Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çılgın projelerin millete bedeli 1 trilyonu aştı

Doların 7 lirayı aşması sonrası müşteri garantili çılgın projeler için ödenecek bedel arttı. Kamu Özel İşbirliği ile hayata geçirilen dev projeler için hazineden çıkacak toplam para 1 trilyon lirayı aştı.

BOLD – Psikolojik sınır olarak da kabul edilen 7 lira barajını kıran dolar, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ile hayata geçirilen dev projelerin finansal risklerini de artırıyor. Mayıs başındaki 7.05 TL’lik kur üzerinden KÖİ projelerindeki taahhütlerin TL karşılığı 1 trilyon lirayı aştı.

GARANTİ BEDELİ 537 MİLYARDAN 1 TRİLYONA YÜKSELDİ

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre şehir hastaneleri, ulaştırma projeleri ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne ilişkin taahhütlerin toplamı 142.8 milyar dolara ulaşıyor. Mayıs başındaki 7.01 TL’lik kur üzerinden bu taahhütlerin TL karşılığı 1 trilyon lirayı aşıyor. Oysa, KÖİ borçları doların 3.76 lira olduğu 2 Ocak 2018’de yaklaşık 537 milyar TL seviyesindeydi. Bu süredeki TL cinsinden taahhüt artışı yaklaşık 464 milyar TL oldu.

HASTANELERE 81.2 MİLYAR DOLAR GARANTİ

KÖİ alanında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Uğur Emek, kurlardaki değişmelerin sözleşmelerdeki yükümlülükler üzerindeki etkilerini hesapladı. Şehir hastanelerinde Sağlık Bakanlığı kullanım ve hizmet bedeli şeklinde iki tür ödeme yapıldığını belirten Emek, 25 yıllık dönemdeki taahhüt toplamının 81.2 milyar dolar olduğunu aktardı. Gebze-İzmir Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı ve Zafer Havalimanı ulaştırma projelerinde ise yolcu/trafik garantisinden doğan toplam yükümlülük 26.4 milyar dolar, Akkuyu Nükleer Enerji elektrik satın alma garantisi ise 35.2 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

KUR ARTIŞININ PROJE MALİYETLERİNE ETKİSİ BÜYÜK

“10 kuruş hiç bu kadar önemli olmamıştı” diyen Prof. Emek, “Kurdaki her 10 kuruşun taahhütlerin toplamı 142.8 milyar dolar olarak hesaplanan KÖİ projelerindeki etkisi 14.3 milyar TL oluyor. 10 kuruşluk kur artışından kaynaklanan bu fark 520 bin asgari ücretlinin bir yıllık maaşına denk düşüyor” dedi.

 

Türkiye’de bugünkü vaka sayısı 1614

Ekonomi

TÜİK yine şaşırttı: Salgın döneminde işsizlik 456 bin kişi azaldı!

Açıkladığı verilerin güvenirliliği tartışılan TÜİK, yine tartışmalı bir veriyi kamuoyuna duyurdu. TÜİK’e göre pandeminin sürdüğü ağustos ayında işsizlik oranı 0,8 puan azaldı. İşsiz sayısı da 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos dönemine ait işgücü istatistiklerini yayımladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşti.

İSTİHDAM EDİLENLERİN SAYISI 975 BİN KİŞİ AZALDI

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 975 bin kişi azalarak 27 milyon 554 bin kişi, istihdam oranı ise 2,4 puanlık azalış ile yüzde 43,9 oldu. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 314 bin, sanayi sektöründe 91 bin, hizmet sektöründe 717 bin kişi azalırken inşaat sektöründe ise 147 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,2’si tarım, yüzde 19,8’i sanayi, yüzde 6,2’si inşaat, yüzde 54,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı.

KAYIT DIŞI ÇALIŞAN SAYISI DA DÜŞTÜ

İşgücü 2020 yılı Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 431 bin kişi azalarak 31 milyon 749 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 3,3 puanlık azalış ile yüzde 50,6 olarak gerçekleşti. Ağustos 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,2 puan azalarak yüzde 32,9 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,8 puan azalarak yüzde 20,6 oldu.

RTÜK verileriyle basın özgürlüğünün resmi: İstifa haberini 1.775 kanal veremedi

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni bakan piyasalara güven vermedi: Dolar yeniden yükselişte

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifası sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Lütfi Elvan piyasalara güven vermedi. 8 TL’ye kadar gerileyen dolar yeniden 8.38 seviyelerine kadar çıktı.

BOLD – Damat Berat Albayrak’ın istifası sonrası dün 8 TL’ye kadar çekilen dolar/TL kuru bu sabah 8.38’e kadar çıktı. Euro da dünkü sert düşüş sonrasında bugün 9.92 seviyesine kadar yükseldi.

EURO YENİDEN 10 TL SINIRINDA

Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atandı. Bu karar sonrası döviz piyasaları güne yükselişle başladı. Türk Lirası’nın dün yüzde 6 değer kazanmasının ardından dolar bugün sert bir yükselişle 8.38 seviyesine kadar çıktı Dün 9.50 seviyesine kadar gerileyen euro ise bu sabah 9.92 seviyesine kadar yükseldi. Piyasalar 19 Kasım tarihli Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor.

RTÜK verileriyle basın özgürlüğünün resmi: İstifa haberini 1.775 kanal veremedi

Okumaya devam et

Ekonomi

Damat Albayrak görevinde hiçbir hedefi tutturamadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi süresince hiçbir hedefi tutturamadı. Dolar kurunun bu yıl için ortalama 6.91 olması hedefi ise hezimetle sonuçlandı.

BOLD – İstifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görev süresince ekonominin temel göstergelerine ilişkin hiçbir hedef tutmadı.

EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ RAFA KALDIRILDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Albayrak döneminde hazırlanan ve yeni ekonomi programı (YEP) adı verilen orta vadeli programlarda (OVP) çalışanlarla ilgili çeşitli düzenlemeler yer aldı. “Reel sektöre TL cinsinden ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlayacağı” gerekçesiyle tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) gündeme getirildi. TES ile birlikte kıdem tazminatı da fona dönüştürülecekti. Sendikaların tepkisi üzerine düzenleme rafa kaldırıldı.

2023 KUR HEDEFİNE 2020’DE ULAŞILDI

Büyümenin bu yıldan başlayarak sonraki yıllarda yüzde 5 olması öngörüldü. Yeni YEP’te bu yıl için 0.3’e çekilmek zorunda kalındı, işsizlik bu yıl 11.8’e indirilecekti, yüzde 13.8’e çıkarıldı, enflasyon bu yıl 8.5’e inecekti, 10.5’e çıkarıldı, bütçe 138.9 milyar açık verecekti, 239.2 milyar lirayı buldu. Üstelik bunlar Merkez Bankası’nın kâr ve ihtiyaç akçesinden Hazine’ye yapılan aktarmalara karşın bu hedefler tutturulabildi. Bu yıl için ortalama dolar kuru 6.91 olması beklenirken kur 8.50’nin üzerine çıktı.

Berat Albayrak’ın istifası 27 saat sonra kabul edildi

Okumaya devam et

Popular