Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Senatosu Uygur zulmü nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım öngören tasarıyı kabul etti

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetimini Çin’in Müslüman azınlık Uygurlar’a uyguladığı baskı politikasına karşı daha sert adımlar atmaya çağıran bir tasarıyı onayladı. Trump da koronavirüs dolayısıyla suçladığı Çin’e baskıyı arttırma sinyali verdi.

BOLD – ABD Senatosu, Uygur azınlığa yönelik tutumu nedeniyle Çin’e yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun girişimi ile hazırlanan tasarı, Uygurlar ile birlikte diğer Müslüman azınlıklara yönelik baskıdan sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırımlar öngörüyor. Tasarının yasalaşması için Kongre’nin üst kanadı Temsilciler Meclisi tarafından da kabul edilmesi ve ardından ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

Senato’daki her 2 partiden de destek bulan tasarı oybirliği ile kabul edildi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi James Risch ve komisyonun kıdemli Demokrat üyesi Bob Menendez, tasarının geçmesini, ‘’totaliter Çin hükümetinin yaygın ve korkunç insan hakları suistimallerine karşı koymada önemli bir adım’’ olarak niteledi.

ABD İLE ÇİN ARASINDA KORONAVİRÜS GERİLİMİ

Senato’nun bu adımı, Trump yönetimiyle Çin arasında koronavirüs salgını kaynaklı gerilimin giderek dozunu arttırdığı bir zamana denk geldi. Washington Çin’i salgın ilk ortaya çıktığında şeffaf olmamak ve salgının bu noktaya gelmesine neden olmakla suçluyor.

TRUMP: İLİŞKİLERİ TAMAMEN KESEBİLİRDİK

Başkan Trump, Perşembe akşamı Fox Business televizyonuna verdiği mülakatta, Çin ile ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu. Trump, “Çok şey yapabilirdik. Tüm ilişkilerimizi kesebilirdik” dedi.

Çin’in ABD’ye toplam ihracatına işaret eden Trump, ilişkilerin kesilmesi durumunda “500 milyar dolar tasarruf” edeceklerini kaydetti. Trump, Çin’in ABD’ye ihracatı için harcanan parayı “kayıp” olarak olarak nitelendirdi.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ile ilişkilerin kesilmesi ihtimalini gündeme getiren Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile şu anda görüşme niyeti olmadığını söyledi.

Çin’in yeni tip koronavirüsü salgınını önleyememesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını belirten Trump, Çin kaynaklı Kovid-19’un yayılmasını Çin’in engelleyebileceğini ifade etti.

MÜSLÜMAN UYGURLARA KARŞI ZULÜM

Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 1 milyondan fazla Uygur, Çin hükumetinin “eğitim kampı” olarak adlandırdığı yerlerde tutuluyor. Çin ise Uygurlara yönelik baskı yapıldığı iddialarını reddederek Sincar Özerk Bölgesi ile ilişkilerin Çin’in iç meselesi olduğunu savunuyor.

Türkiye’ye yardım fonlarının askıya alınması önerisi Avrupa Parlamentosu’nda reddedildi

Dünya

BioNTech ve Pfizer’in bulduğu koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu

Prof. Dr. Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen 2 dozluk koronavirüs aşısının ABD’deki fiyatı 39 dolar (318 lira) olacağı öğrenildi.

BOLD – Alman BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li ilaç devi Pfizer ile geliştirdikleri Kovid-19 aşısının Ekim ortası veya Kasım başı yasal onay için hazır olacağını belirtti. Dünyaya umut olan aşının fiyatı da belli oldu.

BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı hakkında ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının 19,5 dolar (159 lira) olacağı ifade edildi.

Pfizer, ABD Hükumeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İki doz halinde uygulanan bu aşının ABD’deki fiyatlandırılmasında iki dozunun fiyatının 318 lira olacağı bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşının 2021’in ilk çeyreğinden önce alınmayacağı ifade edildi. Açıklamada, “Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, ilk onayların en erken 2021’in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, Pfizer ve BioNTech’in aşısı dünya çapı klinik denemelerdeki 34 aşıdan biri. Aşı için piyasa öncesi son aşama 30 bin kişilik Faz 3 denemelerine Temmuz’da başladı.

Trump’ın müjdesini verdiği aşıyı Prof. Dr. Uğur Şahin ‘mükemmele yakın’ diye sundu

Okumaya devam et

Dünya

Korkutan gelişme: Kovid-19 mutasyona uğradı, dünyaya yayılıyor

Kovid-19 mutasyona uğrayıp vizonlara, onlardan da insanlara bulaştı. Cluster-5 adı verilen yeni tip koronavirüs sebebiyle on binlerce vizon itlaf edilmeye başlandı. İtlaf görüntüleri tepkilere sebep olurken İngiltere, hastalığın ortaya çıktığı Danimarka’ya sınırlarını kapattı.

BOLD – İlk resmi Kovid-19 vakası, Çin’de 31 Aralık 2019’da açıklanmıştı. Yaklaşık 11 ayda 1 milyon 260 bininin üzerinde insan hayatını kaybederken hasta sayısı 51 milyonu geçti.

Dünya aşı haberiyle biraz rahatlarken, Danimarka’dan yayılan yeni virüs şok etkisi yaptı. İlk kez Danimarka’da vizon çiftliklerinde görülen ve mutasyona uğramış koronavirüs, kısa süre sonra İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’in ardından ABD’de de görüldü.

Yapılan resmi açıklamada, vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.

YENİ KORONAVİRİSÜN ADI CLUSTER-5

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ise “Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti. Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Damızlık vizonlar da dahil. Bu zorunlu bir karar. Kendi nüfusumuza karşı büyük bir sorumluluğumuz var, ancak şu anda bulunan mutasyonla, dünyanın geri kalanı için de daha büyük bir sorumluluğumuz oluştu” diyerek tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

HAYVANLARI İTLAF GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Resmi olarak ‘Cluster-5 virüs’ olarak adlandırılan yeni koronavirüsün görüldüğü vizonların itlafına Danimarka’da bugün itibariyle başlandı. İtlaf edilen hayvanlar, açılan devasa çukurlara kamyonlar ve kepçelerle dolduruldu. Ajansların dünyaya servis ettiği itlaf fotoğrafları ise görenleri hayrete düşürdü.

MİLYONLARCA VİZON İTLAF EDİLECEK

İtlaf çalışmalarına sağlık ekiplerinin yanı sıra ordu da yardımcı olurken sadece Danimarka’da 17 milyon vizonun itlaf edileceği belirtiliyor. Diğer yandan beş ay önce Danimarka’da virüs sebebiyle 11 bin vizon itlaf edilmişti. Ayrıca ABD’de 10 bin vizon virüs sebebiyle ölürken, İspanya’da ise, yüzde 90’ına koronavirüs bulaştıktan sonra 92 binden fazla vizon itlaf edildi.

İngiltere hükümeti ise Danimarka’dan gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattığını açıkladı. İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.

 

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın beklediği aşı adayı umutlandırdı: Yüzde 90 koruma sağlıyor

Koronavirüs için yapılan aşı çalışmalarında umutlar tazelendi. Biontech ve Pfizer’in ortak yürüttüğü aşı çalışmalarında üçüncü faz klinik deneylerde hastalığa karşı yüzde 90 koruma sağlandı. Şirketler, hızlandırılmış ruhsat için ABD’ye başvuru yapacak.

BOLD – Durdurulamayan Kovid-19 salgınında vaka sayısı dünyada 50 milyonu aştı. Umutların bağlandığı aşı hakkında ise sevindiren bir gelişme kamuoyuna duyuruldu. Biontech ve Pfizer, çalışmalarını ortak yürüttüğü aşı adayının üçüncü faz klinik deneylerde hastalığın bulaşmasını yüzde 90 engellediğini açıkladı. Aşı şu ana kadar 6 farklı ülkede 43 bin 500 kişide denendi.

AŞIDA ALMANYA-ABD İMZASI

Yöneticiliğini Prof. Dr. Uğur Şahin’in yaptığı Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından gelecek hafta ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) hızlandırılmış onay için başvuruda bulunulacağı bildirildi.

7 GÜN İÇİNDE KORUMA SAĞLIYOR

Yapılan araştırmalardaki ilk bulgulara göre koronavirüse karşı koruma ikinci dozun uygulanmasından sonra yedinci, aşının tek doz uygulanması halinde ise 28’inci günden itibaren başladığı kaydedildi. Biontech ve Pfizer bu yıl 50 milyon aşı sağlamayı planlıyor. Önümüzdeki yıl ise bu rakamın 1,3 milyon doza çıkarılması öngörülüyor.

Bu açıklamalar üzerine her iki şirketin hisse senetleri ABD piyasalarında yükselirken, Avrupa borsaları da haber üzerine tırmanışa geçti.

ÜLKELER AŞI İÇİN SIRADA

Diğer yandan haberin ardından ülkeler aşı için adeta sıraya girdi. ABD 1 milyar 95 milyon dolar tutarında 100 milyon doz aşı alındığını açıkladı. Avrupa Birliği ise 300 milyon doz aşı alacağını açıkladı.

ÇİN AŞISINDA ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Diğer yandan Çinli Sinavoc Biotech’in koronavirüs aşı denemeleri Brezilya’da ‘ciddi yan etki’ nedeniyle geçici olarak askıya alındı. Söz konusu aşı Türkiye’de de denenmişti. FAZ 1 ve FAZ 2 aşamalarının başarılı olmasının ardından, Çin aşısının FAZ 3 çalışmaları kapsamında ilk aşı Türkiye’de de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yapılmıştı.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumundan (Anvisa) yapılan yazılı açıklamada “ciddi bir advers olay” olduğu, yani ilacın kullanımında beklenmeyen yan etki oluştuğu, bu sebeple de çalışmaların durdurulduğu belirtildi. Yan etkinin ne olduğu hakkında ise bilgi verilmedi.

TÜRKİYE ÇİN AŞISINDAN 5 MİLYON DOZ ALACAKTI

Daha önce Türkiye’nin aralık ayı başında Çin aşısından 5 milyon doz alacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda aşı Türkiye’ye getirilmiş ve deneme çalışmaları başlamıştı. Ancak gelinen noktada Çin aşısının akıbetinin ne olacağı ve Türkiye’nin aşı alma planı da belirsizliğini koruyor.

 

Okumaya devam et

Popular