Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’e yönelik suçlamalara Trump’a anlatır gibi cevap verdiler

Çin’in Ankara Büyükelçiliği paylaştığı bir animasyon filmiyle, pandemi konusunda Çin’i suçlayan ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimini esprili bir dille eleştirdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump ellerinde koronavirüsün Çin tarafından laboratuvarda üretildiğine dair güçlü delillerin bulunduğunu açıklamasının yankıları sürüyor. Açıklamalara Çin’den de tepkiler var. Gerilimin ilerleyen dönemde devam etmesi beklenirken, Çin’in Ankara Büyükelçiliği, sosyal medyada paylaştığı bir animasyon filmi ile iddialarla dalga geçti.

Videoda Çin ve ABD yönetimleri, salgının başladığı günlerden bu günlere yapılan açıklamaları karikatürize edilerek tartıştırılıyor. Görüntülerde ABD ve Trump’ın “Çin yalan söyledi ve insanlar öldü” ya da “Çin her şeyi gizledi” söylemlerine de esprili bir dille eleştiri var.

Gençlerin ‘sandık’ göndermesi Erdoğan’ın uykusunu kaçırdı

Dünya

Time dergisi 97 yıllık tarihinde ilk kez kapak logosunu değiştirdi

3 Kasım Salı günü yapılacak başkanlık seçimi için ABD’lilere oy kullanma çağrısında bulunan Time dergisi, 1923 yılında yayımlanan ilk sayısından bu yana ilk kez kapaktaki logosunu değiştirdi.

BOLD – Time dergisi, ABD seçiminden bir gün önce raflardaki yerini alacak olan sayısında kapak logosu ‘Vote’ olarak değiştirdi. Time’ın Genel Yayın Yönetmeni ve CEO’su Edward Felsenthal, kapak logosu ile ilgili kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin sonucundan dünyayı daha fazla şekillendirecek birkaç olay var. Amerikalılar, kendimize ait bir sıfırlama düğmesine ulaşma zamanının gelip gelmediğine karar verirken, bu sayı, 2020 kampanyasının kapanış günlerine ilişkin özel bir rapor içeriyor. Time’nin ulusal siyasi muhabiri Molly Ball, ‘3 Kasım’da, bu son dört rahatsız edici yılın ne anlama geldiği sorusuna nihayet bir yanıt alacağız. Bu, hangi politika önerilerini izleyeceğimizle ilgili değil, toplum olarak hangi gerçeklikte yaşamaya karar verdiğimizle ilgili bir karardır’ diyor. Yaklaşık 100 yıllık geçmişimizde ilk kez, ABD baskımızın kapağındaki logomuzu şu zorunlulukla değiştirdik: Hepimiz oy kullanma hakkını kullanmalıyız. Yardımcı olmak için okuyuculara bu olağanüstü yılda nasıl güvenli oy kullanacaklarına dair bir rehber sağladık. Kapaktaki sanat eseri daha önceden çalışmaları ile iki kez Time kapağı olan Shepard Fairey’e ait. Fairey, -Portredeki özne bir pandemi sırasında demokrasiye ilave zorluklar olduğunu bilse de, kişi oy vererek sesini ve gücünü kullanmaya kararlıdır- diyor.”

Okumaya devam et

Dünya

“Aradığınız sayfa yok! Tıpkı Türkiye’de basın özgürlüğü olmaması gibi…”

ABD’de medya çalışmaları alanında faaliyet gösteren resmi devlet kurumu ABD Küresel Medya Ajansı, internet sitesinde hatalı aramalarda Türkiye’deki sorunlu ifade özgürlüğüne gönderme yapıyor. Sitede yanlış aramalar yapıldığında, “Üzgünüz. Aradığınız sayfa bulunmamaktadır. Tıpkı Türkiye’de basın özgürlüğünün olmaması gibi” uyarısı yer alıyor.

BOLD – ABD resmi devlet kurumu Küresel Medya Ajansı (US Agency For Global Media, USAGM), sitesinde hatalı aramalarla ilgili Türkiye’nin ifade özgürlüğünü kısıtlamasını eleştiren mesaj paylaşmaya başladı.

Voice of America (VOA), Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), Radio Free Asia (RFA), Küba Yayıncılığı Ofisi (OCB), Al Hurra TV ve Ortadoğu Yayın Ağları (MBN) adlı kuruşları çatısı altında toplayan kurumun sitesinde yanlış aramalar yapıldığında, “Üzgünüz. Aradığınız sayfa bulunmamaktadır. Tıpkı Türkiye’de basın özgürlüğünün olmaması gibi” ifadesi kullanılıyor. Bu uyarıdaki ülke ismi anlık olarak değişiyor. Hatalı aramalarda Suriye, Rusya, İran, Çin, Irak, Afganistan, Küba, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kazakistan, Katar, Nijerya ve Kuzey Kore gibi basın özgürlüğü açısından eleştirilen ülkelerin isimleri yer alıyor.

ABD Küresel Medya Ajansı basın özgürlüğü

GAZETECİLER HER GÜN RİSK ALTINDA

Devamında “Aradığınızı bulmanıza yardımcı olması için arama özelliğimizi kullanın. Dünya genelinde basın özgürlüğüne gelince, bunun üzerinde çalışıyoruz. Nasıl olduğunu buradan öğrenin: Basına Yönelik Tehditler” ifadesine yer veriliyor. Sitede verilen linkte de “USAGM ağları için haber yapan gazeteciler her gün risk altında. Bağımsız medyayı bastırarak ve görevlerini yapan gazetecileri hedef alarak uluslararası standartları ihlal eden bu tür eylemleri şiddetle kınıyoruz” açıklaması bulunuyor.

TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAYAN ÜLKELER ARASINDA

Sitede ayrıca, basının “özgür” (mavi) ya da “kısmen özgür” (kahverengi) olarak listelendiği ülkelerle “özgür değil” (kırmızı) şeklinde tanımlandığı ülkeler harita halinde veriliyor . Türkiye, basın özgürlüğü olmayan ülkeler için kullanılan kırmızı renkle tanımlanıyor.

9 ayda 20 gazeteci tutuklandı 29 basın mensubu mahkum edildi

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den Karabağ konusunda Türkiye açıklaması: Anlaşmazlıklarımız var

Dağlık Karabağ’da yaşanan gerilimle ilgili Türkiye ile aynı düşüncede olmadıklarını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aliyev ve Paşinyan ile sürekli temas halinde olduğunu açıkladı.

BOLD – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’da yaşanan gerilimle ilgili Türkiye ile aynı düşüncede olmadıklarını belirtti. Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren çatışmalarda 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini belirten Putin, anlaşmazlıklar konusunda ödün verilebilecek noktalar bulunması gerektiğini söyledi.

ONLARLA GÜNDE BİRKAÇ KEZ KONUŞUYORUM

Bir düşünce kuruluşunun sanal ortamda yapılan toplantısına katılan Putin, Aliyev ve Paşinyan ile sürekli temas halinde olduğunu açıkladı. Putin, “Onlarla günde birkaç kere konuşuyorum” ifadesini kullandı. Putin, iki ülkenin dışişleri bakanlarının Cuma günü Washington’da yapacakları görüşmeye değinerek, “Umarım, Amerikalı ortaklarımız da, uzlaşı sağlama noktasında bizimle uyum içinde hareket ederler” dedi.

İmamoğlu’nun çağrılmadığı İstanbul toplantısı sonrası Koca’dan korkutan açıklama

 

Okumaya devam et

Popular