Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Kaan Ayhan: Hakem ilk düdüğü çalınca normal bir maç gibi oynandı

Milli futbolcu Kaan Ayhan korona virüs arasından sonra Bundesliga’da oynadığı ilk maçı anlattı. Maç öncesi bir hafta otelde kampta kaldıklarını belirten Ayhan,  maç sonrası ise test yapılmadığını belirtti.

BOLD – Fortuna Düsseldorf forması giyen milli oyuncu Kaan Ayhan, geri dönen Bundesliga’da koronavirüs önlemleri ile futbolun sahada nasıl olduğunu anlattı. Düsseldorf, ara sonrasında ilk maçında Paderborn ile 0-0 berabere kalırken, Kaan Ayhan 90 dakika sahada kaldı. Milli savunmacı “Kafamızı kurallara verdik. Normal gibiydi.” diyerek ilk maç ile ilgili düşüncelerini NTV ile paylaştı: “Su molalarında yine o atmosferi insan görüp, hatırladı. Bir dakika, burada fark var, önceki gibi değil dedik. Hakem ilk düdüğü çaldıktan sonra, normal bir futbol maçı gibi oynanıldığını düşünüyorum. Maçtan önce daha çok sorunlarla ilgilendik, maç esnasında açıkçası pek düşünmeden, kendi kendimize soru sormadan oynamaya çalıştık.

MAÇTAN ÖNCE BİR HAFTA KARANTİNA VARDI SONRASINDA TEST YAPILMADI

“Futbolcu arkadaşlarım da sanırım benim gibi düşünüyordur. Kurallar biraz fazla olabilir ama sonuçta kendi sağlığımız için, sevdiklerimizin sağlık durumu için yaptığımız bir şey. Onlar için kurallara uymaya çalışıyoruz. Çok kural var, bazıları gereksiz gelebilir bize ama ne için yaptığımız belli olduğundan en iyi şekilde uymaya çalışıyoruz. Maç sonrası test olmadı ama biz geçen hafta, ilk maç oynanmadan, Bundesliga ekipleri 1 haftalık karantinaya gitti. Pazar gününden maça kadar zamanımız otelde geçti. Hem test, hem otel, önlemleri aldık. Bugünlerde 2-3 saatte her şey alt üst olabilir ama şu anda boş zamanımızı evde geçirebiliriz diye biliyoruz, o haberi aldık ama hiçbir şeye garanti vermiyorlar. Şu anda ben de evdeyim ve inşallah böyle devam eder.”

KURALLARI UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL HER HAFTA HATIRLATILIYOR

Antrenmanlar, maçta olduğu gibi, bir öncesi, bir esnası var. Belirli mesafelerle idmana geliyoruz, sosyal mesafe ile hareket ediyoruz ama sahada tamamen normal bir futbol oynanıyor. Kurallar, sahadan çıkınca başlıyor. Hemen hemen her hafta, bu işlerin sorumlusu olan kişilerle temastayız, her hafta bizimle konuşuyorlar. Kuralları unutmamız, mümkün değil. Her hafta hatırlatıyorlar. Bu konunun çok önemli olduğunu da bildiğimiz için, bizim takımda en azından, herkes kurallara uymaya devam ediyor.

Spor

Hakemin hata yapması kendi kalesine gol atması gibi

Süper Lig’de düdük çalan hakemlerden biri olan Ali Şansalan, işini çok sevdiğini ve kendisini geliştirmek için yoğun çalıştığını söyledi. Genç hakem maçta hata yapmanın eziyetten başka bir şey olmadığını açıkladı.

BOLD – Süper Lig’in genç hakemlerinden Ali Şansalan Türkiye Futbol Federasyonu’nun Tam Saha dergisinde açıklamalarda bulundu. 32 yaşındaki Şansalan, 8 yaşından beri futbolun içinde olduğunu belirterek, “Futbolu bu kadar sevmeseydim, yapabilir miydim bilmiyorum.” ifadelerini kullandı. Hakemliğe başladığında kendine çok güvendiğini vurgulayan Şansalan, “Ailemde ya da yakın çevremde hakemlikle ilgilenen kimse yoktu. O yüzden çok da bilgim yoktu. Hemen hedef belirlemiştim. ‘Dört sene sonra Süper Lig hakemi olacağım.’ diyordum. Bunun o kadar da kolay olmadığını işin içine girdiğimde anladım.” ifadelerini kullandı.

FUTBOLCUNUN KENDİ KALESİNE GOL ATMASI GİBİ BİZİM HATA YAPMAMIZ

Süper Lig’de 2 Haziran 2017’de oynanan Akhisarspor-Kardemir Karabükspor maçıyla üst düzey hakemlik kariyerine başlayan Şansalan, “Bizler başarılı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat hakemlikte yönettiğiniz tüm başarılı müsabakalar kötü bir performanstan sonra sıfırla çarpılıyor. O yüzden çok çalışmak ve hazır olmak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. Şansalan, Süper Lig’de maç yönetme hedefini gerçekleştirdiğini ve artık Şampiyonlar Ligi ile Dünya Kupası’nda görev almak istediğini dile getirdi. Hakem olarak hata yapmamak için çok emek harcadıklarını anlatan Şansalan, şunları söyledi: “Bir oyuncu kendi kalesine ne kadar gol atmak istemezse, en az biz de o kadar hata yapmak istemiyoruz. Ben 8-10 yaşımdan beri bu oyunun bir şekilde içindeyim. Futbolcuların ne kadar emek verdiğini, yöneticilerin ne kadar fedakarlık yaptığını, antrenöründen malzemecisine ailelerinden ödün vererek nasıl çalıştıklarını biliyorum. Bunları bilen bir insan için hata yapmak, eziyetten başka ne olabilir ki?”

CÜNEYT HOCA UMUT IŞIĞI OLDU

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır’ın tüm hakemlere umut ışığı olduğunu vurgulayan genç hakem, “Çok çalışırsak, emek verirsek, bizlerin de başarabileceğini gösterdi. Cüneyt Hoca ile aynı ortamda olmak, onun tecrübelerinden faydalanmak bizim gibi genç hakemler için çok önemli. Fırat Aydınus hocamın da genç hakemlere faydası çok büyük.” şeklinde görüş belirtti.

VAR’DA 69 MÜDAHALEDE 65 KARAR DÜZELTİLDİ

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasını da değerlendiren Şansalan, şunları söyledi: “VAR sisteminin ilk gününden itibaren görev aldım. İnsanlar bardağın boş tarafına bakmayı daha çok seviyor. Bu sezonun ilk devresinde VAR müdahaleleri açıklandı. 69 müdahale, 65 karar değişikliği… 65 karar içerisinde ne var? Ofsayttan atılan goller, yanlış verilen/verilmeyen penaltılar, yanlış verilen/verilmeyen kırmızı kartlar, nizami olmayan goller… Tam 65 tane karar düzeltilmiş. Bu az bir rakam değil. Eksiklerimiz yok mu? Tabii ki var ama MHK’nın eğitim departmanları bu konuda çok çalışıyor. Ben VAR’ı soranlara, ‘Eskiden 100 tane hata oluyordu. Şimdi 10 tane olacak ama olacak!’ diyorum.”

Okumaya devam et

Spor

Galatasaray’da futbolcudan yüzde 15, amatörden yüzde 30 kesinti

Galatasaray yönetimi ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunarak kulüpteki tüm çalışanların maaşlarında kesintiye gitti. Futbol’dan yüzde 15 kesinti yapılırken diğer branşlardan yüzde 30 kesinti yapılacak.

BOLD – Galatasaray’da Yönetim Kurulu, korona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntıların artması üzerine tüm kulüp çalışanlarından kesinti yapma kararı aldı. Futbolun patronu FIFA’nın ‘mücbir sebep’ vurgusuna atıfta bulunularak, kulüpteki tüm çalışanların ücretlerinde yüzde 15 ile yüzde 30 oranında kesinti yapılması kararlaştırıldı ve bunu tüm personele bildirdi. Bu karar camia içinde tepkiyle karşılandı. Sözcü’de yer alan habere göre korona virüsün ekonomik gerçeğiyle karşılaşan çalışanlar; e-devlet üzerinden SGK ve özlük hakları ile ilgili durumlarına baktıklarında ya ücretsiz izne çıkarıldıklarını ya da gelir ve beyanlarının asgari ücret seviyesine düşürüldüğünü iddia etti.

BAŞKAN CENGİZ TALİMAT VERMİŞTİ AMA MAĞDUR ETTİLER

Tüm şube yöneticileri ve çalışanlara elektronik posta ile iletilen kararlardaki en dikkat çekici ayrıntı ise şu: Futbolcu ve teknik kadroların maaşlarında yüzde 15; basketbol ve voleybol gibi faaliyetleri durdurulan tüm şube sporcularının ve teknik kadroların maaşlarında da yüzde 30 oranında indirim yapıldı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in, hastalığına ve ameliyatlarına rağmen “Ödemeler eksiksiz yapılsın” demesinin ardından alınan bu kararlar, camiada huzursuzluğa yol açtı. İsmini vermek istemeyen bir Galatasaray çalışanı “Çağırsalar yüzde 50, hatta tamamını verecekler olurdu. Galatasaray’a yakışan buydu. Kötü niyetliler zaten daha ilk gün sözleşmelerini feshederek alacaklarını alıp gitti. Zor günlerde para almadan hizmet eden, formasına ihanet etmeyenler mağdur edildi” dedi.

ÇALIŞANLARA GÖNDERİLEN YAZI

“DEĞERLİ GALATASARAY ÇALIŞANLARI…

7 Nisan 2020’de FIFA’nın pandemiyi mücbir sebep ilan ederek yayınlamış olduğu tavsiye kararları ve ardından diğer bazı spor branşları federasyonlarının yayınladığı tavsiye kararları dikkate alınarak…
* Liglerinin sonlandırılması/iptal edilmesi dolayısıyla faaliyet gösteremeyen tüm şube sporcularımızın ve şube teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %30 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Faaliyeti ertelenen futbolcu ve teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden %15 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
* Bu ücret indirimi bir anda uygulanmayacak olup teknik kadro personelimizin her ay aylık maaşlarının en az yarısını alması temin edilecek ve ücret indirimi 4 ile 6 ay arasına yayılacaktır.
* Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan teknik kadro personelimiz ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Belirlenen ücret indirimleri sporcularımız için bu sezon içinde uygulanacak ve tamamlanacaktır. Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan amatör şube sporcularımız ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
* Çalışmaya devam eden idari personelimiz için de Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş olup başka bir ücret indirimi öngörülmemektedir.”

Okumaya devam et

Spor

16 yıl sonra Beşiktaş’a geri döndü

Beşiktaş, yeni forma sponsoru olarak Beko ile 42 milyon TL+KDV tutarında 2 yıllığına anlaşmaya varıldığını açıkladı. Siyah-Beyazlıların formasında 2020-2021 ve 2021-2022 sezonu için Beko yer alacak.

BOLD – Beşiktaş’ın geçmiş dönemde yıllarca forma sponsorluğunu yapan Beko, Vodafone ile forma sponsorluğu sona eren Beşiktaş ile anlaşmaya vardı. Siyah-beyazlı kulüp, yaptığı açıklamada göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam hakları için 2 yıllığına 42 milyon TL+KDV bedeli karşılığında anlaşıldığını duyurdu. Bu anlaşma Siyah-Beyazlı camiada da olumlu karşılandı. Beşiktaş’la adeta bütünleşen ‘Beko’ yeniden formaya geri dönmüş olacak. Kartal’ın üst üste şampiyonluklar yaşadığı dönemlerde forma ile bütünleşen Beko 100. yıl şampiyonluğunda da Beşiktaş’ın forma sponsoruydu. Beşiktaş, 1990-1991 sezonundan 2003-2004 sezonunun sonuna kadar forma önünde Beko reklamını taşıdı. Bu anlaşma kulüp tarihinin en uzun sponsorluk anlaşmasıydı.

KULÜPTEN YAPILAN AÇIKLAMA

KAP’a yapılan açıklama şekilde gerçekleşti. “Şirketimiz ile Arçelik Pazarlama A.Ş. arasında yürütülen görüşmeler neticesinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları için forma göğüs sponsorluğu konusunda iki yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma tutarı, Arçelik Pazarlama A.Ş. (Beko) tarafından takımımızın forma göğüs sponsorluğu ve sözleşme kapsamındaki diğer reklam haklarının kullanılması karşılığında, iki sezon için toplamda 42.000.000 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Okumaya devam et

Popular