Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Hakan Şükür: Cüneyt Özdemir ‘büyük baskı’ ile yayını iptal etmek zorunda kaldı

Hakan Şükür, Cüneyt Özdemir’in Ahmet Davutoğlu ile yaptığı Türkiye’de gazetecilere baskı konulu röportajdan alıntı yaptı. Özdemir ile arasında geçen ilginç bir olayı anlattı.

BOLD – 5N 1K programının yapımcı ve sunucusu Cüneyt Özdemir, Gelecek Partisi ile aktif siyasete geri dönen eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile röportaj yaptı. Davutoğlu, Özdemir’in Türkiye’deki gazeteci ve akademisyenlere yönelik baskı ve tutuklamalara ilişkin sorularına yanıt verdi.

Özdemir, üst düzey görevlerde yer alan Davutoğlu’na “Başbakanken çıkacak kanal bulamadım.” sözünü hatırlatarak gazeteci ve akademisyenlere yönelik baskı ve tutuklamalardan kendisinin de payı olduğunu düşünüp düşünmediğini sordu.

VARSA ÖZÜR DİLERİM AMA YOK

Özdemir’in sorusuna Davutoğlu şu yanıtı verdi: “Eğer bir gazeteci ya da genel yayın yönetmeni ‘Beni Davutoğlu başbakanken basın danışmanıyla arattı ve bize baskı yaptı, şu gazeteciyi çıkarmayın, bunu konuşturmayın… Ben çıkar özür dilerim. Ama yoktur.”

YAYINI BASKIYLA İPTAL ETTİ

Öte yandan, röportajın bir bölümünü sosyal medya hesabından paylaşan Hakan Şükür ilginç bir anısını paylaştı. 2014 yılının Ekim ayında ‘Altın Ayak’ ödülünü alan, dönemin İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, o dönem CNN Türk’te yayın yapan Cüneyt Özdemir’in kendisini yayına davet ettiğini söyledi. AKP’den ayrıldığı süreçte gelen bu röportaj teklifini kabul eden Şükür, yayına gittiği sırada Özdemir’in kendisini arayarak “Büyük baskı ile yayını iptal etmek zorunda kaldığını” söylediğini ifade etti.

BUNLAR TÜRKİYE’DE İLGİ GÖRÜYOR

Özdemir’in gazetecilik yapmak yerine birilerinin isteğine göre hareket ettiğini söyleyen Hakan Şükür, “Bahsettiğim tarihte Davutoğlu Başbakan olmamış ve bu baskıyı kimden görmüş olabilir ve kime göre hareket etmiş olabilir pabucumun gazetecisi… Aklınca pozisyon arıyor. Bu tarz insanlar ilgi görüyor! Türkiye için başka söze gerek yok…” dedi.

Milli Bayramları karıştıran Arda Turan: Oruçluyum

Politika

Dink Vakfına tehditle ilgili açıklama: Provokatörler yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üsküdar’daki Ermeni Kilisesinin haçının kırılması ile Hrant Dink Vakfına tehdit maili atılması olaylarının faillerin yakalandığını bildirdi. Dink ailesini tehdit maili atan H.A, Konya’nın Selçuklu ilçesinde gözaltına alındı.

BOLD – Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kuzguncuk’ta kilisenin haçını kıran provokatör 24 saatte, Hrant Dink Vakfına tehdit maili atan provokatör de hemen yakalandı. Provokasyona izin vermeyiz! Türk polisine güvenin”  dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, Hrant Dink Vakfına tehdit maili gönderen  şahsın Konya’da yakalandığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: ““27-28/05/2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfının e posta adresine “Bir gece ansızın geleceğiz, orayı başınıza yıkacağız, ya terk edersiniz ya da ölürsünüz bu kadarını söyleyeyim, bu sefer Rakel Dink ve o avukatı ölecek.” şeklinde e-posta gönderildiği öğrenilmiştir. Bahse konu e-posta adresinin Konya/Selçuklu’da ikamet eden H.A. tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından şahıs gözaltına alınmış olup hakkında adli işlem başlatılmıştır.”

Suikast sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink anısına kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı, dünkü açıklamasında, vakıf yetkileri ve Dink’in eşi Rakel Dink’in ölümle tehdit edildiği e-postalar aldıklarını duyurmuş; mesajlarla ilgili Şişli Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğinin yazılı olarak bilgilendirildiğini ifade etmişti.

Ölüm tehdidi alan Rakel Dink’e Davutoğlu ve Babacan’dan destek

Okumaya devam et

Politika

Ölüm tehdidi alan Rakel Dink’e Davutoğlu ve Babacan’dan destek

Ölüm tehditleri aldıklarını duyuran Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink’e Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’dan destek mesajı geldi. Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Rakel Dink’i arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehditler, ayrımcılığı teşvik eden bir siyasi iklimin ürünüdür. Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı her kesimi savunacak, Rakel Dink’i ve vakıftaki arkadaşlarını yalnız bırakmayacağız” dedi.

Suikast sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink anısına kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı, dün yaptığı bir açıklamayla, vakıf yetkilileri ve Dink’in eşi Rakel Dink’in ölümle tehdit edildiği elektronik postalar aldıklarını açıkladı.

Açıklamanın ardından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, vakfa ve Dink ailesine destek veren mesajlar yayınladı.  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Rakel Dink’i arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Rakel Dink, Davutoğlu ailesine temennileri için teşekkür etti. Gelecek Partisi de resmi Twitter hesabından, hem vakfa hem de Rakel Dink’e yönelik tehdit mesajlarını kınayan bir bildiri yayınladı. Mesajda, “Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink’e yönelik tehditleri şiddetle kınıyoruz” denildi.

 

Süleyman Soylu ‘Çav Bella’ failini neden bulamadıklarını açıkladı

 

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı seçimi için Erdoğan’ın artık iki rakibi var!

Avrasya Araştırmanın Cumhurbaşkanlığı seçim anketinde Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı geride bıraktı. Mansur Yavaş ise Erdoğan’ın 0.2 puan gerisinde.

BOLD – Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Cumhurbaşkanlığı Seçimi Araştırması’nın sonuçlarını Youtube’da paylaştığı bir video ile açıkladı.

Ankette, ‘İlk turda sadece Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?’ sorusuna ‘İmamoğlu’ yanıtını verenler yüzde 45,5 oldu. Erdoğan’a oy vereceğini açıklayanlar ise 40,4’te kaldı.

 

Ankete katılanlara, “İlk turda Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Yüzde 39,9 Erdoğan, yüzde 39,7 Mansur Yavaş’a oy vereceğini söyledi. Yüzde 20,4 ise kararsız olduğunu belirtti.

Ankete katılanlara, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar aday olsa oy verir misiniz? sorusu yöneltildi. Vatandaşların yüzde 46,9’u “Hayır, oy vermem”, yüzde 39,2’si “Evet, oy veririm”, yüzde 14,9’u ise “Diğer adaylara bağlı” cevabı verdi.

Anket sonucunu değerlendiren Özkiraz, “Erdoğan’a oy vermeyeceklerini söyleyenlerin oranını bir önceki seçimde olduğu gibi MHP’lilerin bir kısmının Erdoğan’a yine oy vermeyeceğini doğruluyor” dedi.

YÜZDE 66, CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDEN MEMNUN DEĞİL

Ankete katılanlara Cumhurbaşkanlığı sisteminden memnun olup olmadıkları da soruldu. Yüzde 24,1 “Evet çok memnunum” cevabı verirken, yüzde 66,7’si “Hayır, hiç memnun değilim” dedi. Kararsızların oranı ise 9,2 oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI REFERANDUMU SORUSUNA YÜZDE 63 HAYIR DEDİ

Ankete katılanlara “Yeniden referandum yapılsaydı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi-partili başkanlık sistemine ne yönde oy kullanırdınız?” sorusu yöneltildi. Soruya ankete katılanların yüzde 63,1’i “Hayır oyu verirdim” yüzde 27,6’sı “Evet oyu verirdim” yanıtını verdi. Kararsızların oranı ise 9,3 olarak belirlendi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SONRASI KÖTÜYE GİTTİ

“Cumhurbaşkanlığı referandumundan bu yana Türkiye ne yönde değişti?” sorusuna “Olumlu yönde değişti” cevabını verenlerin oranı 23,5’te kalırken ankete katılan vatandaşların 60,1’i “Olumsuz yönde değişti” dedi. “Değişmedi” diyenlerin oranı 16,4 oldu.

MUHALEFET TEK ADAYLA GİRMELİ

Avrasya Araştırma Şirketinin araştırmasında ankete katılanlara cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin nasıl girmesi gerektiği de soruldu. Erdoğan’a oy vermeyeceğini belirtenlere sorulan soruya, yüzde 52,7 tek aday, yüzde 32,1 her partinin kendi adayı ile girmesi cevabı verdi. Yüzde 15,2 fikrim yok yanıtı verdi.

Ankete katılanlara sorulan diğer sorular ve alınan oy oranları şu şekilde:

Ankette partiniz aday çıkarmaz ve CHP adayını desteklerse sizin tutumunuz ne yönde olur? (Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlere sorulmamıştır)

İYİ Parti seçmenleri:

Yüzde 69,7 Partimin kararına uyarım

Yüzde 28: CHP’nin adayına bağlı

Yüzde 2,3 Hayır, CHP adayına oy vermem

HDP seçmenleri:

Yüzde 85,2: Partimin kararına uyarım

Yüzde 10,3: CHP’nin adayına bağlı

Yüzde 4,5 Hayır, CHP adayına oy vermem

ÇATI ADAY ANKETİNDE İMAMOĞLU ÖNDE

Muhalefet çatı aday ile seçime katılırsa muhalefetin adayı kim olmalıdır?

Yüzde 22,1: Kim olursa olsun oy vermem

Yüzde 25,5: Kim olursa olsun oy veririm

Yüzde 18,4: Ekrem İmamoğlu

Yüzde 12,7: Mansur Yavaş

Yüzde 11: Bilmiyorum

Yüzde 10,3: Diğer

ERDOĞAN’A KARŞI ORTAK ADAYA DESTEK

İlk turda sadece Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefetin ortak adayı olan birisi yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?

Yüzde 42,3: Muhalefetin ortak adayı

Yüzde 39,8: Recep Tayyip Erdoğan

Yüzde 17,9: Muhalefetin adayına bağlı

“Erdoğan’ın babasının malı değildir Türkiye Cumhuriyeti. Ben Erdoğan’dan korkmuyorum”

 

Okumaya devam et

Popular