Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Kulüplerde koronavirüs çıkıyor Liglerin iptali konuşuluyor

Beşiktaş ve Fenerbahçe’de korona virüs vakalarının çıkması liglerin ileri bir tarihe ertelenmesini gündeme getirdi. Hatta liglerin iptal edilmesi bile ihtimal dahilinde.

BOLD – Süper Lig’de maçların 12 Haziran’da başlaması planlanırken kulüpler ilk testleri yaptırıp antrenmanlara başladı. Ancak ikinci testler sonrası Beşiktaş ve Fenerbahçe başta olmak üzere yeni korona virüs vakaları gözükmeye başladı. Bugün Beşiktaş’ta başkan Ahmet Nur Çebi dahil 8 kişinin virüse yakalanması liglerin gidişatını tehlikeye attı. TFF daha önce 1. lig ve alt liglerin başlama tarihini  değiştirmişti. Virüs vakalarının artması liglerin ileri bir tarihe ertelenebileceğini gündeme getirdi. Hatta 2.ve 3. ligler gibi maçların Temmuz ayına çekilmesi ihtimaller arasında bulunduğu belirtildi.

ÇEBİ: BU ORTAMDA FUTBOL OYNANMAZ

Bugün korona virüs testi pozitif çıkan Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi’nin “Tüm kurallara dikkat etmeme, tedbirleri almama rağmen oldu bu… İnsan sağlığından daha önemli bir şey yok. Yönetim kurulu olarak başından beri aynı noktadayız: Bilim Kurulu’nun onayı olmadan bu ortamda futbol oynanamaz” ifadeleri de dikkat çekti. Başkan Çebi’nin bu düşüncesine katılan bir çok yönetici ve futbolcu bulunuyor.

YENİ VAKALAR FEDERASYONU ZOR DURUMDA BIRAKTI

TFF Başkanı Nihat Özdemir, 12 Haziran tarihinde geri dönmeyi planladıklarını açıklamasına rağmen takımlardan gelen koronavirüs haberleri tüm planları sekteye uğrattı. Planlanan tarihin değişimi ya da başka kararlar alınmasına yol açabilir. Liglerin  iptal edilmesi bile gündeme gelebilir. Ancak kulüplerin ekonomik olarak yayın gelirlerine ihtiyaç duyması işleri yokuşa sürüyor. İptal edilmesi halinde Şampiyon, Avrupa’ya gidecek takımlar, küme düşen ekiplerin durumu gibi konularda ayrı bir çözüm bekliyor. UEFA’nın belli bir yol haritası olsa da içerideki dengeler TFF’yi zorluyor.

TFF, LİGİ İPTAL ETME KARARINI TEK BAŞINA VEREMİYOR

UEFA, 55 ülke federasyonunun temsilcileri ile yaptığı son toplantında, ‘Ligleri oynatabilmek için elinizden geleni yapın’ talebini iletti. Bu karar sonrasında Fransa ile Hollanda, ‘bizden bu kadar, bu sezonu oynayamayız’ dedi. Bu noktada UEFA’nın iptal için federasyonlara iki şartı getirdi. 1- Yerel yetkililer (Devlet) ‘oynanamaz’ diyecek. 2- Futbolun oynanması, ‘ekonomik olarak’ karşılanabilir olmayacak.
Yani federasyon, ligi oynatma ya da iptal etme kararını tek başına verebilecek durumda değil. Hükümet ‘oynatamazsın’ diyecek ya da ligi oynatmanın mali yükünün kaldırılamayacak seviyede olduğu UEFA’ya raporlanacak. Fransa ve Hollanda’da, hükümet ‘Spor organizasyonları iptal’ kararını vermesi de buna örnek gösterildi.

LİG İPTAL EDİLİRSE UEFA İNCELEME YAPACAK

Son yaşanan korona virüs vakaları sonrası TFF, ligi iptal etmek için gerekli şartlardan birini sağladığını düşünerek ‘sezon oynanmayacak’ kararı verir ve hükümet de bu kararı onaylarsa. Avrupa Kupalarına katılacak takımların belirlenmesi gerekiyor.  UEFA, ‘Avrupa katılımı için ‘sportif başarı’ esasına göre takımları bize bildir ancak biz 4 ana başlık altında inceleyeceğiz’ diyor. TFF’nin verdiği  karar için şu kritelerle bakıyor.

1- Karar adil mi?
2- Karar şeffaf mı?
3- Karar tarafsız mı?
4- Lig, tamamlayamama şartlarına uygun mu?

TFF İPTAL KARARI ALIRSA UYGULAYACAĞI SEÇENEKLER

UEFA, federasyonun Avrupa katılımı için belirlediği takımları 4 maddede inceleyerek onaylayacak. ‘Sportif başarı’ kıstası için ise, federasyonlar kendi kararını verecek. Şu ana kadar bu anlamda gündeme gelen 3 farklı seçenek var.

1- Mevcut puan durumu: Ligin iptal edildiği haftadaki duruma göre Avrupa katılımı (Maç başına kazanılan puan) gerçekleşecek. Bu durumda

Şampiyonlar Ligi: Trabzonspor
Şampiyonlar Ligi Ön Eleme: Başakşehir
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Galatasaray
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Sivasspor
UEFA Avrupa Ligi: *Türkiye Kupası hakkı (5. sıra Beşiktaş)

2- İlk devre sonundaki puan durumu: Ligin ilk yarısının bittiği (17. hafta) haftadaki puan durumuna göre Avrupa katılımı. Bu düşüncenin, her takımın birbiriyle oynamış olduğu son hafta olduğu için öne çıkarıldığı savunuluyor. Ancak 9 haftalık oynanmış maçlar ve takımların ara transferde değişime uğraması ve performans farklıkları buna çok imkan tanımıyor. Şayet bu seçenek ortaya çıkarsa..

Şampiyonlar Ligi: Sivasspor
Şampiyonlar Ligi Ön Eleme: Başakşehir
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Trabzonspor
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Fenerbahçe
UEFA Avrupa Ligi: *Türkiye Kupası hakkı (5. sıra Beşiktaş)

3-UEFA Puanına göre: Ligdeki takımların UEFA sıralamasına göre (Son 5 yıl) Avrupa’ya gönderilmesi. Ülkemizde Beşiktaş ile Fransa’da Lyon bu öneriyi sıklıkla dile getirdiler. Ancak UEFA’nın üzerine basarak ifade ettiği sezondaki sportif başarının baz alınması bu duruma çok imkan vermiyor. Şayet böyle bir durum gerçekleşirse…

Şampiyonlar Ligi: Beşiktaş (27)
Şampiyonlar Ligi Ön Eleme: Fenerbahçe (51)
UEFA Avrupa Ligi: Galatasaray (64)
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Başakşehir (71)
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme: Trabzonspor (75)

Avrupa’da, UEFA’nın mevcut puan durumu üzerinden verilen kararlara sıcak baktığı yönünde birçok haber bulunsa da, bu konuda resmi bir açıklama yok. Bununla birlikte sezonu iptal eden Fransa ve Hollanda da mevcut puan durumu üzerinden Avrupa katılımını belirlediğini duyurdu, UEFA’dan da herhangi bir itiraz gelmedi. Şayet Türkiye’de de maçlar iptal edilirse son haftaki puan durumunun baz alınması güçlü bir ihtimal.

ŞAMPİYON TAKIM VE KÜME DÜŞECEKLER

Ligin iptal edilmesi durumunda şampiyonun ya da küme düşen takımların hangisi olacağı ile ilgili UEFA’nın bir önerisi yok, kararı federasyonlara bırakmış durumda. Fransa’da 12 puan farkla lider olan PSG şampiyon ilan edilirken, Hollanda’da Ajax’ın,  ikinci sıradaki AZ Alkmaar’ın averajla önünde lider olduğu ligde ‘beyaz sezon’ ilan edildi. Şampiyonluk verilmedi ancak Avrupa’dan elde edilecek gelirlerin, tüm takımlara eşit olarak dağıtılması kararı alındı. Bu noktada da federasyon, isterse ligin liderini şampiyon ilan edebilir ya da beyaz sezon olarak değerlendirebilir Ancak her takımın bu karar üzerine UEFA’ya başvurma, maddi zararlarını temin etmek için girişimlerde bulunma hakkı da bulunuyor.

TÜRKİYE KUPASI ÜZERİNDEN AVRUPA’YA LİG 5. GİDECEK

Tüm liglerde yerel kupalar üzerinden verilen UEFA Avrupa Ligi katılım bileti için UEFA, federasyonlara yolladığı mektuplarda bir öneride bulundu. UEFA, yarıda kalan kupa müsabakaları nedeniyle, oradan kazanılacak Avrupa Ligi katılım hakkının, mevcut puan durumuna göre Avrupa katılım hakkı alamayan ilk takıma verilmesini istiyor. UEFA’nın önerisine göre Süper Lig’de bu hak, mevcut sıralamada 5. sırada olan Beşiktaş’a verilebilir .

Ferrari’nin yeni pilotu Carlos Sainz oldu, Vettel Mercedes’e göz kırpıyor

Genel

Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü

Ankara’da Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle Barış Çakan adlı genç kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

BOLD – Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da Ağrı Patnos’lu Barış Çakan (20) Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ailesinden alınan bilgilere göre gece arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan Çakan Kürtçe müzik dinlediği için üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Çakan ve arkadaşına saldıran kişilerin Yozgat, Kırıkkale ve Tokat nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenildi, zanlıların kimliklerine ilişkin ise bir bilgi edinemedi. Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırganın ise olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi. Özel Etimad Hastanesi’ne kaldırılan Çakan’ın cenazesinin yarın toprağa verilebileceği bilgisini veren kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti.

Okumaya devam et

Genel

TCDD yeni tren kazalarının olabileceğini itiraf etti

TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirterek, bu zamanın uzun olduğu için menfez ve köprülerde yol bekçilerinin görevlendirilmesini talep etti. Personel eksikliği nedeniyle bu talep yerine getirilmedi.

BOLD – Çorlu’da 22 ay önce meydana gelen tren kazasının bir benzerinin her an yaşanabileceği TCDD tarafından itiraf edildi. TCDD, menfez ve köprülerde tadilat yapmak için 3 yıla ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

HER AN YENİ BİR KAZA YAŞANABİLİR

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre TCDD Genel Müdürlüğü, köprü ve menfezlerin ne durumda olduklarını bilmediğini itiraf etti. 25 Aralık 2019 TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servisine gönderdiği resmi yazıda şiddetli bir yağışta ortaya çıkacak debiye karşın köprü ve menfezlerin uygun olup olmadığının bilinmediği belirtildi. Değişen iklim koşullarının, ani sel ve taşkınların ise demiryolu işletmeciliği ile can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşebileceği aktarıldı. Köprü ve menfezlerde onarım yapmanın 1-3 yıl arasında zaman alacağının belirtildiği yazıda bu bölgelerin personel tarafından gözlem altında tutulması istendi.

HATTI GÖZETİM ALTINDA TUTACAK PERSONEL YOK

Bu yazıya yanıt ise 15 Ocak 2020 tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Bölge müdürlüğü muayene ve kontrollerin düzenli bir şekilde yapılmasına yönelik gerekli titizliğin gösterilmesi, hattın gözetim altında tutulması için gerekli personelin görevlendirilmesi, eksik olan personelin tamamlanması için gerekli işlemlerin Bölge Müdürlüğünce yapılması ve ihtiyaç duyulması halinde 3. şahıslardan hizmet alınması gerektiğini belirtti. Böylelikle TCDD 1. Bölge Müdürlüğü yolları kontrol edecek olan personel eksikliğinin tamamlanmasını istedi.

71 BEKÇİ YERİNE SADECE 4 BEKÇİ GÖREV YAPIYOR

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün yazısına ise cevap 8 Mayıs 2020 tarihinde verildi. Yüzlerce km demiryolu hattında 4 adet yol geçit bekçisinin olduğunun belirtildiği yazıda 67 personele daha ihtiyaç olduğu için personel alımının yapılması gerektiği kaydedildi. Gerekli personel alımının yapılıp yapılmadığı ise henüz bilinmiyor.

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

Okumaya devam et

Genel

Futbol Federasyonu maç protokolünü açıkladı: Dezenfekte edilmiş en az 15 top

TFF,  Süper Lig, 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarına ilişkin talimat yayımlandı. Maçlarda kurallar nasıl olacak? Futbolcular nasıl davranacak?

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 12 Haziran’da başlayacak liglerle ilgili maç talimatı yayınladı. Takımların stada gelişi 15 dakika aralıklarla olacak. 6 top toplayıcı görev yapacak. En az 15 top olacak ve hepsi dezenfekte edilecek. Yedek kulübesinde en az 1 metre mesafe bulunacak. Herkesin ateşi ölçülecek ve ateşi 37,8’den fazla olan stada alınmayacak. Maçtan önce basın mensupları da dahil herkes test yaptırmış olacak. İşte Federasyonun açıkladığı talimat:

15 DAKİKA ZAMAN FARKI

“Takım araçları ve hakem araçları stadyuma en az 15 dakika zaman farkı ile giriş yapmalı ve aynı zaman farkı ile stadyumu terk etmelidir. Takım otobüsleri, takım malzeme araçları, hakem araçlarının birbirlerine uzak mesafede park etmeleri gerekmektedir.”

6 TOP TOPLAYICI GÖREV YAPACAK

“Müsabakada taç çizgilerinde 2’şer, kale arkalarında 1’er olmak üzere 6 top toplayıcı görev yapar. Top toplayıcıların yaşları 20 ile 30 yaş arasında olmalıdır. Top toplayıcılar eldiven ve maske takmalıdır. Her top toplayıcı da  topları dezenfekte etmek için dezenfektan ile hijyenik tek kullanımlık bez bulunmalıdır”

EN AZ 15 TOP OLACAK VE DEZENFEKTE EDİLECEK

Okumaya devam et

Popular