Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Hükümetin takas oyunu kötü bitti: BNP Paribas TL’yi takasa kapattı

BDDK’nın TL işlemlerini yasakladığı uluslararası üç bankadan biri olan Paris merkezli küresel bankacılık kurumu BNP Paribas misilleme yaptı ve Türk lirasını takas işlemlerine kapattı.

BOLD – Rezervleri hızla eriyen Merkez Bankası’nın döviz arayışı sürüyor. Swap ile bu sorunu çözmeye çalışan Merkez Bankası’na ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası’ndan ret cevabı geldi. Paris merkezli küresel bankacılık kurumu BNP Paribas SA da Türk lirasını takas işlemlerine kapatma kararı aldı.

BDDK İŞLEM YASAĞI GETİRMİŞTİ

Doların 7,26’ye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırması sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) devreye girmiş ve “Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği” iddiasıyla BNP Paribas SA’nın da aralarında olduğu Citibank NA, UBS AG’ye TL ile işlem yasağı getirmişti. BDDK kısa bir süre sonra bu yasağını kaldırmıştı.

MÜŞTERİLERİNE TL İŞLEMLERİNİ KAPATTI

Bloomberg’da yer alan habere göre, yerel borç verenlerin bu ay Fransız bankası BNP Paribas ile ticaret yapmasını engelleyen düzenleyici bir baskı sonrasında Türk lirası piyasasındaki faaliyetlerini daralttı. Banka, müşterilerine Türk lirası işlemlerini kapattı. Paris merkezli BNP Paribas, sadece müşterilerin pozisyonlarını koruyan veya azaltan işlemler gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Tümamiral Yaycı’nın istifa mektubu: Alenen boşa çıkarılmış onuru örselenen bir amiral!

Ekonomi

Yapı Kredi’den döviz mevduatı hamlesi

Yapı Kredi Bankası müşterilere gönderilen mesajda 13 Haziran tarihinden itibaren 10 bin dolar, Euro ve Stenlin’in altında döviz mevduatı kabul etmeyeceğini duyurdu.  

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) döviz kurundaki artışı frenlemek amacıyla geçtiğimiz ay “Aktif Rosyonu” kararı almıştı. Yapı Kredi’nin bu karar doğrultusunda ceza yememek amacıyla 10 bin dolar, Euro ve Stenlin’in altında döviz mevduatı kabul etmeme kararı aldı. 

SEBEP “AKTİF RASYOSU” MU? 

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçtiğimiz ay uygulamaya soktuğu “Aktif rasyosu”, bankaları kredi vermeye zorluyor ve mevduata oranla daha az kredi veren bankaları cezalandırıyordu. 

BDDK daha sonra “Aktif rasyosu”nda değişikliğe giderek döviz mevduatının krediye dönüşmeyen kısmının 1.75 ile çarpılmasını öngörmüştü. Bir önceki uygulamada verilen krediler dikkate alınmaksızın döviz mevduat 1.25 ile çarpılıyordu. Bu değişiklik döviz mevduatı yüksek bankaların cezalandırılması anlamına geliyordu. 

Reuters’a bilgi veren bir bankacılık sektörü kaynağı, Yapı Kredi’nin “Aktif rasyosu”nu tutturduğunu, 10 bin dolar, Euro, Sterlin’in altında mevduat kabul etmeme kararının döviz mevduatının vade yapısının çok kısa olmasından kaynaklandığını belirtti. 

AKTİF RASYONU NEDİR? 

Aktif Rasyonu (AR) diye adlandırdığı yeni bir formül. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar. Bu formüldeki dengeyi kuramayan banka para cezasıyla karşılaşacak.

Geçen yılı bile geride bıraktı: İş kazalarında 5 ayda 737 işçi öldü

Okumaya devam et

Ekonomi

Geçen yılı bile geride bıraktı: İş kazalarında 5 ayda 737 işçi öldü

Koronavirüs salgını sonrası getirilen yasaklar nedeniyle son 3 ay hayat durma noktasına geldi. Bu yasaklar bile iş kazalarının azalmasını sağlayamadı. Geçen yıl ilk 5 ayda iş kazalarında 719 işçi ölürken, bu sayı 2020’de 737’ye çıktı.

BOLD – İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), işçi cinayetleri verilerini açıkladı. İSİG verilerine göre bu yılın ilk beş ayında en az 737 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

EN FAZLA İŞ KAZASI ÖLÜMÜ İSTANBUL’DA

İSİG’e göre mayıs ayında 156 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En çok ölüm, 30 can kaybıyla İstanbul’da kayda geçti. İşçilerin yüzde 19’u Kovid-19 nedeniyle, yüzde 19’u servis kazasında, yüzde 16’sı da ezilme-göçük sonucu hayatını kaybetti. Ölenlerin 150’si erkek, altısı kadındı. Ayrıca işçilerin arasında altı çocuk, 14 de mülteci/göçmen vardı.

GEÇEN YIL SAYI 719’DU

Ocakta en az 114, şubatta en az 133, martta en az 113, nisanda en az 221, mayısta da en az 156 işçinin hayatını kaybetmesiyle, 2020’nin ilk beş ayında iş cinayetlerinde en az 737 işçi hayatını kaybetti. Geçen yılın ilk beş ayında 719 işçi ölmüştü.

“Gerçek adaletin gereği” dedi, masum insanların ‘aleni idam edilmelerini’ istedi!

Okumaya devam et

Ekonomi

Emekliler maaşlarının 3 bin liraya yükseltilmesini istiyor

Kendileri için uygulanan sokağa çıkma yasağına tepki gösteren emekliler, salgın nedeniyle daha da belirginleşen kriz nedeniyle geçinmekte zorlandıklarının altını çizdi. Açlık sınırının 3 bin TL olduğuna dikkat çeken emekliler, en düşük emekli maaşının da 3 bin lira olmasını talep ediyor.

BOLD – 65 yaş üstüne yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına tepkiler dinmiyor. Tüm Emekliler Sendikasından yapılan açıklamada 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının normalleşme süreciyle birlikte sonlandırılmamasını eleştirilerek, bunun bir cezalandırma olduğu belirtildi. Açıklamada, 65 yaş üstü insanlara yönelik uygulanan yasakların kaldırılması istendi.

GÜNLÜK YAŞAM GİRDİLERİ YÜZDE 100’Ü AŞTI

Emeklilerin bu süreçte derin hak kayıpları yaşadığı belirtilen açıklamada, “Çarşı pazarda fiyatlar çığ gibi büyürken emekliler, bırakalım sağlık ödeneğini bir yana, iktidarın komik lütfu olan kolonya ve maske desteğine bile ulaşamadılar. Önümüzde, temmuz zamları var. 2020 bütçesine göre emeklilere yüzde 4-5 oranında zam öngörülüyor. Açlık sınırının 3 bin TL olduğu günümüzde, bin 500 TL’ye yükseltilen emekli aylıkları bir övünç kaynağı gibi gösteriliyor. Artışları yüzde 100’leri aşan günlük yaşam girdileri karşısında, en düşük emekli maaşı 3 bin lira olmalıdır” denildi.

İZNİN PAZAR GÜNÜ OLMASINA ELEŞTİRİ

Emeklilerin salgın sürecinde kurallara uydukları belirtilen açıklamada, “Ekonomi durmasın diye inşaatlar çalışıyor, fabrikalar çalışıyor. AVM’lerde tezgâhtarlar çalışıyor. Bizler ise evlerde volta atarak gün geçiriyoruz. ATM önünde, markette, kendi sokağında, güvercin tedirginliğinde insanlar. Bu yetmiyormuş gibi, sizler bu insanlara sağlık desteği sağlayacağınıza, onlardan 10 TL devlete sadaka yardımı istiyorsunuz. Bu nasıl iştir ? Dışarı çıkmasına izin verdiğiniz günde, arabasını bile kullanamıyor insanlar. Parkta dolaşamıyor. Alışverişini yapamıyor, faturasını yatıramıyor. Her yer kapalı. Bu nasıl bir akıldır?” denildi. Açıklamada yaşlılara yönelik yasakların kaldırılması talep edildi.

Kürt’ün Kürt’ten başka dostu yok! Asıl Türkler sarışın, mavi gözlüdür

Okumaya devam et

Popular