Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Chicago Bulls oyuncusundan Michael Jordan belgeseline sert eleştiriler

Chicago Bulls’ta Michael Jordan ile birlikte 3 şampiyonluk yaşayan Horace Grant, The Last Dance belgeselinin Jordan’ı iyi gösterme uğruna gerçekleri saptırdığını iddia etti.

BOLD– 1990’larda sekiz yılda altı şampiyonluk kazanarak büyük bir başarıya imza atan Chicago Bulls takımının başarı hikayesi Michale Jordan’ın kariyeriyle birleştirilerek The Last Dance belgeseliyle ekranlara taşındı.

Birlikte oynadıkları yıllarda Jordan ve Grant

EFSANE ÖYKÜDE ÇATLAK VAR

The Last Dance Michael Jordan‘ın ve koç Phil Jackson’ın Chicago Bulls’ta geçirdikleri son sezon olan 1997-1998 sezonu eksen alarak 90’ların efsane Bulls takımını anlatıyor.1997-98 sezonu boyunca özel izinle yapılan yaklaşık 500 saatlik kayıttan hazırlanan belgesel 10 bölüm halinde yayınlandı ve büyük ilgi gördü. Ancak eleştiriler de eksik değil.
1990’lı yıllarda Jordan, Pippen, Rodman gibi efsane isimlerle birlikte forma giyen ve üç şampiyonluk yüzüğüne sahip olan Horace Grant, belgeselin gerçekleri yansıtmadığını iddia etti.

AMAÇ JORDAN’I İYİ GÖSTERMEK

The Last Dance’i Netflix’le birlikte çeken ESPN’e konuşan Grant, belgeselin Jordan’ı iyi gösterecek biçimde kurgulandığını, bazı gerçeklerin seyirciden saklandığını ifade etti.
“Belgeselin eğlenceli olduğunu söyleyebilirim, ama o dönemde orada olan takım arkadaşları olarak neredeyse yüzde 90’ının palavra olduğunu biliyoruz. Gerçek değildi, çünkü Jordan’ın bazı takım arkadaşlarına söylediği pek çok şeye takım arkadaşları da karşılık verdi. Ama tüm bunlar belgeselden çıkarılmıştı.” sözleriyle belgeseli eleştiren Grant, Jordan’ın takım arkadaşlarına yaptıklarının da “motivasyon” olarak yansıtılmasında rahatsızlığını da dile getirdi.

“Beni domine edebileceğini düşündü ama ne yazık ki yanılıyordu. Çünkü ne zaman üstüme gelse ben de onun üzerine gittim. Ama söz konusu Will Perdue, Steve Kerr ve genç Scott Burrell olduğunda, bunu izlemek çok üzücüydü. Bir adamın, bir liderin bu adamların üzerine o şekilde gittiğini görmek. Antremanda orada burada itip kakmak zorunda olduğunu anlıyorum ama takım arkadaşlarını düpedüz yumruklamak gibi şeyler yapmak, onlara hakaretler etmek, bunlara gerek yoktu.”

Jordan ve 26 Ocak 2020’de trajik bir helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant

SÖZDE BELGESEL

Horace Grant, ESPN’e verdiği röportajda yayınlandığı yıllarda ses getiren The Jordan Rules isimli kitaba da değindi. Sam Smith’in yazdığı kitap takım içinden birçok bilgiler paylaşmış ve Jordan’ı sert, acımasız biri olarak göstermişti. Grant, kitaptaki bazı bilgileri aynı zamanda arkadaşı olan Smith’e kendisinin verdiği yolundaki iddiaları kesin bir dille reddederken Jordan’ı kinci olmakla suçladı: “Yalan, yalan, yalan… Eğer MJ’in benimle bir garezi varsa bunu erkek gibi halledelim. Bunun hakkında konuşalım. Ya da başka bir şekilde de halledebiliriz. Ama yine de hâlâ gidip The Jordan Rules’un kaynağının ben olduğum yalanını ortaya atıyor. Sam Smith ile her zaman iyi arkadaş olduk. Hâlâ iyi arkadaşız. Ama o soyunma odasının kutsallığı, kişisel hiçbir şeyi dışarı yansıtmazdım. Bu sadece kin. Ve bu sözde belgeselde bunu kanıtladığını düşünüyorum. Onun hakkında bir şey söylerseniz, sizi ekarte eder, karakterinizi yerle bir etmeye çalışır.”

Bulls’un efsane üçlüsü Jordan, Pippen ve Rodman

Kendisi de röportajlarıyla belgeselde yer alan Grant, belgeselin hazırlanma şekliyle Jordan’a yaşananlar hakkında son sözü söyleme fırsatı tanındığını düşünüyor. Jordan’ın yapım şirketi olan Jump 23’ün de yapımcılar arasında yer alması da Grant’a göre bunun kaynaklarından biri: “Bu sözde belgesel temelde bir kişi hakkında ve neyin dışarıya yansıtılacağı konusunda son söze o sahip olduğunda… bu bir belgesel olmuyor. Bu ‘son dans’ta ne yaşandığı hakkında onun bakış açısı. Bu bir belgesel değil çünkü bir sürü şey kesildi, kurguda atıldı. Bu yüzden buna sözde belgesel diyorum.”

Kültür

İstanbul Modern ‘yeni normal’le açılıyor

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında 17 Mart’tan beri kapalı olan Türkiye’nin en büyük modern sanatlar müzesi İstanbul Modern, yeniden ziyaretçi kabulüne hazırlanıyor.

BOLD– Yaşamın her alanına yansıması beklenen “yeni normal” standartlarına göre tedbirler alan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, normalleşme adımları çerçevesinde 16 Haziran’dan itibaren sanatseverlere hizmet verecek.

MÜZEDE ‘YENİ NORMAL’ YASALARI

“Yeni normal” kurallarıyla birlikte düzenli olarak profesyonel ekiplerce dezenfekte edilecek olan müzede ayrıca el dezenfektanı noktaları da yer alacak.

İstanbul Modern’i gezmek isteyenler için maske zorunluluğu bulunacağı gibi girişte de temassız cihazlarla herkesin ateşi ölçülecek. Güvenliği ve rahatlığı sağlayabilmek için başlatılan online rezervasyon hizmeti sayesinde önceden saat aralığı seçerek ziyarette bulunma da mümkün olacak.

Müzenin yeni döneminde dikkat edilecek bir diğer husus ise “sosyal mesafe” kuralı olacak. Bu amaçla, müze içerisinde tüm katlarda aynı anda en fazla 70 ziyaretçi bulunabilecek. Film gösterimleri de sahil olmak üzere yürütülen çevrim içi etkinlikler de devam edecek.

16 Haziran’da kapılarını açacak olan müzede görülebilecek ilk sergiler ise “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkarlar” sergisi ve “Lütfi Özkök: Portreler” adlı fotoğraf sergileri olacak.

Okumaya devam et

Gündem

Şevket Çoruh’tan Sabah yazarına IBAN’lı karşılık

Tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Şevket Çoruh, Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in özel tiyatroların dayanışma amacıyla yürüttükleri kampanyayı eleştirmesine “Biz Bize Yeteriz” kampanyası üzerinden cevap verdi.

BOLD– Sabah yazarı Mevlüt Tezel, tiyatrocuların başlattığı “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasını “Hiç mi kenara bir şey koymadınız?” diye eleştirince Şevket Çoruh’tan ““Hiç mi kenara para koymadınız? Halka IBAN gönderiyorsunuz?” şeklinde bir karşılık geldi.

“KENARA PARA KOYMADINIZ MI” ATIŞMASI

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel yazısında, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta perde kapatan tiyatrocuların dayanışma amacıyla başlattıkları “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasından bahsetti.

Tiyatro emekçilerinin; devlet ödeneği, vergi muafiyeti, fatura ödemelerinin dondurulması, salon kiralarının ve prim borçlarının devlet tarafından karşılanması, tüm tiyatro emekçilerine bireysel maddi destek sağlanması yönünde talepleri olduğunu belirten Tezel, film yapımcılarının dijital platformlara eser satarak, dizi çekerek bir şekilde ayakta durabildiğini ama bu imkandan mahrum olan özel tiyatroların desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdiği yazısında tiyatroculara da serzenişte bulundu.

Tezel’in yazısında geçen “Salgından önce özel tiyatrolar altın çağını yaşıyordu, bazı oyunlara 100-150 liraya bilet bulunamıyordu, devlet yine yardım yapsın ama kuzum siz de hiç mi kenara para koymadınız?”ifadeleri tepki topladı. Şevket Çoruh’un tepkisi ise en dikkat çekici olandı.

Şevket Çoruh’un Mevlüt Tezel’in sözlerine, cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına göndermede bulunarak verdiği “Hiç mi kenara para koymadınız Ülke altın çağını yaşarken halka iban gönderiyorsunuz” karşılığı kısa sürede binlerce kullanıcı tarafından retweetlendi.

Okumaya devam et

Kültür

Looney Tunes geri dönüyor, ilk bölüm YouTube’da…

Bir zamanların efsane çizgi film serisi Looney Tunes (Sevimli Kahramanlar) karakterlerini yeni nesille buluşturacak olan HBO Max ilk bölümü YouTube’dan yayınladı.

BOLD– İlk olarak Nisan 1930’da çocuklarla buluşan Looney Tunes, Ağustos 1969’da sona erse de tekrarlarıyla birçok neslin en sevilen çizgi film serisi oldu. 27 Mayıs’ta yayın hayatına başlayacak olan HBO Max; Bugs Bunny, Elmer Fudd (Saftirik), Tweety, Sylwester gibi hepimizi güldüren kahramanları yepyeni hikayelerle ekrana taşıyacak.

DEDELER VE TORUNLARI BULUŞTURAN ÇİZGİ FİLM

WarnerMedia’nın dijital platformu HBO Max, 27 Mayıs’ta (yarın) başlayacağı yayın hayatına etkili bir giriş yapmaya yönelik projlerinden olan Looney Tunes serisinden yepyeni bir bölüm paylaştı. Warner Bros.’un en eski yapımlarından Looney Tunes animasyonlarının yeni hikayeleriyle buluşacağımızı geçen nisan ayında yayınlanan bir fragmanla öğrendiğimizden beri merak içindeydik.

Bugün ellili yaşlarına yaklaşanların çoğunun “yine olsa yine izlerim” diyecek kadar sevdiği Looney Tunes ya da bizdeki adıyla Sevimli Kahramanlar hepimizin çocukluğunun en tatlı anılarındandır. Her bir hikayeyi belki de onlarca kez izlemişiz ama her seferinde aynı keyifle gülmüşüzdür.

En sevilen hikayelerden “Seville Tavşanı”

YÜZLERCE YENİ HİKAYE

Yarından itibaren yayınlayacağı yeni bölümlere ilgiyi yükseltmek isteyen HBO Max bir güzellik yaptı ve iki hikaye içeren ilk bölümü YouTube’dan yayınladı. 7 ve 4 dakikalık iki kısa animasyondan oluşan bölümün ilk yarısında Sylvester ve Tweety yer alırken diğer yarısında Bugs Bunny, Elmer Fudd ve Daffy Duck’ı izliyoruz. Bölüm, Bugs Bunny’nin el ile çizim sürecini gösteren bir kısım ile tamamlanıyor. İşte o çizgi film…

Warner Bros. Animation’ın geçen yıl yaptığı açıklama halen geçerli ise bu yeni Sevimli Kahramanlar serisi 1 ila 6 dakikalık bölümlerden oluşacak ve toplamda 1000 dakika olacak. Bu da demektir ki yüzlerce yeni hikaye izleyebileceğiz. Bugs Bunny gibi söylersek “Hazır mıyız arkidişler?”…

Okumaya devam et

Popular