarın olmadığı bazı Ortadoğu ülkelerinde tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili 2018 yılında başlatılan ve 2020’de sorgu hakimine devredilen adli kovuşturma temelinde, ön soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

SORUŞTURMADA MISIR, LİBYA, YEMEN VE SURİYE’NİN ADI GEÇİYOR

Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada adı geçen ülkelerin Mısır, Libya, Yemen ve Suriye olduğu belirtiliyor.

Fransız yargısının, Abu Dabi’deki Louvre Müzesi adına Mısır’dan yasa dışı yollarla çıkartıldığı iddia edilen 5 eserin galeriler yoluyla satın alınması sırasında yapıldığı iddia edilen yasa dışı eylemlere özellikle yoğunlaştığı bildirildi.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Dünya

Gizliliği ihlal eden Twitter’a ABD’de ceza: 150 milyon dolar ödeyecek

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliğini koruyamadığı gerekçesiyle Twitter’e 150 milyon dolar para cezası kesti.

BOLD – Sosyal medya platformu Twitter, ABD’de, kişisel verileri ihlalden para cezasına çarptırıldı. Kişisel verilerin gizliliğini koruyamayan Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek.

6 YIL GÜVENLİK İHLALİ TESPİT EDİLDİ

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, Twitter’ın kullanıcı verilerinin “gizliliğini ve güvenliğini” Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi. Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu dönemde, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak için telefon numaraları ve e-posta adreslerini kullanmadığı, aynı zamanda bu bilgilerin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

 

İzmir’de TEM polisi dronla çekip medyaya servis etti: 21 kişiye ters kelepçeli gözaltı

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail ziyareti sonrası basın açıklaması yapan İsrailli Bakan Yair Lapid, Tevrat’a göre her İsraillinin Türk pasaportu hakkı olduğunu söyledi. Lapid, Çavuşoğlu’nun Türkiye davetini ise “döner olacaksa gelirim” diyerek cevapladı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıllık aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı oldu.

Mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “yeni bir başlangıç” mesajları verdi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgedeki iki önemli güç olduğunu ve çok uzun bir ortak tarih ve geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Lapit Tevrat’tan da alıntılar yaptı.

Lapid, ilk kez Türkiye’nin Harran kentinde kitap gönderilen İbrahim Peygamberin, “Ülkenizden ailenizden ve atalarınızın evinden ayrılıp size gösterdiğimiz topraklara gidin” denilmesi üzerine buradan yürüyerek İsrail topraklarına vardığını, çocuklarından Yahudi toplumunun doğduğunu anlattı.

Bunları anlattıktan sonra Çavuşoğlu’na dönen Lapid, “Konsolosluk hizmetlerinizi korkutmak istemiyorum sayın Bakan, ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz ve hepimiz aslında Türk pasaportu alma hakkına sahibiz” dedi.

İSRAİLLİLER SİZİ ÇOK SEVİYOR

Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, diplomasinin ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor” diyen Lapid sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kadar basit. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar… Bugün ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

DÖNER OLACAKSA GELİYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonunda Lapid’i Türkiye’ye davet ederek “Türkiye’ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum” dedi. Lapid’in “Döner kebap olacaksa geliyorum” yanıtı gülüşmelere neden oldu.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar