Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Ozan Mahzuni Şerif 18 yıl önce aramızdan ayrıldı

20. yüzyıl Türk Halk şiirinin en önemli isimlerinden olan Aşık Mahzuni Şerif geride unutulmaz türküler, deyişler ve onurlu bir duruş bırakarak 18 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

BOLD– “Çeşmi Siyahım”, “Yuh Yuh”, “Mevlam Gül Diyerek”, “Dom Dom Kurşunu” gibi unutulmaz türkülerle halk müziği ve şiiri içinde sağlam bir yer edinen Aşık Mahzuni Şerif’in 1940’ta başlayan dünya öyküsü 17 Mayıs 2002’de Almanya’da nihayetlendi.

Mahzuni Şerif’in Hacıbektaş’taki kabri

ASKERİ EĞİTİMİNİ YARIDA BIRAKTI

Ardında 453 plak, 58 kaset bırakan ve şiirlerini topladığı “Dolunaya Tül Düştü” isimli bir de kitap bırakan Aşık Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da adı sonradan Tarlacık olarak değiştirilen ve ozanın “Oy Göresim Geldi” türküsünde de zikrettiği Berçenek köyünde dünyaya geldi.

İlkokul eğitiminin ardından önce astsubay hazırlama okuluna sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne giden ozan 1960’ta eğitimini yarıda bırakarak askeriyeden ayrıldı. Saz çalmayı amcası Aşık Fezali’den öğrendi, Mahzuni mahlası ise tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba tarafından mahcup ve hüzünlü tavrı sebebiyle verildi.

YASAKLAR, BOMBALAR VE İŞKENCE

İlk plağını 1964’te çıkaran sanatçı kısa süre içinde sevildi ve tanındı. Yıllar içinde “Dom Dom Kurşunu”, “Yedin Beni”, “Yuh Yuh”, “Fadimem”, “Gül Yüzlüm”, “Ciğerparem”, “Merdo”, “Dostum Dostum”, “Han Sarhoş Hancı Sarhoş”, “Çeşmi Siyahım”, “Yalan Dünya”, “Ağlasam mı?” gibi hepsi klasikleşmiş birçok esere imza atan ozanın, 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında siyasi içerikli deyişleri sebebiyle tam sekiz yıl hem sahneye çıkması yasaklandı hem de yurt dışına çıkışı engellendi. Mahzuni Şerif hem geçimini sağlamak hem de müzikten uzak kalmamak için küçük bir dükkanda kaset ve plak satışı yaptığı bu yılları daha sonra şöyle ifade edecekti : “Türkü söyleyememek beni çok üzüyordu. Canlı bir balığı tutun ve kumun üzerine atın o balık o denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere öyle bakıyordum.”

Yasaklı bulunduğu yıllarda evi birçok kez basılarak sözde aramalar yapılır, dövülür. Arabasına bomba konur, evi kundaklanır. Kendisi ve ailesi canlarını zor kurtarırlar. Bu süreçte 1974’te hapse giren Mahzuni işkenceyle de burada tanışır. Onun için yaşam 1980 sonrasında da kolay değildir. Hala yasaklı olduğu için, stüdyolarda gizlice kayıt yapar ama bu kayıtları yayınlamaya kimse cesaret edemez. 1980-1986 arasında yaptığı türküler ancak 1986’da yasağı kalktıktan sonra sevenlerine ulaşabilir. Neredeyse herkesin çalıp söylediği türkülerinden ise ancak son yıllarında para kazanmaya başlar.

ÖLDÜĞÜNDE BİLE YARGILANIYORDU

Vefatından sadece aylar önce 2001 yılının Kasım ayında “Elhamdülillah Kızılbaş’ım ve laikim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir.” sözleri gerekçe gösterilerek DGM’de kendisine dava açılır. 17 Mayıs 2002’de Köln’de tedavi görmekteyken vefat ettiğinde hakkındaki dava henüz devam etmekteydi.

Cenazesi Türkiye’ye getirilen Aşık Mahzuni Şerif’in, Hacıbektaş Külliyesi yakınındaki Çilehane isimli mekana defnedilmesi ise yaşamına yapılmış hazin bir gönderme gibidir. Devri daim olsun…

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Hollywood’un ünlü isimleri yardım etkinliği için online senaryo okudu

Brad Pitt, Matthew McConaughey, Julia Roberts, Sean Penn, Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Shia LaBeouf gibi isimler sağlık çalışanları için yardım topladı.

BOLD– Sean Penn‘in kurucusu olduğu CORE (Community Organized Relief Effort) adlı yardım derneğine bağış toplamak için yapılan etkinlikte 1982 yapımı Fast Times at Ridgemont High filminin senaryosu okundu. Etkinlik sayesinde ABD’de insanlara ücretsiz COVID-19 testi ulaştırmak için çalışan derneğe 135 bin dolardan fazla bağış toplandı.

DENEYİMLİ OYUNCULAR 80’LERİN GENÇLİK FİLMİNİ OKUDU

1980’lerin en gözde filmlerinden olan ve Sean Penn’in de rol aldığı “Fast Times at Ridgemont High” filminin senaryo okumasının sunuculuğunu komedyen Dan Cook yaptı. Brad Pitt, Matthew McConaughey, Julia Roberts, Sean Penn, Morgan Freeman, Jennifer Aniston, Shia LaBeouf, John Legend, Jimmy Kimmel, Henry Golding ve Ray Liotta gibi her biri artık çok deneyimli oyuncular olan isimlerin bir gençlik filmi seslendirmesi keyifli anlara sahne oldu.

Online etkinliğin en çok konuşulan yanlarından biri ise bir zamanlar evli olan Brad Pitt ve Jennifer Aniston’ın yıllar sonra ilk kez aynı senaryoda buluşması oldu. Canlı yayına evinin garajından katılan Shia LaBeouf da eğlenceli anların ortaya çıkmasını sağladı.

Bir saat süren senaryo okumasının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

Okumaya devam et

Kültür

Game of Thrones yazarından The Social Dilemma yorumu: 20 yıldır böyle korkmamıştım

Sosyal medyanın tehlikelerini anlatan Netflix belgeseli The Social Dilemma’dan korkanlar arasına Game of Thrones yazarı George R. R. Martin de katıldı.

BOLDThe Social Dilemma hakkındaki fikirlerini kişisel bloğunda paylaşan ünlü yazar söz konusu belgeselin son yirmi yıldır izlediği tüm korku filmlerinden daha ürkütücü olduğunu söyledi.

İZLEDİĞİM TÜM FİLMLERDEN KORKUNÇ

Facebook, Google, Twitter, Instagram ve Pinterest’te çalışmış uzmanlarla yapılan söyleşilerden oluşan The Social Dilemma, sosyal medyanın kişisel yaşamın gizliliğinden demokrasiye kadar birçok konuda ne kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor.

Sundance Film Festivali resmi seçkisinde de yer alan belgeseli izleyen George R. R. Martin düşüncelerini dile getirdiği bloğunda şu ifadelere yer verdi:

“The Social Dilemma beni son 20 yıldır izlediğim tüm korku filmlerinden daha çok ürküttü. Sosyal medyanın toplumumuz, siyasi söylem, gazetecilik ve demokrasimizin dokusu üzerinde korkunç etkileri olduğunu düşünüyorum. Ama bu belgeseli görene kadar ne kadar kötü olduğunun farkına vardığımı sanmıyorum. Umarım çıkış yolunun bulabiliriz. Fakat karamsarım. Bugünlerde çok fazla şeye dair karamsarım.”

Şu sıralar Taht Oyunları serisinin yeni kitabı Kış Rüzgarları’nı tamamlamak için çalışan George R.R. Martin kişisel bloğu dışında internette yer almıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Dornan&Mackie bilim-kurgu korku filmi Synchronic’te buluştu

The Fall dizisiyle tanınan Jamie Dornan ve ve Marvel evreninde Falcon’u canlandıran Anthony Mackie’nin başrollerinde yer Synchronic filminden fragman yayınlandı.

BOLD– Dünya prömiyerini 44. Toronto Film Festivali’nde yapan Synchronic filminin yönetmenliğini Spring ve The Endless gibi bağımsız filmlerle tanıdığımız Aaron Moorhead ve Justin Benson ikilisi üstleniyor. Filmin ekim ayında ABD’de gösterime girmesi bekleniyor.

Jaime Dornan-Anthony Mackie

KORKUNÇ GERÇEKLE YÜZLEŞEN ÇOCUKLUK ARKADAŞLARI

Synchronic’te Jamie Dornan ve Anthony Mackie’nin canlandırdığı Dennis ve Steve isimli sağlık görevlileri tanık oldukları bir dizi tuhaf olayı araştırınca yeni bir uyuşturucu maddeyle karşılaşırlar. İkilinin bu maddeye karşı giriştiği mücadele Dennis’in büyük kızının gizemli bir şekilde kaybolmasıyla bambaşka bir noktaya savrulur. Çocukluk arkadaşı olan iki adam korkunç bir gerçekle karşı karşıyadır.

ABD’de 23 Ekim’de vizyona girecek filmde Jamie Dornan ve Anthony Mackie’nin yanı sıra Katie Aselton, Ally Ioannides, Bill Oberst Jr., Natasha Tina Liu gibi isimler yer alıyor. Türkiye vizyon tarihi henüz belirsiz olan Synchronic filminin çarpıcı fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular