Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Gıdadaki talep patlaması enflasyonu artırdı

Geçen ay koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan sokağa çıkma yasakları ve ardından gelen Ramazan ayı nedeniyle gıdada oluşan yoğun taleplerin getirdiği fiyat artışları enflasyonu yükseltti. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş de bu artışa engel olamadı.

BOLD – Gıda ve sağlık harcamaları dışında neredeyse ekonomide çarkları durma noktasına getiren koronavirüs salgını hayat pahalılığını körüklemeye devam ediyor. Karantina günleri Ramazan ayı ile de birleşince gıda fiyatlarında yüksek artışlara neden oldu. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşe rağmen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 10.94, aylık yüzde 0.85 olarak gerçekleşti.

ENERJİ FİYATLARI GERİLEDİ

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı enflasyon oranlarını dün açıkladı. Buna göre TÜFE yıllık yüzde 10.94, aylık yüzde 0.85 oldu. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 1.28 artarken, yıllık yüzde 6.71’e geriledi. Petroldeki keskin düşüş sonrasında enerji fiyatları aylık bazda yüzde 5, yıllık yüzde yüzde 3.3’e geriledi. Veriler geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek fiyat artışının yüzde 31.32 ile alkollü içecekler ve tütünde olduğunu gösterdi.

KONUT FİYATLARI YÜZDE 15 ARTTI

Gıda fiyatları da işlenmemiş gıdada görülen aylık yüzde 3.65’lik enflasyonun etkisiyle yıllık bazda yüzde 10’dan yüzde 11.28’e yükseldi. Çeşitli mal ve hizmetler grubundaki artış yüzde 20.34 olurken, konut fiyatlarının artışı yüzde 14.52 oldu. Sağlıkta yüzde 12.86, lokanta ve oteller grubunda yüzde 12.55, eğitim fiyatlarında ise yüzde 12.35 oranında artış oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 4.90 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 4.91 ile eğlence ve kültür ve yüzde 5.54 ile ulaştırma oldu. Mart ayında yüzde 10.49 olan çekirdek enflasyon hızla yükselerek nisanda yüzde 11.27’ye ulaştı.

“KORONA SONRASI GIDA KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA KALINABİLİR” UYARISI

CHP İzmir Milletvekili Ekonomist Selin Sayek Böke, koronavirüsden korunmanın bir gereği olarak tüketim alışkanlıklarının değiştiğini belirterek, “Enflasyon sepeti sadece temel ihtiyaçlarımızdan oluşuyor. Uçağa binmedik, berbere gitmedik, çok acil değilse giyim almadık. Ama kiramız vardı, sofraya gıda koyma ihtiyacımız vardı, çocukların eğitim ihtiyaçları değişti, ona uymamız gerekti. Bu gözle baktığımızda enflasyon gıdada yüzde 11.28. Bu veriyi politika yapıcılar korona sonrası bir gıda krizi ile karşı karşıya kalmamak için tarıma dönmeye, üretime dönmeye ihtiyaç var diye okumalı” dedi.

KURDA SIÇRAMA OLDUĞUNDA HER ŞEY DAHA ZOR OLACAK

Koronanın talebi böylesine düşürdüğü ve petrol fiyatlarının dibe çakıldığı bir dönemde enflasyon bu noktaya çıkmışsa, korona sonrası için şimdiden acil adımlar atılması gerektiğini belirten Böke, “Talep yeniden canlandığında, üretim yeniden başlayıp döviz kurundaki sıçramanın maliyet şoku gerçeğe dönüştüğünde enflasyon açısından her şey daha zor olacak” dedi.

Türkiye’de bugünkü vaka sayısı 1614

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP 2 milyara kurulacak endüstri bölgesinin yönetimini 6 günlük şirkete verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 milyarlık yatırımla kurulan Filyos Endüstri Bölgesi’ni yönetecek şirketi ihale yapılmadan belirledi. İskenderun’da kurulan şirketin 6 günlük olması ise dikkat çekti.

BOLD – Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, 1900 hektarlık alan üzerine kurulacak ve 2 milyar liralık kamu yatırımı yapılması planlanan Filyos endüstri bölgesinin yönetimi ve işletmesi tek bir bakan imzasıyla Tosyalı Holding’e verildi. İhaleyi alan şirketin 6 gün önce kurulduğu belirlendi.

“SIRADA LİMAN YÖNETİMİ VAR” İDDİASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başka talipli çıkmadığı için işi Tosyalı Holding’e verdiğini savundu. CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, “Karabük Demir Çelik Fabrikası bu işe talipti. Kamuoyuna duyurulsaydı, başka talipliler de çıkardı. Milli projenin milletten gizlenerek 6 gün önce kurulmuş bir şirkete verilmesi kabul edilemez” dedi. Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgazın lojistik üssü olacak Filyos limanının yönetiminin de Tosyalı Holdinge verileceği iddia ediliyor.

ŞİRKETİN MERKEZİ İSKENDERUN

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, 22 Mart 2019’da İskenderun’da Fuat Tosyalı ve ortakları tarafından Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi isminde bir şirket kurulduğunu belirtti. Demirtaş, bu şirketin 6 gün sonra Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetici şirketi olarak yetkilendirilme talebinde bulunduğunu ve işi aldığını söyleyerek, “Şirketi İskenderun’da kuruyorlar, işi alıyorlar. Zonguldak nere, İskenderun nere” dedi.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular