Bizimle iletişime geçiniz

Politika

16-19 Mayıs arasında 4 gün sokağa çıkma yasağı!

Kabine toplantısı sonrası basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona salgınına karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan, 16-19 Mayıs tarihleri arasında 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.  

BOLD – Türkiye’de korona salgınında vaka sayısındaki düşüşle birlikte normalleşme adımları atılmaya başlandı. Video konferansla gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası alınan yeni tedbirler hakkında açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 büyükşehir de uygulanan şehirlerarası giriş-çıkış yasağının kaldırıldığını ifade etti.  

Dünyanın korona salgınını yenmesi uzun süreceğini vurgulayan Erdoğan, “Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor. En küçük ihmalin salgının nasıl boyutlara yol açabileceği dünyada örnekleri vardır. Gerçekten zaruri bir işi olmadan dışarı çıkanlar, sokakta açık ve kapalı mekanlarda bulunanlar virüsü kendi elleriyle besliyorlar. Bu gerçeği nasıl kabul edip içselleştirirsek mücadelemizi öyle sürdürürüz” şeklinde konuştu.  

Korona nedeniyle 6 ay süreyle ertelenen SSK ve Bağ-kur primlerinin tutar olarak 40 milyar lirayı bulduğunu ifade eden Erdoğan, “Salgın sonrası siyasi ve ekonomik bakımdan ülkemizi daha avantajlı bir konuma getirmek istiyoruz. Sosyal koruma kalkanını daha da güçlendireceğiz. Milletimizi ve ülkemizi geliştirmeye, kalkındırmaya güçlendirmeye kararlıyız.” dedi.  

4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

“Dün saat 11 ile 15 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma imkânı verdik” diyen Erdoğan, “Bu vatandaşlarımızın kurallara uyarak görmekten memnun olduk. Cuma günü de 15-20 yaş grubu aynı imkândan yararlanacaktır. Herhangi bir olumsuzluk olmadığı sürece önümüzdeki haftalarda da uygulanacaktır. 16-17-18-19 Mayıs’ta yine sokağa çıkma kısıtlandırılması uygulanacaktır.” duyurusu yaptı.  

“9 ŞEHRİN GİRİŞ ÇIKIŞ SINIRLANDIRILMASI SONA ERDİ”

“Geçtiğimiz hafta 7 ilimizdeki şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını sonlandırmıştık” diyen Erdoğan “Bu haftada yaptığımız değerlendirmede 9 şehirimiz için daha şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Bunlar; Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tekirdağ illerimizdir.” dedi.  

Bülent Arınç’tan ‘Sevda Noyan’ açıklaması: Bunlar yüzünden millet başörtüsünden nefret edecek

Politika

CHP, Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürüleceğini 15 dakika önce öğrendi

CHP’nin, Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürüleceğinden TBMM Genel Kurulu başlamadan 15 dakika önce haberdar olduğu ortaya çıktı.

BOLD – TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Berberoğlu’nun 2 yıldır bekletilen fezlekesinin okutulacağını genel kurulun açılmasına 15 dakika kala CHP’li Engin Altay’ı telefonla arayarak haber verdiği belirtildi.

TBMM Genel Kurulunun perşembe günkü oturumunda, CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliğini sona erdiren fezlekelerin okunması tartışması sürüyor. Cumhuriyet’in haberine göre, TBMM yönetiminin CHP grubuna son dakikaya kadar herhangi bir haber vermediği kaydedildi.

KILIÇDAROĞLU SON DAKİKA ÖĞRENDİ

CHP kaynakları; genel kurul açılmadan önce rutin olarak gerçekleştirilen Danışma Kurulu toplantısına katılmak üzere giden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un aradığını ve Berberoğlu’nun 2 yıldır bekletilen fezlekesinin okutulacağını söylediğini belirtti. Bunun üzerine Altay’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak bilgi verdiği kaydedildi.

BERBEROĞLU’NA BİLGİ VERDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da bu gelişme sonrası, partisinin il başkanları toplantısına ara vererek Enis Berberoğlu ile bir görüşme yaptığı kaydedildi. Görüşmenin ardından Berberoğlu’nun kameraların karşısına geçerek, mesaj verdiği belirtildi. CHP yönetiminin, Adana Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanması, İzmir’de camilerden şarkı çalınması provokasyonunun CHP’ye mal edilmesiyle başlayan süreçte Berberoğlu’nun 2 yıldır bekletilen fezlekesinin okutulmasının “bilinçli yapıldığı” görüşünde olduğu ifade ediliyor.

TBMM Başkanı Şentop’un görev süresi doluyor: Binali Yıldırım’ın ismi geçiyor

Okumaya devam et

Politika

Mansur Yavaş duyurdu: Başkent Mobil’e ‘Mor Buton’ eklendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için ‘Başkent Mobil’ uygulamasına ‘Mor Buton’ özelliği ekledi.  

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Twitter hesabından yaptığı duyuruda aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının bildirilmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına Mor Buton özelliğinin eklendiğini açıkladı.  

Kadın cinayetlerine sert sözlerle tepki gösteren Başkan Yavaş, “Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır.” ifadesini kullandı.  

“Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız.” diyen Yavaş, Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 818 kadının cinayete kurban gittiğini belirtti. 

“UTANMAYA DEVAM EDİYORUZ” 

Yavaş, “Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor. Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamamıza Mor Buton özelliği eklendi.” bilgisini verdi. 

“ALEYNA ÇAKIR’I KAYBETMEK İÇİMİZİ YAKTI” 

Genç yaşta öldürülen Aleyna Çakır’ı anımsatan Yavaş, “Aleyna Çakır’ı kaybetmek içimizi yaktı. Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

MOR BUTAN’ NASIL KULLANILACAK? 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nca aktif hale getirilen Mor Buton’a, Başkent Mobil uygulamasını akıllı telefonları üzerinden indiren kadınlar kolayca ulaşabilecek. 

Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek. 

Mor Buton aracılığıyla Büyükşehir Belediyesinden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları talepleri fotoğraf ekleyerek de iletebilecek. 

Saray’dan yandaş sanatçılara 30 milyon lira konser parası!

Okumaya devam et

Politika

TBMM Başkanı Şentop’un görev süresi doluyor: Binali Yıldırım’ın ismi geçiyor

Mustafa Şentop’un görev süresinin dolması nedeniyle TBMM Başkanlığı için 12 Temmuz’da seçim yapılacak. Kulislerde, Şentop’un görevine devam edebileceği ya da yerel seçimler için başkanlığı bırakan Binali Yıldırım’ın eski görevine dönebileceği öne sürülüyor.

BOLD – TBMM’de belirlenen seçim takvimi, 2-12 Temmuz arasında işleyecek. Aday başvuruları için 5 gün süre tanınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adaylığı nedeniyle TBMM Başkanlığı’nı bırakan Binali Yıldırım’ın kalan süresi başkan seçilen Mustafa Şentop tarafından tamamlandı. İkinci dönem için belirlenen takvime göre en geç 12 Temmuz’da yeni TBMM Başkanı seçilmiş olacak.

YILDIRIM İDDİASI

Hürriyet’in kulis haberine göre, Meclis Başkanlığı seçimi ile olası kabine değişikliği arasında ilişki kuruluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tatil için Marmaris’e gideceği, yeni dönem kabine değişikliği üzerinde çalışacağı iddia ediliyor. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un görevine devam edeceğine ilişkin değerlendirme yapanların yanı sıra, Yıldırım’ın eski görevine döneceği, Şentop’a da kabinede görev verileceği öne sürülüyor. Bu da bir dizi görev değişikliğini gündeme getirecek. Yıldırım’ın TBMM’nin yeniden açılmasının ardından kulislerde sık görünmesini, milletvekilleriyle bir araya gelerek sohbet etmesi başkanlık için ısınma turu olarak yorumlayanlar bulunuyor. Ancak Yıldırım’ın başkanlıkla ilgili hiç renk vermediği belirtiliyor.

SEÇİM TAKVİMİ

Meclis’te belirlenen seçim takvimine göre TBMM Başkanı adayları, birinci dönem için seçilen başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilmek için 400, üçüncü oylamada 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye başkan seçilecek. Ancak genellikle Meclis Başkanlığı seçimleri son tura kalmadan sonuçlanıyor.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN İSTİFA ETTİ

Binali Yıldırım, Meclis’te 12 Temmuz 2018’deki 3’üncü turda 335 oyla TBMM Başkanı seçildi. Yıldırım, 7 ay sonra belediye başkan adaylığı için görevinden istifa etti. Bunun üzerine AKP Tekirdağ Milletvekili Şentop, 24 Şubat 2019’da 3’üncü turda 336 oyla başkan seçildi.

TBMM’ye sunulan 12 bin 771 soru önergesi cevapsız kaldı!

 

Okumaya devam et

Popular