Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

En iyi on pilot bölüme sahip dizi

Bir dizinin ilk bölümü, devamının da seyredilmesi için hayati öneme sahiptir. Seyirciyi elde tutabilmek için çok özenilen pilot bölümlerin en iyilerine bakmaya ne dersiniz?

BOLD– Her yayın döneminde birçok dizi ekranlara geliyor. Kimi uzun ömürlü olurken kimi bir sezonu bile tamamlayamıyor. Ancak hepsinin ortak noktası “pilot” adı verilen ilk bölüme gösterilen özen. Seyirci için çok önemli olan bu bölümün hakkını vermiş en iyi on pilot bölümü sizler için derledik…

BREAKING BAD (2008-2013)


Bir lisede kimya öğretmeni olan Walter White, ölümle yüzleştiğinde sevdiklerine bir şeyler bırakabilmek umuduyla yaşamını bambaşka bir yola sokar. O, artık kimya bilgilerini uyuşturucu üretmek için kullanıyordur. Walter’ın gerilimini daha en baştan hissettiren efsane dizi Breaking Bad’in pilot bölümü bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor.

LOST (2004-2010)


İnternetin yaygınlaştığı yıllara denk gelen Lost bu sayede ilk küresel fenomen dizi olmayı başardı. Birçok kişide İngilizce sevdası onun sayesinde başladı. 14 milyon dolara mal olan pilot bölümü geri kalan tüm sezonları sürükleyecek kadar yoğun ve etkileyiciydi… “4 8 15 16 23 42” hangimiz ezberlemedik bu numaraları…

TRUE DETECTIVE (2014 — )


Şu ana kadar üç sezonu yayınlanan dizi türünün en iyilerinden kabul ediliyor. Birbirinden bağımsız öykülerinden farklı oyuncu kadrolarıyla çekildiği True Detective’in ilk sezonu Woody Harrelson ve Matthew McConaughey’li kadrosuyla büyük sükse yaparken ilk bölüm izleyicileri resmen koltuğa çivilemişti.

THE SOPRANOS (1999-2007)


Mafya lideri Tony Soprano ve ailesinin öyküsünün anlatıldığı 5 Altın Küre 21 Emmy ödüllü The Sopranos ilk bölümünde hem baş karakterin ve ailenin psikolojik açmazlarını hem kişiler arası sorunları başarılı bir şekilde vermesiyle dikkat çekiyor.

WESTWORLD(2016 — )


1973 tarihli aynı adlı filmden Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy tarafından uyarlanan Westworld’ün pilot bölümü kucağımıza bir sürü soru bırakarak sona eriyor. Soruların cevaplarını bulabilmek içinse dizinin kalanını izlemekten başka çareniz kalmıyor.

THE WALKING DEAD (2010 — )


Onuncu yaşını kutlayan dizi, aynı adlı çizgi romandan uyarlandığında herkes ortaya nasıl bir yapım çıkacağını merak ediyordu. Neredeyse bağımsız bir film olacak kadar bütünlük gösteren pilot bölümü izleyiciyi fazlasıyla tatmin etmişti.

FARGO (2014 — )


Coen kardeşlerin 1996 tarihli aynı adlı filminden esinlenilerek yazılan Fargo ilk bölümünün dinamizmiyle dikkat çekiyor. Karakterler arası farklı etkileşim de pilot bölümün öne çıkan bir diğer yönü…

SUPERNATURAL (2005 —2020 )


Bu yıl 15. sezonuyla ekranlara veda eden Supernatural belki A sınıfı bir dizi değil ama kabul edelim 15 sezon TV piyasasında kalmak da herkesin harcı değil. Sam ve Dean’in henüz çok genç olduğu ilk bölüm hem devamı izlemek için büyük istek uyandırıyor hem de hikâyenin bütününe dair birçok detay barındırıyor.

MR. ROBOT (2015 — )


Oscarlı oyuncular kervanına katılan Rami Malek’in sürüklediği Mr. Robot il bölümü o kadar sürükleyicidir ve o kadar ters köşelerle doludur ki bir daha izlemek isteyebilirsiniz.

HOMELAND (2011- 2020)


İstihbarat dizisi işte böyle olur dedirten Homeland’in pilot bölümü hem gerilimi ilk andan üstümüze boca etmesi hem de arızalı karakteri Carrie Mathison ( Claire Danes) hakkında ele verdikleriyle “beni izleyen pişman olmaz” diye bağırıyor adeta.

Kültür

81 yıllık festival iptal edildi, hayvanseverler sevindi

Boğa koşusu ile ünlü San Fermin Festivali 1939’da sona eren İspanya İç Savaşı’ndan beri koronavirüs salgını sebebiyle ilk kez iptal edildi, hayvanseverler karara sevindi.

BOLD– İspanya’nın Bask bölgesinin ünlü şehri Pamplona’da düzenlenen ve insanların sokaklarda boğalarla koşturduğu görüntülerle tüm dünyada bilinen San Fermin Festivali de Kovid-19’a yenik düştü. Festival 81 yıl sonra ilk kez iptal edildi.

“100 MİLYON EURO”LUK FESTİVAL

Oldukça eski bir tarihsel geçmişe sahip olan ve her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen San Sermin Festivali’nin bu yaz daha ileri bir tarihte yapılma ihtimali konuşulsa da bu gerçekleşmedi ve festival iptal edildi. Bu iptalde hiç şüphesiz koronavirüs salgınının yanı sıra durma noktasında olan turizmin de büyük etkisi var.

Normalde 200 bin olan nüfusu festival süresince 1 milyonun üzerine çıkan Pamplona’nın bu iptal sebebiyle 100 milyon euroluk bir kayıp yaşayacağı öngörülüyor.

Pamplona şehrinin ilk psikoposu ve şehrin koruyucusu kabul edilen Aziz Fermin (MS 272-303) adına düzenlenen festival meşhur boğa koşusu ile tüm dünyada ilgi çekiyordu. Boğaların koşu sonunda matadorlar tarafından öldürülmesi sebebiyle festival hayvanseverler ve hayvan hakları savunucuları tarafından protesto ediliyordu.

Okumaya devam et

Gündem

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a Erdoğan’a hakaretten dava açıldı

Tiyatro ve sinemanın duayen isimleri Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

BOLD – Gezen ve Akpınar hakkında katıldıkları bir televizyon programında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla hazırlanan iddianame İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesinde kabul edildi. Her iki oyuncu da yakında hakim karşısına çıkacak.

Gezen ve Akpınar savcılık ifadesi sırasında.

4 YIL 8 AYA  KADAR HAPİS İSTENDİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in 21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon kanalında yaptıkları konuşmalarla ilgili ihbar üzerine başlatılan soruşturmanın tamamlandığı belirtildi. Savcılık her iki sanatçı için de 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istedi.

NE DEMİŞLERDİ?

Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası’na katılan Metin Akpınar “Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir.” demişti.

Aynı programa konuk olan Müjdat Gezen ise “Herkesi azarlıyor. Herkese parmak sallıyor. Herkese haddini bil diyor. Bak kardeşim, bak Recep Tayyip Erdoğan sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın haddini bil” sözlerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Kültür

Scarlett Johansson Marvel’e veda ediyor

Marvel dünyasında canlandırdığı Black Widow karakteri Avengers Endgame filminde ölen Scarlett Johansson süper kahramanlar alemindeki yerini Florence Pugh’a bırakmaya hazırlanıyor.

BOLD– Black Widow solo filminin çekimleri sürerken çokça dillendirilen iddia nihayet açıklığa kavuştu. Filmin yönetmeni Cate Shortland, 35 yaşındaki Scarlett Johansson’un Marvel bayrağını  daha genç bir isim olan Florence Pugh’a (24) devredeceğini söyledi.

Florence Pugh ve Scarlett Johansson

MARVEL EVRENİNE TAZE KAN

Florence Pugh, Lady Macbeth ve Little Women gibi filmlerdeki performansıyla dikkatleri çektikten sonra Ari Aster’in yönettiği Midsommar’la yıldızını iyice parlatmıştı. 6 Kasım 2020’de vizyona girmesi planlanan Black Widow’daki Yelena Belova rolüyle ilk büyük bütçeli filminde rol alan Pugh, Marvel evreninde daha sık görülek.

Black Widow’un yönetmeni Cate Shortland, Scarlett Johansson’un son kez karaktere hayat vereceği filmin Kara Dul’un erken zamanlarını anlatan bir hikaye olmayacağını ve Endgame’deki ölümüyle ilgili bazı merak edilenleri de cevaplayabileceğini belirtti.

Shortland, açıklamasında Florence Pugh’a da yer vererek genç oyuncunun Marvel evreninde daha sık görüleceğini ve Johansson’un tahtını genç yıldıza bırakacağını belirtti. Ancak Pugh, iddia edildiği gibi yeni Kara Dul olmayacak ve Marvel’deki yoluna Yelena Belova karakteriyle devam edecek.

Okumaya devam et

Popular