Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya, Fransa ve İtalya’dan ortak Libya açıklaması: Çatışmalardan endişeliyiz

Koronavirüs salgını sürerken Libya’da son bir ay içerisinde çatışmaların şiddetlenmesi endişeye yol açıyor. Almanya, Fransa ve İtalya, Libya’da son dönemde artan çatışmaları eleştirdi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio ile AB’nin Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Perşembe akşamı yaptıkları görüşmede Libya’daki durumu değerlendirdiler.

Libya’da çatışmaların şiddetlenmesinden kaygı duyduğuna işaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Özellikle de Trablus kent merkezi ve havalimanına yönelik saldırıları ve sivil kurbanların artmış olmasını kınıyoruz” dedi.

Maas, Libya’da çatışan tarafların ateşkes sağlamak yerine halen krizin askeri yollardan çözülebileceği yanılgısı içinde olduğunu belirtti. Alman bakan, geçen Ocak ayında Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı’nı hatırlatarak, krize yönelik diplomatik çabanın başladığını ve devam ettiğine dikkat çekti.

Konferansta belirlenen hedeflerin hâlâ geçerli olduğuna dikkat çeken Maas, bunların ateşkes, ülkedeki tüm kesimleri kapsayacak bir siyasi çözüm ve Libya’nın toprak bütünlüğünü korumak olduğunu kaydetti.

“İRİNİ OPERASYONU SİLAH AMBARGOSUNA KATKI SAĞLAYACAK”

Almanya Dışişleri Bakanı Maas aynı zamanda AB’nin Akdeniz’de başlattığı İrini misyonunu da hatırlattı. Bu misyonun, Libya’ya yönelik silah ambargosu kararının uygulanmasına önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Berlin’deki konferansta, Libya’daki tarafları destekleyen tüm ülkeler silah ambargosuna uyacaklarını ve çatışan taraflara silah temin etmeyeceklerini taahhüt etmişlerdi. Ancak hâlâ ambargonun delindiği ve Libya’ya silah ulaştırılmaya devam edildiği belirtiliyor. Libya’daki iç savaşta General Halife Hafter’i destekleyen Fransa da Berlin Konferansı sonrası Türkiye’nin Libya’ya silah ulaştırdığını iddia etmişti.

Libya’da Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden bu yana iç savaş sürüyor. 2014 yılından itibaren özellikle de doğu bölgelerini kontrol altında tutan General Halife Hafter, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşıyor. Türkiye ve Katar, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hüküeti’ne destek verirken, Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri Hafter’in yanında yer alıyor.

Türkiye İrini Operasyonu’na NATO’nun destek vermesini engelledi

Dünya

Karantina yasaklarını birkaç dakikayla delen Cumhurbaşkanı halktan özür diledi

Arkadaşlarıyla yemek yediği restoranda, Koronavirüs kısıtlamalarını dakikalarla ihlal eden Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen, “Üzgünüm, zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” sözleriyle halkından özür diledi.

BOLD- Avrupa’nın en saygın siyasetçilerinden sayılan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in gittiği restoranda karantina önlemlerini ihlal etmesiyle eleştirilerin hedefi oldu. Van der Bellen “Gerçekten üzgünüm, zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” dedi. 76 yaşındaki deneyimli politikacı Bellen, eşi ve 2 arkadaşıyla gittikleri restoranda kapanış saati 23.00 geçirmişti.

“CEZA GELİRSE BEN ÖDEYECEĞİM”

Hümanist ve çevreci olarak da bilinen Cumhurbaşkanı, tepkiler karşısında, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını söyledi. Bellen paylaşımında, “Gerçekten üzgünüm, bu bir hataydı. Evde kalma kampanyasından beri ilk kez eşim ve iki dostumla beraber dışarıda yemeğe çıktım. Sohbet ederken saatin kaç olduğunu unutmuşuz” ifadelerini kullandı. Van der Bellen, ‘restoran sahibinin para cezasına çarptırılması halinde kendisinin ödeyeceğini’ belirtti.

Avrupa’da sokağa çıkma yasağını ilk uygulayan ülkelerden olan Avusturya’da, geçtiğimiz günlerde normalleşme sürecine geçilmişti. Ülkede 10 kişiye kadar toplanmalara müsaade edilirken, restoranlara da 23.00 kadar çalışma izni verilmişti.

Bellen’in özrü uluslararası basında da geniş yer buldu.

Boris Johnson’ı eleştiren eylemcinin ‘protesto özgürlüğü’ dikkat çekti!

Okumaya devam et

Dünya

Boris Johnson’ı eleştiren eylemcinin ‘protesto özgürlüğü’ dikkat çekti!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları ve nöbet tutan polisler de eylemi izlemekle yetindi.

BOLD- İngiliz Hükumetinin Kovid-19 salgınına karşı izlediği politikayı eleştiren bir İngiliz protestocu, Başbakan Boris Johnson’un konutun önünde tek başına eylem gerçekleştirdi. Johnson’un evinden çıktığı sırada, eylemine başlayan protestocu “Sen yalancı, sahtekar ve şarlatansın. Başbakan olmaya layık değilsin. İstifa et!” diyerek bağırdı.

JOHNSON EL SALLAYARAK KARŞILIK VERDİ

Johnson kendisine hakaret eden protestocuya el sallarken, Johnson’un korumalarıyla Başbakanlık konutu önünde nöbet tutan polis de olayı sadece seyretti.

İNGİLİZCE SİLİVRİ NASIL DENİYORDU

Görüntüler Türk sosyal medya kullanıcılarının da dikkatini çekti. Bir sosyal medya kullanıcısı ‘Neden 5 kişi çullanıp tekmelememişler çok garip’ derken bir başka vatandaş ise ‘İngilizce Silivri nasıl deniyordu’ sözleriyle Türk siyasilere göndermede bulundu.

 

Tekirdağ’daki polis zorbalığına sosyal medyada tepki yağdı!

 

Okumaya devam et

Dünya

Devrik lider Ömer el-Beşir’in 4 milyar dolarlık malvarlığına el konuldu

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’ın geçen yıl darbeyle indirilen ve hapse atılan eski devlet başkanı Ömer el-Beşir’in 4 milyar dolarlık malvarlığına el konulduğu belirtildi.

BOLD – 30 yılı aşkın bir süredir Sudan’ı yönettikten sonra geçen yıl askeri darbe ilen devrilen Ömer el-Beşir ile ilgili açıklamayı ülkenin yolsuzlukla mücadele eden kurumu yaptı.

Bloomberg’in haberine göre Yolsuzlukla Mücadele ve Rejimi Dağıtma Komitesi Sözcüsü Salah Manaa, “İlk verilerimize göre el-Beşir ve ailesinin farklı şirket ve binalarda ele geçirilen malvarlığı 3.5 milyar ile 4 milyar dolar arasında” ifadesini kullandı.

ULUSLARARASI CEZA DİVANINDA YARGILANACAK

Geçen yıl ülkede başlayan protestoların ardından askeri darbe ile görevden alınan el-Beşir, milyonlarca doları usulsüzce kişisel hesabına aktardığı gerekçesiyle hapse atılmıştı. 1989’dan 2019’a kadar ülkeyi yöneten el-Beşir, Darfur’un batısında insanlık suçu işlediği için Uluslararası Ceza Divanında yargılanacak.

New York Times’dan büyük saygı: Gazete salgında ölen 100 bin isimle çıktı

Okumaya devam et

Popular