Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Soma katliamının 6. yıl dönümü

Soma katliamının 6. yıl dönümünde Türkiye gerçeği aynı. Yakınlarını kaybedenler acılarıyla kalırken patron tahliye edildi ve madencilik izni geri verildi.

BOLD – Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan katliamın üzerinden 6 yıl geçti. Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın geçen yıl tahliye edildi. Yeni çıkan infaz yasasıyla diğer tutuklu sanıklara da erken tahliye yolu açıldı. 4,5 yıldır adaletin yerini bulmaması yakınlarını kaybedenlerin acısını katlamış durumda.

SANIKLARA YENİDEN MADENCİLİK İZNİ VERİLDİ

Davanın avukatları arasında yer alan Sosyal Haklar Derneği (SHD) avukatı Evren İşler, Soma Katliamı’na ilişkin mahkeme kararının geçen yıl istinaf mahkemesince onandığını hatırlatıyor. Ama bir farkla: “İstinaf, sanıklara verilen cezaları onarken şirkete verilen 3 yıl maden işletmeme cezasını da kaldırdı. Bu kararla Can Gürkan’ı hem serbest bıraktılar hem de ona ‘Maden işletebilirsin’ dediler.”

Dosyanın Yargıtay’da olduğunu belirten İşler, “Yargıtay savcılığının tebliğnamesinde, bizim de savunduğumuz gibi olayın ‘olası kast’ olduğuna dair ifadeler yer alıyor; ama diğer yandan ‘Karar doğru, onanmalı’ deniyor. Yargıtay kararını bekliyoruz” diyor.

Yargıtay’ın kararı onaması durumunda tutuklu sanıkların yeni çıkan infaz yasasından yararlanacağına dikkat çeken İşler, “2022 yılında hepsi serbest kalacak” şeklinde konuşuyor.

DAVADA DURUM

Soma Katliamı’nın ardından Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve Emniyet Teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik tutuklandı. Davanın ilk duruşması, 13 Nisan 2015’te Akhisar’da başladı. Aileler, her duruşmada davanın görüldüğü salona yürüyerek adalet talep etti.

Davanın 11 Temmuz 2018’deki karar duruşmasında, 5 tutuklu sanığın 15 yıl ile 22 yıl 6 ay arasında değişen hapisle cezalandırılmasına, 9 sanığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, aralarında Alp Gürkan’ın da olduğu 37 sanığın ise beraatine karar verildi. Can Gürkan, ‘taksir’den sadece 15 yıl ceza aldı. Mahkeme Gürkan’ın 3 yıl süreyle maden işletmeciliğinden men edilmesine de hükmetti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, 18 Nisan 2019’da, tutuklu sanıklara verilen cezaları yerinde buldu. Daire ayrıca, Can Gürkan’ın yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmesine karar verdi ve 3 yıl süreyle maden işletmeciliğinden men edilmesine ilişkin kararı kaldırdı. Şimdi dosya Yargıtay’da.

ANMAK BİLE YASAK

Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 işçi bugün birçok yerde yapılacak eylemlerle anılacak. Bu eylemlerde Soma için bir kez daha adalet talep edilecek. Ankara’da ise sendika ve meslek örgütlerinin gerçekleştirmek istediği anmaya salgın gerekçesiyle izin verilmedi. Valilik eylemi yasaklamakta salgını gerekçe gösterirken, Soma’da ve başka madenlerde işçiler salgına rağmen çalışmaya devam ediyor.

YUSUF YERKEL’E CEZA YOK

Soma’da madendeki patlamanın ardından bölgeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Yusuf Yerkel, protesto eden bir madenciyi teklemişti. Soma’nın sembol fotoğraflarından olan bu kareyle ilgili devlet memuru olan Yusuf Yerkel hakkında halen daha bir işlem yapılmadı.

Soma Faciası sanığı ‘bilirkişi’ yapıldı!

Gündem

Türkiye’nin günlük korona tablosu: 16 can kaybı, 1086 yeni vaka tespit edildi

Türkiye’de korona salgını nedeniyle 16 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 5 bin 241’e yükseldi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosunu sosyal medya hesabından yayınladı. 52 bin 193 kişiye test uygulandığı belirtilen açıklamada 1086 kişide yeni vaka tespit edildiği vurgulandı. 

Bakan Koca, “Vaka sayılarımızda azalma sürüyor. Dikkatli olmalıyız: Azalmalar yavaş, artış hızlı gerçekleşiyor. 1.000’i aşan günlük yeni vakalarımızın sebebi, kurallara uyulmamasıdır. Bugünkü 16 can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?” açıklamasını yaptı.  

Yardım paralarının akıbetini soran 15 Temmuz gazisi hakkında soruşturma!

Okumaya devam et

Gündem

Yardım paralarının akıbetini soran 15 Temmuz gazisi hakkında soruşturma!

AKP iktidarı tarafından 15 Temmuz gazileri adına toplanan paraların akıbetini soran Gazi Ufuk Yeğin, hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi.  

BOLD – 15 Temmuz gazileri, 9 Haziran günü Ankara’da AKP Genel Merkezi önünde eylem yapmıştı. Gaziler, AKP iktidarı tarafından kendi adlarına toplanan yardım paralarının nereye harcandığını ve akıbetini merak ettiklerini sordu.  

15 Temmuz gazileri ile şehit yakınları, “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası” kapsamında toplanan ve paraların nerede olduğunu sormak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde geçen ay eylem yapmıştı.  

Daha sonra AKP Genel Merkezi önünde de eylem düzenleyen gazilere, polis tarafından müdahale edilmişti. Eylemlerin ardından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Özcan Özsoy’un ağabeyi ve 15 Temmuz gazisi Tekin Özsoy, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki görevinden de ihraç edilmişti. Özsoy’un ihracının ardından bir gazi hakkında daha soruşturma açıldı. 

Ayaş Açık Ceza İnfaz Koruma Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak çalışan Ufuk Yeğin hakkında FOX TV Ana Haber’e izinsiz demeç verdiği gerekçesiyle kurumu tarafından idari soruşturma açıldı. 

Yeğin’i telefonla arayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Şehit yakınları ile gazilerimizin yanındayız, onları yalnız bırakmayız. Yapılan zulme müsaade etmeyiz. Sizler bu ülke için canınızı siper ettiniz, sizler için toplanan bağışların hesabını sormak sonuna kadar hakkınız” dedi. 

Yeğin de hukuksuz bir davranışta bulunmadıklarını aktararak, “Eylemimiz 9 Haziran’daydı. Ben zaten 8 ile 22 Haziran arasında yıllık izinliydim. Ayrıca basına verdiğim demeç görevimle alakalı değil, hakkımızı arıyoruz” diye konuştu. 

Müebbet verilen 5 günlük er de Silivri’de karantinaya alındı

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek fabrikasındaki patlamada ölü sayısı 7’ye yükseldi

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölenlerin sayısı 7’ye yükseldiği açıklandı.  

BOLD – Sakarya Valiliği, yaptığı açıklamada patlamada kayıp olan kişiyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespitinin yapıldığını ve patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 7’ye yükseldiğini açıkladı. 

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün ve Erhan Ateş yaşamını yitirirken, yapılan kimlik tespit çalışmaları sonucu ölen 7. kişinin de Ramazan Kor olduğu belirlendi. 

Evli ve 1 çocuk babası Ramazan Kor’un, 1 yıldır Akyazı’da yaşadığı, cenazesinin Çorum’da toprağa verilmesinin planlandığı öğrenildi. 

Valilik’ten yapılan açıklamada, “Bugün itibariyle kayıp olan 7’inci kişinin, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılmış ve patlamada hayatını kaybeden kişi sayısı 7 olmuştur. Böylece ilgili ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır” ifadeleri kullandı. 

Çorum’da hamam faciası: 2 ölü 2 yaralı

Okumaya devam et

Popular