Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Davutoğlu’ndan Bahçeli’nin açıklamasına: Hodri meydan buyurun seçime gidelim!

Ahmet Davutoğlu, ‘Seçim Kanunu’ değişikliği üzerinden kendilerini hedef alan Devlet Bahçeli’ye sert çıktı. Davutoğlu, “Hodri meydan buyurun seçime gidelim” çağrısında bulundu.  

MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu’ hakkında yaptığı art arda açıklamalarda yeni kurulan Gelecek Partisi ve DEVA Partisini hedef alması dikkat çekti. Gelecek ve DEVA partilerinin Meclis’te grup kurabilmesi için CHP’nin destek vereceği yönündeki iddialar üzerine açıklama yapan Bahçeli, yeni kurulan partilere milletvekili transferini önlemek için 6 ayrı yasal düzenleme talep etmişti.  

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Devlet Bahçeli‘nin “iktidara yine istikamet çizdiğini” ve bu durumun bir kez daha “erken seçim gündeminin oluşmasına yol açtığını” söyledi. Davutoğlu, “Gerçekten niyetiniz erken seçimse hodri meydan, buyrun seçime gidelim” dedi. 

Ahmet Davutoğlu, yaptığı yazılı açıklama şu görüşlere yer verdi: 

“Öncelikle ümit ederiz ki talep edilen değişim daha fazla hukuk, adalet, şeffaflık, ahlak ve demokrasi istikametinde olsun. Ancak bu değişimlerden kasıt; siyasi partileri zaten anti-demokratik birer yapıya dönüştüren yasanın daha fazla bir hiyerarşi içine sokulmasıysa, seçim kanununu daha da demokrasiden uzaklaştırmaksa, milletvekillerinin zaten sıkıntılı olan bağımsızlığını ve ifade özgürlüğünü daha fazla daraltmaksa, siyasi etik diyerek cari siyasi bağlamı ve çıkmazı biraz daha güçlendirmekse, TBMM iç tüzüğünde değişim isteyen, ancak hali hazırda bile tabulara dokunmanın demokrasiye yakışmayacak bir şekilde, ifade ve kürsü özgürlüğünü ayaklar altına alarak para cezasına tabi olduğu düzenin daha da güçlenmesi olacaksa, zaten demokratik olgunlukları ve işleyişleri sorunlu olan bütün yarı-resmi meslek odaları ve ticaret odaları gibi kurumlara yönelik olarak daha fazla demokrasi yerine daha fazla itaat için uğraşılacaksa, Gelecek Partisi bütün bunların karşısında olacaktır.” 

SIKIŞTIĞINIZ HER KONUDA ÇÖZÜMÜ ADALETTEN UZAKLAŞMADA BULUYORSUNUZ 

Siyasi Etik Yasası’nı başbakanlığı döneminde TBMM’ye getirmek için mücadele verdiğini, ancak buna en büyük muhalefeti de “ilçe başkanı bulmakta bile güçlük çekeceğini söyleyen” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ettiğini kaydeden Davutoğlu, Bahçeli’ye şu sözlerle tepki gösterdi: 

“Sıkıştığınız her konuda, sorun yaşadığınız her başlıkta çözümü ya kuralları değiştirmede ya hile yapmada ya da adaletten uzaklaşmada buluyorsunuz. Bu çıkışlarınızla ülkenin gündemine hele bu dönemde hiç sokmamanız gereken erken seçimi soktunuz. Ne yapmak istiyorsunuz Allah aşkına? Hiç mi bu ülke için sorumluluk hissetmiyorsunuz? (…) Erken seçim tartışmaları, iktidarın seçimlerden korktuğunu, siyasi çalışmalarımızdan endişe duyduğunu ortaya koymaktadır. Biz Gelecek Partisi olarak, zamanı ne olursa olsun, seçimlerden, milletimize gitmekten endişe duymuyoruz. Gerçekten niyetiniz erken seçimse “Hodri Meydan”, buyurun seçime gidelim.” 

Bahçeli, AKP’den kopan Gelecek ve DEVA’yı hedef aldı: Türkiye’nin ayak bağı

Politika

“Fahrettin Altun, basın özgürlüğü eleştirisi yapacak pozisyonda değil”

CHP’li Fethi Açıkel’den Fahrettin Altun’a basın özgürlüğü hatırlatması: “Türkiye’de basın özgürlüğünü ortadan kaldıran politikaların merkezindeyken ABD’ye basın özgürlüğü eleştirisi yapacak pozisyonda değil.”

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un ABD’deki protestolara yönelik basın özgürlüğü eleştirisini samimi bulmadı. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’ya konuşan Açıkel, “Altun, Türkiye’de basın özgürlüğünü kaldıran politikaların merkezindeyken ABD’ye basın özgürlüğü eleştirisi yapacak bir pozisyonda değil” dedi.

TÜRKİYE’Yİ TUTUKLU GAZETECİLER ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER

ABD’deki protestolarda TRT ekibine yönelik müdahaleyi ‘haksız’ diye tanımlayan Fethi Açıkel, “Müdahaleyi de samimiyetten uzak açıklamaları (Fahrettin Altun’un beyanları) da kabul etmek mümkün değil. İstanbul’da eviyle ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldıran, gazeteleri tekzip ve düzeltme kararlarıyla adeta boğan, haberi yapan gazetecileri hedef gösteren bir zihniyetin, basın özgürlüğü ve demokrasi ilişkisi üzerinden değerlendirmeleri sadece söylemde kalmaktadır, Türkiye’yi tutuklu gazeteciler ülkesine dönüştüren Saray rejimi, basın özgürlüğü eleştirisi yapacak bir durumda değildir.”

Dertleri demokrasi değil: Biri koltuk ve diğeri grup peşinde!

Okumaya devam et

Politika

Dertleri demokrasi değil: Biri koltuk ve diğeri grup peşinde!

Gelecek Partili Ayhan Sefer Üstün, Devlet Bahçeli ve Tayyip Erdoğan’ın ‘transfer yasağı’nı demokrasi adına istemediklerini savundu. “İlki koltuğu koruma, ikincisi grubu tutma peşinde” dedi.

BOLD – Yıllarca AKP’nin yönetim kademesinde siyaset yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, vekil transferini önleme amaçlı yasal değişiklik teklifini yorumladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın farklı amaçlarla bu değişikliği istediğini belirtti.

Eski AKP’li Üstün, vekil transfer yasağına yönelik Bahçeli’nin ve Erdoğan’ın ayrı planları bulunduğunu iddia ediyor.

BAHÇELİ’NİN AMACI MİRASÇI OLMAK ERDOĞAN’INKİ GRUBU TUTMAK

Üstün’e göre Bahçeli’nin niyeti, bir yandan partisindeki koltuğunu ve ülkedeki iktidarını korumak diğer taraftansa orta vadede zayıflayacak uzun vadede dağılacak AKP’nin mirasçısı olmak. Erdoğan’ın hedefinde ise grubunu, kanun zoruyla bir arada tutabilmek var.

DEMOKRASİYE İNANCIN KALMADIĞI İZLENİMİ DOĞUYOR

AKP’yi “Önceden reformcu bir partiydi. Gündemi belirler, hedefler koyardı. Artık AK Parti diye bir oluşum kalmadı. Sadece Erdoğan var” diye tanımlayan Ayhan Sefer Üstün, “İktidar koalisyonunun son yıllardaki uygulamaları demokrasiye inancın kalmadığı izlenimini doğuruyor” ifadelerini kullandı.

Mart’ta İyi Parti’den istifa eden Tuba Vural Çokal’a AKP rozetini bizzat Erdoğan takmıştı.

GEÇİŞLERLE HAYAT BULAN AKP 3 AY ÖNCE VEKİL TRANSFER ETTİ

İktidar koalisyonunun, milletvekillerinin partilerinden istifa edip başka yere geçmesini ‘ahlaksızlık’  şeklinde itham etmesine de değinerek “AK Parti 2001’de kurulduğunda, transferlerle hayat bulmuştu. O dönem bağımsızlardan, Doğru Yol Partisinden, ANAP’tan 51 vekil transfer edip Meclis’te hatırı sayılır grup kurmuştu. Sonrasında da transfer şampiyonluğunu hiçbir partiye bırakmadı. Üç ay önce son transferi yine AK Parti yaptı” dedi.

Anket sonuçlarından rahatsız olan Saray’dan “sahte ve hileli” açıklaması

Okumaya devam et

Politika

Anket sonuçlarından rahatsız olan Saray’dan “sahte ve hileli” açıklaması

AKP’nin aleyhine çıkan anketlerin giderek artmasının ardından Fahrettin Altun’dan ‘sahte ve hileli’ açıklaması geldi.  

BOLD – Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, AKP’nin oy kaybettiği yönünde veri açıklayan anketleri eleştirdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Altun, AKP’nin aleyhine sonuçlanan ve kamuoyuyla paylaşılan anketlerin, “hileli ve sahte” olduğunu iddia etti. 

Son dönemlerde birçok kamuoyu araştırma şirketi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve partisinin giderek ilgi kaybettiğini işaret eden anketleri paylaşmıştı. 

Anketlerin sahte ve hileli olduğunu iddia eden Fahrettin Altun, twitterdan paylaştığı tabloda, “Kamuoyunu sahte ve hileli anketlerle yanlış yönlendirerek zihinlerimizi işgal etmeye ve toplumumuza istikamet çizmeye çalışan odaklara karşı vatandaşlarımızı hakikatle buluşturmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Her zaman hakikatin sözcüsü olacağız.” ifadesini kullandı.  

 “ANKET FİRMALARI FİNANSÖRLERİNİ AÇIKLASIN” 

Altun’un iddiasına cevap veren Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, tüm firmaların kendileri gibi anketlerini, maliyetini ve finansörlerini açıklamasını istedi.  

Özkiraz, “Sayın Altun harika bir konuya değinmiş; tüm firmalar bizim yaptığımız gibi anketlerini maliyetini ve finansörlerini açıklamalıdır. Avrasya’dan başka sosyal medya hesabında sözleşme ve faturasını paylaşan yok. Dünyada araştırmacılar benim gibi kimi desteklediklerini de açıklıyor.” dedi.  

AKP’li başkan gazetecileri tehdit etti: Kimse rahat dolaşamayacak!

Okumaya devam et

Popular