Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Beşiktaş’ta testler geç yapıldı iddiası

Beşiktaş’ta Başkan Ahmet Nur Çebi ile beraber toplam 11 kişinin koronavirüse yakalanması Siyah-Beyazlıları zora soktu. Takım 14 günlük karantinaya alındı. Virüsün yayılmasında testlerin geç yapılması etkili oldu.

BOLD – Beşiktaş Ümraniye Tesislerinde 100 kişiye yapılan testin sonuçları açıklanınca Siyah-Beyazlılarda büyük bir şok yaşandı. Başkan Ahmet Nur Çebi’nin de aralarında yer aldığı 8 kişinin korana virüse yakalandığı açıklandı. 1 futbolcu, 2 A Takım personeli, 4 kulüp çalışanı ile birlikte testini kendisi yaptıran yönetici Fatih Hakan Avşar’ın da virüsü kaptığı ortaya çıktı. Toplam 9 kişide tespit edilmesi tesislerde olağanüstü hale neden oldu. Virüsün bu kadar kişiye nasıl bulaştığı araştırılmaya başlandı.

14 GÜNLÜK KARANTİNA UYGULANACAK

Beşiktaş, 5 gün arayla yapılan 2 test sonrasında toplam 10 kişinin sonuçlarının pozitif çıkmasıyla büyük Siyah-Beyazlı kulüpte tüm planlarda alt üst oldu. Sonuçları pozitif çıkanlar arasında tercüman, malzemeci ve sağlık çalışanının futbolcularla en yakın mesafeye giren kişiler olması, yeni vakaların çıkma ihtimali açısından da durum tehlikeli gözüküyor. Beşiktaş’ta virüsü kapan isimler Başkan Ahmet Nur Çebi, yönetici Fatih Avşar, futbolcular Boyd ve iddiaya göre Burak, kaleci antrenörü Hakan Çalışkan, tercüman Halil Yazıcıoğlu, tesis müdürü İlker Yılmaz, fizyoterapist Serdar Korkmaz, malzemeci Erdal Erdem, tesiste çalışan elektrikçi ve temizlikçi ile olduğu kaydediliyor. Testi pozitif çıkanların sayısı ise toplam 11 kişi oldu. Ümraniye 14 gün karantinaya alındı ve tüm tesis yeniden dezenfekte edilmesi için çalışmalar başladı.

İLK  İDMANLARDA SORUN YAŞANMADI

Beşiktaş ilk idmanlara en erken başlayan kulüplerden birisi oldu. Teknik direktör Sergen Yalçın, 20 Nisan’da futbolcuların da talepleriyle sadece küçük gruplar halinde ve sosyal mesafeye uyacak şekilde antrenman yapmalarına izin verdi. O dönemde tesiste minimum personel vardı ve futbolcular tesisin içini kullanmadı. Oyuncular evde giyinip araçlarıyla geldikten sonra doğrudan sahaya çıkıp koşu ağırlıklı idman yaparak, bitiminde yine doğrudan araca binerek evlerine gitti. Bu şekilde yaklaşık 8-9 idman yapıldı.

RESMİ İDMANLARDA YAKLAŞIK 100 KİŞİ BULUNDU

Liglerin 12 Haziran’da başlayacağını açıklamasından sonra resmi idmanlara geçen siyah-beyazlılar, teknik direktör Sergen Yalçın yönetiminde daha kalabalık gruplar halinde çalıştı. İdmanlara malzemeci, fizyoterapist, masör, teknik heyetin de eklenmesi ve Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nin çalışan personel kapasitesinin de artırılmasıyla, tesis içinde 100 kişiye ulaşan bir insan sirkülasyonu yaşanmaya başlandı. Bu sürede Nevzat Demir Tesisleri baştan aşağı dezenfekte edildi, her noktaya temizleme jelleri konuldu, hatta kamp tesisi girişine dezenfekte kabini bile yerleştirildi.

TESTLER ANTRENMANLAR BAŞLADIKTAN SONRA YAPILDI İDDİASI

Takım halinde antrenmanlara başladıktan 3 gün sonra korona virüsü testine girildi ve dördüncü gün yani 9 Mayıs’ta açıklanan sonuçlarda bir futbolcu ile teknik personelin pozitif olduğu belirtildi. Halbuki ilk antrenmandan önce teslerin yapılması gerekiyordu. Beşiktaş’ın virüs testini geç yaptırdığı şeklinde eleştiriler geldi. TFF tarafından 1 Mayıs’ta ilk bölümü açıklanan ‘Futbola Dönüş Öneri Protokolü’ndeki en önemli ayrıntı, bir kaç aşamada gösterilen idman protokollerinde, her evre başlamadan mutlaka test yapılması şeklindeydi. Siyah-beyazlılar 5 Mayıs’ta takım idmanlarına başlamadan önce test yaptırmadı ve kimde ne olduğu bilinmeden 3 gün idman yapıldı. Dördüncü günde yapılan testlerde 2, dokuzuncu günde yapılan testlerde de 8 olmak üzere 10 kişide pozitif vakaya rastlandı. 14 günlük karantina döneminde bu rakamın artması ihtimali endişe veriyor.

Bundesliga başlıyor tüm gözler Almanya’da

Spor

Hakemin hata yapması kendi kalesine gol atması gibi

Süper Lig’de düdük çalan hakemlerden biri olan Ali Şansalan, işini çok sevdiğini ve kendisini geliştirmek için yoğun çalıştığını söyledi. Genç hakem maçta hata yapmanın eziyetten başka bir şey olmadığını açıkladı.

BOLD – Süper Lig’in genç hakemlerinden Ali Şansalan Türkiye Futbol Federasyonu’nun Tam Saha dergisinde açıklamalarda bulundu. 32 yaşındaki Şansalan, 8 yaşından beri futbolun içinde olduğunu belirterek, “Futbolu bu kadar sevmeseydim, yapabilir miydim bilmiyorum.” ifadelerini kullandı. Hakemliğe başladığında kendine çok güvendiğini vurgulayan Şansalan, “Ailemde ya da yakın çevremde hakemlikle ilgilenen kimse yoktu. O yüzden çok da bilgim yoktu. Hemen hedef belirlemiştim. ‘Dört sene sonra Süper Lig hakemi olacağım.’ diyordum. Bunun o kadar da kolay olmadığını işin içine girdiğimde anladım.” ifadelerini kullandı.

FUTBOLCUNUN KENDİ KALESİNE GOL ATMASI GİBİ BİZİM HATA YAPMAMIZ

Süper Lig’de 2 Haziran 2017’de oynanan Akhisarspor-Kardemir Karabükspor maçıyla üst düzey hakemlik kariyerine başlayan Şansalan, “Bizler başarılı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat hakemlikte yönettiğiniz tüm başarılı müsabakalar kötü bir performanstan sonra sıfırla çarpılıyor. O yüzden çok çalışmak ve hazır olmak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. Şansalan, Süper Lig’de maç yönetme hedefini gerçekleştirdiğini ve artık Şampiyonlar Ligi ile Dünya Kupası’nda görev almak istediğini dile getirdi. Hakem olarak hata yapmamak için çok emek harcadıklarını anlatan Şansalan, şunları söyledi: “Bir oyuncu kendi kalesine ne kadar gol atmak istemezse, en az biz de o kadar hata yapmak istemiyoruz. Ben 8-10 yaşımdan beri bu oyunun bir şekilde içindeyim. Futbolcuların ne kadar emek verdiğini, yöneticilerin ne kadar fedakarlık yaptığını, antrenöründen malzemecisine ailelerinden ödün vererek nasıl çalıştıklarını biliyorum. Bunları bilen bir insan için hata yapmak, eziyetten başka ne olabilir ki?”

CÜNEYT HOCA UMUT IŞIĞI OLDU

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır’ın tüm hakemlere umut ışığı olduğunu vurgulayan genç hakem, “Çok çalışırsak, emek verirsek, bizlerin de başarabileceğini gösterdi. Cüneyt Hoca ile aynı ortamda olmak, onun tecrübelerinden faydalanmak bizim gibi genç hakemler için çok önemli. Fırat Aydınus hocamın da genç hakemlere faydası çok büyük.” şeklinde görüş belirtti.

VAR’DA 69 MÜDAHALEDE 65 KARAR DÜZELTİLDİ

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasını da değerlendiren Şansalan, şunları söyledi: “VAR sisteminin ilk gününden itibaren görev aldım. İnsanlar bardağın boş tarafına bakmayı daha çok seviyor. Bu sezonun ilk devresinde VAR müdahaleleri açıklandı. 69 müdahale, 65 karar değişikliği… 65 karar içerisinde ne var? Ofsayttan atılan goller, yanlış verilen/verilmeyen penaltılar, yanlış verilen/verilmeyen kırmızı kartlar, nizami olmayan goller… Tam 65 tane karar düzeltilmiş. Bu az bir rakam değil. Eksiklerimiz yok mu? Tabii ki var ama MHK’nın eğitim departmanları bu konuda çok çalışıyor. Ben VAR’ı soranlara, ‘Eskiden 100 tane hata oluyordu. Şimdi 10 tane olacak ama olacak!’ diyorum.”

Okumaya devam et

Spor

Galatasaray’da futbolcudan yüzde 15, amatörden yüzde 30 kesinti

Galatasaray yönetimi ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunarak kulüpteki tüm çalışanların maaşlarında kesintiye gitti. Futbol’dan yüzde 15 kesinti yapılırken diğer branşlardan yüzde 30 kesinti yapılacak.

BOLD – Galatasaray’da Yönetim Kurulu, korona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntıların artması üzerine tüm kulüp çalışanlarından kesinti yapma kararı aldı. Futbolun patronu FIFA’nın ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunularak, kulüpteki tüm çalışanların ücretlerinde yüzde 15 ile yüzde 30 oranında kesinti yapılması kararlaştırıldı ve bunu tüm personele bildirdi. Bu karar camia içinde tepkiyle karşılandı. Sözcü’de yer alan habere göre korona virüsün ekonomik gerçeğiyle karşılaşan çalışanlar; e-devlet üzerinden SGK ve özlük hakları ile ilgili durumlarına baktıklarında ya ücretsiz izne çıkarıldıklarını ya da gelir ve beyanlarının asgari ücret seviyesine düşürüldüğünü iddia etti.

BAŞKAN CENGİZ TALİMAT VERMİŞTİ AMA MAĞDUR ETTİLER

Tüm şube yöneticileri ve çalışanlara elektronik posta ile iletilen kararlardaki en dikkat çekici ayrıntı ise şu: Futbolcu ve teknik kadroların maaşlarında yüzde 15; basketbol ve voleybol gibi faaliyetleri durdurulan tüm şube sporcularının ve teknik kadroların maaşlarında da yüzde 30 oranında indirim yapıldı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in, hastalığına ve ameliyatlarına rağmen “Ödemeler eksiksiz yapılsın” demesinin ardından alınan bu kararlar, camiada huzursuzluğa yol açtı. İsmini vermek istemeyen bir Galatasaray çalışanı “Çağırsalar yüzde 50, hatta tamamını verecekler olurdu. Galatasaray’a yakışan buydu. Kötü niyetliler zaten daha ilk gün sözleşmelerini feshederek alacaklarını alıp gitti. Zor günlerde para almadan hizmet eden, formasına ihanet etmeyenler mağdur edildi” dedi.

ÇALIŞANLARA GÖNDERİLEN YAZI

“DEĞERLİ GALATASARAY ÇALIŞANLARI…

7 Nisan 2020’de FIFA’nın pandemiyi mücbir sebep ilan ederek yayınlamış olduğu tavsiye kararları ve ardından diğer bazı spor branşları federasyonlarının yayınladığı tavsiye kararları dikkate alınarak…
* Liglerinin sonlandırılması/iptal edilmesi dolayısıyla faaliyet gösteremeyen tüm şube sporcularımızın ve şube teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %30 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Faaliyeti ertelenen futbolcu ve teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %15 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Bu ücret indirimi bir anda uygulanmayacak olup teknik kadro personelimizin her ay aylık maaşlarının en az yarısını alması temin edilecek ve ücret indirimi 4 ile 6 ay arasına yayılacaktır.
* Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan teknik kadro personelimiz ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Belirlenen ücret indirimleri sporcularımız için bu sezon içinde uygulanacak ve tamamlanacaktır. Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan amatör şube sporcularımız ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Çalışmaya devam eden idari personelimiz için de Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş olup başka bir ücret indirimi öngörülmemektedir.”

Okumaya devam et

Spor

16 yıl sonra Beşiktaş’a geri döndü

Beşiktaş, yeni forma sponsoru olarak Beko ile 42 milyon TL+KDV tutarında 2 yıllığına anlaşmaya varıldığını açıkladı. Siyah-Beyazlıların formasında 2020-2021 ve 2021-2022 sezonu için Beko yer alacak.

BOLD – Beşiktaş’ın geçmiş dönemde yıllarca forma sponsorluğunu yapan Beko, Vodafone ile forma sponsorluğu sona eren Beşiktaş ile anlaşmaya vardı. Siyah-beyazlı kulüp, yaptığı açıklamada göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam hakları için 2 yıllığına 42 milyon TL+KDV bedeli karşılığında anlaşıldığını duyurdu. Bu anlaşma Siyah-Beyazlı camiada da olumlu karşılandı. Beşiktaş’la adeta bütünleşen ‘Beko’ yeniden formaya geri dönmüş olacak. Kartal’ın üst üste şampiyonluklar yaşadığı dönemlerde forma ile bütünleşen Beko 100. yıl şampiyonluğunda da Beşiktaş’ın forma sponsoruydu. Beşiktaş, 1990-1991 sezonundan 2003-2004 sezonunun sonuna kadar forma önünde Beko reklamını taşıdı. Bu anlaşma kulüp tarihinin en uzun sponsorluk anlaşmasıydı.

KULÜPTEN YAPILAN AÇIKLAMA

KAP’a yapılan açıklama şekilde gerçekleşti. “Şirketimiz ile Arçelik Pazarlama A.Ş. arasında yürütülen görüşmeler neticesinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları için forma göğüs sponsorluğu konusunda iki yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma tutarı, Arçelik Pazarlama A.Ş. (Beko) tarafından takımımızın forma göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam haklarının kullanılması karşılığında, iki sezon için toplamda 42.000.000 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Okumaya devam et

Popular