Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kaşıkçı’nın nişanlısı Guardian’a yazdı: Suudilerin New Castle United’ı almasına izin vermeyin

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, “The Guardian” gazetesine yazdığı makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın kontrol ettiği bir konsorsiyumun New Castle United futbol takımını satın almasına izin verilmemesini istedi.

BOLD – Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2018 yılında öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, İngiltere’de yayımlanan “The Guardian” gazetesi için kaleme aldığı makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın kontrol ettiği bir konsorsiyumun New Castle United futbol takımını satın almasına izin verilmemesini istedi.

PREMIER LIG’İN ADI SONSUZA KADAR KİRLENİR

Suudi rejiminin nişanlısını öldürdüğünü belirten Hatice Cengiz, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın kötüleşen imajını tamir etmeye çalıştığını ve İngiliz Premier Ligi’nin bu satın almaya izin vermesi durumunda adınının sonsuza kadar kirleneceğini belirtti.

İnsan hakları kuruluşlarının da bu satın almaya karşı çıktığını ifade eden Hatce Cengiz, ancak 300 milyon sterlinlik bu satın alma girişiminin tam olarak önlemediğini ifade etti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın uyguladığı politikalarla kendisini dünyaya bir reformcu gibi sunmaya çalıştığını kaydeden Hatice Cengiz, sahnenin arkasında ise gözaltılar, cinayetler ve işkencelerin yaşandığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü’nün satın alma konusunda Premier Ligi uyardığını hatırlatan Cengiz, örgütün Suudi Arabistan’ı Premier Ligin parıltısını ve prestijini kullanamaya çalışarak son derece ahlaksız eylemlerini gizlemeye çalışmakla suçladığına işaret etti.

Cengiz, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de Suudi Arabistan’ı futbolu bir tanıtım aracı olara kullanarak dünya komuoyunun dikkatini ülkenin insan hakları karnesinden uzaklaştırmaya çalışmakla itham ettiğini söyledi.

“ELLERİNDE KAN VAR”

İngiliz hükumetinin bu konuda bir adım atmama kararı aldığını hatırlatan Cengiz, Premier Lig yönetimini eyleme geçmeye çağırdı.

Cengiz, “İşte Premier Lig için, suçluların ve tiranların dünyadaki en saygın futbol rekabetinde hoş karşılanmadığını açıkça ifade etme şansı. Ve eğer bu fırsatı kullanmazsa, kendi itibarı kirlenecektir. Newcastle’ı ele geçirecek olanların ellerinde kan bulunduğundan emin olabilirsiniz.” diye yazdı.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı 2018 yılı ekim ayında evlilik belgeleri için girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü. Kaşıkçı’nın cesedi hala bulunamadı.

Cinayet tüm dünya genelinde büyük ses getirdi. CIA ve Batılı hükümetler, cinayet emrini Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın verdiğine inandıklarını söyledi. Ama Suudi yetkililer Veliaht Prens’in cinayette bir rolü olmadığını söyledi.

Cinayeti inceleyen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın da cinayetle ilgili soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti güçleri, Vatiyye Askeri Üssü’nü ele geçirdi

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular