Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Donald Trump: Dünya çapındaki yüz binlerce kişinin ölümünden Çin sorumlu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kovid-19 salgını dolayısıyla bir kez daha Çin’e sert çıkıştı. Beyaz Saray da sert bir Çin raporu hazırladı.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüsten hayatını kaybedenlere atıfla, Pekin’i ‘dünya çapındaki kitlesel ölümlerin’ sorumlusu olmakla suçladı.

İletisinde Çin’deki ‘wacko’ (çatlak) ifadesini kullanan Trump, “Çin’de bir wacko, yüz binlerce insanı öldüren virüsten dolayı Çin dışındaki herkesi suçlayan bir açıklama yaptı. Lütfen bu serseme, durumun Çin’in beceriksizliği nedeniyle olduğunu, başka bir şey olmadığını ve beceriksizliğin yüz binlerce insanı kitlesel olarak öldürdüğünü izah edin.” ifadesini kullandı.

Çinli sözcüler son dönemde Pekin’i hedef alan suçlamalara daha sert yanıt verirken, Trump’ın ‘wacko’ nitelemesini kim ve ne için kullandığı anlaşılamadı.

Çin’i virüsün ilk aşamasını dünyadan gizlemekle suçlayan Başkan Trump, daha önceki açıklamalarında salgının Wuhan’daki bir laboratuvardan çıktığını öne sürmüş, ardından tonunu hafifleterek laboratuvar olmayabileceğini söylemişti.

Ayrıca Trump, daha önce de koronavirüs için ‘Çin virüsü’ ifadesini kullanmıştı.

BEYAZ SARAY’DAN SERT ÇİN RAPORU

Koronavirüs salgınını iyi yönetemediği gerekçesiyle Çin’e yüklenen Beyaz Saray 20 sayfalık kapsamlı bir raporla Çin’in politikalarını eleştirdi.

Pekin’in “talancı” olarak nitelenen ekonomi politikaları, askeri güç takviyesi, dezenformasyon kampanyaları ve insan hakları ihlalleri sert ifadelerle hedef alındı.

Raporda Çin’in bölgede askeri güç takviyesi yaptığı, siber korsanlık faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi, “Pekin’in talancı ekonomik uygulamalarına son vereceğine ilişkin verdiği sözler, yerine getirilmeyen boş vaatlerle kirlendi” ifadeleri kullanıldı.

“ABD BASKIYI ARTTIRACAK”

Beyaz Saray’ın Çin raporunda, “Trump yönetimi açısından Pekin’le sembolizm adına göstermelik bir şekilde diyalog kurma çabasının bir anlamı olmadığı” belirtildi, “Sessiz diplomasi sonuç vermediğinde, ABD Çin üzerindeki baskıyı arttıracaktır” denildi.

Raporda Çin’in Obama yönetimi döneminde ticari kazanç amacı güderek ticaret sırlarını siber hırsızlıkla çalmaya son vereceği vaadinde bulunduğu, aynı vaadi Trump yönetiminin ilk iki yılında yinelediği belirtildi. 2018 yılı sonlarında ise ABD’nin yanı sıra başka ülkelerin Çin’in fikri mülkiyeti hedef almak ve şirketlere ilişkin bilgi çalmak amacıyla korsanlık faaliyetinde bulunduğunu bildirdiğine dikkat çekildi.

TAYVAN’A 180 MİLYON DOLARLIK SİLAH SATIŞINA ONAY

Beyaz Saray’ın Çin raporunu yayımladığı gün, ABD Dışişleri Bakanlığı da Tayvan ordusuna gelişmiş torpido satışına onay verdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tayvan’a güvenliğini geliştirecek ve bölgede siyasi istikrar, askeri denge ve ekonomik ilerlemenin korunmasını sağlayacak 180 milyon dolarlık ağır torpido, yedek parça, destek ve test ekipmanı satışı konusunda Kongre’nin bilgilendirildiği” belirtildi.

Tayvan’ı isyancı bir vilayet olarak gören Pekin’in bu adıma sert tepki göstermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kovid-19 salgınının başladığı Çin’in Wuhan şehrinde vahşi hayvan yemek yasaklandı

Dünya

Karantina yasaklarını birkaç dakikayla delen Cumhurbaşkanı halktan özür diledi

Arkadaşlarıyla yemek yediği restoranda, Koronavirüs kısıtlamalarını dakikalarla ihlal eden Avusturya Cumhurbaşkanı Bellen, “Üzgünüm, zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” sözleriyle halkından özür diledi.

BOLD- Avrupa’nın en saygın siyasetçilerinden sayılan Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in gittiği restoranda karantina önlemlerini ihlal etmesiyle eleştirilerin hedefi oldu. Van der Bellen “Gerçekten üzgünüm, zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” dedi. 76 yaşındaki deneyimli politikacı Bellen, eşi ve 2 arkadaşıyla gittikleri restoranda kapanış saati 23.00 geçirmişti.

“CEZA GELİRSE BEN ÖDEYECEĞİM”

Hümanist ve çevreci olarak da bilinen Cumhurbaşkanı, tepkiler karşısında, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını söyledi. Bellen paylaşımında, “Gerçekten üzgünüm, bu bir hataydı. Evde kalma kampanyasından beri ilk kez eşim ve iki dostumla beraber dışarıda yemeğe çıktım. Sohbet ederken saatin kaç olduğunu unutmuşuz” ifadelerini kullandı. Van der Bellen, ‘restoran sahibinin para cezasına çarptırılması halinde kendisinin ödeyeceğini’ belirtti.

Avrupa’da sokağa çıkma yasağını ilk uygulayan ülkelerden olan Avusturya’da, geçtiğimiz günlerde normalleşme sürecine geçilmişti. Ülkede 10 kişiye kadar toplanmalara müsaade edilirken, restoranlara da 23.00 kadar çalışma izni verilmişti.

Bellen’in özrü uluslararası basında da geniş yer buldu.

Boris Johnson’ı eleştiren eylemcinin ‘protesto özgürlüğü’ dikkat çekti!

Okumaya devam et

Dünya

Boris Johnson’ı eleştiren eylemcinin ‘protesto özgürlüğü’ dikkat çekti!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson konutun önünde kendisine hakaretler savuran İngiliz protestocuya el sallarken korumaları ve nöbet tutan polisler de eylemi izlemekle yetindi.

BOLD- İngiliz Hükumetinin Kovid-19 salgınına karşı izlediği politikayı eleştiren bir İngiliz protestocu, Başbakan Boris Johnson’un konutun önünde tek başına eylem gerçekleştirdi. Johnson’un evinden çıktığı sırada, eylemine başlayan protestocu “Sen yalancı, sahtekar ve şarlatansın. Başbakan olmaya layık değilsin. İstifa et!” diyerek bağırdı.

JOHNSON EL SALLAYARAK KARŞILIK VERDİ

Johnson kendisine hakaret eden protestocuya el sallarken, Johnson’un korumalarıyla Başbakanlık konutu önünde nöbet tutan polis de olayı sadece seyretti.

İNGİLİZCE SİLİVRİ NASIL DENİYORDU

Görüntüler Türk sosyal medya kullanıcılarının da dikkatini çekti. Bir sosyal medya kullanıcısı ‘Neden 5 kişi çullanıp tekmelememişler çok garip’ derken bir başka vatandaş ise ‘İngilizce Silivri nasıl deniyordu’ sözleriyle Türk siyasilere göndermede bulundu.

 

Tekirdağ’daki polis zorbalığına sosyal medyada tepki yağdı!

 

Okumaya devam et

Dünya

Devrik lider Ömer el-Beşir’in 4 milyar dolarlık malvarlığına el konuldu

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’ın geçen yıl darbeyle indirilen ve hapse atılan eski devlet başkanı Ömer el-Beşir’in 4 milyar dolarlık malvarlığına el konulduğu belirtildi.

BOLD – 30 yılı aşkın bir süredir Sudan’ı yönettikten sonra geçen yıl askeri darbe ilen devrilen Ömer el-Beşir ile ilgili açıklamayı ülkenin yolsuzlukla mücadele eden kurumu yaptı.

Bloomberg’in haberine göre Yolsuzlukla Mücadele ve Rejimi Dağıtma Komitesi Sözcüsü Salah Manaa, “İlk verilerimize göre el-Beşir ve ailesinin farklı şirket ve binalarda ele geçirilen malvarlığı 3.5 milyar ile 4 milyar dolar arasında” ifadesini kullandı.

ULUSLARARASI CEZA DİVANINDA YARGILANACAK

Geçen yıl ülkede başlayan protestoların ardından askeri darbe ile görevden alınan el-Beşir, milyonlarca doları usulsüzce kişisel hesabına aktardığı gerekçesiyle hapse atılmıştı. 1989’dan 2019’a kadar ülkeyi yöneten el-Beşir, Darfur’un batısında insanlık suçu işlediği için Uluslararası Ceza Divanında yargılanacak.

New York Times’dan büyük saygı: Gazete salgında ölen 100 bin isimle çıktı

Okumaya devam et

Popular