Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Nihat Özdemir liglerin açılması için 7 alternatif olduğunu söyledi, kulüpleri suçladı

TFF Başkanı Nihat Özdemir Liglerin Temmuz’un ortasında başlayacağının sinyalini verdi. 7 alternatifin olduğunu söyleyen Özdemir, kulüplerin kendi çıkarına göre talepte bulunduğunu açıkladı.

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Başkanı Nihat Özdemir, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programda liglerini başlaması ile ilgili yeni bir tarih verdi. Özdemir, daha önce 12 Haziran olarak açıkladıkları Süper Lig’in başlangıç tarihinin Temmuz ortasına kayabileceğini ifade etti ve ellerinde 7 alternatif daha olduğunu dile getirdi. Kulüplerin kendi çıkarlarına göre talepte bulunduklarını vurgulayan Özdemir, başlama tarihi ile ilgili olarak Sağlık Bakanı’nın “Ben karışmam” dediğini açıkladı. TFF başkanı Nihat Özdemir’in gündeme dair açıklamaları şöyle:

 

TEMMUZ BAŞINDA YA DA ORTASINDA DA BAŞLAYABİLİRİZ

“Bakanlarımızla bir toplantı yaptık ve herkesin görüşü Haziranda başlamaktı. Ligler şimdilik 12 haziranda başlayacak dedim ben. Alternatiflerime göre de Temmuzda da başlarım ben bu lige dedim. Haziran 12’de başlayacağız diyorum ama şimdilik, olmazda Temmuz başında ya da ortasında da başlayabiliriz. Temmuz başında başlarsak, 12 Ağustos’ta ligi bitiririz (Hızlandırılmış fikstür) Ben neye bakacağım? Türkiye’de Kovid olayı nasıl gidiyor? Bence çok iyi gidiyor. Avrupa’da ve dünyada en iyi durumdaki ülkelerin başında Türkiye geliyor. Belki biz Temmuz ayındaki maçlarımızı şimdilik seyircisiz kararı olmasına rağmen belki de seyircili oynayacağız. 12 Haziran olmazsa 19 Haziran var, 26 Haziran var, 3 Temmuz var, 10 Temmuz var”

ALMANYA’DA VEFAT SAYISI 8 BİN TÜRKİYE’DE 4 BİN

Ben sağlık bakanıyla bir görüşme yaptım. Kendisini çok takdir ediyorum. Bu noktada olmamızın en önemli noktalarından birisi kendisi, bilim kurulu ve cumhurbaşkanımızdır. Ben ona bir tarih belirlemek istiyoruz biz duramayız dedim. Vefat sayısı Almanya’da 8 binken benin Türkiyem de 4 bin.

SAĞLIK BAKANI ‘BEN KARIŞMAM’ DEDİ

Ben de kendisiyle konuşurken biz bilim kurulu ve sağlık bakanlığı olarak hiçbir şeyinize karışmayız. Siz zaten özerk bir kurumsunuz dedi bize. Ben de bakanımıza Sağlık protokolümüzü gösterdim. İyice inceledi ve kapsamlı, iyi buldu protokolümüzü. Siz bu işte yolunuza devam edin başınız sıkıştığında bana danışabilirsiniz dedi. Her zaman görüşüyoruz. Başım sıkıştığında her zaman kendisini arıyorum bakanımın. TFF’nin önemli, bir sağlık kurulu var.

ALMANYA BİZİM İÇİN REHBER, SAĞLIKTAN ÖDÜN VERMEYİZ

Almanya bizim için bir rehber. Nasıl başladıklarını göreceğiz, takip edeceğiz. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen İtalya, İspanya gibi ülkeler bizden çok daha kötü olmasına rağmen bugün liglerin başlama tarihini açıkladılar. Sağlık Kurulumuzun danışma kurulu var. Onların Türkiye’nin en iyi enfeksiyon doktorlarıdır. Mete Düren var. UEFA’nın sağlık kurulu üyesi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde futbola nasıl döneceğimizin protokolünü hazırladık. İtalya’dan, İspanya’dan, Almanya’dan aldık ve bunlardan daha katı bir protokol hazırladık. Sağlıktan hiçbir zaman ödün vermeyiz. Bir kimsenin sağlığı bu ligden daha önemlidir.

FUTBOLDA KULÜPLERİMİZ OYNAMAK İSTİYOR

Sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmak istiyoruz. Basketbol ve voleybol bizden farklı. Onlar salon spor yapıyorlar. Orada sadece 2 takım oynamak istemiş ancak bende öyle değil ki. Oradaki kulüpler oynamak istemiyorlar. Futboldaki kulüplerimiz ise futbol oynamak istiyor. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’e canı yürekten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendisiyle her gün görüşüyorum. Sağlığını her gün takip ediyorum. Beşiktaş Başkanı Çebi’nin pozitif olduğunu duydum. Kendisini aradım ve herhangi bir semptom göstermediğini duydum. Buna çok sevindim.

KULÜPLER SAMİMİ OLSUN KENDİLERİNE YÖNELİK KARAR BEKLEMESİN

Bütün kulüplerimize sesleniyorum; Ne olursunuz şeffaf olun, açık olun, adil olun. Herkes federasyondan kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almamızı bekliyor. Samimi olsunlar, açık olsunlar, adil olsunlar. Kendilerine yönelik bir karar çıkarmamızı beklemesinler. Biz cuma günü başlıyoruz, İtalya’da cumartesi başlamayı planlıyorlar. Rusya 21 veya 28 Haziran’da başlıyor ve Avrupa’da vaka sayısında inanılmaz artışa geçen bir ülke şu anda. Çok kötü durumdalar. Şu anda genel olarak seyircisiz oynanacak. UEFA da başta seyircisiz olarak başlayalım diyor.

KÜME DÜŞMEK ÜZERE OLAN TAKIMLAR LİG BİTSİN DİYOR

Kendileri basında sık sık açıklamalarda bulunuyorlar. Sanal medyaya dahi açıklamalar yapan birçok kulüp yetkilimiz mesajlar yolluyorlar. Hiçbir takım idarecisi, sporcusu, hocası kendi bulunduğu durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. küme düşmek üzere olan takımlar diyorlar ki ‘lig burada bitirilsin’. Aynen basketboldaki gibi olsun istiyorlar. Ancak bunlar kimsenin gözünden kaçmıyor, bence komik duruma düşüyorlar. Fakat ortaya gerçek sağlık sorunlarıyla çıkıp, adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa ona saygımız sonsuz. Federasyon, herkesin sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Instagram’dan yaptıkları yayınlarla, tweet atmalarıyla biz hiçbir zaman kararımızdan dönmeyiz. Onların açıklamalarıyla federasyon herhangi bir karar değiştirmez.

ANTALYA, İSTANBUL PLANIMIZ YOK

Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın açıklamaları var. Teknik direktörlerimizin açıklamaları var. Ben bunları doğru bulmuyorum. Onların bu açıklamalarının bizim kararımızda bir etkisi olamaz. Bizim tek bir planımız var. Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz olmak üzere başlayacak. Herkes kendi evinde başlayacak. Daha liglerin başlamasına neredeyse 1 ay var. Şu anda kesin net bir şey konuşmak istemiyorum. Bizim, liglerin Antalya ya da İstanbul’da oynanması için bir planımız yok. Ana hedefimiz; yine stadyumda sağlık kontrolleri olması şartıyla seyircili oynanmasıdır. Bu ankete katılanların yüzde 89’u futbolu, sporu çok özlediklerini, bir an önce maçların başlaması gerektiğine inanmışlar. Futbol, insanlarımızın önemli bir meşguliyeti.

FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİNDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR UÇK ÇÖZECEK

Geçen hafta Kulüpler Birliği’nin yetkilileriyle, bazı başkanlarla ve bizim teknik ekibimiz bir araya gelerek futbolcu ve kulüp arasında anlaşmazlık olursa nasıl bir yol izleneceği hakkında kararlar aldık ve bunu açıkladık. Önemli olan burada futbolcu ile kulübün yapmış olduğu anlaşmadır. Biz diyoruz ki; bu anlaşma esastır ama bu sözleşmede eğer bir anlaşmazlık olursa ve bu anlaşmazlığın çözümü için bize başvurursanız, aynen FIFA gibi federsayon da her kulübün dosyasına, futbolcunun durumuna bakacak. Futbol takımı bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş, futbolcu bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş diye bakacağız. Bizim Tahkim Kurulumuz, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu(UÇK), oturacak dosyaları inceleyecek ve bu çerçeve içerisinde kararlar alacağız.

Spor

Galatasaray’da futbolcudan yüzde 15, amatörden yüzde 30 kesinti

Galatasaray yönetimi ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunarak kulüpteki tüm çalışanların maaşlarında kesintiye gitti. Futbol’dan yüzde 15 kesinti yapılırken diğer branşlardan yüzde 30 kesinti yapılacak.

BOLD – Galatasaray’da Yönetim Kurulu, korona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntıların artması üzerine tüm kulüp çalışanlarından kesinti yapma kararı aldı. Futbolun patronu FIFA’nın ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunularak, kulüpteki tüm çalışanların ücretlerinde yüzde 15 ile yüzde 30 oranında kesinti yapılması kararlaştırıldı ve bunu tüm personele bildirdi. Bu karar camia içinde tepkiyle karşılandı. Sözcü’de yer alan habere göre korona virüsün ekonomik gerçeğiyle karşılaşan çalışanlar; e-devlet üzerinden SGK ve özlük hakları ile ilgili durumlarına baktıklarında ya ücretsiz izne çıkarıldıklarını ya da gelir ve beyanlarının asgari ücret seviyesine düşürüldüğünü iddia etti.

BAŞKAN CENGİZ TALİMAT VERMİŞTİ AMA MAĞDUR ETTİLER

Tüm şube yöneticileri ve çalışanlara elektronik posta ile iletilen kararlardaki en dikkat çekici ayrıntı ise şu: Futbolcu ve teknik kadroların maaşlarında yüzde 15; basketbol ve voleybol gibi faaliyetleri durdurulan tüm şube sporcularının ve teknik kadroların maaşlarında da yüzde 30 oranında indirim yapıldı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in, hastalığına ve ameliyatlarına rağmen “Ödemeler eksiksiz yapılsın” demesinin ardından alınan bu kararlar, camiada huzursuzluğa yol açtı. İsmini vermek istemeyen bir Galatasaray çalışanı “Çağırsalar yüzde 50, hatta tamamını verecekler olurdu. Galatasaray’a yakışan buydu. Kötü niyetliler zaten daha ilk gün sözleşmelerini feshederek alacaklarını alıp gitti. Zor günlerde para almadan hizmet eden, formasına ihanet etmeyenler mağdur edildi” dedi.

ÇALIŞANLARA GÖNDERİLEN YAZI

“DEĞERLİ GALATASARAY ÇALIŞANLARI…

7 Nisan 2020’de FIFA’nın pandemiyi mücbir sebep ilan ederek yayınlamış olduğu tavsiye kararları ve ardından diğer bazı spor branşları federasyonlarının yayınladığı tavsiye kararları dikkate alınarak…
* Liglerinin sonlandırılması/iptal edilmesi dolayısıyla faaliyet gösteremeyen tüm şube sporcularımızın ve şube teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %30 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Faaliyeti ertelenen futbolcu ve teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %15 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Bu ücret indirimi bir anda uygulanmayacak olup teknik kadro personelimizin her ay aylık maaşlarının en az yarısını alması temin edilecek ve ücret indirimi 4 ile 6 ay arasına yayılacaktır.
* Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan teknik kadro personelimiz ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Belirlenen ücret indirimleri sporcularımız için bu sezon içinde uygulanacak ve tamamlanacaktır. Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan amatör şube sporcularımız ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Çalışmaya devam eden idari personelimiz için de Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş olup başka bir ücret indirimi öngörülmemektedir.”

Okumaya devam et

Spor

16 yıl sonra Beşiktaş’a geri döndü

Beşiktaş, yeni forma sponsoru olarak Beko ile 42 milyon TL+KDV tutarında 2 yıllığına anlaşmaya varıldığını açıkladı. Siyah-Beyazlıların formasında 2020-2021 ve 2021-2022 sezonu için Beko yer alacak.

BOLD – Beşiktaş’ın geçmiş dönemde yıllarca forma sponsorluğunu yapan Beko, Vodafone ile forma sponsorluğu sona eren Beşiktaş ile anlaşmaya vardı. Siyah-beyazlı kulüp, yaptığı açıklamada göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam hakları için 2 yıllığına 42 milyon TL+KDV bedeli karşılığında anlaşıldığını duyurdu. Bu anlaşma Siyah-Beyazlı camiada da olumlu karşılandı. Beşiktaş’la adeta bütünleşen ‘Beko’ yeniden formaya geri dönmüş olacak. Kartal’ın üst üste şampiyonluklar yaşadığı dönemlerde forma ile bütünleşen Beko 100. yıl şampiyonluğunda da Beşiktaş’ın forma sponsoruydu. Beşiktaş, 1990-1991 sezonundan 2003-2004 sezonunun sonuna kadar forma önünde Beko reklamını taşıdı. Bu anlaşma kulüp tarihinin en uzun sponsorluk anlaşmasıydı.

KULÜPTEN YAPILAN AÇIKLAMA

KAP’a yapılan açıklama şekilde gerçekleşti. “Şirketimiz ile Arçelik Pazarlama A.Ş. arasında yürütülen görüşmeler neticesinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları için forma göğüs sponsorluğu konusunda iki yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma tutarı, Arçelik Pazarlama A.Ş. (Beko) tarafından takımımızın forma göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam haklarının kullanılması karşılığında, iki sezon için toplamda 42.000.000 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Okumaya devam et

Spor

Başkan Çebi açıkladı: Beşiktaş’ın borcu 4.1 milyar lirayı geçebilir

Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi, Siyah-Beyazlı kulübün içinde bulunduğu mali durumun vahametini açıkladı. Kulübün borcunun 2023’te 4.1 milyarı geçeceğini açıkladı. Günlük zarar 25 milyon lira.

BOLD – Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, bugün gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın nedeniyle Ağustos ayına ertelenen Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısı yerine kulübün Youtube kanalı üzerinden açıklamalarda bulundu. Kulübün borcunun 2023’te 4.1 milyar lirayı geçebileceğini açıkladı. Ayda 25 milyon lira zararla kulübü yönetmeye çalıştıklarını belirterek 8 ayı bulan maaş ödemelerini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ahmet Nur Çebi’nin kulübün mali durumu ve gündemine dair yaptıkları açıklamalardan öne çıkan kısımlar şöyle:

KULÜBÜN BORCU 4.1 MİLYARI GEÇEBİLİR

“Göreve geldiğimiz ana kadarki borcun 3.3. milyar TL olduğu Divan Kurulu toplantısında sizlere açıklanmıştı. Belirtmek istiyorum ki bu borç, mevcut finansman yükü ve gelecek olan faizlerle 2023 yılında 4.1 milyar TL’yi bulacak belki de aşacaktır. Vereceğimiz mücadele, bu rakama ulaşılmaması hatta daha da aşağı bir seviye çekilmesidir. Kulübümüzün yaklaşık 600 milyon TL geliri vardır ancak giderimizin 900 milyon TL olduğunu vurgulamak istiyorum. Yılda 300 milyon TL açık veriyoruz. Ayda 25 milyon TL açıkla Kulübümüzü yönetmeye çalışıyoruz. Bu durum, bugüne kadar yapılan borçlanmanın verdiği faiz yükü ve yapılmış olan büyük kontratların dayanılmaz olan ağırlığından kaynaklanıyor. Göreve geldiğimiz Ekim ayının son on gününde, hızlıca 120 milyon TL bulunarak ödemeler yapılmış, temiz kağıdı alınmış ve Avrupa’ya gitmemizin önündeki engel şimdilik kaldırılmıştır.”

8 AYI BULAN MAAŞ ÖDEMELERİNİ YAPTIK

“Yaklaşık yedi aylık görev süremiz boyunca 380 milyon TL kaynak yarattık. Bu kaynak, bankalara gelen tüm gelirlerimizin dışında yarattığımız bir kaynaktır. Yapılmış olan ağır sözleşmeler gereği tüm gelirlerimiz bankalara ödenmektedir. Gelirlerimiz, bankalar tarafından kredi borçlarımıza sayılmaktadır. Bunların dışında bulmamız gereken 780 milyon TL’ye karşılık bulabildiğimiz 380 milyon TL ile bugüne kadar Kulübümüzü ayakta tutmayı başardık. Geldiğimiz günden bu yana sekiz ayı bulan maaş ödemeleri yaptık. Eski yönetim döneminden kalan üç-dört ay geriden gelen personel maaş ödemelerinin ancak bir ayını kapatmış bulunuyoruz. Çalışanlarımıza bu konuda bizlere göstermiş oldukları anlayış nedeniyle candan teşekkür ediyorum. Zaman içinde onların üstündeki yükü hafifleterek yürümeye çalışacağımızı belirtmek istiyorum.”

SALGINDAN DOLAYI 166 MİLYON LİRADAN MAHRUM KALDIK

“Salgının yarattığı mali sıkıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık iki buçuk aylık süreçte 166 milyon TL gelirden mahrum kaldık. Sezonun devamını seyircisiz oynamak ve bazı sponsor gelirlerinden yoksun kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak kaybımızın yüzde 70’in üstünde olmasını beklemekteyiz. Temennimiz ve mücadelemiz bu rakamları biraz daha aşağı çekmek yönünde olacaktır. Salgının Beşiktaş’a ağır bir yük yükleyeceği bugünden görülmektedir.”

AYAKTA MAÇ SEYRETME DÖNEMİ BAŞLAYACAK

“Kale arkasında ayakta maç seyretme isteğinde bulunan taraftarlarımızın isteğini teknik olarak analiz ettik ve Gençlik ve Spor Bakanımıza arz ettik. Sonucu beklemekteyiz. Pandeminin bitip futbolun taraftarla oynanacağı zamana gelindiğinde ayakta maç seyretme dönemini başlatmış olacağız. BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde üç antrenman sahamız var. Göreve geldiğimizde bir sahada çalışma yapılabiliyordu. İkinci sahanın bakımı tarafımızca başlatıldı ve tamamlandı. Altyapıdaki futbolcularımızın faydalanabileceği üçüncü saha için çalışmalar başlatıldı.”

YÜKSEK BÜTÇE HER ZAMAN BAŞARI GETİRMİYOR

“Futbolla ilgili her şeyin para olmadığını söylemek istiyorum. Yüksek ücretlerle kurulan takımların her zaman başarı getirmediğini düşünüyorum. 2015-16 şampiyonluğumuzda takım bütçemiz yaklaşık 52 milyon euro, 2016-17 şampiyonluğumuzda 67 milyon euro ve dördüncü tamamladığımız 2017-18 sezonunda bütçemiz 92 milyon euro idi. Yüksek ücret ödenen her transferin doğru transfer anlamına gelmediğini artık hepimiz kabul ediyoruz. Bundan sonra özümüze dönmek, özellikle gençlerden hizmet alarak ve onları başka takımlara satarak gelir elde etmek çok önemli. Metin-Ali-Feyyaz dönemini, değerli hocamız Sergen Yalçın’ın altyapıdan gelerek şampiyonluklar yaşadığını hatırlarsak yapmak istediğimiz şeyin doğru olduğunu ve vizyon çizerek bu yoldan vazgeçmememiz gerektiğini biliyoruz. Hocamızla beraber altyapıdan gelecek çocuklara önem vereceğiz. Scout ekibimizle altyapımızın dışından da bulacağımız kabiliyetli, genç, terbiyeli futbolcularla yeni bir Beşiktaş yaratacağız. Bu konuda tereddüt etmiyoruz.”

SERGEN YALÇIN EN BÜYÜK ŞANSIMIZ

“Sergen Yalçın hocamız yaratmak istediğimiz sistemde en büyük şansımız. Kendisi altyapıdan gelerek şampiyon olmuş bir sporcu. Sergen Yalçın’ın motivasyonunun en üst noktada olduğunu görmekteyiz. Geldiğimizde on üçüncü sırada olan takımımız şu anda beşinci sırada. Sezon sonunda daha yukarıda olmayı hedefliyoruz. Bu da bizim futbol takımımıza verdiğimiz önemi gösteriyor. Futbolcularımızdan pandemi sürecinin yarattığı ve yaratacağı sıkıntılar konusunda destek istedik. Yeni dönemdeki bütçemizin daha makul olması adına, futbolcularımızla yola devam etme isteğimizle beraber görüşmelerimizi yapacağımızı kendilerine ilettik. Her birinin bu konuda samimi ve istekli olacağına inancım sonsuz.”

BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLAYACAK

“Bizi güzel günler bekliyor. Doğru işler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Sizlerin vereceği destek benim ve yönetim kurulum için çok önemli. Yalnız başımızda biz bu yolda yürümekte zorlanırız. Bizi yalnız bırakmamanızı rica ettik. Bağış kampanyasından bahsetmiştim. 19 Mart’ta başlatmayı düşündüğümüz kampanya salgın nedeniyle ertelenmişti. Haziran’dan sonra normal sürece geçeceğimizi, seyircisiz de olsa kalan sekiz haftanın oynanacağını biliyoruz. Bu süreç içinde kampanyamızı başlatacağız. Vereceğiniz destek, zor durumu aşmamızda çok önemli rol oynayacak. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular